Σελίδα 7 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 56789 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 61 έως 70 από 144

Θέμα: Διώρυγα της Κορίνθου (Corinth Canal)

  1. #61
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Θα πρεπει να ξερετε πως και εμεις οι Mods πρεπει να υπακουμε σε εντολες της Διοικησης. Ετσι λοιπον...αφιερωμενο σε ολους εσας..

    DSC02639.JPG

    Εδω παιδια ακουμπισε..
    DSC02633.JPG

    DSC02641.JPG

    Ρε αμα δεν παρω τη τζουρα μου απο το MGO δεν παει καλα η μερα..
    DSC02643.JPG

    DSC02647.JPG

    Και βεβαια δειτε και λιγο απο τον κοσμο του...
    Τι να κανουμε αλλοι στην Κριση και αλλοι σεζ λονγκ..

    Και η ζωη συνεχιζεται..

  2. #62
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Μη μου πεις ότι δεν άξιζε τον κόπο ε? Μια μοναδική εμπειρία να χαζέψεις από ψηλά!!!!! Ένα δύσκολο πέρασμα από πλοίο με οριακές διαστάσεις. Να είμαστε καλά να πάμε και μαζί .

  3. #63
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μη μου πεις ότι δεν άξιζε τον κόπο ε? Μια μοναδική εμπειρία να χαζέψεις από ψηλά!!!!! Ένα δύσκολο πέρασμα από πλοίο με οριακές διαστάσεις. Να είμαστε καλά να πάμε και μαζί .
    Να ειμαστε καλα Καπτεν! Πανω απ'ολα!

  4. #64
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Ωραίες φωτο φίλε Eng.

  5. #65

    Προεπιλογή

    Aπίστευτες φωτό !!!
    Πραγματικά θα μάθω το καλοκαίρι στην άδεια μου τι ώρα περνάει και το Aegean Odyssey απο τον ισθμό και θα πάω να το φωτογραφήσω.
    Είναι εντυπωσιακό να βλέπεις τον όγκο του ex triton να στριμώχνεται μέσα στην διώρυγα του ισθμού.

    Ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες !!!

    (Τα ρούχα σου καθάρισαν απο την τζιμινιέρα του μετά?)

    Τώρα που ξανακοιτάω τις φωτό πιστεύω πως πρέπει να είναι αρκετά δύσκολο να κρατηθεί το καράβι σε εντελώς ευθεία πορεία. Λίγο να το τραβήξει το ρυμουλκό προς τα πλάγια η, λίγο να ξεφυγει το τιμόνι του καραβιού, το σύρσιμο στο τοιχίο του ισθμού γίνεται πολυ εύκολη υπόθεση.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Observation76 : 24-05-2010 στις 20:26

  6. #66

    Προεπιλογή



    Εδω που λές πως πρέπει να ακούμπησε αν βλέπω καλά πρέπει να έχει βάλει και το δεξί του τιμονάκι σε λειτουργία για να ισιώσει την πλώρη, αν κρίνω σωστά απο το άφρισμα του νερού στο σημείο αυτό.

  7. #67
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Observation76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aπίστευτες φωτό !!!
    Πραγματικά θα μάθω το καλοκαίρι στην άδεια μου τι ώρα περνάει και το Aegean Odyssey απο τον ισθμό και θα πάω να το φωτογραφήσω.
    Είναι εντυπωσιακό να βλέπεις τον όγκο του ex triton να στριμώχνεται μέσα στην διώρυγα του ισθμού.

    Ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες !!!

    (Τα ρούχα σου καθάρισαν απο την τζιμινιέρα του μετά?)

    Τώρα που ξανακοιτάω τις φωτό πιστεύω πως πρέπει να είναι αρκετά δύσκολο να κρατηθεί το καράβι σε εντελώς ευθεία πορεία. Λίγο να το τραβήξει το ρυμουλκό προς τα πλάγια η, λίγο να ξεφυγει το τιμόνι του καραβιού, το σύρσιμο στο τοιχίο του ισθμού γίνεται πολυ εύκολη υπόθεση.
    Στο καθαρισμα βοηθισε λιγο το μηχανακι μου οταν γυριζα...

    Παντως στο Ισθμο απ οσο μπορουσα να καταλαβω, δουλεουν 2 ηλεκ/νες για να μην γινει καμια στραβη και δεν εχει Thrusters και ρευμα. Η Κ/Μ ηταν σε dead slow (δεν ξερω αν εχει CPP προπελα οποτε εκει το DSLOW μεταφραζεται σε %pitch) αλλα επειδη δεν ακουν τα πιδαλια λογο των μικρων ελιγμων που πρεπει να κανει, η πορεια του κρατουνταν απο το Bow + Stern Thrusters. Μην ξεχνατε πως το κεκλιμενο επιπεδο οπως και τα ανακλώμενα κυματα του πλοιου στον πυθμενα του ισθμου εχουν σαν συνεπεια να μην ακουν καθολου τα πιδαλια αλλά και να"χανεται" η πλωρη. Και οπως ειδατε στη δευτερη φωτο, εκει πραγματικα ακουμπησε.

  8. #68

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Eng Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο καθαρισμα βοηθισε λιγο το μηχανακι μου οταν γυριζα...

    Παντως στο Ισθμο απ οσο μπορουσα να καταλαβω, δουλεουν 2 ηλεκ/νες για να μην γινει καμια στραβη και δεν εχει Thrusters και ρευμα. Η Κ/Μ ηταν σε dead slow (δεν ξερω αν εχει CPP προπελα οποτε εκει το DSLOW μεταφραζεται σε %pitch) αλλα επειδη δεν ακουν τα πιδαλια λογο των μικρων ελιγμων που πρεπει να κανει, η πορεια του κρατουνταν απο το Bow + Stern Thrusters. Μην ξεχνατε πως το κεκλιμενο επιπεδο οπως και τα ανακλώμενα κυματα του πλοιου στον πυθμενα του ισθμου εχουν σαν συνεπεια να μην ακουν καθολου τα πιδαλια αλλά και να"χανεται" η πλωρη. Και οπως ειδατε στη δευτερη φωτο, εκει πραγματικα ακουμπησε.
    Οπότε όλη η δουλειά γίνεται στην ουσία απο το ρυμουλκό.
    Δεν το σκέφτηκα καθόλου πόσο δύσκολο είναι με τόσο μικρή ταχύτητα και το κεκλιμένο επίπεδο , να ακούει το τιμόνι.
    Σε 2 μέτρα διαθέσιμου χώρου ανα μεριά πλευράς απο το τοιχίο, τι να προλάβει να διορθώσει το καράβι? Πολύ δύσκολο πέρασμα για τα μεγάλα καράβια.

    Κάπου διάβαζα (αν το διάβαζα εδώ) πως ένας φίλος το είχε περάσει με το ex dolphin.(ειμαστε πολλοί)
    Πέρασα και γω τον ισθμό με το ίδιο καράβι. Πραγματι νομίζεις πως θα ακουμπήσεις τα βράχια πολλές φορές.
    Εντύπωση μου είχε κάνει και μια μικρή παραλία που έχει ο ισθμός με αμμουδιά αν θυμάμαι καλά... Απο το πλοίο φαίνεται τρομερή !!!

    Να πας με ένα βαρκάκι στην παραλία αυτή, και να την στήσεις για Photo-shooting. :mrgreen:
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Observation76 : 24-05-2010 στις 20:57

  9. #69
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Βόλος, Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.003

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Observation76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε όλη η δουλειά γίνεται στην ουσία απο το ρυμουλκό.
    Δεν το σκέφτηκα καθόλου πόσο δύσκολο είναι με τόσο μικρή ταχύτητα και το κεκλιμένο επίπεδο , να ακούει το τιμόνι.
    Σε 2 μέτρα διαθέσιμου χώρου ανα μεριά πλευράς απο το τοιχίο, τι να προλάβει να διορθώσει το καράβι? Πολύ δύσκολο πέρασμα για τα μεγάλα καράβια.

    Κάπου διάβαζα (αν το διάβαζα εδώ) πως ένας φίλος το είχε περάσει με τον ex dolphin.(ειμαστε πολλοί) Τον πέρασα και γω τον ισθμό με το ίδιο καράβι. Πραγματι νομίζεις πως θα ακουμπήσεις τα βράχια πολλές φορές.
    Εντύπωση μου είχε κάνει και μια μικρή παραλία που έχει ο ισθμός με αμμουδιά αν θυμάμαι καλά... Απο το πλοίο φαίνεται τρομερή !!!

    Να πας με ένα βαρκάκι στην παραλία αυτή, και να την στήσεις για Photo-shooting. :mrgreen:
    Τον Ισθμο τον γνωριζω μια χαρα Poin by point καθως ειχα υπηρετισει στη Σχολη Μηχανικου για να παρω το διπλωμα ταχυπλοου...
    Οποτε εχω κανει πολλες φορες πανω κατω τον Ισθμο με φουσκωτα αλλά και με το Magna. Οσο για Photoshooting..αν εκανα και με επιαναν θα με καναν εμενα σκετο shooting..!

  10. #70

    Προεπιλογή

    Ξέχασα να σε ρωτήσω. Του την είχες στημένη ή έτυχε να περνά το όμορφο αυτο σκαρί εκεινη την ώρα?
    Εγώ όσες φορές περνάω μόνο κάτι μαουνες βλέπω απο κάτω.

    Το καλοκαιράκι όμως θα την στήσω στο Odyssey οπως είπα... :razz:

    Και εδώ ο ισθμός χωρίς νερό! ψψψψψψψψψψψψψψψψψψψψψ !!! Εξωπραγματικό μου φαίνεται.



    Πηγή φωτό.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Observation76 : 24-05-2010 στις 21:03

Σελίδα 7 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 56789 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας