Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 69

Θέμα: Ιάσων [Iason, Άγιος Λαυρέντιος, Αγκίστρι, Κεφαλονιτοπούλα, Κύμη]

  1. #21

    Προεπιλογή

    Συγγνώμη..... αλλά τι εννοείς ??? Βούλιαξε το πλοίο, βυθίστηκε στο Πέραμα ???

  2. #22
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    πετραλωνα
    Μηνύματα
    2.121

    Προεπιλογή

    Έχει μισώ βυθιστεί όπως γράφει ο Παντελής πιο πάνω.

  3. #23

    Προεπιλογή

    To πλοίο το βρίσκουμε ως ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΟΠΟΥΛΑ σε δημοσίευμα από το έντυπο "ΧΡΗΜΑ" της 22 Μαίου 1969 (σχετικό με τα πορθμεία ανοιχτού τύπου που εξυπηρετούσαν τις διάφορες πορθμειακές γραμμές εκείνο το χρονικό διάστημα), δρομολογημένο στη γραμμή Αργοστολίου - Ληξουρίου ("Κεφαλλονητοπούλα", 163,06 κοχ, επιβάται 115).

  4. #24

    Προεπιλογή

    Από ότι έμαθα το ΙΑΣΩΝ - ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΟΠΟΥΛΑ βρίσκεται πλέον τραβηγμένο έξω στο ναυπηγείο Φραντζή του Περάματος. Ελπίζω κάποιος .....διερχόμενος ή έχων .....διασυνδέσεις με το γνωστό ναυπηγείο, να μας διαφωτίσει για το τι γίνεται στην ιστορική παντοφλίτσα. Να θυμίσω ότι πριν αρκετό καιρό μου είχαν πει (άνθρωπος του ναυπηγείου) ότι θα έβγαινε έξω (κάποια στιγμή) προκειμένου να διαλυθεί.

  5. #25
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Επειδή η κάμπάνα ήταν.......μάλλον για μένα πήρα τηλέφωνο στον Γ. Φραντζή και μου είπε ότι δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμη το θέμα, δηλ. αν θα κοπή ή αν γίνει κάτι άλλο. Θα με ενημερώσει μόλις μάθει.
    Ας δούμε το Ιάσων όταν τον Οκτώμβριο του 2010 ήταν πλαγιοδεμένο στη ΝΑΥΣΙ. Για όλους τους φίλους του.

    ΙΑΣΩΝ 03 09-10-2010.jpg

  6. #26
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ-ΠΑΡΟΣ
    Μηνύματα
    847

    Προεπιλογή ΙΑΣΩΝ

    Το ΙΆΣΩΝ στα ναυπηγεια Φραντζή.


    ΙΑΣΟΝ 7-06-2013 01.gif

    ΙΑΣΟΝ 7-06-2013 02.gif

    ΙΑΣΟΝ 7-06-2013 03.jpg

  7. #27
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Το ΙΑΣΩΝ όπως πόζαρε στο φακό μου στις 03-07-2013 στο ναυπηγείο Φραντζή που βρίσκετε. Ακόμη είναι αβέβαιο το μέλλον του.

    ΙΑΣΩΝ 23 03-07-2013.jpgΙΑΣΩΝ 26 03-07-2013.jpg

  8. #28

    Προεπιλογή

    Και από εμένα μία φωτό σημερινή της ιστορικής ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΟΠΟΥΛΑ(Σ). Και που δεν έχει ταξιδέψει επί πενήντα χρόνια..... Σε Εύβοια, Κεφαλονιά, Χαλκιδική, Πελοπόννησο, και αλλού ίσως (για να μην πω σίγουρα).

    Kefalonitopoula.jpg

  9. #29

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να θυμίσω ότι πριν αρκετό καιρό μου είχαν πει (άνθρωπος του ναυπηγείου) ότι θα έβγαινε έξω (κάποια στιγμή) προκειμένου να διαλυθεί.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    .....πήρα τηλέφωνο στον Γ. Φραντζή και μου είπε ότι δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμη το θέμα, δηλ. αν θα κοπή ή αν γίνει κάτι άλλο. Θα με ενημερώσει μόλις μάθει.
    Ένα χρόνο πριν (μα ακριβώς) κάναμε την παραπάνω κουβέντα με τον Παντελή, και τίποτα απολύτως δεν έχει αλλάξει όσον αφορά το πάλαι ποτέ ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΟΠΟΥΛΑ. Το πλοίο εξακολουθεί να...... ανθίσταται και να στέκει αγέρωχο στο ίδιο πάντα σημείο στο ναυπηγείο Φραντζή του Περάματος.

    IMG_0324.jpg
    2 Ιουλίου 2014 - Πέραμα

  10. #30
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Σήμερα που πήγα Πέραμα έπεσαν στα χέρια μου τα σχέδια του Κεφαλονιτοπούλα, υπογεγραμένα απο τους Κυρίους Κουϊμάνη-Σιμόπουλο τον Ιούνιο του 1977. Θεώρισα σωστό να τα ανεβάσω.
    Έχω ανεβάσει κάποιες φωτο, έξω απο τη γέφυρα και πως φαίνετε απο το deck, αλλά θα προσπαθήσω να πάρω τα κλειδιά και να φτάσω ως το μηχανοστάσιο. Θα είναι επικίνδυνο γιατί δεν υπάρχει ρεύμα και είναι θεοσκότεινα, αλλά με το φίλο μου Γιώργο Φραντζή.....όλα μπορούν να συμβούν. Τον ευχαριστώ και για τα σχέδια.

    ΙΑΣΩΝ 29 04-07-2014.jpg ΙΑΣΩΝ 30 04-07-2014.jpg

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας