Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 48 από 48

Θέμα: Ειναι μποτης?

  1. #41

    Cool Ωραιος ο Ακης!!!

    Οκ Ακη θα τα πουμε γιατι ποτε δεν εχω ερθει στον Βολο.
    Τα τσιπουραδικα ειναι ξακουστα.
    Αυτο ειναι το μεγαλειο του Internet, φαντασου τωρα να προσπαθουσα μονος μου σε
    αλλες εποχες να φτιαξω βαρκα , τι θα εβγαινε... καταλαβαινεις.
    Τι GPS εχεις? ματι εβαλες? , απ οτι βλεπω εχετε καλα βαθη στην περιοχη.
    Ο Σωτος εχει πελεκησει τα τσαουσια και τις συναγριδες, ειναι οντως μεγαλος ψαρας.
    Φτιαχνει απο σκουποξυλα ψαρακια μονος του. Ειναι μεγαλη φατσα.


    Φιλικα P@nos
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  2. #42

    Question Ερωτησεις...

    Ακη και κατι που ξεχασα , να μου πεις εαν εβαλες ανοδια στην βαρκα.

    Φιλικα P@nos

  3. #43

    Προεπιλογή

    Καλησπερα Πανο,ανοδια εβαλα δυο,σ αυτη εχω μονο βυθομετρο garmin echo 500,το ματι θα κατεβαινει με σωληνα,στο πλαστικο ειχα το garmin 421s με χαρτη της Ελλαδας.Απο βαθη καλα τα παει η περιοχη απο ψαρια ομως...........πολλα εργαλεια φιλε τι να σου κανει κι η θαλασσα.Ο Σωτος (δεν τον γνωριζω προσωπικα) το κατεχει το θεμα,εχω δει κι εγω πολλα βιντεο του.Οσο για το ιντερνρνετ ναι μπορεις να φτιαξεις απο βαρκα μεχρι αεροπλανο,τσιπουρο ομως μπορεις να πιεις??!!!

  4. #44

    Προεπιλογή Γεια σου Ακη...

    Καλο ειναι και το 500 , ψαρια να βλεπει....
    Το 421 επρεπε να κρατησεις , φτιαχνεις και απο το σπιτι κανα σχεδιο για παραγαδι,
    για να μην παιδευεσαι.
    Ο 3d vision ειναι φοβερος χαρτης.
    Παντως αν αποφασισεις να αλλαξει να πας στην σειρα 7 με 1kw , εκει να δεις ευκρινεια βυθου.

    Φιλικα P@nos

  5. #45

    Post

    Γειά σου φίλε Άκη, εξαιρετική η γαϊτα που έφτιαξες, γιατί γαϊτα είναι σύμφωνα και με τον Κώστα Δαμιανιδη απο το βιβλίο του Ελληνική παραδοσιακη ναυπηγικη, ένα εξαιρετικό βιβλίο που συνιστώ ανεπιφύλακτα .
    Είμαι Απο ένα νησί του Σαρωνικού λάτρης της θάλασσας και ότι έχει σχέση με αυτή, πρόσφατα βρήκα ένα σκαρί σχεδόν ίδιο με το δικό σου να σαπίζει έξω σε μια παραλία και σκέφθηκα ότι θα ήταν ωραίο να προσπαθήσω να το κάνω να αρμενίζει πάλι.
    Θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με το πώς τα κατάφερες να το περάσεις σαν ιδιοκατασκευη και το συνολικό κόστος καθώς το οικονομικό είναι μεγάλο θέμα.Αυτό που έχω βρει είναι σε κακή κατάσταση και θέλει πολύ δουλειά την οποία μπορώ να την κάνω μόνος μου γιατί τα χέρια μου πιάνουν δεν έχω βέβαια τις εξειδικευμένες ναυπηγικής γνώσεις αλλά νομίζω ότι μπορώ με λίγη βοήθεια να τα καταφέρω
    Με τη μηχανή πού έχεις βάλει πόσα μίλια πιάνει;
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  6. #46

    Προεπιλογή Γεια σου Μανωλη

    Καλως ήλθες .
    Μακαρι να φτιαξεις την βαρκα σου.
    Προσεχε τα παρακατω. Η βαρκα ειναι ταπωμενη ίσως να εκατσε πολυ στο νερο πριν την βρεις εκει.
    Κοιτα για σκουλικι καρενα και ξεκαρφωσε κανα σανιδι (οχι οτι θα βρεις προκες...), να δεις τι γινεται στις ποστες.
    Βγαλε το τουρελο και τον κοντρα.
    Ξυσε την καρενα και κοιτα για σκουλικι, σταματησε καποια στιγμη να δουλευει η μουραβια οταν ήταν στο νερο , οπότε...

    Καλη επιτυχια
    P@nos

  7. #47

    Wink

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από drougasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλως ήλθες .
    Μακαρι να φτιαξεις την βαρκα σου.
    Προσεχε τα παρακατω. Η βαρκα ειναι ταπωμενη ίσως να εκατσε πολυ στο νερο πριν την βρεις εκει.
    Κοιτα για σκουλικι καρενα και ξεκαρφωσε κανα σανιδι (οχι οτι θα βρεις προκες...), να δεις τι γινεται στις ποστες.
    Βγαλε το τουρελο και τον κοντρα.
    Ξυσε την καρενα και κοιτα για σκουλικι, σταματησε καποια στιγμη να δουλευει η μουραβια οταν ήταν στο νερο , οπότε...

    Καλη επιτυχια
    P@nos
    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές ,όταν λες ταπωμενη τι εννοείς;
    Με τη βάρκα πρώτα ο θεός θα αρχίσω να ασχολούμαι μετά το Σεπτέμβριο λόγο δουλειάς τώρα δεν προλαβαίνω να κάνω τίποτα. Θα έχω όλο το χειμώνα να τσεκάρω και να αντικαταστήσω αν χρειαστεί οτιδήποτε.
    Ως τότε θα παρακολουθώ τα δικά σας έργα και θα παίρνω ιδέες για όταν ξεκινήσω το δικό μου.

  8. #48

    Προεπιλογή Καλημερα

    Γεια σου Μανωλη.
    Θα χαρω να φτιαξεις τη βαρκα σου και μακαρι να ειναι σε καλη κατασταση.
    Θα σου απαντησουν και θα σου δωσουν συμβουλες τα μαστορια εδω μεσα περιμενε λιγο.
    Η βαρκα εχει ενα ξυλο στον αξονα , βγηκε η μηχανη και προφανως υποθετω οτι εμενε στο νερο μετα.
    Θελει ελεγχο πριν ξεκινησεις, θα δουμε τι γινεται στα ξυλα και θα αποφασισεις αν θα συνεχισεις.
    Βγαλε τα δυο τελευταια σανιδια να δουμε τα ξυλα. Ξυσε και την καρενα να την δουμε.
    Μην βαλεις φωτια.

    Φιλικα P@nos

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας