Σελίδα 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 97

Θέμα: Pobeda [Πρωτοπόρος VI]

  1. #21

    Προεπιλογή

    Χθες το βράδυ 3παρα είδα το Πρωτοπόρος να φτάνει στην Αιδηψό. Μπορεί το AIS να έδειχνε λάθος αλλά μπορεί να έκανε και έκτακτο δρομολόγιο, όπως έκανε την προηγούμενη εβδομάδα ίδια ώρα και το Αιδηψός για ένα τροχαίο. Πάνω σ'αυτά τα έκτακτα είναι και η ερώτησή μου.... Υπάρχει καταστατικό ή συμφωνία που να υποχρεώνει τα πλοία σε τέτοιες γραμμές που δεν υπάρχουν βραδινά δρομολόγια, να βρίσκονται σε επιφυλακή??? Και αν υπάρχει ή δεν υπάρχει πως την μία καλείται η κοινοπραξία και την άλλη μια διαφορετική εταιρεία? Και κάτι τελευταίο... Πέρα από την ετοιμότητα του πληρώματος και την ενδεχόμενη μη έξτρα πληρωμή τους... Οι πλοιοκτήτες αλλά και τα μέλη του πληρώματος έχουν το δικαίωμα να επιτρέψουν ή να αποτρέψουν μια τέτοια ενέργεια?

  2. #22
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Λίμνη Ευβοίας
    Μηνύματα
    356

    Προεπιλογή

    Τελος στα σεναρια που μιλαγαν για πωληση του και αποχωρηση του απο την γραμμη εβαλε σημερα το πλοιο μιας και σημερα το μεσημερι το συνελαβα στην αιδηψο να εκτελει δρομολογια μετα απο ενα μηνα ακινησιας...ιδου και τα πειστηρια:

    945046_357530317681546_1699287993_n.jpg

  3. #23

    Προεπιλογή

    Να δούμε και το επιβλητικό (σε όγκο) ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ VI από το πρόσφατο πέρασμα του από την γραμμή της Σαλαμίνας. Το περασμένο Σάββατο σε αναχώρηση του από το Πέραμα προς τα Παλούκια. Λίγα λεπτά αργότερα από το αμφίπλωρο, για την ίδια διαδρομή και από την ίδια προβλήτα, είχε αναχωρήσει και το μικρό επιβατηγό ΑΡΤΕΜΙΣ. Φωτογραφίες τραβηγμένες από την εκκλησία της Παναγίας, στο Καματερό της Σαλαμίνας.

    23.jpg___24.jpg

  4. #24

    Προεπιλογή

    Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες σου φίλε Espresso Venezia!!! Καλώς ή κακώς με όλη αυτή την φασαρία που έγινε στην γραμμή Πέραμα-Σαλαμίνα, ένα είναι το σίγουρο... ότι τα πλοία που κατέβηκαν έδωσαν άλλο χρώμα. Πόσο μάλλον το επιβλητικό και μοναδικό Πρωτοπόρος VI..!!!

  5. #25

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ φίλε μου. Θα συμφωνήσω απόλυτα με το ότι τα πλοία που δρομολογήθηκαν στην γραμμή της Σαλαμίνας το αμέσως προηγούμενο χρονικό διάστημα της έδωσαν "άλλο χρώμα" και σε εμάς τροφή για σχόλια. Θα συμφωνήσω επίσης στην περιγραφή "μοναδικό", είτε θετικά είτε αρνητικά.

    Και εννοώ βέβαια (όπως έχουμε πει, γούστα είναι αυτά), ότι προσωπικά το συγκεκριμμένο αμφίπλωρο, τουλάχιστον εμφανισιακά, δεν με ...συγκινεί και ιδιαίτερα.

  6. #26
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Λίμνη Ευβοίας
    Μηνύματα
    356

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ φίλε μου. Θα συμφωνήσω απόλυτα με το ότι τα πλοία που δρομολογήθηκαν στην γραμμή της Σαλαμίνας το αμέσως προηγούμενο χρονικό διάστημα της έδωσαν "άλλο χρώμα" και σε εμάς τροφή για σχόλια. Θα συμφωνήσω επίσης στην περιγραφή "μοναδικό", είτε θετικά είτε αρνητικά.

    Και εννοώ βέβαια (όπως έχουμε πει, γούστα είναι αυτά), ότι προσωπικά το συγκεκριμμένο αμφίπλωρο, τουλάχιστον εμφανισιακά, δεν με ...συγκινεί και ιδιαίτερα.
    συμφωνω...ένα κουτί με ένα πύργο για γέφυρα από πανω...βέβαια για εσωτερικούς χώρους δεν μπορούμε να πούμε τίποτα!!

  7. #27

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ απολύτως ότι όμορφο δε το λες. Διαφορετικό επιβλητικό και μοναδικό σίγουρα όμως! Στον οποιοδήποτε χώρο η μοναδικότητα είναι αυτή που κάνει την διαφορά θετικά ή αρνητικά. Όπως είπα και για το ¶ρης ΙΙΙ ότι ακόμα και το χρώμα ή ο χορηγός είναι κάτι που του προσδίδει μια άλλη ομορφιά. Αλλά πάντα το θέμα είναι όταν μιλάμε για μοναδικότητα, επιβλητικότητα, ομορφιά, να κάνουμε κριτική ως προς το πλοίο και όχι ως προς τον πλοιοκτήτη τον καπετάνιο την επιχείρηση, τον φίλο, εχθρό, κτλ.

  8. #28

    Προεπιλογή

    Απόπλους από τα Παλούκια της Σαλαμίνας, σε δρομολόγιο προς το Πέραμα. Να παρατηρήσουμε το όμορφο σχέδιο στον καταπέλτη (μωρέ τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει, μπορεί κανείς να βοηθήσει ???), που υπάρχει όμως αποτυπωμένο μόνο στην μία "πλευρά" του αμφίπλωρου, ίσως για να υποδηλώνει την "πλώρη" ???

    29.jpg
    18 Μαίου 2013

  9. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απόπλους από τα Παλούκια της Σαλαμίνας, σε δρομολόγιο προς το Πέραμα. Να παρατηρήσουμε το όμορφο σχέδιο στον καταπέλτη (μωρέ τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει, μπορεί κανείς να βοηθήσει ???), που υπάρχει όμως αποτυπωμένο μόνο στην μία "πλευρά" του αμφίπλωρου, ίσως για να υποδηλώνει την "πλώρη" ???

    29.jpg
    18 Μαίου 2013
    Και μένα κάτι μου θυμίζει... Νομίζω το ίδιο εννοούμε!

  10. #30

    Προεπιλογή

    Πληροφορίες από καλά ενημερωμένη πηγή (αλλά όχι απόλυτα επιβεβαιωμένη προς το παρόν) αναφέρουν ότι τόσο το ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ VI (έξι) όσο και το ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ IV (τέσσερα) έχουν πουληθεί. Αν πράγματι ισχύουν, μας δίνουν και έναν πολύ καλό λόγο για τα όσα γράψαμε χθες, και αφορούν την ναυπήγηση δύο νέων "Πρωτοπόρων", των VII και VIII.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνα με πληροφορίες από αξιόπιστη (και πάντα καλά ενημερωμένη) πηγή, στο ναυπηγείο Κουρή στην Αμαλιάπολη Μαγνησίας έχει εδώ και ένα μήνα περίπου ξεκινήσει η ναυπήγηση του έβδομου "Πρωτοπόρος", του ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ VII.

    Είναι ακόμα πολύ πιθανόν στο άμεσα προσεχές μέλλον να ξεκινήσει και η ναυπήγηση του ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ VIII σε ναυπηγείο του Περάματος.

Σελίδα 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας