Σελίδα 24 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 14222324
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 231 έως 238 από 238

Θέμα: Σούπερ Ναϊάς [Εξπρές Άρης, Κρήτη-Super Naias, Express Aris, Kriti, Argo, Green Arrow]

  1. #231

    Προεπιλογή

    Προσφατα εμαθα οτι το βαπορι οταν το πηρε η ΑΝΕΚ απο τον πολεμη ηταν ηδη μετασκευασμενο με κακη διαρυθμηση χωρων, χωρις σαλονι Α θεσης και καμπινες με τουαλετα, πλην ελαχιστων.

  2. #232
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθήνα,Κρήτη και Βιέννη(Αυστρία)
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από lissos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ως Κρήτη, το πλοίο ήταν σχεδόν άψογο από όλες τις απόψεις.
    Μπορεί να μην ήταν το πιο καλοτάξιδο σκαρί (απίστευτες στιγμές στα ημερήσια (και ειδικά στο Κρητικό) που από τη μία έβλεπες θάλασσα και από την άλλη ουρανό), αλλά ήταν πάντα στην πένα, τουλάχιστον επί ΑΝΕΚ.
    Βέβαια με την έλευση του ¶πτερα, οι διαφορές ήταν μεγάλες.
    Αδικημένος βάπορας.
    Δυστυχώς θα σας απογοητεύσω το πλοίο το ταξίδεψα το 1994 την προτελευταία του χρονιά στην ΑΝΕΚ ουσιαστικά εγώ πιστεύω ότι το πλοίο θα μπορούσε να ήταν σε πολύ καλύτερη κατάσταση τα προηγούμενα χρόνια σε σχέση με την προτελευταία του χρονιά στην ΑΝΕΚ σε μια συνομιλία με οικογενειακό μου φίλο που δούλευε για δεκαετίες στην ΑΝΕΚ με είχε διαβεβαιώσει ότι το πλοίο όταν είχε δρομολογηθεί στην γραμμή των Χανίων ήταν από τα καλύτερα της εποχής του άνετο ευρύχωρο με μεγάλο γκαράζ πιστεύω ότι στα τελευταία του η κατάσταση εσωτερικά ήταν δραματική λόγω ότι η HELLAS FERRIES η άλλοτε δύναμη της ακτοπλοΐας του φέρθηκε πολύ σκληρά όπως και σε τόσα άλλα Εξπρές Ολύμπια ,Εξπρές Ποσειδών ,Εξπρές Ερμής κ.α. και κατέληξε άδικα στο διαλυτήριο

  3. #233

    Προεπιλογή

    Ηταν πραγματι ενα καλο βαπορι και πολυ συνχρονο για την εποχη του.Καλοταξιδο εκτος απο τα κοπανηματα που εκανε λογω της πλωρης του

  4. #234
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα και Κρήτη
    Μηνύματα
    304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσφατα εμαθα οτι το βαπορι οταν το πηρε η ΑΝΕΚ απο τον πολεμη ηταν ηδη μετασκευασμενο με κακη διαρυθμηση χωρων, χωρις σαλονι Α θεσης και καμπινες με τουαλετα, πλην ελαχιστων.
    Πολύ σωστό είναι αυτό που μάθατε. Σαλόνι Α' θέσης δεν είχε ούτε επί Πολέμη ούτε επί ΑΝΕΚ. Η ΑΝΕΚ έφτιαξε ένα μικρό αλλά όμορφο σαλόνι Β' θέσης στο ντεκ της γέφυρας, ακριβώς πίσω από τις καμπίνες των αξιωματικών και τον ασύρματο. Α' θέσης καμπίνες δεν απέκτησε ποτέ, μόνο 2 Λουξ υπέροχες καμπίνες κάτω ακριβώς από τη δεξιά και την αριστερή βαρδιόλα, με τηλεόραση, παράθυρα παραλληλόγραμμα μεγάλα στα πλάγια και κατάπλωρα, με κάτι σκαλιστούς πελαργούς ξύλινους από την εποχή της Ιαπωνίας.. Στο σημείο εκείνο "κοπάναγε" πολύ, οι καλύτερες καμπίνες ήταν της Β' θέσης οι 151, 153 και 155, τεράστιες τετράκλινες με τουαλέτα (συγκρίνονται σε χώρο με τις Λουξ των Palace), ακριβώς στη μέση του πλοίου και αριστερά. Όση θάλασσα και να είχε, εκεί ταξίδευε κανείς ήσυχα. Τουαλέτες στην αρχή δεν είχαν ούτε οι πιο πολλές Β' θέσης και καμμιά από τις καμπίνες τουριστικής θέσης. Στη συνέχεια απέκτησαν τουαλέτα μόνο οι καμπίνες Β' θέσης στο ντεκ που βρίσκονταν οι 2 τραπεζαρίες, τα αεροπορικά καθίσματα και το σαλόνι Γ' θέσης.

    Ταξίδεψα με το ΚΡΗΤΗ 3.5 μήνες μετά την πρώτη δρομολόγησή του, αρχές Ιουλίου του 1978, είχε μια τραπεζαρία μόνο, εκει που επί ΑΝΕΚ ήταν η τραπεζαρία Β' θέσης, και ένα μικρό σαλόνι, πρύμα δεν ήταν "χτισμένο" άρα δεν υφίστατο το μετέπειτα σαλόνι Γ' θέσης, ούτε υπήρχαν οι 2 μεγάλες αίθουσες αεροπορικών καθισμάτων. Οι Κρητικοί, συνηθισμένοι από το σταθερό ταξίδεμα του ΚΥΔΩΝ ή του ΦΑΙΣΤΟΣ, παραξευνευόντουσαν τόσο πολύ από το "κούνημα" λόγω καλοκαιρινού μελτεμιού που με ...βεβαιότητα έλεγαν στις συζητησεις τους ότι δεν θα μπορούσε το πλοίο να ταξιδέψει χειμώνα! Η πορεία φυσικά έδειξε άλλα...

  5. #235
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα και Κρήτη
    Μηνύματα
    304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BOBKING Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον εαυτό μου τον θεωρό τυχερό που κατάφερα να βγω σώος από τα 3 και μοναδικά ταξίδια που έκανα μαζί του τα 2 ως Εξπρές Άρης και το ένα ως Κρήτη σε όσες φορές το ταξίδεψα η καμπίνα που έπαιρνα ήταν πάντα βρώμικη ,το φαγητό απαίσιο ,η τουαλέτα της καμπίνας βουλωμένη ,μύριζα μια μυρωδιά χάλια ,η διακόσμηση άθλια το πλήρωμα μου συμπεριφερόταν απαίσια και όσα ταξίδια που έκανα με το πλοίο ήταν για ανάγκη και δεν ήμουν και ο μόνος και οι συγγενείς μου τα ίδια παράπονα είχαν αργότερα θα ανεβάσω κάποια πράγματα από το παρελθόν του πλοίου

    Για να δούμε το πρώτο Κρήτη της ΑΝΕΚ ως Super Naias και ως Εξπρές Άρης μέσω ενός κολλάζ μου που έκανα το 2003 ώστε να δούμε πως ήταν εσωτερικά το πλοίο το πλοίο θυμάμαι αν δεν κάνω λάθος έκανε το 1986 Θεσσαλονίκη - Κρήτη.....Η φωτογραφία ως Εξπρές Άρης είναι κομμένη από τεύχος του Εφοπλιστή.....

    Ήμουν στο εξωτερικό. Τώρα είδα όλα αυτά που γράφεις για το ΚΡΗΤΗ , εκπλήσομαι δυσάρεστα αλλά δεν θα γράψω τιποτα. Καθένας έχει τις απόψεις του. Οι ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ και ο Ben Bruce σίγουρα καταλαβαίνουν τα όσα θα ήθελα να πω....

  6. #236
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθήνα,Κρήτη και Βιέννη(Αυστρία)
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από renetoes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήμουν στο εξωτερικό. Τώρα είδα όλα αυτά που γράφεις για το ΚΡΗΤΗ , εκπλήσομαι δυσάρεστα αλλά δεν θα γράψω τιποτα. Καθένας έχει τις απόψεις του. Οι ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ και ο Ben Bruce σίγουρα καταλαβαίνουν τα όσα θα ήθελα να πω....
    Ο καθένας έχει τις απόψεις του έτσι και εγώ με το Κρητη είχα ταξιδέψει το 1994 την προτελευταία του χρόνια στην ΑΝΕΚ και μπορω να πω ότι δεν ήμουν ευχαριστημένος από το πλοίο είχα συνηθίσει χρόνια να ταξιδεύω με Μινωικές και Ρεθυμνιακη με πλοία όπως το Αρκαδι ,Ν. Καζαντζακης ,Φαιστος και άλλα και μπορώ να πω ότι δεν το περίμενα από την ΑΝΕΚ αυτό ταξιδευα και με τα Λατω και Λισσος χρόνια αλλά και με τα Ελ. Βενιζελος και Κυδων και είχα μείνει ευχαριστημένος αλλά και με τα Καντια ,Απτερα ,Ρεθυμνο το ιδιο ευχαριστημενος αλλά με το Κρητη είχα στενοχωρηθεί βέβαια δεν το είχα δει ποτέ στο ξεκίνημα του γιατί ήμουν τότε στην Αυστραλια αλλά από γνωστούς στην ΑΝΕΚ μου έλεγαν τα καλύτερα κρίμα που δεν τα είδα διότι εγώ σπάνια θα αναφέρω άσχημα λόγια για ένα πλοίο στο τέλος ως Εξπρές Αρης πρέπει να παραδεχτουμε ότι είχε φτάσει σε οριακή κατάσταση και κυρίως μηχανολογική αυτά θα αναφέρω μόνο και επίσης φυσικά πιστεύω και δεν αμφισβητω τα λογια σας για το Κρητη ότι το πλοίο ήταν εξαιρετικό αλλά συνήθως οι εταιρίες στο τέλος τα παραμελούν και αυτό είναι το κακό
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BOBKING : 17-10-2016 στις 19:36

  7. #237
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το είχες φίλε renetoes ως ΑΡΓΩ με τη φορεσιά του Πολέμη, θα ήταν όλα τα λεφτά διότι δεν έχουμε καμία.Μόνο ο φίλος TSS APOLLON με το πρόγραμμα artistic το είχε φτιάξει με συνεργασία δική μου.Κάπου το έχουμε εδώ.
    Η φωτογραφία σίγουρα δεν θα ικανοποιήσει τον φίλο Βίκτωρ, αλλά τουλάχιστον κάπως βλέπουμε το ΑΡΓΩ στα ομώνυμα ναυπηγεία του Πολέμη. Πρέπει να είναι λίγο μετά την άφιξη του στην Ελλάδα - τον Δεκέμβρη του 1977 - μιας και ακόμη φαίνεται η πλατειά ρίγα που είχε ως GREEN ARROW. Δίπλα του ξεχωρίζω μια πλακουτσή πλώρη, ίσως του ΉΠΕΙΡΟΣ 3.

    epirus argo.jpg

    Kαι εδώ η είδηση της αγοράς του στα "Ναυτικά Χρονικά" που αρχικά ανέφερε και την αγορά των κοντοαδελφών GREEN ACE, GREEN ARCH. Τελικά και αυτά ήρθαν στην Ελλάδα αλλά αρκετά χρόνια αργότερα ως ΜΑΡΙΝΑ και ΚΥΔΩΝ ΙΙ.
    1977.jpg

  8. #238
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Π.Ράφτη
    Μηνύματα
    14

    Smile

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από renetoes Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α' θέσης καμπίνες δεν απέκτησε ποτέ, μόνο 2 Λουξ υπέροχες καμπίνες κάτω ακριβώς από τη δεξιά και την αριστερή βαρδιόλα, με τηλεόραση, παράθυρα παραλληλόγραμμα μεγάλα στα πλάγια και κατάπλωρα, με κάτι σκαλιστούς πελαργούς ξύλινους από την εποχή της Ιαπωνίας..
    πολύ σωστός...οι 2 Λουξ καμπίνες ήταν γωνιακές, από μία συμμετρικά αριστερα και δεξία. Κατάπλωρα ακριβώς δίπλα τους, ήταν 2 καμπίνες Β΄θέσης τότε(που μάλλον δεν ξέρω γιατί τους είχαν ξεφύγει στην κατηγοριοποίηση) με τεράστια παράθυρα,είχες την οπτική που είχε και η γέφυρα σχεδόν.
    Τις είχα ανακαλύψει το 1987-88 όταν ανεβοκατέβαινα από τον ναύσταθμο.
    Αργότερα,μόλις έφυγε από ΑΝΕΚ, τους άλλαξαν και κατηγορία θέσης.
    Τώρα όσον αφορά, καθαριότητα,τουαλέτες κλπ, θα σε γελάσω,δεν μου έκανε εντύπωση, γιατί μετά το Α/Τ του Π.Ν., όπως καταλαβαίνεις, όλες Λουξ μας φαινότουσαν τότε.

Σελίδα 24 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 14222324

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας