Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 41

Θέμα: Πλοία Ναρκοπολέμου (Nαρκόθετιδες, Nαρκαλιευτικά, Nαρκοθηρευτικά)

  1. #21

    Προεπιλογή

    Τελειωσαν φιλε μου τα Osprey, τα 6 που εμειναν απουλητα (...) εκποιηθηκαν για σκραπ αντι του ευτελους αντιτιμου των 120.000 δολλαριων για όλα μαζι...
    http://gsaauctions.gov/gsaauctions/a...31QSCI14049001


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστούμε γιά τις φωτό φίλε ΕV. Έλεγαν κάποτε ότι θα παίρναμε άλλα 3 Osprey από τις ΗΠΑ όμως δεν το βλέπω να γίνεται.

  2. #22

    Προεπιλογή Ναρκοθετιδα Ακτιον ΝΟ4

    Δεν βρισκω υπαρχον θεμα για τη ναρκοθετιδα Ακτιον ΝΟ4 οποτε το βαζω εδω : Διαλυση του πλοιου στο Περαμα το Μαιο του 2013!
    http://www.navsource.org/archives/10/14/14301.htm

  3. #23
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από manolis2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βρισκω υπαρχον θεμα για τη ναρκοθετιδα Ακτιον ΝΟ4 οποτε το βαζω εδω : Διαλυση του πλοιου στο Περαμα το Μαιο του 2013!
    http://www.navsource.org/archives/10/14/14301.htm
    Ενδιαφέρον, νομίζω στην πρώτη φωτογραφία το αποβατικό που έχει μισοδιαλυθεί στα αριστερά είναι το ΜΗΛΟΣ.

  4. #24
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Νομίζω επειδή σαν τύπος πλοίου δεν έχει μέλλον στο ΠΝ,πρέπει να μετονομάσουμε το θέμα σε "Πλοια ναρκοπολέμου (ναρκοθέτιδες,ναρκαλιευτικά,ναρκοθηρευτικά)" κ να τα μαζέψουμε όλα εδώ.

  5. #25
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από manolis2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βρισκω υπαρχον θεμα για τη ναρκοθετιδα Ακτιον ΝΟ4 οποτε το βαζω εδω : Διαλυση του πλοιου στο Περαμα το Μαιο του 2013!
    http://www.navsource.org/archives/10/14/14301.htm
    Φίλε Μανώλη έβγαλες λαγό,απορώ πως δεν το είδε κανένα μέλος του φόρουμ στο Πέραμα.¨Ηταν εκείνες τις μέρες ετοιμοθάνατη η μάννα μου κ είχα κόψει τις βόλτες προς τα εκεί γιά πολύ καιρό αλλιώς δεν θα μου ξέφευγε.Να κ ένα μεγάλο από τα μικρά πολεμικό μας που δεν πηγε γιά σκραπ Τουρκία.

    Αυτά τα πλοία απασχολήθηκαν σε ξιφίες με μόνο "προσόν" την πληθώρα Bofors κ Οerlikon που διέθεταν αφού από τα ηλεκτρονικά ήταν ανύπαρκτα κ από ταχύτητα σέρνονταν.
    Είχαν πάρει κ οι γείτονες τέτοια.

  6. #26
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από manolis2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελειωσαν φιλε μου τα Osprey, τα 6 που εμειναν απουλητα (...) εκποιηθηκαν για σκραπ αντι του ευτελους αντιτιμου των 120.000 δολλαριων για όλα μαζι...
    http://gsaauctions.gov/gsaauctions/a...31QSCI14049001
    Φαντάσου σε τι χάλι είμαστε που δεν μπορούσαμε να τα πάρουμε κ να τα δουλέψουμε,κρίμα.
    Απορώ που δεν υπήρξε ενδιαφέρον από άλλες χώρες,υποτίθεται ότι τρέχαμε να προλάβουμε το Ταϊβάν κ την Αίγυπτο.

  7. #27

    Προεπιλογή

    Το εχω κι'εγω απορια, αλλα το οτι δεν τα πηραν (πολλες) αλλες χωρες , μαλιστα ούτε αυτες που πηραν τα υπολοιπα 6, κατι σημαινει. Πρεπει να ηταν κοστοβορα η ενεργοποιηση τους ενω και απο μια προχειρη ερευνα που εκανα, διαβασα πολλα παραπονα απο τα (αμερικανικα) πληρωματα τους. Επισης περιεργο ειναι που δεν τα πηραν ουτε οι τουρκοι, οι οποιοι περαν των νεοτευκτων αγορασαν και παλαιοτερα γαλλικα μτχ. ναρκοθηρευτικα.
    Ο επομενος στοχος του ΠΝ μαλλον θα ειναι τα Lerici που αρχισαν να βγαινουν εκτος υπηρεσιας στην Ιταλια και ισως αργοτερα τα Gaeta που ειναι συνομηλικα των osprey και με μεγαλυτερες ομοιοτητες απο τα πρωτα. Εχουμε ξαναπαρει Ιταλικα ναρκοθηρικα, τα 2 Castagno/Ευνικη.
    Τον ...λαγο τον εβγαλε ο φιλος George Haralampides που προλαβε και φωτογραφισε τη ναρκοθετιδα, εγω απλα το ειδα μπροστα μου.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάσου σε τι χάλι είμαστε που δεν μπορούσαμε να τα πάρουμε κ να τα δουλέψουμε,κρίμα.
    Απορώ που δεν υπήρξε ενδιαφέρον από άλλες χώρες,υποτίθεται ότι τρέχαμε να προλάβουμε το Ταϊβάν κ την Αίγυπτο.

  8. #28
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από manolis2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρεπει να ηταν κοστοβορα η ενεργοποιηση τους ενω και απο μια προχειρη ερευνα που εκανα, διαβασα πολλα παραπονα απο τα (αμερικανικα) πληρωματα τους. Επισης περιεργο ειναι που δεν τα πηραν ουτε οι τουρκοι, οι οποιοι περαν των νεοτευκτων αγορασαν και παλαιοτερα γαλλικα μτχ. ναρκοθηρευτικα.
    Ο επομενος στοχος του ΠΝ μαλλον θα ειναι τα Lerici που αρχισαν να βγαινουν εκτος υπηρεσιας στην Ιταλια και ισως αργοτερα τα Gaeta που ειναι συνομηλικα των osprey και με μεγαλυτερες ομοιοτητες απο τα πρωτα. Εχουμε ξαναπαρει Ιταλικα ναρκοθηρικα, τα 2 Castagno/Ευνικη.
    Κοστοβόρα πρέπει να ήταν η ενεργοποίηση τώρα που πέρασαν τα χρόνια.Τι είδους παράπονα διάβασες;Oι Τούρκοι πήραν τα Circe πιό παλιά το 98.
    Σωστή η ιδέα γιά τα ιταλικά μόνο που δεν το βλέπω γιά το ορατό μέλλον.Είναι γνωστό ότι τα Οsprey βασίζονται στα Lerici. Castagno 'εχω ανεβάσει εδώ.

  9. #29
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    1.562

    Προεπιλογή Πλοία Ναρκοπολέμου

    Ο τίτλος του θέματος άλλαξε σε Πλοία Ναρκοπολέμου όπου θα περιλαμβάνονται Ναρκοθέτιδες, Ναρκαλιευτικά, Ναρκοθηρευτικά υπάρχοντα και μη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SteliosK : 06-04-2016 στις 14:21

  10. #30

    Προεπιλογή Ναρκαλιευτικο MSC294 στη Σουδα, 27 Απριλίου 2015

    https://i0.wp.com/www.geetha.mil.gr/...large/0011.jpg

    Νομιζω ενα ...λαγουδακι ακομη: Ναρκαλιευτικο τύπου MSC294 που διατηρήθηκε σε υπηρεσία στο ΠΝ μέχρι το 2012 , πλαγιοδετημενο στη Σουδα. Η φωτο του ΓΕΝ, απο επισκεψη επισημων στο ΚΕΝΑΠ στις 27 Απριλίου 2015.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας