Σελίδα 28 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 182627282930 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 271 έως 280 από 292

Θέμα: Νέος Ναυτικός - Ερωτήσεις & Προβληματισμοί

  1. #271

    Προεπιλογή Φορολογία

    Καλησπέρα σας, ελπίζω να είμαι στο σωστό τόπικ. Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πράγματα για τη φορολογία που πληρώνουμε στην Ελλάδα. Εγώ είμαι πρωτόμπαρκος σε κρουαζιερόπλοιο με ξένη σημαία και κάνουμε δρομολόγια σε κίνα- ιαπωνία. Τώρα λοιπόν που είναι η ώρα να γίνει η φορολογική δήλωση, δεν ξέρει κανείς να με κατατοπίσει. Ο φοροτέχνης μου λέει πως πρέπει να πληρώσω 40% φόρο αλλά εγώ διάβασα και αυτό : " Οι αποδοχές που αποκτούν φορολογικοί κάτοικοι Ελλάδας (αξιωματικοί και
    κατώτερο πλήρωμα) οι οποίοι εργάζονται σε πλοία με ξένη σημαία που εκτελούν διεθνείς μεταφορές, αποτελούν εισόδημα αλλοδαπής προέλευσης στο οποίο δεν διενεργείται παρακράτηση φόρου." Μήπως ξέρει κανένας τίποτα να με κατευθύνει ανάλογα;

  2. #272

    Προεπιλογή

    Αυτό το 40% που σου έχουν πει δεν ισχύει. Στην φορολογική σου δήλωση δηλώνεις ότι είσαι αξιωματικός ή κατώτερο πλήρωμα, οπότε η φορολογία είναι άλλη. Είναι νομίζω 10% για τα κατώτερα πληρώματα και 15% ή 19% για τους αξιωματικούς. Οι δόκιμοι εντάσσονται στα κατώτερα πληρώματα.
    KNOSSOS PALACE - FESTOS PALACE
    τα καλύτερα, τα γρηγορότερα, τα πιο όμορφα, τα πιο μεγάλα στον Πειραιά, τα πολυτελέστερα και φυσικά τα πιο ερυθρόλευκα

  3. #273
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    1.562

    Προεπιλογή

    Όπως τα λέει ο jumpman είναι τα πράγματα, το είχαμε συζητήσει και εδώ. Καλές θάλασσες panpanos!

  4. #274

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για όλα!

  5. #275

    Προεπιλογή Δουλεια στα καραβια

    Γεια σας. Αυτην την εβδομαδα θα παραλαβω το μπλε ναυτικο μου φυλλαδιο απο το Κεντρικο Λιμεναρχειο της Πατρας. Θα στειλω μετα με φαξ τις 4-5 σελιδες στην ΑΕΝ Ασπροπυργου ωστε να παρω μετα απο 20 μερες και το πιστοποιητικο των βασικων σωστικων. Του χρονου αποφοιτω απο το πανεπιστημιο (σχολη ΗΜΤΥ) και θελω να μπαρκαρω σαν δοκιμος ηλεκτρολογος. Η ερωτηση μου ειναι τι ακριβως χρειαζομαι να εχω ετοιμο οταν παω να ζητησω δουλεια στις ναυτιλιακες. Μονο φυλλαδιο και πιστοποιητικο; Το ΚΕΣΕΝ προσφερει και καποια επιπλεον πιστοποιητικα για επιβατηγα και γκαζαδικα. Αυτα τα βγαζουμε αφου βρουμε μπαρκο η καλο ειναι να τα εχουμε απο πριν. Επισης προχωρημενα σωστικα ποτε χρειαζονται; Και κατι τελευταιο: υπαρχει καποια αδεια για να αναλαμβανεις πλοιαρχια σε μικρα βαπορια; Κατι μας ειχαν πει στην σχολη για αδεια ταχυπλοων που το κανει αυτο. Ευχαριστω.

  6. #276
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    1.562

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Lolarikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι ακριβως χρειαζομαι να εχω ετοιμο οταν παω να ζητησω δουλεια στις ναυτιλιακες.Μονο φυλλαδιο και πιστοποιητικο;
    Φυλλάδιο
    Πιστοποιητικό
    Κάρτα υγείας
    Βασικά σωστικά
    Διαβατήριο εφόσον το πλοίο ταξιδεύει εξωτερικό (εντός ΕΕ και εκτός ΕΕ)
    Υπάρχουν αρκετά κράτη όπου για να πας θα χρειαστείς Βίζα όπως για παράδειγμα Αμερικανικη ή Κινεζικη αλλα σε αυτό το θέμα θα συνεννοήθεις με την εταιρεία.
    καλό είναι να έχεις και ένα βιογραφικό

    Το ΚΕΣΕΝ προσφερει και καποια επιπλεον πιστοποιητικα για επιβατηγα και γκαζαδικα.
    Αυτα τα βγαζουμε αφου βρουμε μπαρκο η καλο ειναι να τα εχουμε απο πριν.
    Πριν το μπάρκο μπορείς να παρείς κάποιο από τα παρακάτω βασικά πιστοποιητικά ανάλογα με τον τύπο του πλοίου που θα πας

    Για Δεξαμενόπλοιο: Tanker Safety Basic
    Για Χημικό Δ/Ξ: Chemical Tanker certificate
    Για Υγραέρια: LNG-LPG certificate
    Για Εγ/Ογ ή Κρουαζιερόπλοιο Ro-Ro Passenger V2

    Ρίξε μία ματιά εδώ για το πως μπορείς να αποκτήσεις κάποιο από τα παραπάνω.
    Επισης προχωρημενα σωστικα ποτε χρειαζονται;
    όταν θα συμπληρώσεις 1 χρόνο θαλάσσια υπηρεσία θα το χρειαστείς.

    Και κατι τελευταιο: υπαρχει καποια αδεια για να αναλαμβανεις πλοιαρχια σε μικρα βαπορια; Κατι μας ειχαν πει στην σχολη για αδεια ταχυπλοων που το κανει αυτο.
    Υπάρχουν σχολές όπου μπορείς να πάρεις το δίπλωμα Skipper ή δίπλωμα χειριστή ταχυπλόου. Κάνε μία αναζήτηση στο google.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SteliosK : 31-07-2016 στις 10:07

  7. #277

    Προεπιλογή

    Κατατοπιστικοτατος. Ευχαριστω.

  8. #278

    Προεπιλογή

    Ναι, όμως το διαβατήριο δεν ισχύει για πάντα, αλλά για πέντε χρόνια μέγιστο, μετά θέλει ανανέωση. Οπότε δεν ενδείκνυται να το βγάλω από τώρα; Να το αφήσω για μετά;

    Στο ναυτικό φυλλάδιο, στα αποδεικτικά ναυτικής ικανότητας έχει τρία από κάτω: πτυχίο, δίπλωμα και άδεια. Τί θα μπορούσαν να είναι αυτά; Στις επόμενες σελίδες του ναυτικού φυλλαδίου που αναγράφεται η θαλάσσια υπηρεσία, στο είδος πλοίου τί γράφει σε εσάς κύριε Στέλιο; Δηλαδή Ε/Γ-Ο/Γ και φορτηγό; Ή κάνει διάκριση στα φορτηγά; Σου λέει ξέρω εγώ LNG, LPG, Oil Tanker, Bulk Carrier και τέτοια. Σε τί είδους πλοία μπορεί να μπαρκάρει κάποιος. Περιορίζομαι από τις ελληνικές ναυτιλιακές ή μπορώ να πάω ξέρω γω σε Παγοθραυστικά, Φαρόπλοια και άλλα τέτοια περίεργα; Αν μπορώ, πώς πηγαίνω σε τέτοια; Επίσης εκεί που λέει μισθός, επειδή έχει και η αδερφή μου φυλλάδιο, γιατί παλιά ήταν επίκουρος (πωλήτρια) στα Superfast και στα Minoan (Πάτρα-Ιταλία), δεν της ανέγραφε μισθό. Είχε μία άλλη συντομογραφία δεν θυμάμαι ακριβώς τώρα. Σε εσάς τον γράφει κανονικά; Και τί ακριβώς γράφει, τα μικτά ή τα καθαρά;

    Ευχαριστώ.

  9. #279

    Προεπιλογή

    Επίσης, κάποιος που δεν έχει βγάλει κάτι και θέλει να δουλέψει στο μηχανοστάσιο σαν τί ειδικότητα μπορεί να πάει και πόσο εύκολο είναι να τον πάρουν; Θερμαστής, λαδάς, μηχανοδηγός;

  10. #280

    Προεπιλογή

    Το διαβατήριο έχει 5 χρόνια ισχύ, και όπως κάθε άλλο παρόμοιο προσωπικό σου έγγραφο, καλό είναι να το ανανεώνεις εγκαίρως για να αποφεύγεις πολλά δυσάρεστα. Εννοείται βέβαια ότι μπορείς να ναυτολογηθείς σε πολλών ειδών πλοία και ξένες εταιρίες (με την ανάλογη συνεννόηση - πρώτη επικοινωνία με e-mail) ανάλογα με την ειδικότητά σου. Η συντομογραφία που αναφέρεις στο φυλλάδιο είναι "Σ. Σ." το οποίο σημαίνει Συλλογική Σύμβαση, δηλαδή ότι απολαβαίνεις το μικτό ποσό χρημάτων που αναγράφεται στην ειδικότητα της ισχύουσας Συλλογικής Σύμβασης.

Σελίδα 28 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 182627282930 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας