Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 48

Θέμα: Ειναι μποτης?

  1. #1

    Προεπιλογή Ειναι μποτης?

    Καλημερα στους καπετανεους.Αποφασησα να αλλαξω το πλαστικο με ξυλινο και βρηκα αυτο το σκαρι στην κατασταση που βλεπεται.Κατ αρχην να παρουσιαστω,ειμαι ο Κυριακος απο το Βολο.Μοιραζομασται το ιδιο παθος για τη Θαλασσα και την ιδια αγαπη για τα ξυλινα σκαφη,μια αγαπη που μου γεννηθηκε απο μικρο παιδι,με μαγνητιζει η εικονα τους και τα χρωματα τους.Καταφερα πριν απο τρια χρονια και πηρα το πλαστικο,αλλα δεν ηταν αυτο που ηθελα,κι ετσι τωρα που μου δωθηκε η ευκαιρια προχορησα στην αλλαγη.Βρηκα την ιστοσελιδα τυχαια και εχω διαβασει ολα τα θεματα που αφορουν τα ξυλινα σκαφη,ετσι ειδα οτι εδω μεσα γραφουν ατομα με πολυ γνωση του αντικειμενου και θα ηθελα σαν καινουργιος βαρκαρης τη βοηθεια τους.Κατ αρχην οπως γραφω και στον τιτλο θελω μια απαντηση στο αν ειναι μποτης το σκαρι η κατι παραπλησιο,παραθετω μερικες φωτο απο το εξωτερικο και το εσωτερικο της βαρκας για τυχων ελειψεις η λαθη στην κατασκευη που τα δικα μου ματια δεν βλεπουν,στην βαρκα θα μπει μηχανη κουμποτα 22αρα,με ενα μικρο σπιραγιο πανω απο τη μηχανη,και καπακι για το υπολοιπο αμπαρι,καγκελα και τεντα τιποτε αλλο.επισεις θα δηλωθει σαν ιδιοκατασκευη.Αυτα για αρχη περιμενωντας τις απαντησεις-παρατηρισει σας,ευχαριστω εκ των πρωτερων.3075199_0_b.jpg3075199_1_b.jpg3075199_2_b.jpg3075199_5_b.jpg3075199_6_b.jpg

  2. #2

  3. #3

    Προεπιλογή

    Αν κι ο μποτησςεχει πιο μικρα μαγουλα οσο μπορω να διακρινω απο τις εικονεσ που μασ εβαλες μαλλον ειναι μποτης
    Για ιδιωκατασκευη σιγουρα θα χρειαστεις βεβαιωση ναυπηγου για να το εγγραψεις στα λεμβολογια

  4. #4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Cape P Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κι ο μποτησςεχει πιο μικρα μαγουλα οσο μπορω να διακρινω απο τις εικονεσ που μασ εβαλες μαλλον ειναι μποτης
    Για ιδιωκατασκευη σιγουρα θα χρειαστεις βεβαιωση ναυπηγου για να το εγγραψεις στα λεμβολογια



    Ευχαριστω για την απαντηση,εχω ενημερωθει για την διαδικασια δηλωσης ιδιοκατασκευης

  5. #5

    Smile Γεια σου Ακη...

    Ωραιες photos
    Μ' αρεσει πολυ η βαρκα.

    Πανος

  6. #6

    Προεπιλογή

    Γειά σου Akys,

    Από περιέργεια, ποιές είναι οι διαστάσεις της ξύλινής σου βάρκας;
    Για το ότι θέλεις να δηλώσεις τη βάρκα σου σαν ιδιοκατασκευή, σε πληροφορώ ότι χρειάζεται 'Ενορκη Βεβαιωση από Ειρηνοδίκη ή Συμβολαιογράφο, θεωρημένη από τη ΔΟΥ, εκτός από τη Βεβαίωση Αξιοπλοιας του ναυπηγού.
    Διερωτάμαι, όμως, ποιός(oi) μάρτυρας(ες) ή ναυπηγός θα βεβαιώσει ότι κατασκεύασες μόνος σου τη βάρκα, τη στιγμή που υπεισέρχονται Ειρηνοδίκης, ΔΟΥ και αποδείξεις ή τιμολόγια των υλικών κατασκευής της, της μηχανής κλπ.
    Συμβουλέψου κάποιο Λιμεναρχείο, μην τύχει και βρεθείς σε τίποτε απρόοπτες καταστάσεις ή τέλος πάντων κάνε αυτό που εσύ κρίνεις σωστό.

    Θαλασσοπόρος
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thalassoporos : 21-01-2013 στις 15:46

  7. #7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από drougasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραιες photos
    Μ' αρεσει πολυ η βαρκα.

    Πανος



    Πανο σ ευχαριτω πολυ,θα βαλω κι αλλες με την προοδο των εργασιων

  8. #8

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από thalassoporos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σου Akys,

    Από περιέργεια, ποιές είναι οι διαστάσεις της ξύλινής σου βάρκας;
    Για το ότι θέλεις να δηλώσεις τη βάρκα σου σαν ιδιοκατασκευή, σε πληροφορώ ότι χρειάζεται 'Ενορκη Βεβαιωση από Ειρηνοδίκη ή Συμβολαιογράφο, θεωρημένη από τη ΔΟΥ, εκτός από τη Βεβαίωση Αξιοπλοιας του ναυπηγού.
    Διερωτάμαι, όμως, ποιός(oi) μάρτυρας(ες) ή ναυπηγός θα βεβαιώσει ότι κατασκεύασες μόνος σου τη βάρκα, τη στιγμή που υπεισέρχονται Ειρηνοδίκης, ΔΟΥ και αποδείξεις ή τιμολόγια των υλικών κατασκευής της, της μηχανής κλπ.
    Συμβουλέψου κάποιο Λιμεναρχείο, μην τύχει και βρεθείς σε τίποτε απρόοπτες καταστάσεις ή τέλος πάντων κάνε αυτό που εσύ κρίνεις σωστό.

    Θαλασσοπόρος



    Φιλε thalassoporos,το λιμεναρχειο μου ειπε ακριβως αυτα που μου λετε κι εσεις,ο ναυπηγος θα εξετασει τη βαρκα και θα μου δωσει τη βεβαιωση,ειρηνοδικειο δεν εχω παει ακομη,απο τιμολογια ειμαι ενταξη,εκτος της μηχανης που θα το παρω τελευταιο μαζι με τη μηχανη.Την δηλωνω ιδιοκατασκευη γιατι τα χαρτια που ειχε η βαρκα δεν..............Το μηκος της βαρκας ειναι 6,20 και πλατος 2,06 εσωτερικα.Ευχαριστω γαι τις συμβουλες και που μπηκες στον κοπο να απαντησεις.

  9. #9

    Προεπιλογή

    Εκτος απο το χαρτομανι που εχει τη διαδικασια του και που πρεπει να γινει ετσι κι αλοιως,στο θεμα κατασκευη θα ηθελα καποιος να μου πει αν βλεπει κατι που πρεπει να αλλαχτει η να προσεχθει,κατι που βγαζει ματι δηλαδη γιατι απο μακρια και με φωτο δεν εχεις αποψη ευκολα.Δεν εχω γνωση γι αυτο ρωταω,αν ειναι να γινει κατι τωρα πριν περασουμε στα βαψιματα,και τοποθετηση μηχανης.Αυτο που εχω κανει μεχρι τωρα ειναι καθαρισμα και δυο χερια μινιο εσωτερικα,κατασκευη του σπιραγιου και μινιαρισμα(δεν εχει μπει πανω στη βαρκα),τριψιμο και δευτερο χερι στοκαρισμα το οποιο θα τριφτει και θα πεσει το ασταρι μολις στεγνωσει ο καιρος λιγο γιατι οταν δεν βρεχει εχει πολυ υγρασια.Τωρα κουρμπαρουμε τα ανοξιδωτα για τα ρελια και την τεντα.

  10. #10

    Question

    Μπορει καποιος να μου πει που χωριζουν τα εξαλα με τα υφαλα,ενοω πως υπολογιζουμε το ποσο θα βυθιζεται η βαρκα,και ποσο περιθωριο αφηνουμε στο βαψιμο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akys : 24-01-2013 στις 01:50

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας