Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 69

Θέμα: Ιάσων [Iason, Άγιος Λαυρέντιος, Αγκίστρι, Κεφαλονιτοπούλα, Κύμη]

  1. #1

    Προεπιλογή Ιάσων [Iason, Άγιος Λαυρέντιος, Αγκίστρι, Κεφαλονιτοπούλα, Κύμη]

    Το Κυμη ηταν ενα παλιο πορθμειο ναυπηγημενο πριν απο το 1963. Το αναφεραμε για πρωτη φορα εδω (http://www.nautilia.gr/forum/showthr...557#post260557)
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nicholas Peppas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΚΥΜΗ
    (195 τοννοι)
    Πορθμειο απο την Κυμη για την Σκυρο
    Αργοτερα το πορθμειο αυτο μετεφερθη στην γραμμη Αιδηψου Αρκιτσας. Απο την Ελληνικη ταινια Τρια Κοριτσια απο την Αμερικα του Ντιμη Δαδηρα http://www.youtube.com/watch?v=Nd5t1LruBHs βλεπουμε αυτο το παλιο φερρυ μπωτ που ισα ισα επαιρνε ενα μεγαλο λεωφορειο!

    T6.png

    Στην ταινια πρωταγωνιστουν ο Ανδρεας Μπαρκουλης (1936- ), η Γκιζελα Νταλι (1940-2010), η Μαρικα Κρεββατα (1910-94), ο Βασιλης Αυλωνιτης (1904-70), και ο Γιαννης Μαλλουχος (1934- ). Η μουσικη ειναι το Γιωργου Κατσαρου (1934- ).

    Εδω ο Βασιλης Αυλωνιτης και η Μαρικα Κρεββατα στο Κυμη.

    T7.png
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicholas Peppas : 09-02-2013 στις 23:59

  2. #2

    Προεπιλογή Ιάσων (1960 - πρώην Άγιος Λαυρέντιος, Αγκίστρι, Κεφαλονιτοπούλα, Κύμη)

    Το ΚΥΜΗ κατασκευάστηκε το 1960 με αριθμό νηολογίου Ν.Π. 1688 στο Πέραμα (δεν γνωρίζω το ναυπηγείο). Με το πρώτο του όνομα πρωτοδούλεψε στη γραμμή Κύμης - Σκύρου, και λίγο αργότερα στις γραμμές Αιδηψού - Αρκίτσας και Ωρωπού - Ερέτριας.

    Τον Νοέμβριο του 1967 μετονομάστηκε σε ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΟΠΟΥΛΑ (όνομα με το οποίο το γνωρίζουμε οι περισσότεροι) και δούλεψε στις γραμμές της Κεφαλονιάς μέχρι τα τέλη περίπου της δεκαετίας του '80.

    15.jpg
    Πηγή φωτό : picasa - χρήστης : "J" - Τίτλος φωτό : "Kefalonia, Greece 1978"

    Τον Μάρτιο του 1988 μετονομάζεται σε ΑΓΚΙΣΤΡΙ και τον Αύγουστο του 1998 σε ΑΓΙΟΣ ΛΑΥΡΕΝΤΙΟΣ όνομα με το οποίο
    δραστηριοποιήθηκε για άγνωστο χρονικό διάστημα στο Άγιο Όρος.
    Τα παραπάνω στοιχεία παρατίθενται σε συνεργασία με τον emmpapad (ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ).

    Την δεκαετία 2000, χρησιμοποιήθηκε σε συνεργεία επισκευών στη Ν.Ε.Ζ. Περάματος, ενώ το φθινόπωρο του 2010 το είδαμε να επισκευάζεται
    και να βάφεται στο Πέραμα με το όνομα ΙΑΣΩΝ (Ν.Π. 2505).

    16.jpg

    Τα επόμενα δύο χρόνια βρέθηκε στην Ν. Επίδαυρο πιθανώς χρησιμοποιούμενο ως φορτηγίδα στις ιχθυοκαλλιέργειες, ενώ επέστρεψε ρυμουλκούμενο στο Πέραμα στις αρχές του περασμένου Νοέμβρη. Το πάλαι ποτέ ΚΥΜΗ - ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΟΠΟΥΛΑ βρίσκεται πλέον τον τελευταίο καιρό τραβηγμένο έξω σε ναυπηγείο του Περάματος όπου και περιμένει την διάλυση του (αν δεν έχει ήδη ολοκληρωθεί αυτή).

    17.jpg

    18.jpg

  3. #3

    Προεπιλογή

    Και 3 φωτογραφίες του ,το 2012 το καλοκαίρι στην Νέα Επίδαυρο,απο θαλάσσης.DSC02014.jpgDSC02019.jpgDSC02023.jpg

  4. #4

    Προεπιλογή

    Σημειωνω οτι ο Espresso Venezia εχει αρχισει να προσφερει μεγαλες υπηρεσιες σχετικα με την ιστορια των παλαιων πορθμειων η φερρυ μπωτ. Ο δε emmpapad συνεχιζει να μας πληροφορει για τα νηολογια. Η επανεμφανισις του Leonardos.B ειναι παντα θετικη. Εκτος απο το οτι ειναι Ελευσινιος οπως και εγω, εχει σπουδαια θεματα που τα ανεβαζει με μεγαλη προσοχη....

    Παντως πρεπει να πω οτι το Κυμη/Κεφαλονιτοπουλα/Αγκιστρι/Αγιος Λαυρεντιος/Ιασων ηταν ασχημοπαπο....

  5. #5
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Εάν πρόκειται για ένα μικρό ferry με το όνομα Αγιος Λαυρέντιοςagios lavrentios Athos.jpgAGIOS LAVRENTIOS.png
    που φωτογράφισα στο Αγιον Όρος, αυτό έγινε το 1990, ενώ εδώ αναφέρεται το 1998, και επιπλέον το ΚΥΜΗ δείχνει μεγαλύτερο, με σαλόνι πίσω απο τη γέφυρα και μεγαλύτερη χωρητικότητα ( σύγκριση με ΚΥΜΗ λεωφορείο- Αγιος Λαυρέντιος φορτηγό).Το θέμα έχει "ξαναεξεταστεί" αλλά εξακολουθώ να έχω κάποιες αμφιβολίες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη a.molos : 09-02-2013 στις 22:41

  6. #6

    Προεπιλογή

    Αντώνη το ότι το πρώην ΚΥΜΗ - ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΟΠΟΥΛΑ μετονομάστηκε σε ΑΓΙΟΣ ΛΑΥΡΕΝΤΙΟΣ το 1998 δεν είναι κάτι που αναφέρεται τυχαία. Προέρχεται από τις επίσημες εγγραφές στα Ελληνικά νηολόγια. Εξ άλλου, το ΚΥΜΗ - ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΟΠΟΥΛΑ έχει σαφώς μεγάλες διαφορές από την παντοφλίτσα στην φωτό σου, και οπωσδήποτε δεν μας δεσμεύει το όνομα ΑΓΙΟΣ ΛΑΥΡΕΝΤΙΟΣ, μπορεί κάλλιστα να είναι δύο διαφορετικά πλοία.

  7. #7

    Προεπιλογή

    Δεν υπάρχει περίπτωση παντόφλα να έκανε ποτέ το δρομολόγιο Κύμης - Σκύρου .

    Το 1960 το δρομολόγιο έκανε ένα μεγάλο καίκι με το όνομα Αγιος Γεώργιος και μετά το γνωστό Μπόρα . Ακόμη δρομολόγια έκαναν το Κύκνος και το Βόρειοι Σποράδες .

    Το πλοίο προφανώς φτιάχτηκε γιά την γραμμή Ωρωπού - Ερέτριας και ονομάστηκε Κύμη , αφού ουσιαστικά τότε ήταν μονόδρομος η χρήση του πορθμείου γιά όποιον πήγαινε στην Κύμη , μιά και η Χαλκίδα μέσω Ριτσώνας ήταν διαδρομή πάνω από 1,5 ώρα .

  8. #8
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Εδώ σαν ΙΑΣΩΝ στις 27-09-2010 όταν είχε βγεί στο ναυπηγείο Κελαϊδή για συντήρηση.
    Φίλε Espresso Venezia μέχρι πριν 20-25 μέρες δεν το είχαν διαλύσει, απλά ήταν τραβηγμένο όπως δείχνεις.

    ΙΑΣΩΝ 01 27-09-2010.jpg

  9. #9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από basi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει περίπτωση παντόφλα να έκανε ποτέ το δρομολόγιο Κύμης - Σκύρου .

    Το 1960 το δρομολόγιο έκανε ένα μεγάλο καίκι με το όνομα Αγιος Γεώργιος και μετά το γνωστό Μπόρα . Ακόμη δρομολόγια έκαναν το Κύκνος και το Βόρειοι Σποράδες .

    Το πλοίο προφανώς φτιάχτηκε γιά την γραμμή Ωρωπού - Ερέτριας και ονομάστηκε Κύμη , αφού ουσιαστικά τότε ήταν μονόδρομος η χρήση του πορθμείου γιά όποιον πήγαινε στην Κύμη , μιά και η Χαλκίδα μέσω Ριτσώνας ήταν διαδρομή πάνω από 1,5 ώρα .
    Δεν θέλω να αμφισβητήσω αυτά που αναφέρεις φίλε μου, ωστόσο η πληροφορία ότι το ΚΥΜΗ έκανε αρχικά (το 1960) την γραμμή Κύμης - Σκύρου, προέρχεται από τον Β' τόμο της εγκυκλοπαίδειας Πάπυρος Λαρούς του 1963, και μας την έχει μεταφέρει στο πρώτο ποστ που έχει ανοίξει το παρόν θέμα ο Nicholas Peppas. Πιθανόν να είναι και λάθος, ωστόσο η πηγή της πληροφορίας δεν είναι κάποια τυχαία (πιστεύω να συμφωνείς).

    Ακόμα, την αιτιολογία που αναφέρεις για την ονομασία του σε ΚΥΜΗ, δεν την βλέπω και τόσο "ισχυρή". Η χρήση του πορθμείου (Ωρωπού - Ερέτριας) τότε (1960) δεν ήταν μονόδρομος μόνο γιά όποιον πήγαινε στην Κύμη, αλλά και για πολλούς άλλους προορισμούς στην Εύβοια. Και επιπλέον δεν υπήρχε κανένας μεγάλος συναγωνισμός μεταξύ πλοίων τότε στην γραμμή της Ερέτριας (δύο - τρεις παντόφλες να υπήρχαν) ώστε να υποθέσει κανείς ότι μπορεί να ονομάστηκε ΚΥΜΗ ώστε να "προσελκύσει" επιβάτες. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι πιθανότατα η παντοφλίτσα φτιάχτηκε για την γραμμή Κύμης - Σκύρου (μπροστά στα καίκια της εποχής σίγουρα φάνταζε "τεράστιο"), έκανε κάποια δρομολόγια για μικρό (???) χρονικό διάστημα και μεταφέρθηκε στις πιό κερδοφόρες γραμμές του Ευβοικού, μέχρι βέβαια το 1967, οπότε πουλήθηκε στην Κεφαλονιά και μετονομάστηκε σε ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΟΠΟΥΛΑ.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Espresso Venezia μέχρι πριν 20-25 μέρες δεν το είχαν διαλύσει, απλά ήταν τραβηγμένο όπως δείχνεις.
    Παντελή, ξέχασα να το αναφέρω στο ποστ μου. Τότε είχα τραβήξει και εγώ τις φωτό που παρέθεσα στο ποστ μου, στις 13 Ιανουαρίου, και όταν ρώτησα κάποιον στο ναυπηγείο, μου είπε ότι έχει τραβηχτεί για να αρχίσει η διάλυση του. Πολύ πιθανόν οπότε (η διάλυση) να έχει προχωρήσει αρκετά ή και να έχει ολοκληρωθεί (???).

  10. #10

    Προεπιλογή

    Ούτε εγώ θέλω να σε αμφισβητήσω , αλλά επειδή έχω μπροστά μου την Πάπυρος Λαρούς του 1963 στην έκδοαη με τους 36 τόμους , γράφει λοιπόν στον 9ο τόμο της 12τομης η στον 25ο της 36τομης στην σελίδα 74 , στο Λήμμα Κύμη τις τρείς αρχαίες Ευβοίας , Αιολίας και Κάτω Ιταλίας , ομωνύμους πόλης , την σημερινή πόλη , την σχολή ΕΝ Κύμης και την κοινότητα Οργάνης Ροδόπης .

    Δεν αναφέρει κάτι περί πλοίου . Στο λήμμα όμως Ακτοπλοία , αναφέρει ότι το Κύμη μόλις 195 τόννων μαζί με άλλα έκαναν τις πορθμειακές γραμμές Ευβοικού , Κορινθιακού , Πατραικού , Ζακύνθου , Ηγουμενίτσας - Κέρκυρας , Θάσου και Σαρωνικού .


    Η διαδρομή του φέρρυ μέσω Ωρωπού - Ερέτριας την δεκαετία του 60 και του 70 , είχε μεγάλη σημασία γιά όσους πήγαιναν πέραν της Ερετρίας , αφού όπως είπα η Χαλκίδα ήταν μία δύσκολη διαδρομή . Ακόμα και το ΚΤΕΛ με το φέρυ πήγαινε . Σε άλλο θέμα εδώ ο Κος Πέππας έχει ανεβάσει και τα ονόματα των 3-4 πλοίων που έκαναν τότε την διαδρομή .


    Τον Αγιο Γεώργιο δεν τον θυμάμαι , ίσως είναι το καίκι πίσω από το Μπόρα , αλλά το μικρό Κύμη , σίγουρα δεν θα τρόμαζε τον κόσμο μπροστά στο Κύκνος , Βόρειοι Σποράδες και Μπόρα . Οπως είδα το Κύμη ήταν 195 τόννων , το Κύκνος 587 , το Βόρειοι Σποράδες 348 και το Μπόρα που ήταν γύρω στους 400 επίσης .
    Επιμένω βέβαια ότι παντόφλα δεν θα μπορούσε να κάνει το δρομολόγιο .

    Οι φωτό είναι επίσης από το σάιτ μας .
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη basi : 10-02-2013 στις 14:57

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας