Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 48

Θέμα: Ειναι μποτης?

  1. #11

    Προεπιλογή Γεια σου Ακη

    Για την DWL θα σου καποιος ειδικος...
    Δεν την βουτας και συ μετα το ασταρωμα να την "κοψεις" με το ματι?
    Ο στοκος που εβαλες ειναι πολυουρεθανης?

    Πανος

  2. #12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από drougasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την DWL θα σου καποιος ειδικος...
    Δεν την βουτας και συ μετα το ασταρωμα να την "κοψεις" με το ματι?
    Ο στοκος που εβαλες ειναι πολυουρεθανης?

    Πανος




    Παναγιωτη καλημερα,οχι δεν ειναι στοκος πολυουρεθανης,θα ηταν καλυτερα λες με τετοιο στοκο?τωρα οσον αφορα την ισαλο αυτο που λες θα γινει γιατι ετσι κι αλοιως θα πεσει στο νερο για δοκιμες και για να σφιξει και υστερα την τραβαμε εξω για το βαψιμο.Το προβλημα μου ειναι οτι δεν ειμαι κοντα στη βαρκα και συνενοουμε με το τηλεφωνο μεχρι και το ασταρωμα,οι δοκιμες και τα υπολοιπα θα γινουν στο Βολο.Τωρα που σε βρηκα φιλε να εκμεταλευτω την ευκαιρια και να σε ρωτησω,τι διαφορες να περιμενω στο χειρισμο της και στην πλευση της απο το πλαστικο,η διαφορα τους σε μεγεθος δεν ειναι μεγαλη,στην ταχυτητα σιγουρα εχουν διαφορα,η συμπεριφορα της στο μονιμο 4αρι του Παγασιτικου ποια θα ειναι?σε ζαλιζω αλλα ειναι το πρωτο ξυλινο και γενικα η εμπειρια μου με πλεουμενα ειναι μικρη.

  3. #13

    Προεπιλογή Γεια σου ρε Ακη!

    Ενω η δικη μου εμπειρια ειναι μεγάλη!!!! Χα χα
    Εδω δεν μπορω να φτιαξω τη δικη μου θα σου πως να κανεις τη δικη σου!
    Anyway
    Εσυ τουλαχιστον εχεις βαρκα.
    Εγω γενικα με τα εποξικα δεν τα παω καλα.
    Τωρα και γω πλαστικα ειχα παντα.
    Ξεχασε τις ταχυτητες 6-7 μιλια/ωρα καλα θα ειναι δεν πας για αγωνες!
    Οσο για πλευση αν εχεις ανεβει σε ξυλινο σκαρι μπανιαρει τελεια.
    Αν ειναι και στελατο... και δεν κουναει...
    Γενικα τα οξυπρυμνα και δη τα τρεχαντηρια, μποτηδες λογω κατασκευης με τον καιρο στις μπαντες
    εχουν πολυ καλη πλευση.
    Γι' αυτο και στο Αιγαιο μας δεν τους την εβγαινε κανενα!

    Πανος

  4. #14
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από akys Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορει καποιος να μου πει που χωριζουν τα εξαλα με τα υφαλα,ενοω πως υπολογιζουμε το ποσο θα βυθιζεται η βαρκα,και ποσο περιθωριο αφηνουμε στο βαψιμο.

    Τώρα ίσως πω βλακεία γιατί ισχύει για τα πλαστικά (πολυεστερικα - κοινώς fiberglass).
    Ένα καινούργιο πολυεστερικό το αφήνεις για λίγο στο νερό και εκεί που κάνει γραμμή είναι η ίσαλος γραμμή. Περνάς την μουράβια (και το αστάρι εννοείται, και ίσως τα εποξικά αν και συνήθως εποξικά δεν μπαίνουν σε κάποιο καινούργιο π.χ ιστιοπλοικό που ο κατασκευαστής δίνει 5 χρόνια εγγύηση) μέχρι καμιά 10-15αριά εκατοστά πάνω από την ίσαλο. Εξαρτάται πόσο 'βυθίζεται' φορτωμένο.

  5. #15

    Προεπιλογή

    Πανο μου σ ευχαριστω για τις απαντησεις,η ταχυτητα ηθελε και πολυ βενζινη και πολυ γερη μασελα!!!!!!Καλο τελειωμα με τη δικη σου και να εισαι γερος να τη χαρεις,η προσπαθεια σου ειναι αξιεπαινη.

  6. #16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Κουμπαρος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα ίσως πω βλακεία γιατί ισχύει για τα πλαστικά (πολυεστερικα - κοινώς fiberglass).
    Ένα καινούργιο πολυεστερικό το αφήνεις για λίγο στο νερό και εκεί που κάνει γραμμή είναι η ίσαλος γραμμή. Περνάς την μουράβια (και το αστάρι εννοείται, και ίσως τα εποξικά αν και συνήθως εποξικά δεν μπαίνουν σε κάποιο καινούργιο π.χ ιστιοπλοικό που ο κατασκευαστής δίνει 5 χρόνια εγγύηση) μέχρι καμιά 10-15αριά εκατοστά πάνω από την ίσαλο. Εξαρτάται πόσο 'βυθίζεται' φορτωμένο.


    Κουμπαρε απ οτι καταλαβα αυτος ειναι ο πρακτικος τροπος και λογικα πρεπει να ισχυει για ολα τα πλεουμενα,θα τη φορτωσω με ολη της την προικα και θα την αφησω δυο τρεις μερες στο νερο και βλεπουμε.

  7. #17
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    στο Ελληνικό Αρχιπέλαγος
    Μηνύματα
    640

    Προεπιλογή

    Φίλε ¶κης! ωραία βάρκα και εύχομαι να την ευχαριστηθείς! Πριν όμως προσπαθήσεις να την καλοταξιδέψεις! πρώτα απΆ όλα το σκαρί είναι μπάτης ή γαΐτα χωρίς τον καθρέφτη που είχαν οι χανιώτικες. Εγώ τουλάχιστον έτσι έμαθα από τους παλαιούς! αν σήμερα άλλαξαν οι ονομασίες; κάνε μερικές επεμβάσεις (Lifting)!!! Έχει μερικά κοινά προβληματάκια, όπως σε όλες τις ελληνικές βάρκες και τις παλαιότερες τούρκικες, βλέπεις από εμάς μάθαιναν και έκαναν. Αυτοί έβαλαν μυαλό εμείς όχι. Για μένα βασικές ναυπηγικές παραλήψεις.
    Κατασκευαστικά: η βάρκα θέλει ντουφέκια, φουρνιστές πλώρα-πρύμα. αλλαγή το σωτρόπι, αλλαγή οι βάσεις της μηχανής. Έλεγχος στις πρόκες, κάτι δεν μου αρέσει εκεί. Καλαφάτισμα όλη η βάρκα και μετά στο νερό, είναι μεγάλη βάρκα θα σου δημιουργήσει πολλά προβλήματα με τις μπογιές, κάργα πετρελαίωμα όλα τα ξύλα μέσα έξω και μετά λαδί, να χορτάσει το ξύλο, τα ξύλα είναι ξερά και γεμάτα μύκητες που εργάζονται ! Ψάξε καλά τα στραβόξυλα για ραΐσματα. Αυτά, Σχετικά με την ίσαλο τα πράγματα είναι εύκολα αν κάποιος είναι παρών η αν υπάρχουν οι Ναυπ. γραμμές ¶ντε καλοτάξιδη!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hellenarc : 24-01-2013 στις 21:14

  8. #18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Hellenarc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε ¶κης! ωραία βάρκα και εύχομαι να την ευχαριστηθείς! Πριν όμως προσπαθήσεις να την καλοταξιδέψεις! πρώτα απΆ όλα το σκαρί είναι μπάτης ή γαΐτα χωρίς τον καθρέφτη που είχαν οι χανιώτικες. Εγώ τουλάχιστον έτσι έμαθα από τους παλαιούς! αν σήμερα άλλαξαν οι ονομασίες; κάνε μερικές επεμβάσεις (Lifting)!!! Έχει μερικά κοινά προβληματάκια, όπως σε όλες τις ελληνικές βάρκες και τις παλαιότερες τούρκικες, βλέπεις από εμάς μάθαιναν και έκαναν. Αυτοί έβαλαν μυαλό εμείς όχι. Για μένα βασικές ναυπηγικές παραλήψεις.
    Κατασκευαστικά: η βάρκα θέλει ντουφέκια, φουρνιστές πλώρα-πρύμα. αλλαγή το σωτρόπι, αλλαγή οι βάσεις της μηχανής. Έλεγχος στις πρόκες, κάτι δεν μου αρέσει εκεί. Καλαφάτισμα όλη η βάρκα και μετά στο νερό, είναι μεγάλη βάρκα θα σου δημιουργήσει πολλά προβλήματα με τις μπογιές, κάργα πετρελαίωμα όλα τα ξύλα μέσα έξω και μετά λαδί, να χορτάσει το ξύλο, τα ξύλα είναι ξερά και γεμάτα μύκητες που εργάζονται ! Ψάξε καλά τα στραβόξυλα για ραΐσματα. Αυτά, Σχετικά με την ίσαλο τα πράγματα είναι εύκολα αν κάποιος είναι παρών η αν υπάρχουν οι Ναυπ. γραμμές ¶ντε καλοτάξιδη!



    Φίλε Hellenarc κατ' αρχήν σ' ευχαριστώ γιά τις υποδείξεις-συμβουλές.Οπως είπα είναι η πρώτη φορά που ερχομε σε επαφή με ξύλινο και εχω μαύρα μεσάνυχτα και στην ορολογία και στο πως κατασκευάζονται αυτά τα πλεούμενα.Το κακό είναι οτι ούτε στο ιντερνετ βρίσκεις πολά πράγματα και τα περισότερα δυσκολονόητα για εναν άπειρο σαν κι εμένα.Ευτυχώς τυχαία βρήκα το σάιτ και διαβάζοντας πήρα μια εικόνα.Με αυτά που μου έγραψες μου γεννήθηκαν απορίες και θέλω αν έχεις την καλοσύνη να με βοηθήσεις σε μερικά σημεία.1) ντουφέκια φουρνιστές κατανοητό,2)σωτρόπι αλλαγή(για να μπαίνω και στο νόημα) λόγο ποιότητας ξύλου η επειδή δεν είναι μονοκόματο?3)καλαφάτισμα,οι φωτογραφίες είναι πρίν απο ενα μήνα, αν ενοείς την κουβέρτα έχει καλαφατιστεί και αυτή,4) τι ενοείς θα μου δημιουργίσει πολλά προβλήματα με τις μπογιές,5) τι είδες στίς πρόκες που δεν σου άρεσε,6)πετραιλέωμα και μετά λάδι,λάδι ενοείς το μίνιο? 7) ναυπηγικά σχέδια δεν υπάρχουν οποτε θα φροντίσω να είναι κάποιος ειδικός παρών οταν θα έρθει η ώρα για βάψιμο.Οσον αφορά το σκαρί στο κειμενό σου γράφεις <<μπάτης η γάιτα>> να υποθέσω οτι στο μπάτης εχει γίνει κάποιο λάθος?Γίνομε κουραστικός το ξέρω οπως ξέρω οτι δεν πρόκειται να μάθω σε μια στιγμή οσα εμαθε κάποιος αλλος αφιερώνοντας τη μισή ζωή του,αλλά αν πρόκειται για θέματα ασφαλείας,αν κάποια απο τις παραλήψεις που είδες είναι επικύνδηνη θα ηθελα να το ξέρω πρίν τη ρίξω στο νερό,εξ' αλλου ρωτώντας πάει κανείς στην πόλη ετσι δεν λένε?

  9. #19

  10. #20

    Προεπιλογή

    παει καιρος,επι τελους τα ξαναλεμε.Μερικες φωτογραφιες απο την προοδο των εργασιων,αργησα αλλα δεν γινοταν πιο γρηγορα.IMG_20130405_184953.jpgIMG_20130406_121355.jpgIMG_20130707_120122.jpgIMG_20130707_135905.jpgIMG_20130707_143212.jpg

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας