Σελίδα 2 από 24 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 238

Θέμα: Σούπερ Ναϊάς [Εξπρές Άρης, Κρήτη-Super Naias, Express Aris, Kriti, Argo, Green Arrow]

  1. #11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω εισητιριο του σαν ΚΡΗΤΗ του 1993 , πριν το παρει ο Αγαπητος απο την ΑΝΕΚ
    Σαν ΚΡΗΤΗ έχω ταξιδεύσει μαζί του άπειρες φορές. Οταν ήρθε δίπλωσε με το ΚΥΔΩΝ τα δρομολόγια από Χανιά. Το λέγανε τότε στην Κρήτη "ποταμόπλοιο" γιατί κυκλοφορούσε η φήμη ότι ταξίδευε στην Ιαπωνία σε ποτάμια και ότι η καρίνα του ήταν επίπεδη
    Οταν το πρωτοφέρανε στα Χανιά, είχε κερδίσει τον τίτλο του γρηγορότερου.
    Αν δε με γελά η μνήμη μου ως ΚΡΗΤΗ έκανε και αυτό 11-12 ώρες Χανιά-Πειραιά, αλλά μου είχε τύχει να ταξιδεύσω με αυτό μετά τις διακοπές του Πάσχα και να κάνει το ταξίδι σε 9 ώρες γιατί κατά την αναχώρηση η άγκυρα είχε μαζέψει κάτι καλώδια (του ΟΤΕ λέγανε) και έφυγε με 2-3 ώρες καθυστέρηση. Αυτά γύρω στο 1982

  2. #12
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Talking

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sdiama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν ΚΡΗΤΗ έχω ταξιδεύσει μαζί του άπειρες φορές. Οταν ήρθε δίπλωσε με το ΚΥΔΩΝ τα δρομολόγια από Χανιά. Το λέγανε τότε στην Κρήτη "ποταμόπλοιο" γιατί κυκλοφορούσε η φήμη ότι ταξίδευε στην Ιαπωνία σε ποτάμια και ότι η καρίνα του ήταν επίπεδη
    Το γνωστό αστείο που τη δεκαετία εκείνη είχε ακουστεί για σχεδόν όλα τα ακτοπλοικά ενδεικτικά ΛΗΜΝΟΣ,ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΞΠΡΕΣ,ΑΛΚΑΙΟΣ ΚΙΜΩΛΟΣ και πιο πρόσφατα ΘΕΟΦΙΛΟΣ

  3. #13
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Tο αστείο αυτό Στέφανε, είναι πολύ πιο παλιό, το άκουγα έγω σε μικρή ηλικία την δεκαετία του 50 και είχε ως θύμα τότε μεταξύ των άλλων το θρυλικό ΑΙΓΑΙΟΝ των Τυπάλδων. Δυστυχώς η διαπίστωση και τα συμπεράσματα κάθε άσχετου ύστερα από κάποιο ταξίδι όπου ''κουνήθηκε'' λιγάκι, ήταν αυτά.

  4. #14
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Το "Super Naias" στη Νάξο

    Υπήρχε κάποτε μια εποχή που στη γραμμή της Παροναξίας και της Σαντορίνης υπήρχαν πολλά πλοία και το χειμώνα. Δεν ξέρω αν αυτό ήταν σωστό σύμφωνα με τους κανόνες οικονομικής εκμετάλλευσης πλοίων.
    Ξέρω, όμως, ότι ήταν πολύ καλό για τους νησιώτες και τους επιβάτες.
    Σε αυτήν την εποχή ταξίδευε και το "Super Naias", πλοίο με μεγάλο γκαράζ και πολλές καμπίνες.
    Μια φωτογραφία του πλοίου αφιερωμένη στον NAXOS μιας και η φωτογραφία είναι τραβηγμένη στη Νάξο από το "Εξπρές Σαντορίνη". Εμείς ανεβαίναμε, ενώ το "Super Naias" κατέβαινε.

    Το Super Naias στη Νάξο.jpg

  5. #15
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Μια σημαντική στιγμή της ζωής του, στου Τζελέπη σημαιοστολισμένο δέχεται την φορεσιά του νέου του αφεντικού.

    SUPER NAIAS.jpg

  6. #16
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Στην δεξαμενή του Περάματος ως ΚΡΗΤΗ για καθαρισμό και βάψιμο.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg kriti.jpg (523,3 KB, 319 εμφανίσεις)

  7. #17
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Στην εξαιρετική φωτο του ΚΡΗΤΗ στη δεξαμενή φαίνονται ξεκάθαρα οι ιδιαίτερες γραμμές που είχε στη γάστρα του.
    Λογικά κάπως έτσι πρέπει να είναι το ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ. και το ΜΑΡΙΝΑ από κάτω.

  8. #18
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    Στο Μαρίνα πρέπει να έχουν αλλάξει λίγο τις γραμμές στη πλώρη

  9. #19
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Rafina---Τinos.
    Μηνύματα
    2.414

    Προεπιλογή

    Ένα πρωινό στον Πειραιά.




    1 (11).jpg

  10. #20

    Προεπιλογή

    Συγνώμη αλλά νομίζω ότι είναι απόγευμα, γιατί συνήθως ο ήλιος δύει στη Δραπετσώνα.

Σελίδα 2 από 24 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας