Σελίδα 1 από 30 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 292

Θέμα: Νέος Ναυτικός - Ερωτήσεις & Προβληματισμοί

  1. #1
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή Νέος Ναυτικός - Ερωτήσεις & Προβληματισμοί

    Γεια σας, είμαι νέος στο Forum και στο επάγγελμα. Βασικά στην ιδέα του επαγγέλματος καθώς ουσιαστικά ξεκινάω αυτό τον Οκτώβριο τις σπουδές μου.

    Έχω αρκετές απορίες εδώ και καιρό και χαίρομαι που βρήκα το forum αυτό!

    Λοιπόν, ξεκινάμε:

    1)Διαβάζουμε όλοι ότι οι υποψήφιοι περνούν κάποιο τεστ κολύμβησης. Τι τεστ είναι αυτό? Πού πραγματοποιείται? Τι πρέπει να ‘περάσουμε’ ακριβώς? Υπάρχουν περιπτώσεις αποτυχίας? Πότε περνάμε αυτό το τεστ? (Πριν καν ξεκινήσουν τα μαθήματα?)
    2)Πώς γίνεται η επιλογή του ‘συγκατοίκου’ σου? Τυχαία? Υπάρχει κάποια ‘ώρα γνωριμίας’ για να επιλέξεις?
    3)(Για τις Οινούσσες) Πώς περνάτε τον χρόνο σας εκεί βρε παιδιά? (Πείτε με λεπτομέρειες )
    4)Για να ‘βγει’ ο σπουδαστής από την σχολή (για ένα Σαββατοκύριακο πχ για να δει την κοπέλα του) πρέπει να πάρει κάποιου είδους άδεια φαντάζομαι! Σωστά?
    5)Μπορεί κάποιος τελειόφοιτος ΠΛΟΙΑΡΧΟΣ σχολής ΑΕΝ να διαλέξει να καταταγεί στο Λιμενικό σώμα? Και αν ναι, ποιες είναι οι προϋποθέσεις?

    --
    Στα παραπάνω να προσθέσω ότι έχω ΦΡΙΚΑΡΕΙ στην ιδέα του ότι πρέπει να αλλάξω τόσο απότομα τον τρόπο ζωής που είχα έως τώρα!

    Για να είμαι ειλικρινής ΒΑΡΕΘΗΚΑ το σπίτι μου και γενικά την φάση που παίζει εδώ μέσα αλλά είναι δύσκολα τα πράγματα έτσι όπως τα βλέπω εγώ!

    Κανείς για ΑΕΝ ΟΙΝΟΥΣΩΝ?

    SOS ΒΟΥΛΙΑΖΩ! SOSΤΕ ΜΕ!
    --


    παρακαλώ αν το post μου είναι σε λάθος section συγχωρήστε με!

    Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας !
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ViliWiz : 05-08-2007 στις 07:05

  2. #2
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Περιοχή
    nav.bridge deck
    Μηνύματα
    94

    Προεπιλογή

    φυσικα και δεν χρειαζεται αδεια εξοδου, και δεν εισαι και υποχρεομενος να μενεις εκει , απλα ειναι κατι σαν τις φοιτιτικες εστιες , τωρα για το τεστ δεν γνωριζω αν γινεται παντα, παντως με την εγραφη υπογραφης μια υπευθηνη δηλωση οτι γνωριζεις κολιμπι

  3. #3
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από κοστασ1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    φυσικα και δεν χρειαζεται αδεια εξοδου, και δεν εισαι και υποχρεομενος να μενεις εκει , απλα ειναι κατι σαν τις φοιτιτικες εστιες , τωρα για το τεστ δεν γνωριζω αν γινεται παντα, παντως με την εγραφη υπογραφης μια υπευθηνη δηλωση οτι γνωριζεις κολιμπι
    Α! Καλό αυτό δεν το ήξερα ότι είναι στο στυλ φοιτητικών εστιών. Όσο για το κολύμπι μου είπε κάποιος ότι είναι 25 με 50 μέτρα σε 120'' (2 λεπτά δλδ) δεν ξέρω αν ισχύει.

    Φίλε ''κοστασ'' ευχαριστώ για την απάντηση σου στο topic μου.

    Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία από τον οποιοδήποτε είναι αποδεκτή με μεγάλη χαρά βεβαίως βεβαίως λέγω

  4. #4

    Προεπιλογή

    Είμαι την ΑΕΝ Μακεδονίας. Σε βλέπω πολύ αγχωμένο. Χαράρωσε.
    Στην δική μου την σχολή υπάρχουν θάλαμοι των 8-9 ατόμων. Για να βρεις έναν θάλαμο η διαδικασια είναι πολύ απλη: χτυπάς την πόρτα, λες ενα γεια χαρα και εφόσον υπάρχει κρεβάτι και δεν έχουν πρόβλημα οι υπόλοιποι μένεις εκει. Στο θέμα της κολύμβησης, ναι, πάνε όλοι μαζί σε ένα κολυμβυτήριο, βάζουν τα μαγιουδάκια, παίρνουν τα κουβαδάκια τους και κάνουν και καμια βουτιά, τίποτα παραπάνω, δεν υπάρχει χρονόμετρο απλά μόλις βγεις δηλώνεις το όνομα σου σε εναν λιμενικό που περιμένει. Ελπίζω να σε βοήθησα καπώς. για όποια άλλη αποροία μπορώ να βοηθήσω, μην διστάσεις να ρωτήσεις.

  5. #5

    Προεπιλογή

    Καλησπερα, να ριξω και γω μια ερωτηση?
    Ποτε πιστευετε οτι ειναι η καταλληλη στιγμη για να παω στρατο αμα παω ΑΕΝ? Πριν ή μετα?? Αν παω μετα, μετα το στρατο τι γινεται? δεν ειναι καλυτερα να εργαστω καπου οταν θα εχω φρεσκοτελειωσει τη σχολη??? Απαντηστε παρακαλω..

  6. #6

    Προεπιλογή

    ειμαι καινουργιος στο forum αλλα με καποια προυπηρεσια στην θαλασσα.θελω να ρωτησω αν μπορει καποιος να με βοηθησει στο ποσο μελλον εχουν οι ελληνες στα ελληνικα πλοια.ευχαριστω πολυ.

  7. #7
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    poly mellon ; gia osous synexisoun na taksidevoun...

    to provlhma einai pws "den yparxoun naytikoi" na taksidevoun ta ploia mas... h estw , kaloi naytikoi..
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  8. #8
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Εξάλλου το μέλλον ένος Έλληνα ναυτικού μπορεί να μην είναι μόνο σε ελληνικά πλοία, αλλά και ξένα ίδιως σε κοινοτικά όπου και αναγνωρίζεται πλέον η υπηρεσία ως προαγώγιμη.
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  9. #9

    Προεπιλογή

    Και ιατι σαν ελληνας να μην εισαι στα ελληνικα?και να βλεπεις τους ξενους να εχουν το ελληνικο διπλωμα.χωρις να εχουν περασει καμια σχολη παρα μονο να το παιρνουν με καποιο χρηματικο ποσον.

  10. #10
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από MELE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ιατι σαν ελληνας να μην εισαι στα ελληνικα?
    Διότι το ναυτικόν επάγγελμα, εκτός από ωράιο και επικερδές, είναι και διεθνές... Ενδεχόμενα δε να είναι επιπλέον επικερδές σε ξένα πλοία και΄ίσως πιο ωραίο λόγω διαβίωσης ή συστημάτων της εταιρίας. Εξάλλου με τις οργανικές συνθέσεις που έχουν νομοθετηθεί δεν έχει και μεγάλη διαφορά το σε τι εθνικότητας πλοίο είσαι. Το πολύ-πολύ να γλιτώνεις να γράφεις και τα ημερολογία και στα ελληνικά έκτός από τα αγγλικά που ούτως ή αλλέως τα γράφεις....
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

Σελίδα 1 από 30 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας