Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 22

Θέμα: Εύβοια [Euvoia - Έψιλον, Μαρία Γ.]

  1. #11
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου basi σε υπερευχαριστώ. Δεν το γνώριζα, και το βρίσκω πάρα πολύ ενδιαφέρον ότι η Ερέτρια παλαιότερα λεγόταν Νέα Ψαρά.
    Στη δουλειά μου μέχρι πριν λίγα χρόνια ηλικιωμένοι πελάτες από εκεί επέμεναν στο Ν.Ψαρά κ γραπτώς μάλιστα.Υποθέτω Ψαριανής καταγωγής.

  2. #12
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Μια από τις σπάνιες εμφανίσεις του μικρού ΕΥΒΟΙΑ έγινε σε ομάδα του fb για το Σούλι!

    evoicos.jpg

  3. #13

    Προεπιλογή

    Βόλτα στο Μοναστηράκι σήμερα, και είναι μοναδική η εμπειρία του να κρατάς στα χέρια σου ένα πακέτο δεκάδων ή εκατοντάδων αδιάφορων παλιών φωτό, και ξάφνου ανάμεσα τους να βρίσκεις ένα διαμαντάκι. Η αδρεναλίνη στα ύψη, και όπως στο ...πόκερ, πρέπει να μείνεις εντελώς ατάραχος προκειμένου να το αποκτήσεις (το διαμαντάκι !!!) σε λογική τιμή. Αν πάρουν χαμπάρι την τρέλα σου, την έβαψες !!!

    Ιδού λοιπόν, το μυστηριώδες ΕΥΒΟΙΑ (μυστηριώδες λόγω έλλειψης οποιουδήποτε στοιχείου του), μία από τις πρώτες Ελληνικές (???, δεν είμαστε βέβαιοι) παντόφλες, στην Ερέτρια σε άγνωστη χρονολογία. Πανέμορφη φωτό.

    04.jpg

  4. #14

    Προεπιλογή

    Το ιστορικό ΕΥΒΟΙΑ που επιμένει να μας κρατάει καλά κρυμμένα τα μυστικά του, το είχαμε δει μέχρι σήμερα σε φωτό μόνο στην αρχική του (όπως αποδεικνύεται) μορφή. Χωρίς δηλαδή πλαινούς διαδρόμους επιβίβασης, όπως άλλωστε και όλες σχεδόν οι πρώτες μας παντόφλες.

    Σε καρτ ποστάλ που ανέβηκε αυτές τις ημέρες στο ebay, μπορούμε πλέον να το δούμε και με πλαινούς διαδρόμους επιβίβασης τους οποίους πιθανολογώ ότι απέκτησε κάπου στις αρχές της δεκαετίας '60, μιας και η συγκεκριμμένη καρτ ποστάλ είχε ταχυδρομηθεί τον Αύγουστο του 1963. Δίπλα του, δεμένο στο λιμάνι της Ερέτριας βλέπουμε το ΚΕΡΚΥΡΑ, μία πραγματικά εκπληκτική συνύπαρξη μιας και μέχρι σήμερα δεν γνωρίζαμε ότι το ΚΕΡΚΥΡΑ είχε δουλέψει τουλάχιστον ως πορθμείο κάπου αλλού εκτός από το βόρειο Ιόνιο.

    Οι εκπλήξεις όμως της καρτ ποστάλ ντοκουμέντο δεν σταματούν εδώ, μιας και υπάρχουν πολύ μεγάλες πιθανότητες να μας αποκαλύπτει το παρελθόν του ΕΥΒΟΙΑ. Όπως μπορεί ο καθένας πολύ καθαρά να δει, ο καταπέλτης του ΕΥΒΟΙΑ ήταν "κουρμπαριστός" στην άκρη του, ένα στοιχείο που το έχουμε δει μόνο -και σε όλα- τα πρώην πολεμικά αποβατικά (έχω ξανααναφερθεί σχετικά). Διόλου απίθανο λοιπόν το ΕΥΒΟΙΑ να ήταν κάποιο γερμανικό αποβατικό (ή έστω κάτι σχετικό με αποβατικό) που είχε ξεμείνει στην χώρα μας μετά τον πόλεμο και να μετασκευάστηκε αργότερα σε φέρρυ. Παραδείγματα υπάρχουν, όπως μας είχε πει παλαιότερα ο Παντελής, κάποιες από τις πρώτες "υποτυπώδεις" παντόφλες της Σαλαμίνας, ήταν γερμανικής κατασκευής :

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    .........το «Θηρεσία» 1951-52 των Γιάννη & Παναγή Καρνέση σιδερένιο Γερμανικής κατασκευής (φωτο 2)......
    .......το «Σαλαμίς» το 1955 των Γιάννη Καρνέση & Δημήτρη Παπανικολάου Γερμανικής κατασκευής σιδερένιο.......
    .......Το «Αη Γιώργης» το 1955 του Δημητρίου Παπανικολάου, σιδερένιο Γερμανικής κατασκευής..........
    Πόσο είναι άραγε απίθανο το ΕΥΒΟΙΑ να ήταν ή κάτι παρόμοιο με τα τρία προαναφερόμενα, ή ακόμα και το ίδιο (κατόπιν μετασκευής) με το ΘΗΡΕΣΙΑ ή το ΣΑΛΑΜΙΣ ???

  5. #15
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διόλου απίθανο λοιπόν το ΕΥΒΟΙΑ να ήταν κάποιο γερμανικό αποβατικό (ή έστω κάτι σχετικό με αποβατικό) που είχε ξεμείνει στην χώρα μας μετά τον πόλεμο και να μετασκευάστηκε αργότερα σε φέρρυ. Παραδείγματα υπάρχουν, όπως μας είχε πει παλαιότερα ο Παντελής, κάποιες από τις πρώτες "υποτυπώδεις" παντόφλες της Σαλαμίνας, ήταν γερμανικής κατασκευής :

    Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009

    .........το «Θηρεσία» 1951-52 των Γιάννη & Παναγή Καρνέση σιδερένιο Γερμανικής κατασκευής (φωτο 2)......
    .......το «Σαλαμίς» το 1955 των Γιάννη Καρνέση & Δημήτρη Παπανικολάου Γερμανικής κατασκευής σιδερένιο.......
    .......Το «Αη Γιώργης» το 1955 του Δημητρίου Παπανικολάου, σιδερένιο Γερμανικής κατασκευής..........






    Πόσο είναι άραγε απίθανο το ΕΥΒΟΙΑ να ήταν ή κάτι παρόμοιο με τα τρία προαναφερόμενα, ή ακόμα και το ίδιο (κατόπιν μετασκευής) με το ΘΗΡΕΣΙΑ ή το ΣΑΛΑΜΙΣ ???
    Πολύ ενδιαφέρουσα η φωτογραφία... Όμως το ΕΥΒΟΙΑ δεν μπορεί να είναι κάποιο από τα τρία παραπάνω. Για το ΘΗΡΕΣΙΑ και το ΣΑΛΑΜΙΣ εχω αναφέρει εδώ τι ήταν και τι απέγιναν, ενώ για το ΑΗ ΓΙΩΡΓΗΣ εδώ.
    Μπορεί να υπήρξαν και άλλα γερμανικά αποβατικά που χρησίμευσαν μεταπολεμικά, αλλά το ΕΥΒΟΙΑ μου φαίνεται για κάτι μεγαλύτερο από τα Pionierlandungsboot των 18,5 μέτρων.

  6. #16

    Προεπιλογή

    Για το ΑΗΣ ΓΕΩΡΓΗΣ δεν τέθηκε θέμα Άρη, γνωρίζουμε αρκετά για το πλοίο και του έχουμε και δικό του θέμα εδώ με αρκετά στοιχεία. Το ανέφερα μόνο ως "σιδερένιο Γερμανικής κατασκευής" και αναρωτήθηκα συγκεκριμένα για τα ΘΗΡΕΣΙΑ και ΣΑΛΑΜΙΣ για τα οποία πράγματι είχα ξεχάσει τα στοιχεία που είχες αναφέρει.

    Όσον αφορά τα μέτρα του ΕΥΒΟΙΑ, σαφώς και είναι περισσότερα από τα .....18,5 μέτρα των γερμανικών αποβατικών που ανέφερες (ούτε λόγος !!!), ωστόσο προσδιόρισα : "κατόπιν μετασκευής", η οποία κάλλιστα θα μπορούσε να περιλαμβάνει και επιμήκυνση, διαδικασία δηλαδή που έχει υποστεί το 95% των παντοφλών στην χώρα μας. Εξάλλου θα ήταν αστείο να αναρωτιόμουν αν αυτό το πλοίο είναι το μετέπειτα ΕΥΒΟΙΑ άνευ μετασκευής - επιμήκυνσης.

    Όπως και να 'χει πάντως, προσωπικά παραμένω στο πολύ ισχυρό (τουλάχιστον κατά την γνώμη μου) στοιχείο όσον αφορά τον καταπέλτη του, και πιστεύω ότι παραπέμπει άμεσα και καθοριστικά σε πρώην αποβατικό (μέχρι βεβαίως αποδείξεως του αντιθέτου ).


  7. #17
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Μια ακόμη πόζα του ΕΥΒΟΙΑ, στον Ωρωπό το 1959 που την ανέβασε ο Kostas Kouzounakis‎ στην ομάδα Φωτογραφίες της Παλιάς Χαλκίδας στο ΦΒ

    evoia 1959 oropos - kostas kouzounakis.jpg

  8. #18

    Προεπιλογή

    Ωραία εικόνα φίλε Άρη, αλλά να ξέρεις ....στην "έχω στημένη".

    Όποτε βλέπω να ανεβάζεις ποστ στο θέμα του πλοίου, μέχρι να "πατήσω" για να το δω - διαβάσω, λέω δεν μπορεί, επιτέλους αυτό το παλικάρι που μπορεί να βρει στοιχεία για οποιοδήποτε πλεούμενο ανά την υφήλιο ασχέτου χρονολογίας ή και ...αιώνα κατασκευής, βρήκε επιτέλους και κάποιο στοιχείο για το ιστορικό του μυστηριώδους ΕΥΒΟΙΑ.

    Ανασκουμπώσου λοιπόν σε παρακαλώ πολύ, διότι με τον τίτλο του μαιτρ των ιστορικών θεμάτων που δικαιότατα έχεις κερδίσει, έχεις ταυτόχρονα αναλάβει υποχρεώσεις και δημιουργήσει ...μεγάλες προσδοκίες !!!

  9. #19
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Μερικές φορές εκεί που δεν το περιμένεις προκύπτει το αναπάντεχο... ε, για αυτό το λένε έτσι

    Αλλά ας τα πάρουμε με τη σειρά. Το 1921 ο Βρετανός Blair Campbell πούλησε στον Στ. Γιαλεράκη ένα πλοίο που αυτός ονόμασε ΜΑΡΙΑ Γ. Ο Γιαλεράκης είχε σειρά από φορτηγίδες που οι περισσότερες ήταν νηολογημένες στη Χαλκίδα και φαντάζομαι ότι δούλευαν εκεί. Όλες έφεραν ονόματα μελών της οικογένειας του.
    Το ΜΑΡΙΑ Γ. νηολογήθηκε στον Πειραιά (στη Β' κλάση με α/α 454) τον Απρίλη του 1921 και καταγράφηκε ως "πετρελαιόπλοιο, ναυπηγηθέν στην Αγγλία το 1915 εκ σιδήρου" με διαστάσεις 32 Χ 6,4 μέτρα και ολική χωρητικότητα 138 κόρων. Προηγουμένως έφερε Αγγλική σημαία. Οι διαστάσεις του σκάφους και το έτος ναυπήγησης οδηγούν ξεκάθαρα στο ότι ήταν ένα παροπλισμένο βρετανικό αποβατικό τύπου X-lighter.

    desdvfvdfdvb.jpg
    πηγή

    Λίγους μήνες αργότερα το ΜΑΡΙΑ Γ. πουλήθηκε στον Σταμάτη Γ. Εμπειρίκο και το 1929 μεταφέρθηκε στο νηολόγιο φορτηγίδων οπότε μετονομάστηκε "Ε" (Έψιλον).
    Έχοντας αλλάξει χέρια, πουλήθηκε ξανά το 1956 στην Φρειδερίκη Βενετσιάνου και μεταφέρθηκε στο νηολόγιο Α' κλάσης του Πειραιά καθώς μετασκευάστηκε στο... πορθμείο ΕΥΒΟΙΑ.
    Που να ήξεραν οι επιβάτες του οτι ταξίδευαν με ένα πρώην αποβατικό του Α' Παγκοσμίου Πολέμου!
    Καταμετρήθηκε στους 133 κοχ με διαστάσεις 33,15 Χ 6,3 μέτρα και το τέλος του ήρθε το 1964 οπότε και διαλύθηκε.
    Να θυμίσω οτι το 1958 είχε γίνει η "ανακατασκευή" ενός άλλου X-lighter στον πορθμείο ΚΥΡΙΑΚΟΣ Κ.

  10. #20

    Προεπιλογή

    Τι να πω λεβέντη μου, τι να πω άρχοντα μου, τι καινούργιο τάχατες .....τίτλο να σου απονείμω ??? Πριν οκτώ μήνες σου είχα γράψει :

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία εικόνα φίλε Άρη, αλλά να ξέρεις ....στην "έχω στημένη".

    Όποτε βλέπω να ανεβάζεις ποστ στο θέμα του πλοίου, μέχρι να "πατήσω" για να το δω - διαβάσω, λέω δεν μπορεί, επιτέλους αυτό το παλικάρι που μπορεί να βρει στοιχεία για οποιοδήποτε πλεούμενο ανά την υφήλιο ασχέτου χρονολογίας ή και ...αιώνα κατασκευής, βρήκε επιτέλους και κάποιο στοιχείο για το ιστορικό του μυστηριώδους ΕΥΒΟΙΑ.

    Ανασκουμπώσου λοιπόν σε παρακαλώ πολύ, διότι με τον τίτλο του μαιτρ των ιστορικών θεμάτων που δικαιότατα έχεις κερδίσει, έχεις ταυτόχρονα αναλάβει υποχρεώσεις και δημιουργήσει ...μεγάλες προσδοκίες !!!
    Υποκλίνομαι παλικάρι μου, αποκαλύπτομαι.... Όλη η ιστορία του φέρρυ ΕΥΒΟΙΑ, ενός πρώην βρετανικού αποβατικού τύπου X-lighter του 1915, το δεύτερο πορθμείο αυτού του τύπου ή μάλλον καλύτερα το πρώτο αφού η μετασκευή του σε πορθμείο έγινε δύο χρόνια νωρίτερα από του ΚΥΡΙΑΚΟΣ Κ (ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ Α).

    Respect..........

    Επίτρεψε μου μόνο ένα σχόλιο, που έχει να κάνει με την χρονολογία που διαλύθηκε. Μόλις το 1964 (!!!), κάτι που μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση και για πολλούς λόγους. Η παντοφλίτσα είχε μετασκευαστεί - ανακατασκευαστεί μόνο μερικά χρόνια πριν, το 1956, και ας αναλογιστούμε ότι το άλλο φέρρυ τύπου X-lighter, το ΚΥΡΙΑΚΟΣ Κ (ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ Α) που μετασκευάστηκε δύο χρόνια αργότερα, το 1958, δούλεψε επί 40+ χρόνια στον Ευβοικό, και κατόπιν μέχρι κάπου και το 2010 δούλευε ως φορτηγίδα στην Χίο. Ακόμα, δεν είναι πεις ότι το ΕΥΒΟΙΑ διαλύθηκε μετά το 1970 όταν και είχαν αρχίσει να κατασκευάζονται πολλές και μεγαλύτερες παντόφλες. Το 1964 οι τότε παντόφλες ομοίως μικρές ήταν, να μην πω και μικρότερες του ΕΥΒΟΙΑ. Τέλος, μην ξεχνάμε ότι στις αρχές της δεκαετίας '60, είχε δεχθεί και δεύτερη μετασκευή όπως έχω γράψει πιό πάνω (Ποστ Νο 14) κατά την οποία είχαν προστεθεί (τουλάχιστον) πλαινοί διάδρομοι επιβίβασης.

    Για ποιόν λόγο λοιπόν να διαλύθηκε τόσο μα τόσο νωρίς ??? Να υπήρξε κάποιο ατύχημα, κάποια προσάραξη (με τα συνεπακόλουθα της), κάποια μεγάλη μηχανική βλάβη που να καθιστούσε μη συμφέρουσα την επισκευή της ??? Ποιός να ξέρει άραγε.......

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας