Ενδιαφέρουσες οι σκέψεις σου Γιώργο. Ακόμη και αν δεν είναι όλες σωστές, μας βάζουμε να σκεφτούμε και από αυτό όλο κάτι καλό μπορεί να βγει.
Τώρα σε σχέση με μερικά θέματα μπορώ να προσθέσω τα παρακάτω:
Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
Σύμφωνα με τα στοιχεία που μας είχε δώσει παλαιότερα ο emmpapad (Μανώλης Παπαδάκης) επρόκειτο για κατεστραμμένο αποβατικό του 1943 που παραχωρήθηκε το 1949 στον Ο.ΔΙ.Σ.Υ. και το πρωτοβρίσκουμε στα ελληνικά νηολόγια μόλις τον Ιούλιο του 1957 ως πλωτό γερανό μόνο για τέσσερις μήνες. Που βρισκόταν από το τέλος (έστω) του πολέμου έως το 1949 που παραχωρήθηκε στον Ο.ΔΙ.Σ.Υ. (ήταν κάπου εγκατελειμμένο, ημιβυθισμένο, βυθισμένο ???) και κατόπιν που βρισκόταν και ως τι από το 1949 έως το 1957 ??? Μιλάμε δηλαδή για ένα ακόμα κενό, γύρω στα δεκατρία χρόνια. Το μόνα απόλυτα σίγουρα λοιπόν που γνωρίζουμε για το πλοίο είναι ότι πρόκειται για πρώην γερμανικό αποβατικό,
Κατά την εγγραφή του σκάφους στα νηολόγια φορτηγίδων της Κέρκυρας (το Ιούλιο του 1957) ως πλωτού γερανού καταγράφηκε ως πρώην αποβατικό. Δεν αναφέρεται ούτε ως κατεστραμμένο, ούτε ως γερμανικό. Το οτι ήταν γερμανικό υπάρχει μόνο σε προφορικές αναφορές και μπορεί να είναι μερικώς σωστό. Δηλαδή να ήταν ένα αποβατικό που είχε πέσει στα χέρια των Γερμανών αλλά να ήταν πρίν ιταλικό ή ακόμη και βρετανικό. Πάντως τα αποβατικά που κατασκέυασαν οι Γερμανοί στον Β' ΠΠ δεν είχαν διαστάσεις που να ταιριάζουν με αυτές του ΚΕΡΚΥΡΑ. Τα με MFP ήταν 47 Χ 6,5 μ., τα δε Siebel Ferry ήταν 32 Χ 15 μ. Επομένως μιλάμε για αποβατικό, που αν οι προφορικές μαρτυρίες είναι σωστές, είχε πέσει στα χέρια των Γερμανών αλλά είχε ναυπηγηθεί σε τρίτη χώρα.
Το οτι νηολογήθηκε μόλις τον Ιούλιο του 1957 στην Κέρκυρα έγινε γιατί το πλοίο πέρασε τότε από την ιδιοκτησία της Λιμενικής Αρχής Κέρκυρας στους ιδιώτες και έτσι ήταν απαραίτητη η νηολόγηση του. Δηλαδή όσο παρέμενε στην ιδιότητα του κράτους στερείτω νηολογίου.
Και το οτι στον ΟΔΙΣΥ ανήκε από το 1949, γενά ένα ερώτημα. Γιατί στον ΟΔΙΣΥ όπου κατέληγε το πλεονάζον συμμαχικό υλικό; Αν ήταν ένα (γερμανικό) αποβατικό που ανελκύστηκε θα έπρεπε να ανήκε στον ΟΑΝ (Οργ. Ανελκύσεως Ναυαγίων).
Όμως το τι έκανε από το 1949 ως το 1957 νομίζω οτι το μαρτυρά το "διπλό κρένι για απομάκρυνση ναυαγίων". Στην Κέρκυρα έγιναν αρκετές ανελκύσεις ναυαγίων και προφανώς το σκάφος χρησίμευσε σε αυτές ως πλωτός γερανός.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ΚΕΡΚΥΡΑ είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με το γερμανικό αποβατικό που έχουμε δει στην φωτό από το Κρυονέρι το 1943. Είτε είναι το ίδιο (φυσικά όχι με το όνομα ADIGE), είτε υπήρχαν και άλλα δύο τρία αδελφάκια του. Χάριν της ευκολίας στην συνέχιση της συζήτησης όμως θα υποθέσουμε ότι το αποβατικό στο Κρυονέρι είναι το ίδιο το μετέπειτα ΚΕΡΚΥΡΑ.
Έχω συζητήσει με τα μέλη της ιταλικής ομάδας μελέτης ιστορίας ναυτιλίας και ναυτικού AIDMEN και με διαβεβαίωσαν πως το ADIGE (το σκάφος στο Κρυνοέρι δηλαδή) δεν είχε αδελφά και όλα τα υπόλοιπα ιταλικά αποβατικά τους είναι γνωστό το τι απέγιναν κατά και μετά τον πόλεμο. Θεωρητικά πάντα, θα μπορούσε το ναυάγιο του ADIGE να είχε ανελκυστεί από τον ΟΑΝ και να είχε δωθεί για κάποιο λόγω που αγνοώ στον ΟΔΙΣΥ. Οι διαστάσεις του ADIGE (47 Χ 9,6 μ.) δεν ταιριάζουν όμως με το ΚΕΡΚΥΡΑ που αρχικά ήταν 40,6 Χ 11,5 μ. Και μπορούμε να πούμε οτι τα 9,6 μέτρα πλάτος του ADIGE έγιναν 11,55 μέτρα μετά τη διαπλάτυνση. Αλλά τα 6,5 μέτρα μήκους γιατί να κόπηκαν;

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
Η πλώρη του γερμανικού αποβατικού είναι στην μεριά του καταπέλτη (παρατήρησε τα παράθυρα στην γέφυρα) και συνακόλουθα η πρύμη του η οποία λογικά ήταν «τετραγωνισμένη», προς την πλευρά της θάλασσας. Αρα κατά την πρώτη μετασκευή του (από πλωτό γερανό σε πορθμείο) δεν χρειάστηκε να ανοίξει νέος καταπέλτης πρύμα, αφού απλά η πρώην πλώρη του γερμανικού αποβατικού μετετράπη σε πρύμη στο ΚΕΡΚΥΡΑ.
Δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν εφικτή αυτή η μεταφορά πλώρας-πρύμνης. Ειδικά με τα μέσα της εποχής, η αντιστροφή του μηχανοστασίου, η διάνοιξη νέων δίοδων για τους άξονες και η μεταφορά του πηδαλίου, μου φαντάζονται πάρα πολύ δύσκολα ως αδύνατα. Επίσης αν μιλάμε για το ADIGE δεν βλέπω το λόγο γιατί να κάνουν μια τέτοια παρακινδυνευμένη μετασκευή - που όμοια της δεν έχει ξαναγίνει - τη στιγμή που το πλοίο διέθετε ήδη έτοιμο γκαράζ.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν πριν πολλά χρόνια είχα δει το ΚΕΡΚΥΡΑ για πρώτη φορά σε φωτογραφία, η πρώτη μου αυθόρμητη σκέψη ήταν ότι κάποιος είχε πάρει τον χώρο του γκαράζ από μία παντόφλα και του είχε κολλήσει την πλώρη από κάποιο άλλο κομμένο συμβατικό πλοίο. Μήπως όμως τελικά αυτή είναι και η πραγματικότητα ???
Αυτό μου φαίνεται ακόμη πιο απίθανο Γιώργο. Δεν έχω διαβάσει ποτέ για κάποια τέτοια περίπτωση "συρραφής" πλοίων στην Ελλάδα, ειδικά εκείνης της εποχής με τα μέτρια τεχνολογικά μέσα. Μου φαίνεται πολύ πιο λογικό να διατηρήθηκε το πρωραίο τμήμα του σκάφους και να διαπλατύνθηκε από το μηχανοστάσιο και πρύμα. Η ύπαρξη του μηχανοστασίου προφανώς περιόριζε ούτως ή άλλως το γκαράζ, οπότε εκεί εξέλειπε ο λόγος για διπλάτυνση.