Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 58

Θέμα: Γενικές φωτογραφίες/Θέματα

  1. #1

    Προεπιλογή Γενικές φωτογραφίες/Θέματα

    Μιας και δεν υπάρχει σχετική ενότητα,που να περιέχει γενικές ιστορικές φωτογραφίες και θέματα,ανοίγω την παρούσα (ενότητα).Και για αρχή μια φωτογραφία που εχω στην κατοχή μου απο το 1966,και την είχα βρεί σε ντουλάπι παροπλισμένου Εγγλέζικης κατασκευής αρματαγωγού.
    Απεικονίζονται μετά τον πόλεμο ενα αρματαγωγό εγγλέζικης προέλευσης που εκτελεί χρέη "μάνας" ,σε 3 αγγλικής κατασκευής υποβρύχια.Περιοχή Ναύσταθμος Σαλαμίνας,και πιο συγκεκριμένα (εγώ δεν τα πρόλαβα σ εκείνο το σημείο,αλλα η τοποθεσία , μου είχε υποδειχθεί απο παλαιότερους συναδέλφους ,και εγώ το επιβεβαιώνω ,γιατί σ εκείνο το σημείο,αραξαν ολα τα Αγγλικής κατασκευής αρματαγωγά μετά τον παροπλισμό τους.-που ολα είχαν ονόματα ποταμών),και είναι στον χώρο που ηταν η ΑΔΜΥ και το λεμβαρχείο , μετά απο την ΔΝΟ,και κάτω απο τα ορύγματα.(Τι θυμάμαι ο παλιόγερος)scan.jpg

  2. #2
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Σε μια φωτογραφία στον ιστότοπο navsource.com δείχνει το αμερικάνικο Α/Τ BACHE όταν είχε προσαράξει στη Ροδο το 1968. Πίσω του είναι ένα ελληνικό δεξαμενόπλοιο του Π.Ν. Κάποιος από τους παλαιότερους μήπως το αναγνωρίζει;

    l-166.jpg

  3. #3
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μια φωτογραφία στον ιστότοπο navsource.com δείχνει το αμερικάνικο Α/Τ BACHE όταν είχε προσαράξει στη Ροδο το 1968. Πίσω του είναι ένα ελληνικό δεξαμενόπλοιο του Π.Ν. Κάποιος από τους παλαιότερους μήπως το αναγνωρίζει;

    l-166.jpg
    Nα επισημάνω πρώτα ότι ο όρος δεξαμενόπλοιο είναι κάτι διαφορετικό στο ΠΝ από ό,τι στο ΕΝ. Στο πρώτο είναι ένα πλοίο απόβασης όπως το Δ/Π ΝΑΥΚΡΑΤΟΥΣΑ κ στο δεύτερο (σύντμηση Δ/Ξ) είναι το πετρελαιοφόρο,όρος που χρησιμοποιείται στο ΠΝ γιά το πλοίο που μεταφέρει καύσιμα. Αντίθετα στο ΕΝ συνυπάρχουν κ οι δύο όροι.
    Με βάση το σουλούπι του πλοίου , τα εν ενεργεία τότε σκάφη κ πάντα με επιφύλαξη ίσως είναι το Π/Φ ΩΡΙΩΝ.
    Με την ευκαιρία,γνωρίζουμε τις συνέπειες που είχε ο Αμερικάνος κυβερνήτης; Λέμε,λέμε γιά τους αξκούς του ΠΝ αλλά εδώ βλέπουμε τέτοια κ χειρότερα συμβαίνουν κ στις "καλύτερες οικογένειες". Αυτός είχε φουντάρει λιγότερο από 500 μ. από την στεριά, ήξερε ότι ερχόταν θύελλα κ αντί να βιράρει κ να ανοιχτεί (περίμενε διαταγή από πιό πάνω ; ),καθόταν στην καμπίνα του. Όταν ο καιρός ήλθε στην περιοχή κ κατάλαβε τι έγινε, ήταν αργά πλέον.

  4. #4
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Leonardos.B Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και δεν υπάρχει σχετική ενότητα,που να περιέχει γενικές ιστορικές φωτογραφίες και θέματα,ανοίγω την παρούσα (ενότητα).Και για αρχή μια φωτογραφία που εχω στην κατοχή μου απο το 1966,και την είχα βρεί σε ντουλάπι παροπλισμένου Εγγλέζικης κατασκευής αρματαγωγού.
    Απεικονίζονται μετά τον πόλεμο ενα αρματαγωγό εγγλέζικης προέλευσης που εκτελεί χρέη "μάνας" ,σε 3 αγγλικής κατασκευής υποβρύχια.Περιοχή Ναύσταθμος Σαλαμίνας,και πιο συγκεκριμένα (εγώ δεν τα πρόλαβα σ εκείνο το σημείο,αλλα η τοποθεσία , μου είχε υποδειχθεί απο παλαιότερους συναδέλφους ,και εγώ το επιβεβαιώνω ,γιατί σ εκείνο το σημείο,αραξαν ολα τα Αγγλικής κατασκευής αρματαγωγά μετά τον παροπλισμό τους.-που ολα είχαν ονόματα ποταμών),και είναι στον χώρο που ηταν η ΑΔΜΥ και το λεμβαρχείο , μετά απο την ΔΝΟ,και κάτω απο τα ορύγματα.(Τι θυμάμαι ο παλιόγερος)scan.jpg
    Πολύ καλή ιδέα που άνοιξες αυτό το θέμα. Αυτή η φωτό ή σχεδόν ίδια είχε δημοσιευτεί μαζί με πολλές άλλες ιστορικές του τότε ΒΝ στα περιοδικά "Αμυντικά Θέματα" κ "Aμυντικοί Φάκελοι" εδώ κ χρόνια.

  5. #5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μια φωτογραφία στον ιστότοπο navsource.com δείχνει το αμερικάνικο Α/Τ BACHE όταν είχε προσαράξει στη Ροδο το 1968. Πίσω του είναι ένα ελληνικό δεξαμενόπλοιο του Π.Ν. Κάποιος από τους παλαιότερους μήπως το αναγνωρίζει;

    l-166.jpg
    Nα επισημάνω πρώτα ότι ο όρος δεξαμενόπλοιο είναι κάτι διαφορετικό στο ΠΝ από ό,τι στο ΕΝ. Στο πρώτο είναι ένα πλοίο απόβασης όπως το Δ/Π ΝΑΥΚΡΑΤΟΥΣΑ κ στο δεύτερο (σύντμηση Δ/Ξ) είναι το πετρελαιοφόρο,όρος που χρησιμοποιείται στο ΠΝ γιά το πλοίο που μεταφέρει καύσιμα. Αντίθετα στο ΕΝ συνυπάρχουν κ οι δύο όροι.
    Με βάση το σουλούπι του πλοίου , τα εν ενεργεία τότε σκάφη κ πάντα με επιφύλαξη ίσως είναι το Π/Φ ΩΡΙΩΝ.
    Με την ευκαιρία,γνωρίζουμε τις συνέπειες που είχε ο Αμερικάνος κυβερνήτης; Λέμε,λέμε γιά τους αξκούς του ΠΝ αλλά εδώ βλέπουμε τέτοια κ χειρότερα συμβαίνουν κ στις "καλύτερες οικογένειες". Αυτός είχε φουντάρει λιγότερο από 500 μ. από την στεριά, ήξερε ότι ερχόταν θύελλα κ αντί να βιράρει κ να ανοιχτεί (περίμενε διαταγή από πιό πάνω ; ),καθόταν στην καμπίνα του. Όταν ο καιρός ήλθε στην περιοχή κ κατάλαβε τι έγινε, ήταν αργά πλέον.
    Σύμφωνα με το βιβλίο για την ιστορία των ομάδων ναυαγιαιρεσιών του Αμερικάνικου Ναυτικού εδώ μια δεύτερη θύελλα στις 18 Φεβρουαρίου το αχρήστευσε και το διέλυσε ο Βερνίκος. Στο βιβλίο περιγράφονται και άλλα τέτοια ναυάγια.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 13-07-2013 στις 11:07

  6. #6
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Πραγματικά το διέλυσε η τότε κοινοπραξία Μάτσα-Βερνίκου-Τσαβλίρη. Πρόσφατα συνάντησα ένα δύτη που είχε δουλέψει στη διάλυση. Μου ανέφερε μετεξύ άλλων πως το κόψανε με οξυγόνα γιατί δεν τους επέτρεπαν τον προσφιλή τους δυναμίτη τόσο κοντά στην ακτή.

    Όσο για το δεξαμενόπλοιο που ψάχνουμε, ο φίλος Leonardos B. μου έγραψε οτι είναι κατά πάσα πιθανότητα το ΚΡΟΝΟΣ (πρώην γερμανικό DRESDEN).

  7. #7
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Μηνύματα
    1.108

    Προεπιλογή

    Αν αναφερόμαστε στο ίδιο περιστατικό υπάρχει ένα πεζό του λογοτέχνη Νίκου Κάσδαγλη στο βιβλίο Λογοτεχνίας της Γ΄ Λυκείου Γενικής Παιδείας το οποίο μπήκε στις ενδοσχολικές εξετάσεις όταν ήμουν εγώ μαθητής ( πως περνάνε τα χρόνια!!!!)
    Αυτό πρέπει να είναι γιατί δεν θυμάμαι να έχω ακούσει άλλο τέτοιο συμβάν στην Ρόδο, μου το ανέφερε και ο παππούς μου.
    Ο Νίκος Κάσδαγλης ήταν για χρόνια διευθυντής στο κεντρικό κατάστημα της Αγροτικής Τράπεζας στην πλατειά Γ. Χαρίτου της Ρόδου (100 χουρμαδιές) και συνάδελφος του πατέρα μου.
    Επισυνάπτω το κείμενο από το βιβλίο, με άκρως περιγραφικό ύφος που μας βάζει στο κλίμα της χειμερινής Ρόδου και της γενικότερης εποχής όταν ο στόλος ήταν <<παράγοντας οικονομικής ανάπτυξης>> στην μεταπολεμική Ελλάδα.

    ΣΟΡΟΚΑΔΑ Ν ΚΑΣΔΑΓ&#92.jpgΣΟΡΟΚΑΔΑ Ν ΚΑΣΔΑΓ&#92.jpgΣΟΡΟΚΑΔΑ Ν ΚΑΣΔΑΓ&#92.jpg

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ilias 92 : 13-07-2013 στις 23:08

  8. #8
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Από την εφημερίδα Πρόοδος και το ψηφιοποιημένο αρχείο της βιβλιοθήκης της Ρόδου, τα παρακάτω άρθρα με φωτογραφίες από την προσάραξη του BACHE.

    bache 1.jpg bache 2.jpg

    Αναφέρουν οτι έσπευσαν τα ελληνικά Α/Τ ΙΕΡΑΞ και ΝΑΥΑΡΙΝΟΝ καθώς και τα βοηθητικά ΣΥΡΙΟΣ και ΓΙΓΑΣ.
    Το ΓΙΓΑΣ ήταν ρυμουλκό και το ΣΕΙΡΙΟΣ (πρώην ΠΟΣΕΙΔΩΝ, EMPIRE FAUN) ήταν δεξαμενόπλοιο αγγλικής ναυπήγησης του 1943. Ψάχνοντας, βρήκα εδώ φωτογραφίες του και από την παρακάτω σύγκριση προκύπτει οτι τελικά το εικονιζόμενο δίπλα στο BACHE πρέπει να είναι το ΣΕΙΡΙΟΣ.

    Sirios.jpg

  9. #9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την ευκαιρία,γνωρίζουμε τις συνέπειες που είχε ο Αμερικάνος κυβερνήτης; Λέμε,λέμε γιά τους αξκούς του ΠΝ αλλά εδώ βλέπουμε τέτοια κ χειρότερα συμβαίνουν κ στις "καλύτερες οικογένειες". Αυτός είχε φουντάρει λιγότερο από 500 μ. από την στεριά, ήξερε ότι ερχόταν θύελλα κ αντί να βιράρει κ να ανοιχτεί (περίμενε διαταγή από πιό πάνω ; ),καθόταν στην καμπίνα του. Όταν ο καιρός ήλθε στην περιοχή κ κατάλαβε τι έγινε, ήταν αργά πλέον.
    Σύμφωνα με το δημοσίευμα της εφημερίδας εδώ τιμωρήθηκε από το ναυτοδικέιο με επίπληξη και μετατέθηκε σε υπηρεσία ξηράς. Κάπου είχα διαβάσει ότι δεν ήταν στο πλοίο αλλά είχε βγει στιη Ρόδο δεν ξέρω αν ήταν για εθιμοτυπικούς λόγους (νομίζω ότι οι Κυβερνήτες των πολεμικών πλοίων επιβάλεται να επισκέπτονται τις τοπικές αρχές) ή για αναψυχή.

  10. #10
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την εφημερίδα Πρόοδος και το ψηφιοποιημένο αρχείο της βιβλιοθήκης της Ρόδου, τα παρακάτω άρθρα με φωτογραφίες από την προσάραξη του BACHE.

    bache 1.jpg bache 2.jpg

    Αναφέρουν οτι έσπευσαν τα ελληνικά Α/Τ ΙΕΡΑΞ και ΝΑΥΑΡΙΝΟΝ καθώς και τα βοηθητικά ΣΥΡΙΟΣ και ΓΙΓΑΣ.
    Το ΓΙΓΑΣ ήταν ρυμουλκό και το ΣΕΙΡΙΟΣ (πρώην ΠΟΣΕΙΔΩΝ, EMPIRE FAUN) ήταν δεξαμενόπλοιο αγγλικής ναυπήγησης του 1943. Ψάχνοντας, βρήκα εδώ φωτογραφίες του και από την παρακάτω σύγκριση προκύπτει οτι τελικά το εικονιζόμενο δίπλα στο BACHE πρέπει να είναι το ΣΕΙΡΙΟΣ.

    Sirios.jpg
    Δλδ λύθηκε το μυστήριο γιά το όνομα του Π/Φ αφού ούτε αριθμό στην πρύμη δεν είχε. Οι σωλήνες σε σχήμα Π στο φουγάρο τι να είναι άραγε; Το πρώην ΠΟΣΕΙΔΩΝ είχε μετονομαστεί σε ΣΕΙΡΙΟΣ το 1957 γιά να δοθεί το όνομα στο Υ/Β κλάσης Gato που παραλήφθηκε τότε.

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας