Σελίδα 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 78910 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 81 έως 90 από 95

Θέμα: Το ναυάγιο του Costa Concordia

  1. #81

    Προεπιλογή

    Και με την άφιξη του στη Γένοβα, αποδεικνύεται περίτρανα ότι δεν υπήρχε πρόθεση να βυθιστεί το πλοίο κατά την διάρκεια της ρυμούλκησης του. Εκτός κι αν..... το προσπάθησαν αλλά δεν τα κατάφεραν !!!!!

    @ lostromos
    Όχι φίλε, δεν έχω-είχα καμία σχέση με την εταιρεία που αναφέρεις.

  2. #82
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Ακομη τον Ινδο καμαρωτο δεν τον εχουν βρει !
    http://www.kathimerini.gr/777904/gal...osta-concordia

  3. #83

  4. #84
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Εδω πιστεύω οτι το βαπορι θα κοπει σε καμματια ,και μετα θα σταλει σε καποιο διαλυτήριο !Δυσκολο το βλεπω να το διαλυσουν στην Γενοβα !

  5. #85
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastrokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω πιστεύω οτι το βαπορι θα κοπει σε καμματια ,και μετα θα σταλει σε καποιο διαλυτήριο !Δυσκολο το βλεπω να το διαλυσουν στην Γενοβα !
    Ειναι το γοητρο της εταιριας κολοσου.. Βεβαια καποια σκεψη κροσαρει το μυαλο μου, μπας και θελουν να διασωσουν περιουσιακα στοιχεια απο μεσα?? Χαζο? Ισως..ισως και οχι..(χωρις να εκφραζω λαβες συνομοσιολογικες). Αλλα η Γενοβα οπως τα λες, δεν ειναι διαλυτηριο πλοιων.

  6. #86

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Eng Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι το γοητρο της εταιριας κολοσου.. Βεβαια καποια σκεψη κροσαρει το μυαλο μου, μπας και θελουν να διασωσουν περιουσιακα στοιχεια απο μεσα?? Χαζο? Ισως..ισως και οχι..(χωρις να εκφραζω λαβες συνομοσιολογικες). Αλλα η Γενοβα οπως τα λες, δεν ειναι διαλυτηριο πλοιων.
    Δεδομένης της κατάστασης του καραβιού και της περιβαλοντικής προστασίας της θάλασσας για την οποία έχει δεσμευθεί η σύμπραξη της ανέλκυσης και ρυμούλκησης, δεν μπορούσαν να ρισκάρουν την ρυμούλκησή του σε διαλυτήριο (π.χ Τουρκία) και μεταφέρθηκε στο πλησιέστερο ασφαλές λιμάνι που είναι η Γένοβα απ' όπου λογικά θα ξεκινήσει η ανακύκλωσή του.

  7. #87
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Σωστη τοποθετηση. Ευχαριστω.

  8. #88

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από TSS QUEEN ANNA MARIA Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....δεν μπορούσαν να ρισκάρουν την ρυμούλκησή του σε διαλυτήριο (π.χ Τουρκία) και μεταφέρθηκε στο πλησιέστερο ασφαλές λιμάνι που είναι η Γένοβα απ' όπου λογικά θα ξεκινήσει η ανακύκλωσή του.
    Κατά την προσωπική μου γνώμη, το CONCORDIA λόγω της φύσεως των ζημιών που έχει υποστεί, δεν θα μπορούσε να πάει για διάλυση (ή έστω για να "ξεκινήσει η ανακύκλωση του" όπως κομψά το έθεσε ο φίλος TSS QUEEN ANNA MARIA) πουθενά αλλού εκτός από κάποιο ναυπηγείο στις κοντινές ακτές της δυτικής Ιταλίας. Και εξηγούμαι :

    Όχι μόνο δεν μπορούσαν να ρισκάρουν την ρυμούλκησή του στο Aliaga της Τουρκίας, μία απόσταση σχεδόν εξαπλάσια από αυτήν της Τζίλιο - Γένοβα την οποία το πλοίο την έκανε ....."μετά φόβου θεού" με την συνδρομή πλωτήρων και την συνεχή παρουσία δίπλα του κάπου δέκα ρυμουλκών - Supply ships, αλλά και πρακτικά, ακόμα και αν έφτανε ρυμουλκούμενο στο Aliaga δεν θα υπήρχε τρόπος να βγει στο διαλυτήριο, κοινώς να προσαράξει και να τραβηχτεί έξω στην παραλία. Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα θα αντιμετώπιζε ακόμα και αν δεν ερυμουλκείτο, αν έφτανε δηλαδή σε κάποιο διαλυτήριο φορτωμένο με απόλυτη ασφάλεια πάνω σε κάποιο πλοίο "βαρέων βαρών". Πως αλήθεια ένα πλοίο του τύπου του DOCKWISE VANGUARD θα "ξεφόρτωνε" το CONCORDIA σε μία παραλία διαλυτηρίου, για να μην μιλήσουμε βέβαια για το σε τι δυσθεώρητα ύψη θα ανέβαινε ο πρυπολογισμός διάλυσης του πλοίου αν έκανε ένα τόσο μεγάλο ταξίδι φορτωμένο στο DOCKWISE VANGUARD.

    Αν ανατρέξουμε λίγο πίσω στο παρελθόν, θα δούμε ότι στον διαγωνισμό που είχε προκυρήξει η εταιρεία ή οι ασφαλιστές του CONCORDIA, είχαν λάβει μέρος μόνο ναυπηγεία από την Ιταλία, και πιθανότατα οι λόγοι που συνέβη αυτό είναι οι παραπάνω που ανέφερα.

    Έχω την εντύπωση (χωρίς οπωσδήποτε να διεκδικώ το αλάθητο μιας ούτε είμαι αλλά ούτε και το "παίζω" ειδικός) ότι το CONCORDIA λόγω του μεγέθους του, του τονάζ του αλλά και των μεγάλων ζημιών που έχει, μπορεί να "βγει έξω" μόνο επάνω σε δεξαμενή, και πιθανότατα εκεί επάνω να πρέπει να γίνει και το μεγαλύτερο μέρος της διάλυσης του (αν όχι όλη). Τώρα για το αν θα διαλυθεί κανονικά, ή σε μεγάλα τμήματα που με την σειρά τους θα οδηγηθούν σε άλλο διαλυτήριο (αν και το βρίσκω κάπως απίθανο το τελευταίο), νομίζω μικρή σημασία θα έχει.

  9. #89

  10. #90

Σελίδα 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 78910 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας