Σελίδα 1 από 50 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 499

Θέμα: Εργασία σε Ναυτιλιακό γραφείο (Work in a Shipping office)

  1. #1
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή Εργασία σε Ναυτιλιακό γραφείο (Work in a Shipping office)

    Ειναι αληθεια ότι πολλοι απο εμας που αρχισαμε -μετα την σχολη εμποροπλοιαρχων , να ταξιδευουμε σε μικρα η' μεγαλα βαπορια (δεν εχει σημασια) , εχουμε "αποσυρθει" προωρα και τωρα πια παρεχουμε τις υπηρεσιες μας στα γραφεια.

    Παλιοτερα ηταν αδιανοητο, αν δεν ειχες φτασει τουλαχιστον στον βαθμο του υποπλοιαρχου μην πω του καπετανιου να δουλευεις εκτος της θαλασσας.
    Οι εποχες αλλαξαν, οι οροι εργασιας επισης και φυσικα η μορφωση των στελεχων του εμπορικου ναυτικου θεωρηται υψηλοτερη απο προηγουμενες εποχες.
    Ενας σιγουρο πως ρολο εχει παιξει και το κοστος των χαμηλοτερων βαθμων που απασχολουνται στα γραφεια. Π.χ. ενας πλοιαρχος σε εταιρεια με τανκερς παιρνει πανω κατω 4500 Ε τον μηνα.
    Ενας αντιστοιχος ανθυποπλοιαρχος με πανεπιστημιακο διπλωμα γυρω στα 3 παρα κατι. Η διαφορα ειναι μεγαλη.

    ποσοι απο εσας που εργαζεστε σε γραφεια αυτη την στιγμη ηστε και ναυτικοι, και τι ειδικοτητα?

    ειναι σημαντικο να δουμε οτι μια ολοκληρη γενια νεων ναυτικων εχει οδηγηθει εξω απο τα πλοια , και να γνωρισουμε τους λογους.

    εγω για να κανω την αρχη ειμαι ανθυποπλοιαρχος, εχω συγκεντρωσει υπηρεσια για γραμματικος (αλλα χλωμο το βλεπω το ΚΕΣΕΝ) και ελπιζω καποια στιγμη να τελειωσω και το πανεπιστημιο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nautilia News : 14-04-2014 στις 15:36

  2. #2
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    Απο την μικρή μου εμπειρία μπορώ να πώ ότι θέσεις ανδρών σε ναυτιλιακές με βοηθητικό χαρακτήρα έχουν καταλάβει γυναίκες και μάλιστα γυναίκες εντελώς εκτός αντικειμένου οι οποίες τα καταφέρνουν τις περισσότερες φορές έχοντας δίπλα τους ανθρώπους που γνωρίζουν αυτό προφανώς γλυτώνει τις εταιρείες από μεγάλο κόστος.

  3. #3
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    η αληθεια ειναι οτι ΚΑΙ σε εναν σχετικα ανδροκρατουμενο τομεα, οι γυναικες εχουν πλεον πολυ σημαντικη θεση. Οχι μοσο σε βοηθητικες θεσεις αλλα και σε θεσεις με πολλες ευθυνες οπως DPA η' διευθυντριες σε συγκεκριμενα τμηματα. Ειναι καποια τμηματα ομως δεν παιρνουν αλλαγες καθως απαιτουν μια εμπειρια στην θαλασσα. και εκει μπαινουν οι μικροτεροι βαθμοι αξιωματικων που σιγουρα εχουν αρκετες γνωσεις, μικροτερη εμπειρια ομως , αλλα και αρκετα χαμηλοτερο κοστος.
    το σχεδιο ειναι ας πουμε 3 μικροι , 1 πλοιαρχος με μεγαλη εμπειρια (που λειτουργει ως πηγη γνωσης) και 2 γραμματεις (τμημα Operations)...


    ti ...eidikothta exeiw esy Efh????
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  4. #4
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    Spares dep. 8) μέσα στην μουντζούρααααααααααααα....

  5. #5
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    στην δικια μου λεγεται Purchasing! εχει 3 αντρες και 2 γυναικες, κανεις ναυτικος...
    ειναι ο τυπος του τμηματος....στο ops και στο safety ειναι τιγκα...
    γιατι μας αφησες τον κλαδο, δεν μας εχεις πει ακομα..
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  6. #6
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    Εμείς το είχαμε ξεχωριστά το Purchasing έκανε το supply σε όλα τα επίπεδα αλλα το spares ήταν μέσα στο τεχνικό τμήμα, το τμήμα τον ανταλλακτικών απαρτιζόταν από 1 άτομο (την αφεντειά μου) και αναφερόμουν στον Δ/ντή του τεχνικού για εγκρίσεις... τώρα μπορώ να σου πώ ιστορίες απείρου κάλους με πιστόνια και κύλινδρους που δεν ήξερα ούτε τι σχήμα έχουν 8O

    Σας άφησα γιατί έπρεπε να κάνω την επιλογή μου ή στην συγκεκριμένη δουλειά χωρίς ωράριο με οικογένεια ή στην τράπεζα με ωράριο και οικογένεια... :?:

  7. #7
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    θες να πεις οτι εγω δεν θα κανω οικογενεια? δεν θα εχω Μπουμπου να παιζω??????

    και γω ειναι πραγματα που δεν ξερω ακομα.
    το κομματι της δουλεις σου τοτε, ειχε να κανει αποκλειστικα ας πουμε με "αριθμους"?? η' ειχε να κανει και με αλλα πρακτικα προβληματακια?
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  8. #8
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    Θα κάνεις Morgan θα κάνεις απλώς για την γυναίκα είναι πιο δύσκολο είναι άλλες οι απαιτήσεις.

    Στο τσακίρ κέφι κατέβαινα μηχανοστάσιο :!: :!: όχι είχε να κάνει με κωδικούς δουλεύαμε ένα πρόγραμμα που δεν χρειαζόταν να είσαι και μηχανικός για να το δουλέψεις όμως για παράδειγμα σου λένε οτι καιγόμαστε και πρέπει να πάνε κύλινδροι κύριας μηχανής στο τάδε λιμάνι και λές μέσα στην τρελή χαρά ''Ας τα στείλουμε με dhl'' εεεε κατάλαβαίνεις ....

  9. #9
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή Εργασία σε Ναυτιλιακό γραφείο (Work in a Shipping office)

    αν και δεν εχω μαθει ακομα αν εχω εδω μεσα συναδελφους που εργαζονται σε ναυτιλιακες, το παρων τοπικ το ανοιγω με σκοπο οταν χρειαστει καποιος , να ζητησει πληροφοριες για το πως μπορει να μπει σε μια εταιρεια για δουλεια, πως να ειναι το cv του, τι απαιτειται απο τους εργοδοτες, που δινουν σημασια και παει λεγοντας.

    επειδη ειμαι ηδη σε μεγαλη εταιρεια και εχω περασει και απο κανα δυο αλλες, νομιζω οτι θα μπορουσα να βοηθησω σχετικα με συμβουλες για τις συνεντευξεις, να ενημερωσω για το κλιμα που επικρατει και γενικα να δωσω πληροφοριες που ισως φανουν χρησιμες.

    παιδια εχω περασει αρκετες συνεντευξεις, εχω φτιαξει/αλλαξει το βιογραφικο μου περισσοτερες και θα την βρουμε την ακρη... αντε να βλεπω..

    στην διαθεση σας για ερωτησεις ,Morgan
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  10. #10
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    600

    Προεπιλογή

    ΣΠΟΥΔΑΖΩ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΑ ΣΤΟ ΠΑΠΕΙ-Κ ΦΕΤΟΣ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ-ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!ΕΧΩ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙ ΓΙΑ 20 ΜΕΡΕΣ ΜΕ Δ/Ξ ΜΕΣΩ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΕ ΓΡΑΦΕΙΟ, ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ, ΩΣΤΕ ΑΝ ΠΑΩ ΚΑΠΟΥ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΝΑ ΜΗ ΜΟΥ ΠΟΥΝ "ΠΡΟΤΙΜΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΟΛΛΕΓΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΟ 18% ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΜΕ ΛΟΓΩ ΠΤΥΧΙΟΥ, ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙς ΕΜΠΕΙΡΙΑ".ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΕΤΣΙ, ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ ΑΠΟ ΓΝΩΣΤΟ, ΑΠΟΦΟΙΤΟ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΟΥ ΠΑΠΕΙ. ΤΙ ΛΕΣ?ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ?ΠΧ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Σελίδα 1 από 50 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας