Σελίδα 96 από 99 ΠρώτηΠρώτη ... 46869495969798 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 951 έως 960 από 986

Θέμα: Σαπφώ [Sappho, Spero, Santorini 3]

  1. #951
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aγαπητέ renetoes αυτό ισχύει κ σήμερα.Γιά εμάς που βρισκόμαστε γύρω από το λιμάνι δεν είναι σπάνιο φαινόμενο.
    Αν κρίνω απο τον τύπο του οχήματος -κλασσική Καναδέζα- το πιθανότερο είναι ότι είναι το όχημα του στρατιωτικού ταχυδρομείου που γύριζε σε λιμάνια και σταθμούς και διακινούσε εκείνους τους μεγάλους πράσινους υφασμάτινους σάκκους της αλληλογραφίας. Φαντάζομαι πολλοί απο εσάς έχετε συναντήσει αντίστοιχο όχημα και στο σταθμό Λαρίσης, Θεσσαλονίκης κ.α.Μιλάμε πάντα βέβαια για 10ετίες 1970-1980 + πριν τη έλευση κινητών,pc, internet κλπ.
    [FONT=Palatino Linotype][SIZE=3][I]Mal du depart.[/I][/SIZE][/FONT]

  2. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε που τα καράβια βγαίναν, οι ναυτικοί πληρώνονταν, οι επιβάτες εξυπηρετούνταν (και ας μην το καταλάβαιναν) και εμείς ονοιρευομασταν το μέλλον. Τώρα;
    Oi επιβάτες εξυπηρετόντουσαν με βρισιές και με χριστοπαναγίες απ τα τότε υποαναπτικτα πληρώματα να τα λέμε και αυτά ...Αστο μην το ψάχνεις οι Μυτιληνιοι ειναι ενας εντελώς άναυτος λαός σε σχέση με τη γειτονική Χίο μερα με τη νύχτα

  3. #953
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από a.molos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κρίνω απο τον τύπο του οχήματος -κλασσική Καναδέζα- το πιθανότερο είναι ότι είναι το όχημα του στρατιωτικού ταχυδρομείου που γύριζε σε λιμάνια και σταθμούς και διακινούσε εκείνους τους μεγάλους πράσινους υφασμάτινους σάκκους της αλληλογραφίας. Φαντάζομαι πολλοί απο εσάς έχετε συναντήσει αντίστοιχο όχημα και στο σταθμό Λαρίσης, Θεσσαλονίκης κ.α.Μιλάμε πάντα βέβαια για 10ετίες 1970-1980 + πριν τη έλευση κινητών,pc, internet κλπ.
    Φίλε a.molos εγώ ως υπηρετήσας στο ΠΝ δεν το γνώριζα αυτό.Αλλά ως ασχολούμενος με τα στρατιωτικά,το άλλο μου χόμπυ,οχήματα σαν αυτό το Dodge M37 ( πιθανόν θα ξέρετε γιατί λέμε ΚΑΝΑΔΕΖΑ) κ άλλα μεμονωμένα οχήματα βρίσκονταν κ βρίσκονται κοντά σε κάποιο καράβι γιά άλλο λόγο,της αποστολής προς επισκευή ή επιστροφή από αυτή.

  4. #954
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα και Κρήτη
    Μηνύματα
    304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΖΑΜΠΕΤΑΚΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν πήγε Σμύρνη τι πήγε να κάνει τότε?
    Και όταν πήγε στο Ηράκλειο, αρχές Ιουνίου του 1993, τι πήγε να κάνει? Ας μην αναλωθούμε σε τέτοιες συζητήσεις...

    Ούτε στο τι πήγε να κάνει στο Ηράκλειο το παλιό ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ τον Ιούνιο του 1985...

  5. #955

    Προεπιλογή ΤΑΧΥΤΗΤΑ

    καλησπερα, ξερετε να μου πειτε τεχνικα στοιχεια των μηχανων του σαπφω; ταχυτητα ποσο ειχε;
    ευχαριστω πολυ

  6. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από renetoes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όταν πήγε στο Ηράκλειο, αρχές Ιουνίου του 1993, τι πήγε να κάνει? Ας μην αναλωθούμε σε τέτοιες συζητήσεις...

    Ούτε στο τι πήγε να κάνει στο Ηράκλειο το παλιό ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ τον Ιούνιο του 1985...
    Το ναύλωσε ο Αιολικός τοτε και πήγε οι γονείς μου ειχαν πάει σε εκείνο το ταξίδι

  7. #957
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα και Κρήτη
    Μηνύματα
    304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΖΑΜΠΕΤΑΚΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ναύλωσε ο Αιολικός τοτε και πήγε οι γονείς μου ειχαν πάει σε εκείνο το ταξίδι
    Το ξέρω, είχα δει το ΣΑΠΦΩ στο Ηράκλειο τότε. Και εγώ είχα πάει με το Ν. ΧΙΟΣ στη Μυτιλήνη, ολική ναύλωση από τον Εργοτέλη το 1985 για έναν αγώνα μπαράζ.

  8. #958
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Μυτιλήνη,Λέσβος
    Μηνύματα
    514

    Post Παράκληση...

    Έχει κανένας φωτο του πλοίου από κάποιον δεξαμενισμό του;

    Παρακαλώ αν κάποιος έχει φωτο, ιδιαίτερα με τις έλικες του πλοίου, να τις μοιρατεί μαζί μας...

  9. #959
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Το ΣΑΠΦΩ φωτογραφημένο στο λιμάνι της Χίου το 1975 (από τον Κonrad Ηelbing) και από οτι βλέπω χωρίς σινιάλο στο φουγάρο του.

    sapho 1975 - konrad helbing.jpg
    πηγή

  10. #960
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΣΑΠΦΩ φωτογραφημένο στο λιμάνι της Χίου το 1975 (από τον Κonrad Ηelbing) και από οτι βλέπω χωρίς σινιάλο στο φουγάρο του.

    sapho 1975 - konrad helbing.jpg
    πηγή
    Δεν είχαν βάλει ακόμα το αρχαίο καράβι της ΝΕΛ. Το καραβάκι που διακρίνεται στο βάθος είναι το ΑΦΡΟΔΙΤΗ του Μινιώτη,νομίζω θεσσαλονικιώτικο σκαρί,πουλήθηκε αργότερα στη Χάλκη.

Σελίδα 96 από 99 ΠρώτηΠρώτη ... 46869495969798 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας