Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 11

Θέμα: Bavaria 37 - gnomes

  1. #1
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή Bavaria 37 - gnomes

    Γειά σας και συγχαρητήρια για το εξαιρετικό forum.
    Σκέφτομαι να αγοράσω ένα ιστιοφόρο Bavaria 37 κατασκευής 2001. Το εν λόγω σκάφος ήταν νοικιάρικο (“τσαρτεραδικο”) και τους τελευταίους 5-6 μήνες βρίσκεται στον Αλιμο εκτός νερού. Θα ήθελα να μου πείτε:
    • Τι να προσέξω στο συγκεκριμένο σκάφος πριν αποφασίσω αν θα το αγοράσω
    • Τα σχόλια σας γενικά για το συγκεκριμένο μοντέλο (π.χ αξιοπλοία, ανθεκτικότητα, επιδόσεις κτλ, κτλ).

    Ευχαριστώ πολύ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κουμπαρος : 26-07-2007 στις 15:56

  2. #2
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Αν το βρίσκεις 15 χιλιάρικα, τράβα πάρτο...
    Αν το βρίσκεις 25 χιλιάρικα, το ίδιο!!!

    Εαν το βρίσκεις γύρω στα 40 χιλιάρικα, βάλε ανθρώπους που εμπιστεύεσαι να το ελέγξουν, να αξιολογήσουν τι θα σου στοιχίσει να το κάνεις σκάφος (π.χ. θέλει καινούργια πανιά? 2.500 ευρώ, επισκευή μηχανής? 1.000-1.500 ευρώ, λοιπός εξοπλισμός? κοκ)

    Είχε ποτέ ατύχημα? Επισκευές?
    Τα χαρτιά του είναι καθαρά?

    Εαν το βρήκες πάνω από 55-60 χιλιάρικα, σήκω φύγε!!! Τρέχοντας...

    Πάνω από 60 χιλιάρικα, πλάκωσε τους στο ξύλο, είναι σαν να σε βρίζουν...

    Η τιμή του σκάφους είναι συναρτηση της χρήσης, της συντήρησης, του εξοπλισμού, της γενικότερης κατάστασης ενός σκάφους, του κόστους επισκευών και συντήρησης που χρειάζεται, του ΦΠΑ που πρέπει να πληρωθεί για να το κάνεις ιδιωτικό, κλπ.

    Φυσικά βάσει του κόστους αγοράς κάποιου αντίστοιχου καινούργιου μοντέλου, της εμπορευσιμότητας του συγκεκριμένου μοντέλου, της φήμης στην αγορά, της γενικότερης κατάστασης της αγοράς κλπ, επιρρεάζεται η τιμή ενός μεταχεισρισμένου.

    Ενα Μπαβάρια 37 σαν κανούργιο θα στοίχιζε σήμερα περί τα 90 χιλιάρικα, οπότε 6 χρονών δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 55-60 χιλιάρικα σε πραγματικά άριστη κατάσταση!!! Από εκεί και πέρα αφαιρείς...
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  3. #3
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Μανγκος ευχαριστώ.
    Ίσως φανεί λίγο ανόητο αυτό που θα πω αλλά να υποθέσω πως τα χιλιάρικα που λες είναι δραχμές όχι ευρώ έτσι;

    Γενικά σχόλια για το μοντέλο αυτό κανείς;

    Και πάλι ευχαριστώ

  4. #4
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Πειραιας-Jinhae Κορέα
    Μηνύματα
    622

    Προεπιλογή

    Εννοείται Ευρώ....
    Θα μπορούσες να πάρεις σκάφος με 60000 δρχ...????

  5. #5
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Όχι εννούσα (και υποθέτω ο Μάνγκος μιλούσε για εκατομμύρια) για παράδειγμα 20.000.000 δρχ / 340,75 = 59.000 ευρώ περίπου (το στρογγυλεύω).
    Δεν νομίζω να βρίσκεις σκάφος με 15-20.000 ευρώ. Μην τρελλαθούμε τώρα. Το πιο φθηνό Bavaria 37 του 2001 που βρίσκεις σε αγγελία είναι ίσως 50.000 ευρώ και ένας θεός ξέρει σε τι κατάσταση είναι.

  6. #6
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή ...

    προφανώς ο mangos θα σου επαληθεύσει πρόθυμα τι εννοούσε, απλά νομίζω ότι εννοούσε αυτό που έγραφε.
    συμφωνώ μαζί του ότι τα σκάφη χάνουν αρκετή από την αξία τους τα πρώτα χρόνια της ζωής τους και διαφαίνεται ότι έχεις βρεί υψηλή τιμή, όπως συνήθως συμβαίνει παίρνοντας εικόνα από αγγελίες. μάλλον πρέπει να ψάξεις παραπάνω, και προφανώς ανάλογα με την κατάσταση του σκάφους μπορείς πάντα να κάνεις τη δική σου προσφορά, όσο και εάν είναι διαφορετική από την αρχική τιμή. επίσης φαντάζομαι ότι το φθινόπωρο θα βρεις καλύτερες τιμές λόγω αυξημένης προσφοράς και μειωμένης ζήτησης. άλλωστε εάν πάρεις σκάφος τώρα, δύσκολα θα λύσεις κάβους ενωρίτερα από τα μέσα Σεπτέμβρη.

  7. #7
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    για ευρώ μιλούσα, φυσικά για χάριν υπερβολής είπα για 15 χιλιάρικα, εννοώντας ότι αν το βρείς πολύ φθηνό (κάτω από 40 χιλιάρικα), μην το σκεφτείς, τρέχα να το πάρεις.

    Από τα 40 και πάνω, θέλει πολύ συζήτηση:
    Την κατάσταση, τον εξοπλισμό, το κόστος για να είναι αξιόπλοο, το ΦΠΑ (διότι το σκάφος αυτό 99,9% οφείλει ΦΠΑ και δεν είναι μέσα στην τιμή που σου ζητανε) κλπ.

    Κι εγώ θέλω να πουλήσω ένα σκάφος, 30 πόδια του 2000 dufour classic, και σαν ιδιωτικό, έτοιμο για να φύγει, με φουλ εξοπλισμό κλπ ζητάω 45 χιλιάρικα (με το ΦΠΑ). Ήρθε ένας να το δει και περίμενα απάντηση... Τον πέτυχα μετά από μια εβδομάδα να κοιτάζει ένα άλλο σκάφος, και 32 πόδια, 3-4 χρόνια παλιότερο, και ζητούσαν 55 χιλιάρικα.
    Ένοιωσε άσχημα ο τύπος, και μου δικαιολογήθηκε ότι με μόνο 10 χιλιάρικα θα παρει ένα σκάφος σχεδόν ένα μέτρο μεγαλύτερο (και παλιότερο).

    Του είπα να μην αισθάνεται άσχημα, ο καθένας πρέπει να βρει ότι είναι καλύτερο γι αυτόν...

    Μετά από λίγη ώρα, ήρθε και με βρήκε, και μου είπε να του πω την γνώμη μου... Του είπα πως η θέση μου είναι λεπτή, ακι δεν θέλω να ανακατευτώ στην απόφαση του!!!

    Τι μου είπε λοιπόν:
    Το σκάφος εκείνο ήταν χωρίς το ΦΠΑ, είχε 2 χρόνια που δεν είχε βγει από το νερό, η μηχανή ασυντήρητη, τα πανιά πολύ παλιά, και ήθελε εξοπλισμό και διάφορα μικρομερεμέτια... Ο ιδιος υπολόγιζε άλλα 20 χιλιάρικα!!!

    Παρόλα αυτά, το δικό μου του φαινόταν μόνο 10 χιλιάρικα φθηνότερο, και όχι 30χιλιάρικα φθηνότερο (και πιο καινούργιο...)

    Η τιμή του σκάφους που σε ενδιαφέρει είναι 50-55 χιλιάρικα αξιόπλοο και σε άριστη κατάσταση...

    Θεωρώ ότι για να το πάρεις σε καλή τιμή, δεν πρέπει να δώσεις πάνω από 45 χιλιάρικα.

    Να σιγουρευτείς ότι αφού το επιθεωρήσεις στην στεριά, να το δοκιμάσεις και στην θάλασσα, και να λειτουργούν τα πάντα στην εντέλεια, αλλιώς κινδυνεύεις να πληρώσεις χρήματα που δεν υπολόγιζες σε συντηρηση, εξοπλισμό και μερεμέτια.
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  8. #8
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα, η πόλη της Θεάς της Σοφίας!
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Θα σου φανεί παράξενο, γιατί ένα ντυφουρ 30 του 2000 θεωρώ ότι κάνει 45 χιλιάρικα (με το ΦΠΑ), ένα φήλινγκ 32 του 97 κάνει 55 χιλιάρικα, ενώ γαι το μπαβάρια 37 του 2001 δεν το συζητώ για πάνω από 45 χιλιάρικα (χωρίς ΦΠΑ)...

    Διότι βρωμάει ο τόπος από μπαβάρια, ίσως να είναι εξαιρετικά σκάφη αλλά δεν έχουν καλή φήμη, καια υτό επιρρεάζει την τιμή μεταπώλησης, είναι φθηνά σαν καινούργια, όσο κάνει καινούργιο ένα 30άρι ντυφουρ, τόσο κάνει ένα 35άρι μπαβάρια (κατά προσέγγιση), αλλά πάνω απ όλα είναι ότι υπάρχουν σκάφη φτιαγμένα για να ταξιδεύουν, και σκάφη φτιαγμένα για να νοικιαστούν 4-5 χρόνια, και μετά να τα ξεφορτωθείς γιατί από εκει και πέρα γίνονται παθητικά...

    Ένα σκάφος μέχρι τα 33 πόδια, είναι πιο εμπορικό και για άλλο λόγο:
    Δεν εχει τεκμήρια, δεν εχει κόστος επιθεωρήσεων, δεν έχει υποχρέωση απόπλου κλπ.
    [url=http://www.disabledsailingholidays.com/home.htm][img]http://www.disabledsailingholidays.com/atoll4/atoll43.jpg[/img][/url]

    [url]www.sailing4all.com[/url]

  9. #9
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Μανγκος,
    χίλια ευχαριστώ. Ήσουν πολύ κατατοπιστικός και χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι να βοηθούν καινούργιους στο χώρο σαν εμένα.
    Και πάλι ευχαριστώ.

  10. #10
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Σχόλια κανείς για Jeanneau Sun Odyssey 34.2 (του 1998); Πόσα αξίζει να πληρώσει κάποιος για τέτοιο σκάφος, τι λέει γενικά σαν σκάφος κτλ, κτλ (Που είσαι Μάνγκος, τα φώτα σου....!!!!).
    Ευχαριστώ

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας