Σελίδα 2 από 50 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 499

Θέμα: Εργασία σε Ναυτιλιακό γραφείο (Work in a Shipping office)

  1. #11
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    καλως ηρθες στην παρεα μας συναδελφε...
    πολλα παιδια ειναι στην δικη σου περιπτωση, πες μου κατι εχεις τελειωσει στρατιωτικο...? για βοηθησε , και πες μου και την ηλικια σου (σορρυ αν ακουγομαι σαν την Βεφα αλλα πρεπει να μαθω)..

    μεχρι τοτε κοιτα τα παρακατω....

    Το οτι εχεις ταξιδεψει με δ/ξ εστω αυτες τις λιγες μερες , ειναι θετικο και πρεπει να το χεις σε περιοπτη θεση στο βιογραφικο σου. Αυτα τα προγραμματα προσφερουν τουλαχιστον μια ιδεα για το τι σημαινει βαπορι. Μην ξεχνας οτι πολυ κοσμος που δουλευει σε γραφεια (brokers/charterers κτλ) , δεν εχει δει παρα μονο σε φωτογραφιες τι ειναι η "γεφυρα" η' το "ακομοδεσιο" και παει λεγοντας. Ουσιαστικα ομως μην περιμενεις το γεγονος αυτο απο μονο του να κρινει το αν θα σε προσλαβουν σε μια εταιρεια. Ειναι απλα ενα συν.

    Αυτο που πρεπει να τονισεις στο βιογραφικο ειναι -μαζι με το ταξιδακι- και τις σπουδες σου αφου δεν εχεις αλλη εργασιακη εμπειρια.

    Μου κανει εντυπωση που δεν εχεις συμμετεχει ως τωρα και στα προγραμματα πρακτικης που οργανωνει το ΠΑΠΕΙ, θα σε βοηθουσαν να αποκτησεις τις γνωριμιες που χρειαζεσαι και αν με τις ικανοτητες σου τους εδειχνες πως αξιζες, τοτε ειχες σοβαρες πιθανοτητες να σε κρατησουν. Ακομα ειναι προσθετη εργασιακη εμπειρια πoυ γεμιζει γραμμες στο βιογραφικο σου. Θα μου πεις τωρα πως αν δουλευες παραλληλα με τις σπουδες να μην τελειωνες συντομα το πανεπιστημιο...οκ σωστο και αυτο, αλλα.....τωρα εχεις φτασει στο ευτυχες τελος (τυχερουλη)!!!!

    Κανεις δεν προκειται να σου πει οτι προτιμαει κατι αλλο απο σενα.

    Αν ο εργοδοτης δεν θελει να σε προσλαβει υπαρχουν 3 και μονο τρεις ιστοριες που θα σου πει : α. δεν εχεις εμπειρια η' β. δεν εχεις τελειωσει σπουδες η' γ. δεν εχεις τελειωσει στρατιωτικο.

    Το ΠΑΠΕΙ ΜΕΤΡΑΕΙ , ειναι κλειδι και ΔΕΝ υπαρχει συγκριση μεταξυ αυτου και "κολλεγιων" παρα μονο σε χαμηλομισθες ετσι και αλλιως θεσεις (και ο εργοδοτης δεν θελει να σε "χαραμισει" εκει).

    Ο αποφοιτος ΠΑΠΕΙ (οχι ναυτικος) μπορει να δουλεψει ΚΑΙ σε θεσεις κλειδια ενω τα αλλα παιδια συνηθως οχι, μην το ξεχνας.

    Παμε...

    Η γ. περιπτωση διορθωνεται αν η αναβολη σου ληγει καιρο μετα, και να μην απογοητευτεις αν στο χρησιμοποιουν σαν δικαιολογια αρκετοι . Η αληθεια ειναι οτι απλα δεν θελουν ετσι και αλλιως να σε παρουν. Εσυ πρεπει να "χυπας" με πολλα βιογραφικα σε οσες περισσοτερες εταιρειες μπορεις μεσω εμαιλ και Υποψην Γραφειου προσωπικου και Διευθυντη του τμηματος που σε ενδιαφερει. Θα χτυπας εως οτου βρεθει καποια εταιρεια που της κανεις και ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ να καλυψει συγκεκριμενη θεση με συγκεκριμενο ατομο. ΕΣΕΝΑ! Επειδη ερωτηση θα παιξει σχετικα με τον στρατο, δειξε οτι εισαι ανετος και δωσε τους να καταλαβουν οτι κοιτας μπροστα και πως θες να κανεις πραγματα ωστε να τους φανεις χρησιμος κτλ΄κτλ.

    Στις περιπτωσεις α. και β. και χωρις να ξερω αν εχεις σκεφτει ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ θες να κανεις, πρεπει να σε προειδοποιησω οτι τα χρηματα που θα παρεις αρχικα δεν θα ειναι αρκετα.
    Μαλλον θα ειναι λιγα. Αυτος ειναι καλος λογος για να σε προσλαβουν. Αλλωστε οπως ειναι γνωστο , συνηθως τον καλο μισθο τον παιρνεις με την δευτερη η' τριτη δουλεια σου. Αυτο να θυμασαι και να μην πεσεις στην παγιδα να εγκλωβιστεις σε μια δουλεια. Στην πρωτη φορα απλα, παιρνεις την εμπειρια που χρειαζεσαι (γραφεις γραμμες στο cv σου).Ασε που υπαρχει πιθανοτητα, μεχρι να βρεις αυτο που σου αρεσει να αλλαξεις ετσι και αλλιως δυο γραφεια. Δεν γεννηθηκαμε ολοι , να ξερουμε τι μας γινεται!

    Οπως και να εχει η γνωμη μου ειναι πως αν μπορεις, ΤΕΛΕΙΩΣΕ το ΠΑΠΕΙ και αρχισε απο τωρα να στελνεις βιογραφικα αναφεροντας "Τελειοφοιτος Πα. Πει." (ειναι τρελλο "δολωμα" και μεγαλο ΣΥΝ) .

    Αλλα αρχισε απο τωρα. Ετσι οταν πια θα σε εχουν καλεσει για interviews η' ακομα προσλαβει στην δουλεια τους εσυ θα παιρνεις πτυχιο.

    Το βασικοτερο λοιπον ειναι να μην χανεις χρονο και να αρχιζεις να στελνεις εμαιλ απο τωρα. Αν σε παρουν και δεις οτι η δουλεια δεν σου επιτρεπει να εισαι πολυ προσηλωμενος/η στα μαθηματα σου, μην μασας...ο σκοπος που ειναι να μπεις στην εταιρεια εχει πιαστει. Το πανεπιστημιο , ιδιαιτερα με ενα-δυο μαθηματα, τελειωνει ευκολα.

    Λογικα θα περασεις αρκετες συνεντευξεις μεχρι να σε διαλεξουν, αλλα μην απογοητευτεις, σε ενα σημειο θα σου γινουν "ρουτινα" και δεν θα αγχωνεσαι. Για αυτο το τον λογο σου λεω να κινηθεις εγκαιρα.

    Προσεχε στις συνεντευξεις να μην εισαι πολυ "χαι-χουι" αλλα μετρημενος (οχι "υποτακτικος") και να θυμασαι οτι πρεπει να λες λιγα λογια και να εισαι ο εαυτος σου. Απλα....(στειλε pm για τετοιες λεπτομερειες - όλα τα αλλα τα συζηταμε για ολους ανοιχτα)..

    Κλεινω και τα κανω σουμα:

    α. ετοιμο βιογραφικο

    β.αρχισε να στελνεις συνεχεια απο ΤΩΡΑ , μην περιμενεις να τελειωσεις

    γ.Περνα συνεντευξεις και κανε follow up με reminders στα CV σου οπου δεν σου εχουν απαντησει εστω αρνητικα (1 φορα τις 15 μερες , ιδιατερα αν απαντας σε αγγελια),

    δ.μην περιμενεις να διαβασεις μονο τις αγγελιες στην "Ν"...στελνε σε ολες τις εταιρειες αναξαρτητα απο το αν ζητανε (εγω ετσι μπηκα σε ολες τις δουλειες και στην "καλη" τελευταια που ειμαι 3 1/2 χρονια)..

    ε. τελειωσε το πανεπιστημιο παραλληλα με την αποστολη βιογραφικων η' ακομα και την εργασια και κοιτα μηπως κανεις μερικα σεμιναρια (χωρις ουσια αλλα ειπαμε "γραμμες στο βιογραφικο"...)

    στ.καθυστερησε το φανταριλικι -αν εισαι υποχρεως- ωστε να εχεις αποκτησει την μεγαλυτερη δυνατη εμπειρια ως τοτε και τα κονε μεσα στην εταιρεια που θα εξασφαλισουν την απασχοληση σου ολη την διαρκεια του στρατιωτικου καθως και την επαναπροσληψη σου.

    η. μην απογοητευτεις και μην τα παρατησεις, να εισαι ανοιχτος σε αλλαγες και μην κολλας.

    θ. εχε στο νου σου οτι καποια τμηματα σε ναυτιλιακες ειναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΕΝΑ απο μια κατηγορια υποψηφιων, γιατι απλα καλυπτονται απο συγκεκριμενες ειδικοτητες.


    παραμενω στην διαθεση σου
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  2. #12
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    600

    Προεπιλογή

    ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες!Απο στρατο δεν υπάρχει πρόβλημα, είναι τακτοποιημένο. Όσο για σεμιναρια, εχω κανει 3,4( όπως επίδραση ευρώ στη ναυλαγορά,-με τα ανάλογα πιστοποιητικά, ενώ εχω 2 εργασίες σε αυτό το εξάμηνο σε επίπεδο πτυχιακής( το ένα operations research στην ακτοπλοία). Ευχαριστω και παλι για τη γρήγορη απάντηση και τις πληροφορίες. θα τα πούμε σύντομα, καλα ταξίδια!!!

  3. #13
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    να τα αναφερεις στο βιογραφικο σου οπωσδηποτε.
    την σειρα που θα τα βαλεις θα καθορισει το αν θες να δουλεψεις σε ακτοπλοια η' σε ποντοπορο ναυτιλια (γραφειο παντα).
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  4. #14
    lamainmusain Guest

    Προεπιλογή

    καλα μια ερωτηση?3000Ε ανθιποπλοιαρχος στην ξηρα!!!!!!!!!!!!!!!αποκλειεται!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!Εγω εχω γνωστο και ζητημα ειναι να παρνει 1000Ε

  5. Προεπιλογή

    Να ρωτήσω και εγώ κάτι , γιατί μόλις σήμερα βρήκα το site.Ένας καπετάνιος σε τάνκερς παρνει μόνο 4500 χιλιάδες; Σε ένα cd του ΥΕΝ σχετικά με τις σχολές εμπορικού ναυτικού λέει πως ο μισθός πλοιάρχου είναι 7.400! Είναι ανάλογα με την εταιρία;

  6. #16
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή

    Απο εταιρεία σε εταιρεία διαφέρουν οι μισθοί ... σε όλους τους τομείς είναι φυσικό μια ναυτιλιακή που έχει 3 βαπόρια να πληρώνει διαφορετικά απο μία που έχει 30 :roll:

  7. #17
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από chrb
    Να ρωτήσω και εγώ κάτι , γιατί μόλις σήμερα βρήκα το site.Ένας καπετάνιος σε τάνκερς παρνει μόνο 4500 χιλιάδες; Σε ένα cd του ΥΕΝ σχετικά με τις σχολές εμπορικού ναυτικού λέει πως ο μισθός πλοιάρχου είναι 7.400! Είναι ανάλογα με την εταιρία;
    καλημερα! κοιτα στο αλλο φορουμ "Μπουσουλας-Το επαγγελμα"
    σου απανταω αναλυτικα
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  8. #18
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από lamainmusain
    καλα μια ερωτηση?3000Ε ανθιποπλοιαρχος στην ξηρα!!!!!!!!!!!!!!!αποκλειεται!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!Εγω εχω γνωστο και ζητημα ειναι να παρνει 1000Ε
    το τι μισθο παιρνεις ειναι συναρτηση α.εταιρειας β.προσθετων προσοντων γ. θεσης που παιρνεις στην εταιρεια κτλ.Και μιλαμε παντα για εταιρεια με δεξαμενοπλοια.

    οι καλυτεροι μισθοι οπως ειναι λογικο υπαρχουν οταν εχεις ενα πτυχιο πανεπιστημιου, και δουλευεις σε μεγαλη εταιρεια ή σε καλο τμημα (πχ operations/safety + quality).

    ο βοηθος Operations (ανθυποπλοιαρχος με πανεπιστημιο) παιρνει γυρω στα 1300-1400 Ε.
    Operator ανθυποπλοιαρχος με πανεπιστημιο γυρω στα 2500-3200 Ε αναλογα την εταιρεια και τον προισταμενο.
    ανθυποπλοιαρχος που εργαζεται σε "μη-ναυτικο" τμημα (πχ purchasing )μπορει να αρχισει με 700 Ε και να κολλησει εκει.

    που εργαζεται ο φιλος σου, σε τι τμημα..?
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  9. #19
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    επειδη ειχα αυτη την συζητηση και με την Στελλα...διευκρινιζω πως μιλαω για θεση Operator και μονο, αυτος ο μισθος.
    Μην παρεξηγηθουμε.
    με την πρωτη ευκαρια, θα μαθουμε τι θεση εχει ο αλλος συναδελφος και θα συζητησουμε παραπανω.
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  10. #20
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Peiraias
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Καλημερα. Εξαρτάται πάντα από την εταιρεία και τα προσόντα που έχεις για να πετύχεις έναν καλό μισθό. Σίγουρα όμως στο Operations μιας Ναυτιλιακής εταιρείας που είναι ένα από τα σημαντικότερα τμήματα οι μισθοί είναι πάρα πολυ καλοί.
    Αλλος για Χιο τράβηξε κι'άλλος για Μυτιλήνη. . . . . .

Σελίδα 2 από 50 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας