Καλημερα στους καπετανεους.Αποφασησα να αλλαξω το πλαστικο με ξυλινο και βρηκα αυτο το σκαρι στην κατασταση που βλεπεται.Κατ αρχην να παρουσιαστω,ειμαι ο Κυριακος απο το Βολο.Μοιραζομασται το ιδιο παθος για τη Θαλασσα και την ιδια αγαπη για τα ξυλινα σκαφη,μια αγαπη που μου γεννηθηκε απο μικρο παιδι,με μαγνητιζει η εικονα τους και τα χρωματα τους.Καταφερα πριν απο τρια χρονια και πηρα το πλαστικο,αλλα δεν ηταν αυτο που ηθελα,κι ετσι τωρα που μου δωθηκε η ευκαιρια προχορησα στην αλλαγη.Βρηκα την ιστοσελιδα τυχαια και εχω διαβασει ολα τα θεματα που αφορουν τα ξυλινα σκαφη,ετσι ειδα οτι εδω μεσα γραφουν ατομα με πολυ γνωση του αντικειμενου και θα ηθελα σαν καινουργιος βαρκαρης τη βοηθεια τους.Κατ αρχην οπως γραφω και στον τιτλο θελω μια απαντηση στο αν ειναι μποτης το σκαρι η κατι παραπλησιο,παραθετω μερικες φωτο απο το εξωτερικο και το εσωτερικο της βαρκας για τυχων ελειψεις η λαθη στην κατασκευη που τα δικα μου ματια δεν βλεπουν,στην βαρκα θα μπει μηχανη κουμποτα 22αρα,με ενα μικρο σπιραγιο πανω απο τη μηχανη,και καπακι για το υπολοιπο αμπαρι,καγκελα και τεντα τιποτε αλλο.επισεις θα δηλωθει σαν ιδιοκατασκευη.Αυτα για αρχη περιμενωντας τις απαντησεις-παρατηρισει σας,ευχαριστω εκ των πρωτερων.3075199_0_b.jpg3075199_1_b.jpg3075199_2_b.jpg3075199_5_b.jpg3075199_6_b.jpg