Σελίδα 99 από 99 ΠρώτηΠρώτη ... 4989979899
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 981 έως 986 από 986

Θέμα: Σαπφώ [Sappho, Spero, Santorini 3]

  1. #981
    Εγγραφή
    May 2018
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Αστεία πράγματα. Δηλαδή ο δημοσιογράφος γιατί να έχει το ελεύθερο να φωτογραφίζει; Μήπως ξέρει
    ώστε να μην φωτογραφίσει κάτι που δεν πρέπει; Θέμα προσωπικών δεδομένων δεν τίθεται αφενός μεν επειδή δεν υπήρχε τότε ο σχετικός νόμος, αφετέρου είναι τόσο μακρινές και γενικές οι φωτογραφίες που δεν διακρίνονται πρόσωπα ούτε αριθμοί κυκλοφορίας οχημάτων. Να μη μιλήσω για τις φωτογραφίες εν πλω στη Σαπφώ που κάπου έχω κι εγώ από παλιά αλλά θέλει ψάξιμο στο πατρικό μου...

  2. #982
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    930

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vag_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αστεία πράγματα. Δηλαδή ο δημοσιογράφος γιατί να έχει το ελεύθερο να φωτογραφίζει; Μήπως ξέρει
    ώστε να μην φωτογραφίσει κάτι που δεν πρέπει; Θέμα προσωπικών δεδομένων δεν τίθεται αφενός μεν επειδή δεν υπήρχε τότε ο σχετικός νόμος, αφετέρου είναι τόσο μακρινές και γενικές οι φωτογραφίες που δεν διακρίνονται πρόσωπα ούτε αριθμοί κυκλοφορίας οχημάτων. Να μη μιλήσω για τις φωτογραφίες εν πλω στη Σαπφώ που κάπου έχω κι εγώ από παλιά αλλά θέλει ψάξιμο στο πατρικό μου...
    Όταν μπορέσεις φίλε vag να τις ψάξεις και να τις δημοσιεύσεις να τις απολαύσουμε και οι υπόλοιποι

  3. #983
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από vag_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέχρι σήμερα είχα την εντύπωση ότι οι φωτογραφίες απαγορεύονταν σε στρατιωτικές εγκαταστάσεις και σε αεροδρόμια. Οπότε πάλι μπράβο στον φίλο που δεν μάσησε και έκανε την τρίπλα με το φιλμ!
    Nα κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου; Κ οι συγκοινωνιακές υποδομές θεωρούνται μέρος της άμυνας.Τελευταία έχει προστεθεί κ το θέμα της τρομοκρατίας κ όχι μόνο στην Ελλάδα.

  4. #984
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από alkeos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ, ισχύουν αυτά που είπε ο φίλος ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ, στα λιμάνια απαγορεύεται τυπικά. Μάλιστα, με την τροπή που πήρε η κουβέντα μας, θυμήθηκα το εξής κωμικό σκηνικό: όπως προανέφερα, πιτσιρίκι εγώ, μετά από αυτό το γεγονός, πήγα στο λιμεναρχείο (ανήλικος!) και ρώτησα έναν υπάλληλο ή αξιωματικό τι χρειάζεται για να πάρω άδεια να φωτογραφίζω στο λιμάνι επιβατικά πλοία... Και μου απαντάει ότι, αφού δεν είμαι δημοσιογράφος, χρειάζεται έγγραφη άδεια από τον πλοίαρχο, αλλά και από τον ιδιοκτήτη (!!) του πλοίου (μπορεί να μου είπε και άλλα, αλλά αυτά τα θυμάμαι στάνταρ). Δηλαδή, τυπικά και πρακτικά έπρεπε να ανέβω στο Σαπφώ π.χ., να βρω τον κάπτεν που μπορεί να είχε ένα κάρο δουλειές κατά την ολιγόωρη παραμονή του βαποριού, να πάρω κάποιας μορφής έγγραφη βεβαίωση, μετά να πάω στη Μυτιλήνη που είχε την έδρα του Δ.Σ. της η ΝΕΛ, να βρω τον Πρόεδρο ή τον Διευθύνοντα Σύμβουλο και να μου δώσει κι αυτός έγγραφη βεβαίωση... Πόσο Χάρρυ Κλυνν θυμίζουν όλα αυτά ή ταινίες Μουστάκα για γραφειοκρατία... Και μιλάμε για βαπόρια που τα έχει δει η μισή Ελλάδα και έχουν φωτογραφηθεί χιλιάδες φορές...
    Κατ'αρχήν τώρα ο έλεγχος έχει περάσει στους σεκιούριτυ των οργανισμών λιμένος,όχι ότι δεν πρέπει να προσέχουμε το ΛΣ.
    Γενικά το να εκδόσεις άδεια είναι πολύ αποτρεπτικό.Στον Πειραιά μου είπαν ότι θέλει άδεια από την εταιρεία του κάθε πλοίου κ πρέπει να πας στην ασφάλεια του λιμεναρχείου όπου θα σου εκδώσουν άδεια γιά 15 μέρες!
    Εμένα παλιά με είχαν δει/πιάσει 3 φορές,την μία με είχαν πάει στην ασφάλεια του λιμεναρχείου κ με έσωσε ένα χαρτί του Ε που συνεργαζόμουν τότε. Την άλλη εκτός περιοχής λιμένα,2 άτομα με πολιτικά κ με όψη αναρχικού,βγήκαν από ένα VW SCIROCCO station με συμβατικές πινακίδες ,λέγοντας "ασφάλεια κεντρ.λιμεναρχείου,τι τραβάτε;" κ μου έδειξαν ταυτότητες.Αφού έλεγξαν τα στοιχεία μου κ τους είπα "παιδιά από χόμπυ τραβάω εδώ κ 40 χρόνια με ξέρουν κ οι πέτρες " σηκώθηκαν κ έφυγαν.Τα έχω γράψει παντού γιά αυτούς που τραβούν αβέρτα ανυποψίαστοι.
    Το θέμα είναι ενώ μπορεί να μην πάθεις τπτ, θα τραβηχτείς άδικα,θα χάσεις τον χρόνο σου ή τη δουλειά σου;;;;
    Είναι να μην πέσεις στον στενοκέφαλο,τον ευθυνόφοβο ή αυτόν που θέλει να "φανεί" στην υπηρεσία.

  5. #985
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    930

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ'αρχήν τώρα ο έλεγχος έχει περάσει στους σεκιούριτυ των οργανισμών λιμένος,όχι ότι δεν πρέπει να προσέχουμε το ΛΣ.
    Γενικά το να εκδόσεις άδεια είναι πολύ αποτρεπτικό.Στον Πειραιά μου είπαν ότι θέλει άδεια από την εταιρεία του κάθε πλοίου κ πρέπει να πας στην ασφάλεια του λιμεναρχείου όπου θα σου εκδώσουν άδεια γιά 15 μέρες!
    Εμένα παλιά με είχαν δει/πιάσει 3 φορές,την μία με είχαν πάει στην ασφάλεια του λιμεναρχείου κ με έσωσε ένα χαρτί του Ε που συνεργαζόμουν τότε. Την άλλη εκτός περιοχής λιμένα,2 άτομα με πολιτικά κ με όψη αναρχικού,βγήκαν από ένα VW SCIROCCO station με συμβατικές πινακίδες ,λέγοντας "ασφάλεια κεντρ.λιμεναρχείου,τι τραβάτε;" κ μου έδειξαν ταυτότητες.Αφού έλεγξαν τα στοιχεία μου κ τους είπα "παιδιά από χόμπυ τραβάω εδώ κ 40 χρόνια με ξέρουν κ οι πέτρες " σηκώθηκαν κ έφυγαν.Τα έχω γράψει παντού γιά αυτούς που τραβούν αβέρτα ανυποψίαστοι.
    Το θέμα είναι ενώ μπορεί να μην πάθεις τπτ, θα τραβηχτείς άδικα,θα χάσεις τον χρόνο σου ή τη δουλειά σου;;;;
    Είναι να μην πέσεις στον στενοκέφαλο,τον ευθυνόφοβο ή αυτόν που θέλει να "φανεί" στην υπηρεσία.
    Όντως, τώρα είναι και οι σεκιούριτυ. Βασικά αυτοί είναι πιο "σφιχτοί" τώρα, έχουν και το φόβο μη χάσουν τη δουλειά τους (ιδιωτικός τομέας γαρ) και οι λιμενικοί έτσι έχουν βγάλει απ' τους ώμους τους τέτοια καθήκοντα σε κάποιες περιπτώσεις. Αυτό που συμβαίνει τώρα τελευταία (τουλάχιστον στη Θεσσαλονίκη) είναι να έρχεται ο σεκιουριτάς και να λέει το κλασικό "απαγορεύονται οι φωτογραφίες" και αν δε σταματήσεις το "θα ειδοποιήσω το λιμενικό). Εν τω μεταξύ αρκετοί λιμενικοί μας ξέρουν εμάς, τους "θαμώνες" του λιμανιού και κάνουν τα στραβά μάτια, το αντίθετο δηλαδή από τις καταστάσεις που περιέγραφα για το παρελθόν. Αλλά να κάνουν "τραμπούκο" σε πιτσιρίκι γυμνασίου (μιλάω για την περίπτωση που είχα προαναφέρει) πάει πολύ, ξεφεύγει, δε δείχνει μόνο στενοκεφαλιά ή ευθυνοφοβία. Δηλαδή σκεφτόταν ότι η ΜΙΤ, το ISIS καμιά 25αριά χρόνια πριν ιδρυθεί ή δεν ξέρω 'γω ποιος άλλος είχαν στρατολογήσει ανήλικο ελληνόπουλο ;;

  6. #986
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Μυτιλήνη,Λέσβος
    Μηνύματα
    514

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα με μία ζωγραφιά του Σαπφώ στο λιμάνι της Μυτιλήνης...scan_Sappho.jpg

    Όσο για το θέμα που συζητάτε πιο πάνω, μένω άφωνος για ακόμη μια φορά από τη γραφειοκρατία του Ελληνικού Κράτους... Δεν γνώριζα για όλες αυτές τις άδειες... Θα πρέπει να προσέχουμε μην μας συλλάβουν ακόμα και για λίγες φωτο που τραβάμε???

Σελίδα 99 από 99 ΠρώτηΠρώτη ... 4989979899

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας