Σελίδα 13 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 3111213141523 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 121 έως 130 από 292

Θέμα: Νέος Ναυτικός - Ερωτήσεις & Προβληματισμοί

  1. #121

    Προεπιλογή Μερικώς καλυφτηκε το θέμα μου αλλά θα το ψάξω και όσο μπορώ

    Πολύ ζωντανό και κατοπιστικό φορουμ με απαντήσεις που έρχονται άμεσα. Ισως όταν με το καλό αποκτήσω εμπηρίες και γω δίνω συζητώ και γω με τους νέους τις προοπτικές τους.
    Πράγματι μόνο η αγάπη και το μικρόβιο του ταξίδυτή μπορέί να μ κρατήσει στο επάγγελμα. Τα χρήματα είναι σ δεύτερη μοίρα αλλα΄μετρούν πολύ και αυτά.
    Δουλεύουμε για να απολαμβάνουμε, δε δουλεύουμε για να δουλεύουμε
    Ενα αλλο μέλος του φορουμ με καλυψε στο θέμα που δεν καλύφτηκα απο τον αξιοματικό chris με προσωπικό μύνημα οντας ναυτης στην ακτοπλοία ο οποίος μου περιέγραψε πόσο σκληρό είναι το επάγγελμα αλλά και τις αντίστοιχες απολαβές και προοπτικές του. Βεβαια το κάθε τι ειναι οπως το δει κανεις και το εκτιμήσει
    π.χ. Εγώ μπορέί να τραβάω φλέβες σε μια δουλεια γραφειου μπροστά σε ένα υπολογιστή αλλά να ανεβαίνει το ηθικό μου ξεφορτώνοντας φορτηγά στη λαχαναγωρά

    Αλλά τώρα μου δημιουργήθηκε ένα ερώτημα. Το πτυχείο του λυκείου, το ναυτικό φυλάδιο με τις αντίστοιχα σεμινάρια πυροσβεστικών και σωστικών μέσων για την απόκτησή του το πτυχείο ιστιοπλοίας ανοιχτής θαλάσσης δεν είναι και αρκετά προσόντα απο μόνα τους για έναν τζόβενο στην ακτοπλοία? Τι γνώσεις απαιτούν απο ένα πλύντη, παρκαδόρο και ρίπτη σχοινιών ή και οτι άλλο κάνει και δε γνωρίζω ακόμη?

  2. #122
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Drama,Greece
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Να παραθέσω εναν προβληματισμό μου που δεν '' καίγομαι'' να λυθεί αλλα ετσι κουβέντα να γίνεται. όταν δουλεύεις 6 μηνες σε tanker ή σε οποιοδήποτε αλλα καραβι δεν εχει σημασια, πληρώνεσαι για τους 6 μήνες που εισαι στο καράβι ή σε πληρώνουν και για ενα διαστημα που θα είσαι στη στεριά????
    The best things in life are available to everyone because their inside us like truth, imagination, creativity, love.Greatness has nothing to do with success or money or our possessions

  3. #123
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Μηνύματα
    766

    Προεπιλογή

    φιλε Μανωλη θα στο πω απλα.οταν οι εταιρειες σημερα για εξοικονομηση χρηματων εχουν ΜΟΝΟ 2 Ελληνες ( καπετανιο κ μηχανικο ) αντε και κανα δευτερο,.ολοι οι υπολοιποι ειναι Φιλιππινεζοι,Ρουμανοι,Ουκρανοι κ.λ.π.Εσυ που θα ξεκινησεις απο τριτος κ πως θα εξελιχθεις σε καπετανιος η μηχανικος??? μετρημενες ειναι οι εταιρειες που εχουν αρκετους Ελληνες στα πλοια τους.
    Οποτε οπως καταλαβαινεις σιγα σιγα οποιος προλαβε προλαβε!!

    οι καλες εποχες με πλοια με πληρωμα 15,20 η 25 Ελληνες περασαν!

  4. #124
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Drama,Greece
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    κριμα και ήλπιζα.Αλλα επειδή ο τολμών νικά δεν απελπιζομαι θα το δω το θέμα, ευχαριστώ πάντως
    The best things in life are available to everyone because their inside us like truth, imagination, creativity, love.Greatness has nothing to do with success or money or our possessions

  5. #125
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα(Νέα Αρτάκη)Ευβοίας,Άγιος δημήτριος Ικαρίας,Αιγάλεω
    Μηνύματα
    263

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BULKERMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε Μανωλη θα στο πω απλα.οταν οι εταιρειες σημερα για εξοικονομηση χρηματων εχουν ΜΟΝΟ 2 Ελληνες ( καπετανιο κ μηχανικο ) αντε και κανα δευτερο,.ολοι οι υπολοιποι ειναι Φιλιππινεζοι,Ρουμανοι,Ουκρανοι κ.λ.π.Εσυ που θα ξεκινησεις απο τριτος κ πως θα εξελιχθεις σε καπετανιος η μηχανικος??? μετρημενες ειναι οι εταιρειες που εχουν αρκετους Ελληνες στα πλοια τους.
    Οποτε οπως καταλαβαινεις σιγα σιγα οποιος προλαβε προλαβε!!

    οι καλες εποχες με πλοια με πληρωμα 15,20 η 25 Ελληνες περασαν!

    Τόσο χάλια είναι τα πράγματα???Τότε γιατί ζητάνε απεγνωσμένα να γεμίσουν οι σχολές??
    Είμαι απ' τη χώρα των δημοσίων υπαλλήλων αγαπάτε αλλήλων των εχθρών και των φίλων εκεί που ζω δεν γουστάρουν και τόσο τους Αλβανούς αλλά Αλβανοί φτιάξαν τα έργα για τους Ολυμπιακούς εκεί που δουλεύουνε όλη την εβδομάδα κι όσα βγάζουνε τα τρώει το δάνειο κι η φιλενάδα εκεί που η παιδεία τελειώνει κάπου χαμηλά ενώ τα στάνταρ στην αγορά εργασίας είναι υψηλά εκεί που τα θέατρα μένουνε άδεια και οι πίστες γεμάτες..

  6. #126
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ελληνικο
    Μηνύματα
    507

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από alkiviadis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τόσο χάλια είναι τα πράγματα???Τότε γιατί ζητάνε απεγνωσμένα να γεμίσουν οι σχολές??

    Γιατι τους Ελληνες τους εμπιστευονται περισσοτερο νομιζω.Παντως εχω ακουσει οτι υπαρχει ιδιωτικη σχολη στις Φιλληπινες που βγαζει πλοιαρχους και ανηκει σε μεγαλη ναυτιλιακη εταιρια(Ελληνικη)
    [B][I][U]Του ναυτικού το δυσκολότερο ταξίδι,το κυβερνάν του Μαγελάνου οι παπαγάλοι.....[/U][/I][/B]

  7. #127
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα(Νέα Αρτάκη)Ευβοίας,Άγιος δημήτριος Ικαρίας,Αιγάλεω
    Μηνύματα
    263

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από marios.sp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι τους Ελληνες τους εμπιστευονται περισσοτερο νομιζω.Παντως εχω ακουσει οτι υπαρχει ιδιωτικη σχολη στις Φιλληπινες που βγαζει πλοιαρχους και ανηκει σε μεγαλη ναυτιλιακη εταιρια(Ελληνικη)

    Πάντως κρίμα θα είναι να βγούμε απο την σχολή και να μην έχουμε δουλειά...Δεν θα μπορούμε να κάνουμε κ τίποτα άλλο..
    Είμαι απ' τη χώρα των δημοσίων υπαλλήλων αγαπάτε αλλήλων των εχθρών και των φίλων εκεί που ζω δεν γουστάρουν και τόσο τους Αλβανούς αλλά Αλβανοί φτιάξαν τα έργα για τους Ολυμπιακούς εκεί που δουλεύουνε όλη την εβδομάδα κι όσα βγάζουνε τα τρώει το δάνειο κι η φιλενάδα εκεί που η παιδεία τελειώνει κάπου χαμηλά ενώ τα στάνταρ στην αγορά εργασίας είναι υψηλά εκεί που τα θέατρα μένουνε άδεια και οι πίστες γεμάτες..

  8. #128
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Χαλκίδα(Νέα Αρτάκη)Ευβοίας,Άγιος δημήτριος Ικαρίας,Αιγάλεω
    Μηνύματα
    263

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από marios.sp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπαρχει τετοιο θεμα προς το παρον
    Μακάρι να μην υπάρξει και στο μέλλον...
    Είμαι απ' τη χώρα των δημοσίων υπαλλήλων αγαπάτε αλλήλων των εχθρών και των φίλων εκεί που ζω δεν γουστάρουν και τόσο τους Αλβανούς αλλά Αλβανοί φτιάξαν τα έργα για τους Ολυμπιακούς εκεί που δουλεύουνε όλη την εβδομάδα κι όσα βγάζουνε τα τρώει το δάνειο κι η φιλενάδα εκεί που η παιδεία τελειώνει κάπου χαμηλά ενώ τα στάνταρ στην αγορά εργασίας είναι υψηλά εκεί που τα θέατρα μένουνε άδεια και οι πίστες γεμάτες..

  9. #129
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Drama,Greece
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Δηλαδή αν μπεις του χρόνου στη σχολή θα αντιμετωπίσεις προβλημα ή ακομη κατι γίνεται???
    The best things in life are available to everyone because their inside us like truth, imagination, creativity, love.Greatness has nothing to do with success or money or our possessions

  10. #130
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ελληνικο
    Μηνύματα
    507

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Manolishaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή αν μπεις του χρόνου στη σχολή θα αντιμετωπίσεις προβλημα ή ακομη κατι γίνεται???
    Οχι δεν θα αντιμετωπισεις προβλημα.Οι ναυτιλιακες εταιριες ζητουν ελληνες αξιωματικους.
    [B][I][U]Του ναυτικού το δυσκολότερο ταξίδι,το κυβερνάν του Μαγελάνου οι παπαγάλοι.....[/U][/I][/B]

Σελίδα 13 από 30 ΠρώτηΠρώτη ... 3111213141523 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας