Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 16 από 16

Θέμα: Ο ναυτίλος στο Αιγαίο!

  1. #11
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    P7072783.jpgΜας ήρθε το μελτεμάκι, μπουκαδούρα του Σαρωνικού!!! δρόσισε! Κάβο Δημήτριος Θερμιά! πολλά ακόμα τα μίλια και η μέρα φεύγει! ¶λλη έγνοια θα μπουκάρουμε με το τελευταίο φως στο Μέριχα;;;
    P7072784.jpg Μέσα στον όρμο του Μέριχα!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hellenarc : 24-01-2013 στις 21:13

  2. #12

    Προεπιλογή

    Απίθανες εικόνες! Σε ευχαριστο΄θμε που μας ταξιδευεις!

  3. #13
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    P7082786.jpg Από τα θερμιά άρχισε σιγά-σιγά να αχνοφαίνοται τα βουνά της αττικής. Οσοι ταξιδεύουν με τα μεγάλα και ταχύτατα ferry φτάνοντας το μάτι σε έναν μακρινό ορίζοντα λόγο του ύψους παρατήρησης και με την ταχύτητα που πάνε δεν μπορούν να καταλάβουν αυτήν την αίσθηση όταν ένα κύμα κρύβει την στεριά που αχνοφαίνεται!

    P7062731.jpg Σε λίγο, μπάσο μούδα, μάΪνα κι ο φλόκος!!! Ένα δροσερό στρωτό φρέσκο εξαράκι! (αποκτήσαμε και ηλεκτρονικά κι έτσι παρακολουθούμε τις επιδόσεις της βάρκας!!! φτάσαμε τους 7,1κομβους!!! με μια μέση ταχύτητα 5,3 κόμβους


    P7082788.jpg Ορτσάρουμε μπουρίνα , για να πάρουμε αργότερα πρωτοδευτερα το αφρισμένο κύμα, που όλο και μεγαλώνει ώστε να δούμε τις καβοκολόνες από κοντά Αυτόν το βράχο που τόσοι και τόσοι ναυτικοί όταν κατάφερναν να τον πλησιάσουν αν και οι σπιλιάδες είναι δυνατές ήξεραν πώς το μπουγάζι του κάβοντόρο έχει μείνει πίσω περιμένοντας τους για την επόμενη αναμέτρηση!!!


    P7082806.jpg όλο και μεγάλωναν τα βουνά όλο και μεγάλωναν τα βουνά και οι Κυκλάδες... η πατρίδα μου έμεινε πίσω! Αισθάνομαι πως αποχωρίζομαι την ελευθερία… κάθε φορά που αφήνω πίσω μου τα κυκλαδονήσια και μια πρωτόγνωρη κάθε φόρα συγκίνηση με διακατέχει μόλις συνειδητοποιήσω πως δεν είναι η στερνή φορά αυτή!!! με μιας τα παράξενα αυτά συναισθήματα φεύγουν όταν ένα κύμα με το κρύο του νερό που σκάει στην μάσκα με φέρνει στην πραγματικότητα!!!


    sunion.jpg και όλο αγριεύουν οι σπιλιάδες μα τις καβοκολόνες θα τις περάσουμε τόσο κοντά που θα μπορούσαμε να διακρίνουμε την απελπισία ζωγραφισμένη στο πρόσωπο του Αιγαία στης αναμονής τις ατελείωτες τελευταίες του ώρες! Από εδω χωρίσαμε με την Μυρτιδιωτησα αυτοί τράβηξαν για Χαλκίδα Εμείς για την Αίγινα και πάντα το μάτι μας μην και προβάλει το κολβαπόρι!!!

  4. #14
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

  5. #15

    Προεπιλογή Ομορφες στιγμες...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Hellenarc Εμφάνιση μηνυμάτων
    P7082786.jpg Από τα θερμιά άρχισε σιγά-σιγά να αχνοφαίνοται τα βουνά της αττικής. Οσοι ταξιδεύουν με τα μεγάλα και ταχύτατα ferry φτάνοντας το μάτι σε έναν μακρινό ορίζοντα λόγο του ύψους παρατήρησης και με την ταχύτητα που πάνε δεν μπορούν να καταλάβουν αυτήν την αίσθηση όταν ένα κύμα κρύβει την στεριά που αχνοφαίνεται!

    P7062731.jpg Σε λίγο, μπάσο μούδα, μάΪνα κι ο φλόκος!!! Ένα δροσερό στρωτό φρέσκο εξαράκι! (αποκτήσαμε και ηλεκτρονικά κι έτσι παρακολουθούμε τις επιδόσεις της βάρκας!!! φτάσαμε τους 7,1κομβους!!! με μια μέση ταχύτητα 5,3 κόμβους


    P7082788.jpg Ορτσάρουμε μπουρίνα , για να πάρουμε αργότερα πρωτοδευτερα το αφρισμένο κύμα, που όλο και μεγαλώνει ώστε να δούμε τις καβοκολόνες από κοντά Αυτόν το βράχο που τόσοι και τόσοι ναυτικοί όταν κατάφερναν να τον πλησιάσουν αν και οι σπιλιάδες είναι δυνατές ήξεραν πώς το μπουγάζι του κάβοντόρο έχει μείνει πίσω περιμένοντας τους για την επόμενη αναμέτρηση!!!


    P7082806.jpg όλο και μεγάλωναν τα βουνά όλο και μεγάλωναν τα βουνά και οι Κυκλάδες... η πατρίδα μου έμεινε πίσω! Αισθάνομαι πως αποχωρίζομαι την ελευθερία… κάθε φορά που αφήνω πίσω μου τα κυκλαδονήσια και μια πρωτόγνωρη κάθε φόρα συγκίνηση με διακατέχει μόλις συνειδητοποιήσω πως δεν είναι η στερνή φορά αυτή!!! με μιας τα παράξενα αυτά συναισθήματα φεύγουν όταν ένα κύμα με το κρύο του νερό που σκάει στην μάσκα με φέρνει στην πραγματικότητα!!!


    sunion.jpg και όλο αγριεύουν οι σπιλιάδες μα τις καβοκολόνες θα τις περάσουμε τόσο κοντά που θα μπορούσαμε να διακρίνουμε την απελπισία ζωγραφισμένη στο πρόσωπο του Αιγαία στης αναμονής τις ατελείωτες τελευταίες του ώρες! Από εδω χωρίσαμε με την Μυρτιδιωτησα αυτοί τράβηξαν για Χαλκίδα Εμείς για την Αίγινα και πάντα το μάτι μας μην και προβάλει το κολβαπόρι!!!

    Ωραιες photos Νικο, συνεχισε...

    P@nos

    f40.jpg

  6. #16
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    268319_2225756646574_6004603_n.jpg
    269714_2225756486570_5793020_n.jpg Από το Αγκίστρι στα ίσθμια για διάπλου της Διώρυγας! -Λες να μην μας αφήσουν;;; Μηχανή πάντως έχουμε για την περίπτωση! Γιατί με κουπιά; ούτε να το σκεφτεί κανείς! !
    284255_2227872899479_4168753_n.jpg Στο Αγκίστρι με την μηχανή έτοιμη για τον ισθμό!

    285082_2225755926556_6850780_n.jpgΑπό Αίγινα για Αγκίστρι τα άλλα γνώριμα νερά άρε κουπί που έχω τραβήξει και καντήλια που έχω ακούσει σ' αυτά τα νερά από τον Αιγινήτη Πάππου μου! Από τα ξημερώματα, κουπί για χταπόδια κατσούλες και χάνους και γυλόπερκες και μετά αγάντα για την σκάλα του Καραπανου και το Μαραθώνα για ζαργάνες! Κάργα κουπί! Μεσημέρι ντάλα ο ήλιος τα κοριτσάκια και τα φιλαράκια να ρίχνουν βουτιές στο Φάρο και εγώ να τραβώ κουπί! και όλο σία ρέ!!! Τό ΅πιασα και είναι και μεγάλο!!! Κράτη το δεξί! μπρος γερά και τα δυο! στον τόπο! σία καλά και τα δυο! αργά!!! αργά μωρέ!!! -Μου έβγαλες την πιστή αθεόφοβε!!! -Το 'φερα πάνω!!! Να μια Μελανιά και άντε στο γιαλό!!! (¶ρε οποίος ¶γιος δεν άκουσε το όνομα του ας σηκώσει το χέρι του) ήταν καλός άνθρωπος άκακος! ελαφρύ ας είναι το χώμα που τον σκεπάζει!! αν και θα προτιμούσε το κύμα! Από τους παλαιούς θαλασσινούς! Είχε να βρέξει στη θάλασσα τα γόνατα του από τότε που ναυάγησε το 22ο!!! Παιδικές αναμνήσεις! Μας λείπει πάντως ακόμα το Αιγαίο.

    284417_2225755486545_3029997_n.jpg Από Κάβοκολόνες για Αίγινα! Στο δίαυλο των βαποριών του Σαρωνικού!!! Που πάς βρέ βαρκάκι;;; πως να προλάβουμε να περάσουμε; Το ένα πάει για Ελευσίνα το άλλο από Κόρινθο το άλλο έρχεται από Πέραια, πάσα δύναμη!!! θα μας πάρει από κάτω κανένα και δεν θα καταλάβουν τίποτα!!! Αστειεύομαι!!! προσέχαμε και εμείς βέβαια αλλά ήταν όμως όλοι τους άψογοι!!! Ναυτικάρες!!! Δεν μας έδωσαν ούτε μια στιγμή την εντύπωση πώς δεν μας έχουν εντοπίσει και δεν μας πρόσεχαν!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hellenarc : 01-03-2013 στις 20:46

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας