...και τελικά "εισέπραξε" 16 χρόνια κάθειρξη για ανθρωποκτονία εξ' αμελείας (32 θύματα) και πρόκληση ναυαγίου. Όπως λέτε και εσείς οι αγγλομαθείς, he got what he deserved, αν και προς το παρόν δεν θα πάει στη φυλακή, αφού το πρωτοβάθμιο δικαστήριο έκρινε ότι δεν είναι ύποπτος φυγής και, έτσι, ανέστειλε την υπόθεση μέχρι την έκδοση απόφασης στον επόμενο βαθμό δικαιοδοσίας, παρόλο που ο εισαγγελέας πρότεινε το αντίθετο....
Ο ίδιος ο πλοίαρχος παραπονιέται ότι έχει γίνει εξιλαστήριο θύμα προκειμένου να τη γλυτώσουν άλλοι, μάλλον συνήθης ισχυρισμός ρουτίνας σε τέτοιες υποθέσεις.
Επί της ουσίας προέβαλε στο ακροατήριο τον ισχυρισμό ότι, εαν είχε ειδοποιηθεί από το πλήρωμα 30 δευτερόλεπτα πριν την πρόσκρουση στο βράχο, το δυστύχημα δεν θα είχε γίνει, κάτι που το δικαστήριο δεν έκανε δεκτό...
Πάντως, στην Ιταλία εξακολουθεί να θεωρείται από τους πλέον μισητούς ανθρώπους.... Και μάλλον δικαίως, καθότι την ώρα που η διάσωση δεν είχε ακόμα καν καλά καλά ξεκινήσει και οι επιβάτες πνιγόντουσαν, εκείνος απεικονίζεται σε φωτο να απομακρύνεται από το πλοίο πάνω σε βάρκα, εντελώς ατσαλάκωτος, σαν τη γκόμενα που μόλις βγήκε από το κομμωτήριο και αφήνει τους άντρες της παρέας να κάνουν τη λάντζα!! Ντροπή του! Γιατί τόσο αυτός, όσο και κάποιοι άλλοι πολύ συγκεκριμένοι πλοίαρχοι τον τελευταίο καιρό, προσπαθούν να εγκαινιάσουν και να επιβάλουν ένα νέο light δημοσιοσχεσίτικο καπετανιλίκι επιπέδου δημοσίου υπαλλήλου, το οποίο σημαίνει ότι "κάνω την τυπική δουλειά που προβλέπει η σύμβαση και η θέση μου, εισπράττω τον παχυλό μισθό, χρησιμοποιώ τη στολή και τον τίτλο του καπετάνιου για το κοινωνικό εφέ, και όταν σκάσουν τα πραγματικά δύσκολα, κάνω τον "κινέζο", σφυρίζω αδιάφορα, "την κάνω α' λα γαλλικά για το σπίτι μου", και αφήνω το φιλότιμο χαμηλόβαθμο πλήρωμα να βγάλει το φίδι από την τρύπα σε συνεργασία με τις αρμόδιες αρχές".....!
Αυτό το νέο καπετανιλίκι δεν θα πρέπει να γίνει δεκτό από τη ναυτική βιομηχανία, και αυτοί οι λίγοι (θέλω να πιστεύω) "οραματιστές του" θα πρέπει να εξοβελίζονται, εφόσον βέβαια καθίσταται δυνατό να εντοπιστούν πριν να είναι αργά!