Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 17

Θέμα: Πτώση σωσίβιας λέμβου του Thomson Majesty στα Κανάρια Νησιά

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #11

    Προεπιλογή

    Μία φορά είχα την εμπειρία να βρίσκομαι μέσα σε σωσίβιο λέμβο κατά την ανέλκυσή της, στο καράβι που είχε κάνει και ο φίλος Μαστροκώστας, το Betsy Ross, όταν ήταν Albatross επί Αγγελόπουλου, το 1987. Έπρεπε να βγάλουμε τους επιβάτες που ήθελαν να επισκεφτούν τις αρχαιότητες της Κορίνθου, και μετά το πέρασμα στο κανάλι της Κορίνθου τους αποβιβάσαμε στα Ίσθμια με σωσίβια λέμβο για να πάρουν το πούλμαν που τους περίμενε και να τους επιστρέψει το μεσημέρι στο λιμάνι του Πειραιά που θα ήταν το καράβι. Λόγω της ιδιότητάς μου σαν Αξιωματικός Εκδρομών έπρεπε να συνοδέψω στη ξηρά τους επιβάτες και να τους επιβιβάσω στο πούλμαν και στην συνέχεια να επιβιβαστώ πάλι στο καράβι για να βγάλω την ξενάγηση στην Αθήνα. Στην επιστροφή πίσω στο καράβι ήταν μέσα μόνο το πλήρωμα και εγώ και αντί να με αποβιβάσουν στο μπαρκαρίζο, πέσαμε δίπλα στο καράβι και ανεβήκαμε με την λέμβο πάνω στο κατάστρωμα. Θυμάμαι όμως, και εδώ είναι ένα σημείο που μου προκαλεί απορία πως έγινε το ατύχημα Μαστροκώστα, ότι όλοι για λόγους ασφαλείας πιανόμαστε από σχοινιά με κόμπους που είχαν ρίξει από το κατάστρωμα των λέμβων και καθώς τα συρματόσχοινα ανέβαζαν την λέμβο πιάναμε τον επόμενο κόμπο ώστε πάντα να κρατιόμαστε γερά στο σχοινί. Αξέχαστη, και θα έλεγα φοβιστική εμπειρία για έναν άπειρο σαν εμένα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TSS QUEEN ANNA MARIA : 12-02-2013 στις 11:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας