Σελίδα 12 από 99 ΠρώτηΠρώτη ... 210111213142262 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 111 έως 120 από 986

Θέμα: Σαπφώ [Sappho, Spero, Santorini 3]

  1. #111
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.479

    Προεπιλογή

    ΕΠΕΣΕ ΞΕΡΟΣ Ο ΜΥΤΙLENE,ΑΛΛΟΣ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ!!!!!Τι του κάνατε ρε παιδιά???????

  2. #112
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή

    Είχα την τιμή να ταξιδέψω τη Σαπφώ το 1996 όταν υπηρέτησα στη Χίο. Ένα πραγματικό ποστάλι με όλη τη σημασία της λέξης. Σε σύγκριση με τα βαπόρια των Ανατολικών, μου είχε προκαλέσει δέος η φιγούρα και το σουλούπι της βασιλομήτωρ.

    Θυμάμαι ένα πλωριό σαλόνι σε δανέζικο στυλ και με τους δερμάτινους καναπέδες από την εποχή της καριέρας του στη Βόρεια Ευρώπη. Είχα ρίξει κάτι ύπνους σε αυτό το σαλόνι...

    Πως να ξεχάσω ταξίδι στο ψηλότερο καταστρώμα, κουκουλωμένος με ένα sleeping bag, να απολαμβάνω τον έναστρο ουρανό πάνω σε ένα από τα ομορφότερα βαπόρια που πέρασαν από το Αιγαίο.
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  3. #113
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Εδώ κοιμώσουν???
    2nd class.jpg

  4. #114
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή

    Απόστολε, το πέτυχες διάνα! Έχω δει όνειρα πάνω σε αυτους τους καναπέδες... Όταν δε, είχε λίγη θάλασσα δεν καταλάβαινα πότε φτάναμε στη Χίο. Να είναι καλά το πλήρωμα της ΝΕΛ που δεν μας ξύπναγε :-)
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  5. #115
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.479

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από paroskayak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απόστολε, το πέτυχες διάνα! Έχω δει όνειρα πάνω σε αυτους τους καναπέδες... Όταν δε, είχε λίγη θάλασσα δεν καταλάβαινα πότε φτάναμε στη Χίο. Να είναι καλά το πλήρωμα της ΝΕΛ που δεν μας ξύπναγε :-)
    Είμαι Χίο με απαγορευτικό πηγαίνωντας για Πειραιά με το ΘΕΟΦΙΛΟΣ,αναβάλονται κάτι αγώνες που είχα και έπρεπε να γυρίσω Μυτιλήνη.Σκάει μύτη η Σ Α Π Φ Α Ρ Α από Πειραιά με φορτωμένο χαλαρά το 9αρι,μπαίνουμε μέσα και με το που βγαινουμε από το λιμάνι της Χίου αρχίζει ΕΝΑ κούνημα άλλο πράμα.Ολοι ξερνούσανεδεξιά κι αριστερά και η ΤV έπαιζε dvd.......................μαντέψτε????????


    ΤΙΤΑΝΙΚΟ
    ΣΗΜ:Για τους ξερόλες της Ελληνικής ΤV,ενημερωτικά, το πλοίο πέρασε και τότε από το στενό Χίου-Οινουσσών.

  6. Προεπιλογή

    Αποστολε οτι και να πω ειναι λιγο. Μενω αφωνος ΜΠΡΑΒΟ

  7. #117
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Παιδια εγω στο Σαπφω δεν ειχα μπει ποτε αν και το ειχα θαυμασει πολλες φορες στον Πειραια.Εχω ομως ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να σας μεταφερω την γνωμη και τις εμπειριες του πατερα μου για το βαπορι.Ο πατερας μου 57 ετων γαρ ηταν φανταρος στις Οινουσες για εξι ολοκληρους μηνες (μια απο τις καλυτερες εμπειριες της ζωης του) και οπως καταλαβαινετε ειχε κανει πολλες φορες το ταξιδι.Μου ειχε αναφερει λοιπον πολλες φορες με θαυμασμο ταξιδια του με το Σαπφω και θυμαμαι κυριως τα λογια του για το ποσο αυθεντικο βαπορι ηταν,σε οψη σε διακοσμηση και λειτουργικοτητα.Μαλιστα με το Σαπφω ειχε κανει ισως το χειροτερο,σε καιρο, ταξιδι της ζωης του.Ειχαν ξεκινησει απο Πειραια για Χιο με προβλεψη καιρου 8-9 μποφορ,αλλα μολις περασαν τον Καφηρεα αρχισε ενα κουνημα αλλο πραγμα.Ειδικα μια ωρα μετα απο το περασμα του Καφηρεα η πλωρη εμπαινε ολη μεσα στο νερο και σε ορισμενες περιπτωσεις ειχαν ξενερησει και οι προπελες,ενω τα νερα περνουσαν απο την κουπαστη προς τα πισω...ο πατερας μου χρονια ταξιδιωτης και γνωριζοντας το ποσο καλοταξιδο ηταν το βαπορι πηγε και ρωτησε στη reception εναν ευγενικο κυριο (δεν ξερω ποιος ηταν),γιατι δεν πιστευε οτι αυτος ο καιρος ηταν 8-9 μποφορ.Αυτος λοιπον τον ενημερωσε πως ειχε γινει λαθος στην προβλεψη καιρου και αντι για 8-9 τα μποφορ ηταν 11!!!Μαλιστα ο καπετανιος για να τον εχει οσο το δυνατον πιο πλωρα τον καιρο εκανε τη διαδρομη πανω απο τη Χιο κανοντας κυκλο και οχι απο κατω.Μετα απο παρα πολλες ωρες ταλαιπωριας αλλα και με τη Σαπφαρα παλικαρι εφτασαν στη Χιο.Ο πατερας μου τελειωσε την ιστορια λεγοντας.Οτι ταξιδεμα σαν του Σαπφω δεν υπαρχει...Ισως λιγο υπερβολικος,αλλα με τετοια συμπεριφορα στα 11 μποφορ δε νομιζω να εχει αδικο...

  8. #118
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    88

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Captain_Nionios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια εγω στο Σαπφω δεν ειχα μπει ποτε αν και το ειχα θαυμασει πολλες φορες στον Πειραια.Εχω ομως ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να σας μεταφερω την γνωμη και τις εμπειριες του πατερα μου για το βαπορι.Ο πατερας μου 57 ετων γαρ ηταν φανταρος στις Οινουσες για εξι ολοκληρους μηνες (μια απο τις καλυτερες εμπειριες της ζωης του) και οπως καταλαβαινετε ειχε κανει πολλες φορες το ταξιδι.Μου ειχε αναφερει λοιπον πολλες φορες με θαυμασμο ταξιδια του με το Σαπφω και θυμαμαι κυριως τα λογια του για το ποσο αυθεντικο βαπορι ηταν,σε οψη σε διακοσμηση και λειτουργικοτητα.Μαλιστα με το Σαπφω ειχε κανει ισως το χειροτερο,σε καιρο, ταξιδι της ζωης του.Ειχαν ξεκινησει απο Πειραια για Χιο με προβλεψη καιρου 8-9 μποφορ,αλλα μολις περασαν τον Καφηρεα αρχισε ενα κουνημα αλλο πραγμα.Ειδικα μια ωρα μετα απο το περασμα του Καφηρεα η πλωρη εμπαινε ολη μεσα στο νερο και σε ορισμενες περιπτωσεις ειχαν ξενερησει και οι προπελες,ενω τα νερα περνουσαν απο την κουπαστη προς τα πισω...ο πατερας μου χρονια ταξιδιωτης και γνωριζοντας το ποσο καλοταξιδο ηταν το βαπορι πηγε και ρωτησε στη reception εναν ευγενικο κυριο (δεν ξερω ποιος ηταν),γιατι δεν πιστευε οτι αυτος ο καιρος ηταν 8-9 μποφορ.Αυτος λοιπον τον ενημερωσε πως ειχε γινει λαθος στην προβλεψη καιρου και αντι για 8-9 τα μποφορ ηταν 11!!!Μαλιστα ο καπετανιος για να τον εχει οσο το δυνατον πιο πλωρα τον καιρο εκανε τη διαδρομη πανω απο τη Χιο κανοντας κυκλο και οχι απο κατω.Μετα απο παρα πολλες ωρες ταλαιπωριας αλλα και με τη Σαπφαρα παλικαρι εφτασαν στη Χιο.Ο πατερας μου τελειωσε την ιστορια λεγοντας.Οτι ταξιδεμα σαν του Σαπφω δεν υπαρχει...Ισως λιγο υπερβολικος,αλλα με τετοια συμπεριφορα στα 11 μποφορ δε νομιζω να εχει αδικο...
    Παιδιά ας μην υπερβάλουμε. Μετά το ναυάγιο του ΗΡΑΚΛΕΙΟ στη Φαλκονέρα το 1966, εφαρμόστηκε στην Ελλάδα η απαγόρευση απόπλου για τα επιβατηγά - όταν η πρόβλεψη είναι 8 + μποφόρ. Τώρα αν κατά την διάρκεια του ταξιδιού αυξηθεί η ένταση του ανέμου και κατά συνέπεια ο κυμματισμός, τότε όλα τα επιβατηγά πλοία προσπαθούν να πιάσουν το κοντινότερο λιμάνι. Δεν διασχίζουν το Αιγαίο σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Δεν αντιλέγω ότι το ΣΑΠΦΩ ήταν καλοτάξιδο (εξάλλου έχω κάνει πάρα πολλά ταξίδια μαζί του και χειμώνα και καλοκαίρι, και με θάλασσα και με μπουνάτσα) αλλά όχι και 11 μποφόρ δηλαδή ... θύελλα. Ας μην είμαστε λοιπόν υπερβολικοί.

  9. #119
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    chios
    Μηνύματα
    128

    Προεπιλογή to πιστευω

    οσο για το 11 αρι αν και δεν ειμουν βεβαια μεσα στο πλοιο θα το πιστεψω οτι το εκανε γιατι με οσους μιλας στη ΧΙΟ για το sappho σου λενε ποσες φορες ειχε σωσει τη χιο φερονοντας προμυθειες του νησιου με πολλη δυσκολους καιρους....ΜΑΚΑΡΙ να ηταν ακομα στη γραμμη μας..........:|
    monaksia mou ola.....

  10. #120
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Φιλε μου δεν ειναι προσωπικη ιστορια,αλλα πολλες φορες ξερεις οτι γινονται λαθη στις προγνωσεις του καιρου και ειδικα οταν μιλαμε για το ετος καπου στο 1978-1979.Ο πατερας μου ειναι σοβαρος ανθρωπος και εχει ταξιδεψει πολυ.Δεν μου εχει αναφερει ποτε κατι τετοιο για αλλο του ταξιδι.Μην αποκλειεις λοιπον να συνεβει.Οσον αφορα οτι μπορουσε να συνεχισει το ταξιδι του για αλλο ασφαλες λιμανι,εσυ αν ησουν καπετανιος θα επαιρνες το 11αρι στο πλευρο για να αλλαξεις πορεια;Εδω προτιμησε να παει πανω απο τη Χιο τον κυκλο για να τον εχει οσο το δυνατον πιο πλωρα τον καιρο,σιγα μην αλλαζε και πορεια για αλλο λιμανι,που θα του εφερνε τον καιρο στο πλευρο εστω και για λιγο...

Σελίδα 12 από 99 ΠρώτηΠρώτη ... 210111213142262 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας