Σελίδα 3 από 15 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 144

Θέμα: Διώρυγα της Κορίνθου (Corinth Canal)

  1. #21
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Κιατο
    Μηνύματα
    210

    Προεπιλογή

    Υπαρχει το ΑΝΝΑ ΙΙ απο το Λουτρακι , και ενα αλλο του οποιου το ονομα μου διαφευγει και εχει εδρα το ξενοδοχειο που ειναι στην πλευρα του Σαρωνικου στον δρομο προς Επιδαυρο καμια 500 μ μετα την στροφη για την Διωρυγα.. Οταν θυμηθω το ονομα (διοτι ειμαι σε ρεπο) θα κανω προσθεση του στο ποστ.

  2. #22

    Προεπιλογή

    Καλησπερα παιδια και μιας και ειμαι καινουριος, καλως σας βρηκα!Μενω σχεδον μονιμα στα ισθμια και απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου βλεπω τα πλοια να περνουν! Αυτο που δεν εχω δει ομως ποτε ειναι, να εχει περασει καποιο ferry boat (περαν καποιιων τουρκικων κρουαζιεροπλοιων κλπ)!και δεν μιλαω απαραιτητα για καποιο δρομολογιο αλλα απλα να περασει για να παει σε καποιο λιμανι για να κανει τα δρομολογια του(π.χ να φυγει το επτανησσος και να παει κυλληνη απο περαμα γιατι κατασκευαζοταν)!Ξερει κανεις αν υπαρχει καποιος περιορισμος στο μεγεθος των πλοιων που μπορουν να περνουν η απλα δεν συμφαιρει τις εταιριες να περνουν τα πλοια τους?Ή μηπως τελικα ειμαι γκαντεμης και δεν εχω δει τοσα χρονια κανενα ενω περνουν τακτικα?

  3. #23
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens , Tinos
    Μηνύματα
    3.276

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από drummerkidmast Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα παιδια και μιας και ειμαι καινουριος, καλως σας βρηκα!Μενω σχεδον μονιμα στα ισθμια και απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου βλεπω τα πλοια να περνουν! Αυτο που δεν εχω δει ομως ποτε ειναι, να εχει περασει καποιο ferry boat (περαν καποιιων τουρκικων κρουαζιεροπλοιων κλπ)!και δεν μιλαω απαραιτητα για καποιο δρομολογιο αλλα απλα να περασει για να παει σε καποιο λιμανι για να κανει τα δρομολογια του(π.χ να φυγει το επτανησσος και να παει κυλληνη απο περαμα γιατι κατασκευαζοταν)!Ξερει κανεις αν υπαρχει καποιος περιορισμος στο μεγεθος των πλοιων που μπορουν να περνουν η απλα δεν συμφαιρει τις εταιριες να περνουν τα πλοια τους?Ή μηπως τελικα ειμαι γκαντεμης και δεν εχω δει τοσα χρονια κανενα ενω περνουν τακτικα?
    Φιλε drummerkidmast καλως ορισες στην παρεα μας. Το να περασει πλοιο απο τον ισθμο ειναι σπανιο καθως απο οσο θυμαμε τα περισσοτερα πλοια τελευταια που ηρθαν μεσα για επισκευη συντηρηση κλπ προτιμισαν να κανουν το γυρο. Ας μας πει καποιος γνωστης ποτε περασε καποιο επιβατηγο απο ισθμο. Υπαρχουν δε και πλοια που ενω το δρομολογιο τους ηταν απο ισθμο λογω της αυξησης των ναυλων διεκοψαν οπως το Τουρκικο Cesme.
    Επειδη ομως ποτε δεν ξερεις τι μπορει να προκειψει ελπιζω να εχεις φωτογραφικη και καθως εισαι σε κομβικο σημειο σχεδον μονιμα θα ειδοποιηθεις αν μαθευτει κατι.
    Και παλι καλως ορισες

  4. #24
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Νομίζω το Εξπρές Πήγασος πέρασε τελαυταία με την Αργώ και φαντάζομαι επέστρεψε μέσω της ίδιας οδού πίσω.

  5. #25
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Rafina---Τinos.
    Μηνύματα
    2.414

    Προεπιλογή

    Εικόνες από την Διώρυγα της Κορίνθου.

    1.jpg








    2.jpg















    3.jpg

  6. Προεπιλογή Η Διώρυγα από το Διάστημα



    Μια δορυφορική φωτογραφία της περιοχής της Διώρυγας Κορίνθου σε ανάλυση 3000x3000 pixels που δημοσιεύθηκε πρόσφατα από τη NASA.

  7. #27
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Athens-Patras-Mytikas
    Μηνύματα
    1.585

    Προεπιλογή

    Φωτογραφία της διώρυγας της Κορίνθου που έχω τραβήξει διαπλέοντας την.
    Διακρίνεται η κατασκευή της γέφυρας της Νέας Εθνικής Οδού.

    IMG_0081.jpg

  8. #28
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Εξαιρετικη εμπειρια voyager εισαι πολυ τυχερος που το εχεις καταφερει. Ευχαριστουμε πολυ που τη μοιραστηκες μαζι μας.

  9. #29
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Athens-Patras-Mytikas
    Μηνύματα
    1.585

    Προεπιλογή

    4 φορές!

  10. #30

    Προεπιλογή

    Καλημέρα σε όλους...

    Σας παραθέτω και έναν σύνδεσμο με πανοραμικές φωτογραφίες που έχω τραβήξει από 5 γέφυρες πάνω από τον Ισθμό της Κορίνθου.

    http://www.360visits.gr/panorama_id103

    (πανοραμικές υψηλής ανάλυσης, προτείνετε η πλοήγηση με ADSL σύνδεση)

    Στην σελίδα υπάρχει χάρτης Google Maps στον οποίο φαίνονται τα 5 σημεία που έχουν φωτογραφηθεί.

    Αν κάποιος έχει παρατηρήσεις / διορθώσεις σχετικά με τα κείμενα που συνοδεύουν τις πανοραμικές, ας το αναφέρει εδώ για να τα διορθώσω / εμπλουτίσω.


    Επίσης στο Google Earth από την έκδοση 4.3 και μετά υπάρχει το layer 360cities το οποίο υπάρχει στο Geographic Web / Places / Preview, το οποίο ενεργοποιεί όλα τα πανοράματα που έχουν ανέβει στο www.360cities.net



    Σε αυτό έχω ανεβάσει 2 από τον Ισθμό της Κορίνθου και θα ανεβάσω και τα υπόλοιπα αργότερα. Μπορείτε να πλοηγηθείτε σε αυτά μέσα από την ίδια την εφαρμογή Google Earth.

    Φιλικά Νίκος
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jonick33 : 09-02-2009 στις 11:15

Σελίδα 3 από 15 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας