Σελίδα 13 από 99 ΠρώτηΠρώτη ... 311121314152363 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 121 έως 130 από 986

Θέμα: Σαπφώ [Sappho, Spero, Santorini 3]

  1. #121
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από geogre222 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οσο για το 11 αρι αν και δεν ειμουν βεβαια μεσα στο πλοιο θα το πιστεψω οτι το εκανε γιατι με οσους μιλας στη ΧΙΟ για το sappho σου λενε ποσες φορες ειχε σωσει τη χιο φερονοντας προμυθειες του νησιου με πολλη δυσκολους καιρους....ΜΑΚΑΡΙ να ηταν ακομα στη γραμμη μας..........:|
    Αυτό που λές φίλε geogre222 είναι δίκοπο μαχαίρι. Αν ήταν ακόμη η Σαπφώ εδώ και έκανε δρομολόγια στην παριμκρή σταβοτιμονιά θα το περιλαβαίνανε τα "γεράκια" των media και θα το κάνανε "ρόμπα". Τουλάχιστον έφυγε από εδώ με το "κεφάλι ψηλά" και το θυμόμαστε ένα αξιοπρεπές σκαρί, καμαρωτό να στολίζει το Αιγαίο.

  2. #122
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    chios
    Μηνύματα
    128

    Question

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που λές φίλε geogre222 είναι δίκοπο μαχαίρι. Αν ήταν ακόμη η Σαπφώ εδώ και έκανε δρομολόγια στην παριμκρή σταβοτιμονιά θα το περιλαβαίνανε τα "γεράκια" των media και θα το κάνανε "ρόμπα". Τουλάχιστον έφυγε από εδώ με το "κεφάλι ψηλά" και το θυμόμαστε ένα αξιοπρεπές σκαρί, καμαρωτό να στολίζει το Αιγαίο.
    μα ελα ομως που βαζω το χερι μου στη φωτια οτι δεν θα δημιουργουσε ποτε προβλημα..........και θα ειχε βαλει το καπελο σε ολα τα αλλα πλοια (καινουργια και παλια)
    βασικα μιας κι το εφερε η κουβεντα στα τοσα χρονια ειχε ποτε προβληματησει σε κατι σαν πλοιο η στο επιβατικο κοινο στη γραμμη του αιγαιου??
    monaksia mou ola.....

  3. #123

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από geogre222 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μα ελα ομως που βαζω το χερι μου στη φωτια οτι δεν θα δημιουργουσε ποτε προβλημα..........και θα ειχε βαλει το καπελο σε ολα τα αλλα πλοια (καινουργια και παλια)
    βασικα μιας κι το εφερε η κουβεντα στα τοσα χρονια ειχε ποτε προβληματησει σε κατι σαν πλοιο η στο επιβατικο κοινο στη γραμμη του αιγαιου??
    Μπορει σαν πλοιο να ηταν αξιοπιστο (προσωπικα δεν εχω ιδιαιτερη εμπειρια) αλλα μην ξεχνας οτι σοβαροτατο ρολο παιζουν και τα πληρωματα που το πανε (γεφυρα και μηχανη, ο καθενας απο τη σκοπια του). Το καλυτερο πλοιο αν το δωσεις σε κακο πληρωμα, μπορει να αποκτησει τη φημη του χειροτερου.

  4. #124
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    913

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από samichri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά ας μην υπερβάλουμε. Μετά το ναυάγιο του ΗΡΑΚΛΕΙΟ στη Φαλκονέρα το 1966, εφαρμόστηκε στην Ελλάδα η απαγόρευση απόπλου για τα επιβατηγά - όταν η πρόβλεψη είναι 8 + μποφόρ. Τώρα αν κατά την διάρκεια του ταξιδιού αυξηθεί η ένταση του ανέμου και κατά συνέπεια ο κυμματισμός, τότε όλα τα επιβατηγά πλοία προσπαθούν να πιάσουν το κοντινότερο λιμάνι. Δεν διασχίζουν το Αιγαίο σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Δεν αντιλέγω ότι το ΣΑΠΦΩ ήταν καλοτάξιδο (εξάλλου έχω κάνει πάρα πολλά ταξίδια μαζί του και χειμώνα και καλοκαίρι, και με θάλασσα και με μπουνάτσα) αλλά όχι και 11 μποφόρ δηλαδή ... θύελλα. Ας μην είμαστε λοιπόν υπερβολικοί.
    Πάντως και εγώ σε ταξίδι από Χίο για Πειραιά με το Θεόφιλο (πριν από 4 χρόνια περίπου), έπιασε απαγορευτικό μισή ώρα αφού είχαμε φύγει από το λιμάνι. Έτυχε έκείνη την περίοδο ο ξάδεφός μου να υπηρετεί σε σταθμό ραντάρ στην Χίο και με ενημέρωσε όταν είχαμε φτάσει περίπου στην ¶νδρο ότι ο καιρός είχε πάει 10ρι γεμάτο. Το πλοίο δεν προσέγγισε λιμάνι για να δέσει. Μάλιστα πήγε ΄πού νότια όταν μπήκε στον Αργοσαρωνικό ώστε να βρει την κατάλληλη ευκαιρία για να φέρει το πλοίο με την πλώρη στο Βοριά. Αποτέλεσμα 12,ρ5 ώρες ταξίδι (φτάσαμε Πειραιά περίπου στις 10.30)
    [B]ignoramus et ignorabimus[/B]

  5. #125
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    1.834

    Προεπιλογή

    Το βασιλοβάπορο, σαν SPERO, απο διαφημιστικό της εποχής

    The Spero (6,916 grt, 468 ft. long) sailed on the route between Hull and Gothenburg from 1966 to 1972.

    Πηγή: http://www.timetableimages.com/
    [I]"Δύο πράγματα είναι αιώνια, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο."[/I]
    [B]Αινστάιν[/B]

    [IMG]http://smiley-msn.com/Gif-Anime/Vehicules/Bateaux//38-Smiley-msn.com-Bateaux.gif[/IMG]

  6. #126
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Φίλε xara, φανταστικό υλικό... να είσαι καλά... ευχαριστούμεεεεε

  7. #127
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.479

    Προεπιλογή

    ΤΡΟΜΕΡΕΣ ΦΩΤΟ ένα ευχαριστώ και από μένα.Παρατηρήστε λίγο το κύριο στο μπάρ και πείτε μου αν βλέπετε και στα Ελληνικά πλοία τέτοιο χαμόγελο????????????!Εγώ πάντως-κατα ένα ποσοστό- μόνο κατι χριστοπαναγίες ακούω όποτε ταξιδεύω και από τρόπους ας το αφήσουμε καλύτερα!!!

  8. #128
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    88

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από MYTILENE Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΤΡΟΜΕΡΕΣ ΦΩΤΟ ένα ευχαριστώ και από μένα.Παρατηρήστε λίγο το κύριο στο μπάρ και πείτε μου αν βλέπετε και στα Ελληνικά πλοία τέτοιο χαμόγελο????????????!Εγώ πάντως-κατα ένα ποσοστό- μόνο κατι χριστοπαναγίες ακούω όποτε ταξιδεύω και από τρόπους ας το αφήσουμε καλύτερα!!!
    Φίλε MYTILENE μην συγκρίνεις τις φωτογραφίες των διαφημιστικών με την πραγματικότητα. Τα διαφημιστικά είναι για να τραβήξουν κόσμο. Συνήθως (για να μην πω ΠΑΝΤΑ) η πραγματικότητα απέχει παρασάγγας .... δυστυχώς.

  9. #129
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.479

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από samichri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε MYTILENE μην συγκρίνεις τις φωτογραφίες των διαφημιστικών με την πραγματικότητα. Τα διαφημιστικά είναι για να τραβήξουν κόσμο. Συνήθως (για να μην πω ΠΑΝΤΑ) η πραγματικότητα απέχει παρασάγγας .... δυστυχώς.
    Δεν έχεις και άδικο.Ευχαριστώ πάντως

  10. #130

    Προεπιλογή

    Με το ομορφο πλοιο δεν ειχα ταξιδευσει ποτε αλλα το εχω σε μια φωτογραφια απο ενα πρωινο του 1995 στον πειραια! θα την μοιραστω μαζι σας και ελπιζω να σας αρεσει!

    2008-07-14_123318g.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη grangelo : 15-07-2008 στις 19:58

Σελίδα 13 από 99 ΠρώτηΠρώτη ... 311121314152363 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας