Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 58

Θέμα: Γενικές φωτογραφίες/Θέματα

  1. #11
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνα με το δημοσίευμα της εφημερίδας εδώ τιμωρήθηκε από το ναυτοδικέιο με επίπληξη και μετατέθηκε σε υπηρεσία ξηράς. Κάπου είχα διαβάσει ότι δεν ήταν στο πλοίο αλλά είχε βγει στιη Ρόδο δεν ξέρω αν ήταν για εθιμοτυπικούς λόγους (νομίζω ότι οι Κυβερνήτες των πολεμικών πλοίων επιβάλεται να επισκέπτονται τις τοπικές αρχές) ή για αναψυχή.
    Εγώ κάπου είχα διαβάσει ότι ήταν στην καμπίνα του κ ότι ήταν stand by o ένας στρόβιλος.
    Αν ήταν εθιμοτυπικός ο κατάπλους του πλοίου στο νησί συμφωνώ γιά την επίσκεψη στις αρχές όπως κ αντίστοιχα αυτές στο πλοίο.

  2. #12
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    Eνώ τα Fletcher εκείνη την εποχή ήταν πιά ξεπερασμένα γιά το USN,ωστόσο μερικά σαν το ΒΑCHE επειδή είχαν μετατραπεί το '50 σε ταχέα ανθυποβρυχιακά,αυτά επιβιώσαν περισσότερο. Κύριο χαρακτηριστικό του εξοπλισμού τους ήταν το αποτυχημένο Weapon Alpha στη θέση του πυροβόλου 52. Η αντικειμενικά πιό προηγμένη χώρα στην τεχνολογία εχει κάνει πατάτες...¶λλη μιά τέτοια περίπτωση που θυμάμαι, ήταν τα DASH μη επανδρωμένα τηλεκατευθυνόμενα ελικόπτερα.
    Να σημειωθεί ότι Fletcher αυτής της μετασκευής δεν πήραν άλλες χώρες.

  3. #13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την εφημερίδα Πρόοδος και το ψηφιοποιημένο αρχείο της βιβλιοθήκης της Ρόδου, τα παρακάτω άρθρα με φωτογραφίες από την προσάραξη του BACHE.

    Συνημμένο Αρχείο 146792 Συνημμένο Αρχείο 146793

    Αναφέρουν οτι έσπευσαν τα ελληνικά Α/Τ ΙΕΡΑΞ και ΝΑΥΑΡΙΝΟΝ καθώς και τα βοηθητικά ΣΥΡΙΟΣ και ΓΙΓΑΣ.
    Το ΓΙΓΑΣ ήταν ρυμουλκό και το ΣΕΙΡΙΟΣ (πρώην ΠΟΣΕΙΔΩΝ, EMPIRE FAUN) ήταν δεξαμενόπλοιο αγγλικής ναυπήγησης του 1943. Ψάχνοντας, βρήκα εδώ φωτογραφίες του και από την παρακάτω σύγκριση προκύπτει οτι τελικά το εικονιζόμενο δίπλα στο BACHE πρέπει να είναι το ΣΕΙΡΙΟΣ.

    Συνημμένο Αρχείο 146797
    Δλδ λύθηκε το μυστήριο γιά το όνομα του Π/Φ αφού ούτε αριθμό στην πρύμη δεν είχε. Οι σωλήνες σε σχήμα Π στο φουγάρο τι να είναι άραγε; Το πρώην ΠΟΣΕΙΔΩΝ είχε μετονομαστεί σε ΣΕΙΡΙΟΣ το 1957 γιά να δοθεί το όνομα στο Υ/Β κλάσης Gato που παραλήφθηκε τότε.
    Μήπως οι σωλήνες είναι για να στηρίζουν τις κεραίες του ασυρμάτου;
    pg08.jpgΠηγή
    Αν διακρίνω καλά έχουν ηλεκτρική μόνωση στην άκρη τα καλώδια που καταλλήγουν στο Π και από αυτά καλωδια κρέμονται τα σανζακόσχοινα ή σηματόσχοινα στα οποία ύψωναν τα σινιάλα. Διάταξη που είχαν και τα λιμπερτυ.
    pg66.jpgΠηγή

  4. #14

    Προεπιλογή ΘΥΡΕΟΙ

    Και κάτι διαφορετικό. Μια σειρά απο θυρεούς,παλαιών πλοίων του Π.Ν.,οπου αρκετοί {οριμοι } που εχετε υπηρετήσει στο Π.Ν. .θα αναγνωρίσετε.ΘΥΡΕΟΙ.jpg

  5. #15
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Μια φωτογραφία του Ναυστάθμου Σαλαμίνας που πρέπει να είναι στα πρώτα 7 χρόνια μετά τον πόλεμο μιας και στον πράσινο κύκλο φαίνεται το ναυάγιο του θωρηκτού ΚΙΛΚΙΣ που ανελκύστηκε το 1952. Μπορεί κάποιος να αναγνωρίσει το σκάφος μέσα στον κόκκινο κύκλο;

    salamis.jpg

  6. #16

    Προεπιλογή

    Μοιάζει με βρετανικό πλοίο συνοδείας.
    FM30-51_0199.jpg
    Είχαμε παραλάβει κaτά τη διάρκει του πολέμου ένα πλοίο συνοδείας (μικρότερο από τα αντιτορπιλικά Hunt) που ονομάστηκε Βασιλεύς Γεώργιος (προφανώς για να αντικαταστήσει το αδελφό πλοίο του Βασίλισσα Όλγα που έμεινε στη Σαλαμίνα) ίσως να είναι αυτό. Δυστυχώ δεν μπόρεσα να βρά άλλα στοιχέια για το Βασιλεύς Γεώργιος και σε ποια κλάση πλοίων συνοδείας ανήκε για να δούμε αν στέκει η υπόθεσή μου.

  7. #17
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μοιάζει με βρετανικό πλοίο συνοδείας.
    FM30-51_0199.jpg
    Είχαμε παραλάβει κaτά τη διάρκει του πολέμου ένα πλοίο συνοδείας (μικρότερο από τα αντιτορπιλικά Hunt) που ονομάστηκε Βασιλεύς Γεώργιος (προφανώς για να αντικαταστήσει το αδελφό πλοίο του Βασίλισσα Όλγα που έμεινε στη Σαλαμίνα) ίσως να είναι αυτό. Δυστυχώ δεν μπόρεσα να βρά άλλα στοιχέια για το Βασιλεύς Γεώργιος και σε ποια κλάση πλοίων συνοδείας ανήκε για να δούμε αν στέκει η υπόθεσή μου.
    Αυτά που ανέβασες είναι sloops του 1930. Το ΒΑΣΙΛΕΥΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΙΙ (προφανώς γιά τον Γεώργιο Β') ήταν αμερικάνικο ανθυποβρυχιακό κλάσης PC461 κ ήταν αδελφάκι με το ΥΔΡΑ του Τυπάλδου.Έχω φωτό στο θέμα του,ποστ 35.
    Με έχει προβληματίσει κ εμένα.Μοιάζει περισσότερο με γερμανικό αντιτορπιλικό του Α' Π.Π. αλλά τέτοια δεν υπήρχαν τον καιρό της φωτό.Ίσως μιά μεγέθυνση από τον φίλο Ellinis να βοηθούσε.

  8. #18
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς η ανάλυση της φωτογραφίας είναι μικρή και όταν την μεγενθύνω παραπάνω "σπαει" σε pixel. Δεν ξέρω αν δοκίμασες να κάνεις κλικ πάνω στο παράθυρο που ανοίγει με τη φωτογραφία για να τη δεις σε πλήρες μέγεθος.
    Επίσης να αναφέρω οτι δεξιά μετά τη "Διοίκηση Υ/Β" και πριν το λιμενοβραχίονα προς τα Παλούκια ξεχωρίζει και το ναυάγιο του θωρηκτού ΛΗΜΝΟΣ. Διορθώνω και τον ευατό μου... το ΚΙΛΚΙΣ ανελκύστηκε το 1949 οπότε μέχρι τότε μπορεί να έχει τραβηχτεί η φωτογραφία.
    Τα κοίταξα τα γερμανικά Α/Τ και Τ/Β και δεν βρήκα κάποιο με ένα φουγάρο που να μοιάζει κάπως...

  9. #19

    Προεπιλογή

    Κι εγώ ανέτρεξα στα εγψχειρίδια αναγνώρισης πολεμικών πλοίων (από όπου και η εικόνα που έβαλα) και μόνο τα εγκλέζικα προπολεμικά συνοδευτικά (το sloop είναι κατάλοιπο από τα ιστιοφόρα sloops of war που την εποχή του πανιού ήταν μικρά πλοία μικρότερα από φρεγάτες που είναιν απόστολή να προστατέυουν άλλα εμπορικά πλοια και αν κάνούν περιπολίες στις ακτές). Πήγε το μυαλό μου στο Βασιλευς Γεώργιος αλλά όπως έδειξε ο ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ έπεσα έξω. Μήπως ήταν βρετανικό και όχι ελληνικό;

  10. #20
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.125

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ ανέτρεξα στα εγψχειρίδια αναγνώρισης πολεμικών πλοίων (από όπου και η εικόνα που έβαλα) και μόνο τα εγκλέζικα προπολεμικά συνοδευτικά (το sloop είναι κατάλοιπο από τα ιστιοφόρα sloops of war που την εποχή του πανιού ήταν μικρά πλοία μικρότερα από φρεγάτες που είναιν απόστολή να προστατέυουν άλλα εμπορικά πλοια και αν κάνούν περιπολίες στις ακτές). Πήγε το μυαλό μου στο Βασιλευς Γεώργιος αλλά όπως έδειξε ο ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ έπεσα έξω. Μήπως ήταν βρετανικό και όχι ελληνικό;
    To sloop όπως κ το γαλλικό aviso αντιστοιχούν σήμερα με κορβέτα.
    Ξεκάθαρα το ζητούμενο πλοίο δεν έχει εγγλέζικο σουλούπι.Μπορεί να είναι εγγλέζικο από λεία πολέμου.Πρέπει να ψάξω τα κιτάπια μου ίσως κ σε βοηθητικά.

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας