Σελίδα 4 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 292

Θέμα: Νέος Ναυτικός - Ερωτήσεις & Προβληματισμοί

  1. #31

    Προεπιλογή

    piges se psyxiatro meta?

  2. #32
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    esy pws me koveis ???

    menoume sto thema mas - kai diagrafoume loipes astoxes parathrhseis
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  3. #33

    Προεπιλογή Απορία!

    Καλησπέρα παιδιά! Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: τι πιθανότητες έχει κάποιος απόφοιτος τουριστικής σχολής να απασχοληθεί με το ναυτικό επάγγελμα;; Για την ακρίβεια, μιας και από όσο γνωρίζω ο τουρισμός συνδέεται άμεσα με τη ναυτιλία εδώ στην Ελλάδα, θα ήθελα πολύ να προσφέρω σε αυτόν τον τομέα, αλλά και η δική σας γνώμη θα μου ήταν χρήσιμη ως και πολύτιμη. Γνωρίζετε μήπως κάποιες εταιρείες που θα ήθελαν να προσλάβουν αποφοίτους αυτής της σχολής; Έχω ψάξει κατα καιρούς στο ίντερνετ αλλά νιώθω σαν έψαχνα ψύλλους στ' άχυρα!

  4. #34
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από emerald Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά! Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: τι πιθανότητες έχει κάποιος απόφοιτος τουριστικής σχολής να απασχοληθεί με το ναυτικό επάγγελμα;; Για την ακρίβεια, μιας και από όσο γνωρίζω ο τουρισμός συνδέεται άμεσα με τη ναυτιλία εδώ στην Ελλάδα, θα ήθελα πολύ να προσφέρω σε αυτόν τον τομέα, αλλά και η δική σας γνώμη θα μου ήταν χρήσιμη ως και πολύτιμη. Γνωρίζετε μήπως κάποιες εταιρείες που θα ήθελαν να προσλάβουν αποφοίτους αυτής της σχολής; Έχω ψάξει κατα καιρούς στο ίντερνετ αλλά νιώθω σαν έψαχνα ψύλλους στ' άχυρα!
    Το να βρεις δουλειά σε πλοίο, αν αυτό είναι που εννοείς, προυποθέτει να έχεις βγάλει ναυτικό φυλλάδιο κλπ. Από την σχολή που ΄χεις τελειώσει μόνο σε εταιρείες κρουαζερολπλοίων ίσως να μπορέσεις να απασχοληθείς. Αλλά έχω την εντύπωση πως συνήθως προτιμούν φτηνά ξένα πληρώματα. Φυσικά μιλάμε για θέσεις π.χ. πωλήτη στα επι του πλοίου καταστήματα κλπ και όχι για καθαρά "ναυτικές" θέσεις. Αν τυχόν η σχολή που ΄χεις τελειώσει είναι αυτές των μαγείρων, ίσως να μπορέις να απασχοληθείς ως μάγειρας ή βοηθός μαγείρου. Γιατί ακριβώς σχολή μιλάμε;
    Κατά τα άλλα μπορείς πάντα να απασχοληθείς σε ναυτικά/τουριστικά πρακτορεία κλπ.
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  5. #35

    Προεπιλογή

    Michael σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που μου έδωσες! Εχω τελειώσει διοίκηση τουριστικών επιχειρήσεων και τώρα τελειώνω το μεταπτυχιακό μου πάνω στο τουριστικό marketing. Ναι, πάνω στα πλοία θα μ'ενδιέφερε να δουλέψω και ιδιαίτερα κρουαζιερόπλοια, οπότε εικάζω οτι θα μπορούσα να εργαστώ στην ξενοδοχειακή επιστασία (σε περίπτωση όμως που δεν τα καταφέρω να προσληφθώ σε πλοίο, δεν αποκλείω και την απασχόληση σε ναυτιλιακά πρακτορεία κ.α.).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη emerald : 05-08-2008 στις 16:14

  6. #36
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    225

    Προεπιλογή

    gnwrisa enan italo naytiko peripou sthn ilikia mou pou yphretouse ws 2nd h kai 3rd mate se xhmika kai gkazadika agglwn kai italwn kai mou pai merika endiaferonta.
    sta bretanika ploia h sun8esh den htan ayth pou hxera milwntas me an8rwpous sta limania alla eixe 2 masters enas gia naysiploia kai enas gia 8emata fortioy 2 C/Os enas gia cargo operation kai enas gia efarmogh ISM (gia sunthrhseis ellhnikou typou den mporouse na to dianoh8ei) kai 2 an8/xous se sxhma 2nd kai 3rd mate.
    egw de to pistepsa alla symfwnhsa gia na mh tou xalasw to kefi.
    bebaia to anwtato pou mporouse na yphrethsei htan 3 mhnes an 8umamai kala kai o mis8os tou htane 3200 - 3500 euro ka8ara.
    aytos o an8rwpos shmera ergazetai 6 mhnes sumbaseis ws epiblepwn sthn augousta twra (xeretai ti ginetai sta italika limania) kai exei panta sumfwna me ta legomena tou peripou 4 mhnes pou afhse th 8alassia kariera giati de ton ikanopoiousan ta xrhmata.

    xerei kaneis ti ginetai exw? alla blepw egw sta limania.
    O ΜΟΝΟΣ ΔΡΟΜΟΣ...
    ΘΑΛΑΣΣΑ

  7. #37
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από emerald Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, πάνω στα πλοία θα μ'ενδιέφερε να δουλέψω και ιδιαίτερα κρουαζιερόπλοια, οπότε εικάζω οτι θα μπορούσα να εργαστώ στην ξενοδοχειακή επιστασία (σε περίπτωση όμως που δεν τα καταφέρω να προσληφθώ σε πλοίο, δεν αποκλείω και την απασχόληση σε ναυτιλιακά πρακτορεία κ.α.).
    Υπάρχουν και σχολές θαλαμηπόλων. Δεν γνωρίζω αν η ξενοδοχειακή επιστασία είναι κάτι διαφορετικό, διότι δεν έχω και πολύ σχέση με τα κρουαζερόπλοια. Δύσκολα όμως νομίζω να μπεις και να ανέβεις τις βαθμίδες. Συνήθως πέρνει χρόνια και πρέπει να έχει γνωρίμιες για να ανέβεις. Τουλάχιστον αυτά έχω ακούσει. Πάντως στις μεγάλες θέσεις νομίζω πως τα χρήματα είναι σχετικά καλά, αφού έχεις στην ουσία την ευθύνη για τόσα άτομα, να τα ταίσεις, να τα διασκεδάσεις΄κτλ.
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  8. #38

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Michael Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν και σχολές θαλαμηπόλων. Δεν γνωρίζω αν η ξενοδοχειακή επιστασία είναι κάτι διαφορετικό, διότι δεν έχω και πολύ σχέση με τα κρουαζερόπλοια. Δύσκολα όμως νομίζω να μπεις και να ανέβεις τις βαθμίδες. Συνήθως πέρνει χρόνια και πρέπει να έχει γνωρίμιες για να ανέβεις. Τουλάχιστον αυτά έχω ακούσει. Πάντως στις μεγάλες θέσεις νομίζω πως τα χρήματα είναι σχετικά καλά, αφού έχεις στην ουσία την ευθύνη για τόσα άτομα, να τα ταίσεις, να τα διασκεδάσεις΄κτλ.
    Όντως έχεις δίκιο, φαντάζομαι οτι όπως και στη στεριά το promotion σε ανώτερη θέση προϋποθέτει πολύχρονη προϋηρεσία και τις ανάλογες γνωριμίες, έτσι και στα πλοία θα παίζει αυτή η περίπτωση.

  9. #39

    Προεπιλογή HI

    KALOS IRTHES FILE STHN PAREA TVN NAUTIKWN..
    H FOITHSH MESA STH SXOLH K H PARAMONH EINAI YPOXREWTIKH TIS MERES MATHIMATWN KAI EKTOS TETATHS META TO MATHIMA MEXRI PEMPTH PRWI..

    H KOLUMBISH GINETAI KATA THN DIARKEIA FOITHSHS PRWTOU EKSAMHNOU SE PISINA.. PREPEI NA DIANYSEIS 20 M SE 5 LEPTA.. ELEEINO!!
    DEN KOVESAI THN PRWTH FORA MPOREIS NA KSANADWSEIS AN APOTYXEIS TON IANOUARIO..
    H DIAMONH STOUS KOITWNES EINAI KATA SEIRA YPODWXHS.. KATA THN DIARKEIA MPOREIS NA ZHTHSEIS ADEIA NA ALLAKSEIS THALAMO APO TON THALAMARXH POU EINAI SUNHTHWS 4 ETHS..
    AKOMA AN DEN SOU ARESEI MPOREIS NA MEINEIS EKSW SE SPITI ALLA THA SOU APAGOREUETAI H EISODOS STH SXOLH PERAN TWN MATHIMATWN..
    H WRA STH SXOLH PERNAEI KATHOS TO APOGEUMA 7-9 EXEI MELETH OPOTE THA SOU DINETE H EUKERIA NA DIAFASEIS NA ASXOLHTHEIS K NA AKOUSEIS DIAFORA PRAGMATA POU THA SE BOHTHISOUN ARGOTERA STO PLOIO..

    OTI DIPOTE THES MPOREIS NA MOU APEUTHINTHEIS PROSWPIKA..
    BYE..
    [COLOR=Navy][B][I]« Έχουμε γη και πατρίδα, όταν έχουμε πλοία και θάλασσα.»[/I][/B][/COLOR]

  10. #40

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από MELE Εμφάνιση μηνυμάτων
    prepei na soy pw oti exw zisei gia 7 mhnes mesa se ena ploio xwris na katebw se kanena limani.kai xerw pws einai na ginontai ola ayta poy eipes...ara meta apo ena tetoio mparko an pas se psyxiatro tha se brei logiko???????
    MELE ESU THES SIGOURA PSUXIATRO RE FILE..... META THN PREVEZA EIDIKA!!! FILIA FILE... PAME GIA PTYXEIO...
    [COLOR=Navy][B][I]« Έχουμε γη και πατρίδα, όταν έχουμε πλοία και θάλασσα.»[/I][/B][/COLOR]

Σελίδα 4 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας