Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 22

Θέμα: Εύβοια [Euvoia - Έψιλον, Μαρία Γ.]

  1. #1

    Προεπιλογή Εύβοια [Euvoia - Έψιλον, Μαρία Γ.]

    Το Ευβοια ειναι παλιο ιστορικο φερρυ 133 τοννων, ενα απο τα παλιοτερα καi μικροτερα των γραμμων της εποχης εκεινης. Αναφερεται ηδη το 1963 αναμεσα στα πλοια της γραμμης Ερετριας-Ωρωπου
    19581031 Ευβοια.jpg

    Αλλα διαβαζουμε γι αυτο και πιο νωρις, στις 15 Ιουλιου 1957 στα Κυμαικα Νεα της Κυμης, για τα δρομολογια του.

    Απο Ερετρια στις 5:00 πμ, 8:30, 10:30, 15:20, 17:10, και 19:20 μμ. Την Κυριακη απο Ερετρια στις 6:00 πμ, 8:30, 10:30, 11:50, 16:00, 18:00, και 20:00 μμ.
    Απο Ωρωπο στις 7:20, 9:30, 11:20, 16:30, 18:30 και 20:00 μμ. Την Κυριακη απο Ωρωπο στις 7:30, 9:30, 11:00, 12:40, 17:00, 18:40 και 20:40 μμ

    19570715 Euvoia.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicholas Peppas : 02-02-2013 στις 20:52

  2. #2

    Προεπιλογή

    Το ΕΥΒΟΙΑ πράγματι υπήρξε, αλλά παραμένει μία παντόφλα "μυστήριο". Και εννοώ βέβαια ότι δεν γνωρίζουμε απολύτως τίποτα, ούτε για έτος και τόπο κατασκευής, ούτε για αριθμό νηολογίου, ούτε για το τι απέγινε. Και βέβαια δεν υπάρχει καμμία φωτογραφία της, ή τουλάχιστον δεν έχω βρει πουθενά εγώ μέχρι σήμερα, παρ' όλη την εντατική ενασχόληση μου με την καταγραφή της ιστορίας των Ελληνικών πλοίων ανοικτού τύπου.

    Γιώργος Γκιβίσης

  3. #3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΕΥΒΟΙΑ πράγματι υπήρξε, αλλά παραμένει μία παντόφλα "μυστήριο". Και εννοώ βέβαια ότι δεν γνωρίζουμε απολύτως τίποτα, ούτε για έτος και τόπο κατασκευής, ούτε για αριθμό νηολογίου, ούτε για το τι απέγινε. Και βέβαια δεν υπάρχει καμμία φωτογραφία της, ή τουλάχιστον δεν έχω βρει πουθενά εγώ μέχρι σήμερα, παρ' όλη την εντατική ενασχόληση μου με την καταγραφή της ιστορίας των Ελληνικών πλοίων ανοικτού τύπου.

    Γιώργος Γκιβίσης
    Ποιο ηταν το ξυλινο πορθμειο για το οποιον ειχε αναφερθει καποτε και ο TSS APOLLON, το Ευβοια;

  4. #4

    Προεπιλογή

    Να βάλουμε μία παραπομπή στην σπάνια φωτό από το μακρινό 1960 που μας παρουσίασε ο Ellinis, και στην οποία κατά πάρα πολύ μεγάλη πιθανότητα απεικονίζεται το ΕΥΒΟΙΑ.

  5. #5

    Προεπιλογή

    Μερικα ακομη δρομολοηια του Ευβοια ισως να διαφωτισουν:

    16 Φαβρουαριου 1957 στην Καθημερινη. Δηλαδη 7 μιλλια την ωρα;
    19570216 Ευβοια Καθημερινη.jpg

    2 Μαρτιου 1957, Εμπρος
    19570302 Ευβοια.jpg

    11 Απριλιου 1960 Ελευθερια
    19600411 πορθμεια .jpg

  6. #6

    Προεπιλογή

    Μα μέχρι που εμφανίστηκε ο Πρωτοπόρος 1 και έκανε τα δρομολόγια στα 15 λεπτά , όλα τα πλοία έκαναν την διαδρομή 30-35 λεπτά και είχαν μείνει πριν την εμφάνιση του Πρωτοπόρου μόλις 3-4 πλοία από 14 που ήταν κάποτε .

    Μετά ήρθαν και άλλα 3 και είχαμε δρομολόγια ανά 15 λεπτά και διάρκειας 15 λεπτά , που ήταν η χρυσή εποχή της γραμμής και τώρα τα ίδια πλοία πήγαν το δρομολόγιο στα 25 λεπτά .

    Η μεγάλη αλλαγή όμως είναι ότι παλιά το 60 έκανες Αθήνα-Χαλκίδα-Ερέτρια σε 2 ώρες , ενώ τώρα την κάνεις σε λιγότερο από 1 ώρα .

  7. #7

    Προεπιλογή ΕΥΒΟΙΑ και Λ.Ν.Ψ. !!!!!

    Κράτησε πολλά - πολλά χρόνια αυτή η αναζήτηση. Αλλά, σαν για να μην απογοητευόμαστε ποτέ, βρέθηκε επιτέλους η απάντηση, η επιβεβαίωση, πάνω σε ένα υπαίθριο τραπεζάκι στο Μοναστηράκι, ανάμεσα σε δεκάδες παλιές, μικρές, αδιάφορες φωτό, μετά από ώρες και ώρες ψαξίματος σε παλαιοπωλεία. Το ΕΥΒΟΙΑ, πιθανότατα την πρώτη παντόφλα της ιστορικής γραμμής Ερέτρια - Ωρωπός, την γνωρίζαμε μόνο μέσα από μικρά κείμενα, διαφημίσεις - ειδήσεις της εποχής. Και -χωρίς να το γνωρίζουμε- μέσα από δύο μόνο παλιές φωτό. Την παρακάτω, όταν και είχαμε εικάσει (χωρίς όμως καμμιά απολύτως απόδειξη) ότι ήταν το ΕΥΒΟΙΑ,

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα μικρό πορθμείο κάπου μεταξύ Ωροπού - Ερέτριας, τον Αύγουστο του 1960. Στην πηγή αναφέρεται οτι το πορθμείο ερχόταν από Κάλαμο. Μπορεί κανείς το αναγνωρίσει;

    eretria.jpg
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρη, για να αστειευτούμε λίγο, υπάρχουν καλά και κακά νέα !!! Τα κακά είναι πως δυστυχώς λόγω της απόστασης και της χαμηλής ποιότητας δεν μπορούμε να διαβάσουμε το όνομα στην πλώρη. Τα καλά όμως είναι σημαντικότερα. Η παντοφλίτσα έχει ένα αρκετά χαρακτηριστικό σουλούπι, τόσο χαρακτηριστικό μάλιστα ώστε να μπορέσουμε να αποκλείσουμε όλες τις γνωστές μας παντόφλες (δεν ήταν δα και πολλές) που δούλευαν εκείνη την περίοδο (1960) στην Ελλάδα, στην Εύβοια και ειδικότερα στην γραμμή του Ωρωπού. Δεν είναι σίγουρα το ΚΥΡΙΑΚΟΣ Κ (μετέπειτα ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ Α), ούτε το ΕΡΕΤΡΙΑ (το ξύλινο), ούτε βέβαια τα ΚΥΜΗ, ΕΥΒΟΙΚΟΣ, ΘΑΛΕΙΑ, ΑΛΙΝΑ...... καμμία σχέση.

    Λογικά λοιπόν, και -κατά την προσωπική μου πάντα άποψη- στην φωτογραφία κατά 99% πρέπει να απεικονίζεται το μυστηριώδες και άγνωστο μέχρι σήμερα ΕΥΒΟΙΑ.
    και σε μία ακόμα ασπρόμαυρη σε άλλο φόρουμ, όπου η πλώρη ήταν κομμένη και δεν φαινόταν πουθενά ούτε ίχνος από όνομα. Και ξαφνικά, χθες Κυριακή το μεσημεράκι, εντελώς αναπάντεχα βρήκα και αγόρασα -στο Μοναστηράκι όπως είπα και πριν- την παρακάτω αποκαλυπτική και πανέμορφη φωτογραφία με το ΕΥΒΟΙΑ, με το όνομα να διακρίνεται καθαρά σε πλώρη αλλά και "καθρέφτη", ........που όμως, σε ποιό μέρος ???

    EYBOIA.jpg

    Οι μόνες αναφορές που γνωρίζουμε δεν κάνουν λόγο για καμμιά άλλη γραμμή εκτός από αυτή της Ερέτριας - Ωρωπού για το πλοίο, ίσως και αυτή της Καλάμου - Αλιβερίου (για κάποιο μικρό διάστημα). Δεν νομίζω να είναι ούτε στον Ωρωπό όμως ούτε και στην Ερέτρια η φωτό. Στην βαρκούλα μπροστά, κάτω από το όνομα της, διακρίνονται τα γράμματα Λ.Ν.Ψ. Ποιό άραγε λιμεναρχείο μπορεί να υποδηλώνουν ???

  8. #8

    Προεπιλογή

    Λιμεναρχείο Νέων Ψαρών . Δηλαδή Ερετρίας , όπως λεγόταν κάποια εποχή Νέα Ψαρά .

  9. #9

    Προεπιλογή

    Φίλε μου basi σε υπερευχαριστώ. Δεν το γνώριζα, και το βρίσκω πάρα πολύ ενδιαφέρον ότι η Ερέτρια παλαιότερα λεγόταν Νέα Ψαρά.

    Έγραψα ότι η τοποθεσία στην φωτό -που ανέβασα χθες- δεν μου φαινότανε για την Ερέτρια, γιατί η ακτή του Ωρωπού (απέναντι) δεν είναι δυνατόν να διακρίνεται τόσο καθαρά και κοντά (δες αριστερά στην φωτό). Εκτός πιά και αν αυτό που φαίνεται αριστερά σε πρώτο πλάνο είναι το "νησάκι των ονείρων" και τα βουνά από πίσω του είναι αυτά της Αττικής.

  10. #10

    Προεπιλογή

    O Ωρωπός είναι . 4 μίλια απόσταση και λιγότερο στην ευθεία είναι . Το πλοίο είναι δεμένο στην θέση που δένουν και σήμερα , όχι στην αριστερή πλευρά όπως βλέπουμε από την ξηρά που παλιά έδεναν όσα δεν δούλευαν γιατί εκεί δεν είχε ντόκο και οι καταπέλτες ακούμπαγαν στην άμμο .

    Το 1960 ονομάστηκε επισήμως Ερέτρια .

    Βρήκα και ένα κατατοπιστικό άρθρο

    http://www.paravouniotissa.gr/index....E%B1&Itemid=77

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας