Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 17 από 17

Θέμα: Πτώση σωσίβιας λέμβου του Thomson Majesty στα Κανάρια Νησιά

  1. #11

    Προεπιλογή

    Μία φορά είχα την εμπειρία να βρίσκομαι μέσα σε σωσίβιο λέμβο κατά την ανέλκυσή της, στο καράβι που είχε κάνει και ο φίλος Μαστροκώστας, το Betsy Ross, όταν ήταν Albatross επί Αγγελόπουλου, το 1987. Έπρεπε να βγάλουμε τους επιβάτες που ήθελαν να επισκεφτούν τις αρχαιότητες της Κορίνθου, και μετά το πέρασμα στο κανάλι της Κορίνθου τους αποβιβάσαμε στα Ίσθμια με σωσίβια λέμβο για να πάρουν το πούλμαν που τους περίμενε και να τους επιστρέψει το μεσημέρι στο λιμάνι του Πειραιά που θα ήταν το καράβι. Λόγω της ιδιότητάς μου σαν Αξιωματικός Εκδρομών έπρεπε να συνοδέψω στη ξηρά τους επιβάτες και να τους επιβιβάσω στο πούλμαν και στην συνέχεια να επιβιβαστώ πάλι στο καράβι για να βγάλω την ξενάγηση στην Αθήνα. Στην επιστροφή πίσω στο καράβι ήταν μέσα μόνο το πλήρωμα και εγώ και αντί να με αποβιβάσουν στο μπαρκαρίζο, πέσαμε δίπλα στο καράβι και ανεβήκαμε με την λέμβο πάνω στο κατάστρωμα. Θυμάμαι όμως, και εδώ είναι ένα σημείο που μου προκαλεί απορία πως έγινε το ατύχημα Μαστροκώστα, ότι όλοι για λόγους ασφαλείας πιανόμαστε από σχοινιά με κόμπους που είχαν ρίξει από το κατάστρωμα των λέμβων και καθώς τα συρματόσχοινα ανέβαζαν την λέμβο πιάναμε τον επόμενο κόμπο ώστε πάντα να κρατιόμαστε γερά στο σχοινί. Αξέχαστη, και θα έλεγα φοβιστική εμπειρία για έναν άπειρο σαν εμένα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TSS QUEEN ANNA MARIA : 12-02-2013 στις 11:41

  2. #12

    Προεπιλογή

    Η βάρκα στο Thomson Majesty ήταν κλειστού τύπου οπότε δεν μπορουν να πιαστοούν από το σκοινί και άν ήταν μέσα θα ήταν σαν να βρήεθηκαν μέσα σε πλυντήριο αφου η βάρκα ήρθε τουμπα.
    Πρ΄πει αν δούμε το πόρισμα για να δούμε ποιια στραβή έγινε ώστε να μην ξαναγινει σε άλλο βαπόρι

  3. #13
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Για κακή συντήρηση αναφέρει το Πειραϊκό ρεπορτάζ.
    http://peiratikoreportaz.blogspot.gr...1233.html#more

    Το θέμα για μένα είναι να απαφορευτεί να γίνετε η αλλαγή των συρματοσχοίνων των λεμβών απο το πλήρωμα και να αναλαμβάνουν εταιρίες την ετήσια και πλήρη συντήρηση των σωστικών μεσών. Τότε θα εξασφαλιζόμαστε όλοι...

  4. #14

    Προεπιλογή

    Εγώ υποθέτω ότι κάπου είχε τσακίσει ή βερινιάσει και δεν το είδαν, αλλα το λέω από εδώ. Οπότε κουβέντες καφενείου λέω κι εγώ. Ευτυχώς η σημαία (Μάλτα) έχει δείξει ότι δημοσιοποιέι τα πορίσματα και τα διδάγματα που προκύπτουν στη ναυτιλιακή κοινότητα, δεν είναι σαν εμάς εδώ.
    Οπότε όπως έχω γράψει ας περιμένουμε να δούμε τι θα βγάλουν.

  5. #15
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για κακή συντήρηση αναφέρει το Πειραϊκό ρεπορτάζ.
    http://peiratikoreportaz.blogspot.gr...1233.html#more

    Το θέμα για μένα είναι να απαφορευτεί να γίνετε η αλλαγή των συρματοσχοίνων των λεμβών απο το πλήρωμα και να αναλαμβάνουν εταιρίες την ετήσια και πλήρη συντήρηση των σωστικών μεσών. Τότε θα εξασφαλιζόμαστε όλοι...
    Φίλε μου Απόστολε ,το οτι το αναφέρει το Πειραϊκό ρεπορτάζ ,δεν μου λέει τίποτα . Πάντα σε τέτοια θέματα το ρίχνουμε στην κακή συντήρηση.η εύκολη δικαιολογία ! Εσύ ξέρεις καλύτερα ,οτι όταν ανεβάζουμε την βάρκα για να την μποτσαρουμε , μόλις αρχίσει να ανεβάζει και τα καπόνια προς τα επάνω, το ζόρι είναι τεράστιο. εκεί πρέπει να έγινε το κακό ! Ατυχήματα τέτοια έχουν γίνει παρά πολλά κατά καιρούς , άλλα θανατηφόρα και άλλα μόνο με υλικές ζημιές .

  6. #16
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ! Ξέρεις ομως πολύ καλά οτι πολλές φορές αλλάζονται σύρματα απο συνεργεία ή πλήρωμα που δέν έχει τις κατάληλες γνώσεις! Πόσες φορές έχουμε δεί σύρματα τσακισμένα ή στραβοπερασμένα; Είναι πρόβλημα αυτές οι βάρκες χρόνια τώρα...

  7. #17

    Προεπιλογή

    Η σημαία έδωσε στη δημοσιότητα τα πρώτα διδάγματα από τη διερέυνηση του ατυχήματος για τν ενημέρωση της ναυτιλιακής κοινότητας. Αυτό είναι το σημαντικότερο να μάθουμε κάτι ώστε νασ μην γίνει απρόμοιο ατύχημα.

    Το συρματόχοινο κόπηκε στο σημέιο που είναι στο πάνω πάνω ράουλο του καπονιού όταν η βάρκα είναι μαζεμένη.

    Προτείνει να ελέγχεται αν τα συρματόχοινα έιναι καλά γρασαρισμένα ειδικά στα σημεία που περνάνε από ράουλα και τροχαλίες. Επίσης προτέινει να ελέγχονται οπτιοκά τα συρματόσχοινα για ενδείξεις φθοράς.
    Όλο το κέιμενο μπορούμε να το δούμε στο συνημμένο αρχείο.
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 17-06-2013 στις 10:03

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας