Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 69

Θέμα: Ιάσων [Iason, Άγιος Λαυρέντιος, Αγκίστρι, Κεφαλονιτοπούλα, Κύμη]

  1. #11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από basi Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....αλλά το μικρό Κύμη , σίγουρα δεν θα τρόμαζε τον κόσμο μπροστά στο Κύκνος , Βόρειοι Σποράδες και Μπόρα.
    Μα δεν είπε κανείς ότι το ΚΥΜΗ θα τρόμαζε κανέναν...... Και ξεχνάς (επίτρεψε μου να παρατηρήσω) κάποια πολύ βασικά πράγματα. Πρώτον ότι το "μικρό" στα δικά μας μάτια σήμερα ΚΥΜΗ, νεότευκτο το 1960, φάνταζε πολύ μεγάλο και εντυπωσιακό στα μάτια του κόσμου (εκείνα τα χρόνια τέτοιου μεγέθους παντόφλες και μικρότερες υπήρχαν -όσες υπήρχαν- στις πορθμειακές γραμμές), και δεύτερον ότι είχε ένα πολύ μεγάλο και εντυπωσιακό προσόν (μιλάω πάντα για εκείνα τα χρόνια) απέναντι στα Κύκνος , Βόρειοι Σποράδες και Μπόρα. Μπορούσε πολύ απλά να μεταφέρει και οχήματα.

    Τέλος πάντων, προσωπικά δεν θα επιμείνω διότι δεν διαθέτω κανένα τόμο της Πάπυρος Λαρούς, και όπως πιό πάνω είπα απλά μετέφερα την πληροφορία που είχε βρει και παραθέσει ο κ. Πέππας.

  2. #12

    Προεπιλογή

    Aπλά επειδή είμαι μεσήλικας , θυμάμαι την εποχή εκείνη και μάλιστα με τα μάτια ενός παιδιού , που πιό εύκολα εντυπωσιαζόταν από έναν μεγάλο .

    Γιά την ιστορία να σου πω , ότι το Μπόρα , στο πλαινό άνοιγμα της φωτό , ανέβαζε με μαδέρια το λεωφορείο του ΚΤΕΛ και 2-3 αμάξια ακόμη .

    Έτσι ήταν ένα φέρρυ μπωτ καίκι .


    Στην Κύμη λοιπόν που είχε δει πολλές φορές στο λιμάνι της μεγάλα πλοία , δεν θα έκανε καμμία εντύπωση το Κύμη .


    Κάποια στιγμή θα ρωτήσω και μεγαλύτερους αν το είχε δεί κανένας και θα το γράψω .

    Την εποχή εκείνη μάλιστα έρχονταν και φόρτωναν μεταλλεύματα στο λιμάνι και φορτηγά πλοία .

    39.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη basi : 10-02-2013 στις 16:50

  3. #13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θέλω να αμφισβητήσω αυτά που αναφέρεις φίλε μου, ωστόσο η πληροφορία ότι το ΚΥΜΗ έκανε αρχικά (το 1960) την γραμμή Κύμης - Σκύρου, προέρχεται από τον Β' τόμο της εγκυκλοπαίδειας Πάπυρος Λαρούς του 1963, και μας την έχει μεταφέρει στο πρώτο ποστ που έχει ανοίξει το παρόν θέμα ο Nicholas Peppas. Πιθανόν να είναι και λάθος, ωστόσο η πηγή της πληροφορίας δεν είναι κάποια τυχαία (πιστεύω να συμφωνείς).
    ....
    Επι τελους διαβαζω τα σημερινα σας και απαντω. Και εγω εχω τον Παπυρο Λαρους εδω μπροστα μου στο μακρινο Ωστιν και φυσικα δεν υπαρχει αναφορα σε ταξιδι Κυμης-Σκυρου.
    Δικο μου λαθος.

    Ν

    photo.jpg

  4. #14

    Προεπιλογή

    Δεν πειράζει .

    Είναι καλό που μιλήσαμε γιά μιά περιοχή που δεν μιλάμε συχνά .

  5. #15

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από basi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πειράζει .

    Είναι καλό που μιλήσαμε γιά μιά περιοχή που δεν μιλάμε συχνά .
    Και δεν ειμαστε μεσηλικες.... Μεσα μας ειμαστε νεα παιδια ακομη.... Κια οι δυο μας

  6. #16

    Προεπιλογή

    Aυτό είναι αλήθεια . Ετσι είναι και έτσι θα είναι γιά πάντα , γιατί η καρδιά δεν γερνάει ποτέ .

  7. #17
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Το πλοίο πρέπει να δούλεψε μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του 80 στη γραμμή Ληξουρίου-Αργοστολίου. Μετά, ήταν για λίγο καιρό (μήνες, 1-2 χρόνια, ...; Δε θυμάμαι) παρατημένο εκεί όπου βρίσκεται τώρα η νέα μαρίνα, στην αρχή της γέφυρας Δε Βοσσέτ.

  8. #18
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Ας δούμε το ΙΑΣΩΝ μισοβουλιαγμένο στις 24-01-2013 στο ναυπηγείο Φραντζή. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να ξανα πάω.

    ΙΑΣΩΝ 11 24-01-2013.jpg

  9. #19
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Το Ιάσων παραμένει μισοβουλιαγμένο στην ίδια θέση και απο το ναυπηγείο μου είπαν ....ότι δεν ξέρουν ακόμη αν θα το κόψουν.
    Ας δούμε τη μικρή γέφυρα του ....απ' έξω (ήταν κλειδωμένη και δεν μπήκα μέσα) και πως φαίνετε απο κάτω.

    ΙΑΣΩΝ 16 20-02-2013.jpgΙΑΣΩΝ 19 20-02-2013.jpg

  10. #20
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    πετραλωνα
    Μηνύματα
    2.121

    Προεπιλογή

    Το Ιάσων στις-01-2013 πριν βουλιάξει

    ΙΑΣΩΝ14-01-2013.jpg

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας