Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 51

Θέμα: Κέρκυρα (1943) [Kerkyra, BP 48]

  1. #21
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Ενδιαφέρουσες οι σκέψεις σου Γιώργο. Ακόμη και αν δεν είναι όλες σωστές, μας βάζουμε να σκεφτούμε και από αυτό όλο κάτι καλό μπορεί να βγει.
    Τώρα σε σχέση με μερικά θέματα μπορώ να προσθέσω τα παρακάτω:
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνα με τα στοιχεία που μας είχε δώσει παλαιότερα ο emmpapad (Μανώλης Παπαδάκης) επρόκειτο για κατεστραμμένο αποβατικό του 1943 που παραχωρήθηκε το 1949 στον Ο.ΔΙ.Σ.Υ. και το πρωτοβρίσκουμε στα ελληνικά νηολόγια μόλις τον Ιούλιο του 1957 ως πλωτό γερανό μόνο για τέσσερις μήνες. Που βρισκόταν από το τέλος (έστω) του πολέμου έως το 1949 που παραχωρήθηκε στον Ο.ΔΙ.Σ.Υ. (ήταν κάπου εγκατελειμμένο, ημιβυθισμένο, βυθισμένο ???) και κατόπιν που βρισκόταν και ως τι από το 1949 έως το 1957 ??? Μιλάμε δηλαδή για ένα ακόμα κενό, γύρω στα δεκατρία χρόνια. Το μόνα απόλυτα σίγουρα λοιπόν που γνωρίζουμε για το πλοίο είναι ότι πρόκειται για πρώην γερμανικό αποβατικό,
    Κατά την εγγραφή του σκάφους στα νηολόγια φορτηγίδων της Κέρκυρας (το Ιούλιο του 1957) ως πλωτού γερανού καταγράφηκε ως πρώην αποβατικό. Δεν αναφέρεται ούτε ως κατεστραμμένο, ούτε ως γερμανικό. Το οτι ήταν γερμανικό υπάρχει μόνο σε προφορικές αναφορές και μπορεί να είναι μερικώς σωστό. Δηλαδή να ήταν ένα αποβατικό που είχε πέσει στα χέρια των Γερμανών αλλά να ήταν πρίν ιταλικό ή ακόμη και βρετανικό. Πάντως τα αποβατικά που κατασκέυασαν οι Γερμανοί στον Β' ΠΠ δεν είχαν διαστάσεις που να ταιριάζουν με αυτές του ΚΕΡΚΥΡΑ. Τα με MFP ήταν 47 Χ 6,5 μ., τα δε Siebel Ferry ήταν 32 Χ 15 μ. Επομένως μιλάμε για αποβατικό, που αν οι προφορικές μαρτυρίες είναι σωστές, είχε πέσει στα χέρια των Γερμανών αλλά είχε ναυπηγηθεί σε τρίτη χώρα.
    Το οτι νηολογήθηκε μόλις τον Ιούλιο του 1957 στην Κέρκυρα έγινε γιατί το πλοίο πέρασε τότε από την ιδιοκτησία της Λιμενικής Αρχής Κέρκυρας στους ιδιώτες και έτσι ήταν απαραίτητη η νηολόγηση του. Δηλαδή όσο παρέμενε στην ιδιότητα του κράτους στερείτω νηολογίου.
    Και το οτι στον ΟΔΙΣΥ ανήκε από το 1949, γενά ένα ερώτημα. Γιατί στον ΟΔΙΣΥ όπου κατέληγε το πλεονάζον συμμαχικό υλικό; Αν ήταν ένα (γερμανικό) αποβατικό που ανελκύστηκε θα έπρεπε να ανήκε στον ΟΑΝ (Οργ. Ανελκύσεως Ναυαγίων).
    Όμως το τι έκανε από το 1949 ως το 1957 νομίζω οτι το μαρτυρά το "διπλό κρένι για απομάκρυνση ναυαγίων". Στην Κέρκυρα έγιναν αρκετές ανελκύσεις ναυαγίων και προφανώς το σκάφος χρησίμευσε σε αυτές ως πλωτός γερανός.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΚΕΡΚΥΡΑ είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με το γερμανικό αποβατικό που έχουμε δει στην φωτό από το Κρυονέρι το 1943. Είτε είναι το ίδιο (φυσικά όχι με το όνομα ADIGE), είτε υπήρχαν και άλλα δύο τρία αδελφάκια του. Χάριν της ευκολίας στην συνέχιση της συζήτησης όμως θα υποθέσουμε ότι το αποβατικό στο Κρυονέρι είναι το ίδιο το μετέπειτα ΚΕΡΚΥΡΑ.
    Έχω συζητήσει με τα μέλη της ιταλικής ομάδας μελέτης ιστορίας ναυτιλίας και ναυτικού AIDMEN και με διαβεβαίωσαν πως το ADIGE (το σκάφος στο Κρυνοέρι δηλαδή) δεν είχε αδελφά και όλα τα υπόλοιπα ιταλικά αποβατικά τους είναι γνωστό το τι απέγιναν κατά και μετά τον πόλεμο. Θεωρητικά πάντα, θα μπορούσε το ναυάγιο του ADIGE να είχε ανελκυστεί από τον ΟΑΝ και να είχε δωθεί για κάποιο λόγω που αγνοώ στον ΟΔΙΣΥ. Οι διαστάσεις του ADIGE (47 Χ 9,6 μ.) δεν ταιριάζουν όμως με το ΚΕΡΚΥΡΑ που αρχικά ήταν 40,6 Χ 11,5 μ. Και μπορούμε να πούμε οτι τα 9,6 μέτρα πλάτος του ADIGE έγιναν 11,55 μέτρα μετά τη διαπλάτυνση. Αλλά τα 6,5 μέτρα μήκους γιατί να κόπηκαν;

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πλώρη του γερμανικού αποβατικού είναι στην μεριά του καταπέλτη (παρατήρησε τα παράθυρα στην γέφυρα) και συνακόλουθα η πρύμη του η οποία λογικά ήταν «τετραγωνισμένη», προς την πλευρά της θάλασσας. Αρα κατά την πρώτη μετασκευή του (από πλωτό γερανό σε πορθμείο) δεν χρειάστηκε να ανοίξει νέος καταπέλτης πρύμα, αφού απλά η πρώην πλώρη του γερμανικού αποβατικού μετετράπη σε πρύμη στο ΚΕΡΚΥΡΑ.
    Δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν εφικτή αυτή η μεταφορά πλώρας-πρύμνης. Ειδικά με τα μέσα της εποχής, η αντιστροφή του μηχανοστασίου, η διάνοιξη νέων δίοδων για τους άξονες και η μεταφορά του πηδαλίου, μου φαντάζονται πάρα πολύ δύσκολα ως αδύνατα. Επίσης αν μιλάμε για το ADIGE δεν βλέπω το λόγο γιατί να κάνουν μια τέτοια παρακινδυνευμένη μετασκευή - που όμοια της δεν έχει ξαναγίνει - τη στιγμή που το πλοίο διέθετε ήδη έτοιμο γκαράζ.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν πριν πολλά χρόνια είχα δει το ΚΕΡΚΥΡΑ για πρώτη φορά σε φωτογραφία, η πρώτη μου αυθόρμητη σκέψη ήταν ότι κάποιος είχε πάρει τον χώρο του γκαράζ από μία παντόφλα και του είχε κολλήσει την πλώρη από κάποιο άλλο κομμένο συμβατικό πλοίο. Μήπως όμως τελικά αυτή είναι και η πραγματικότητα ???
    Αυτό μου φαίνεται ακόμη πιο απίθανο Γιώργο. Δεν έχω διαβάσει ποτέ για κάποια τέτοια περίπτωση "συρραφής" πλοίων στην Ελλάδα, ειδικά εκείνης της εποχής με τα μέτρια τεχνολογικά μέσα. Μου φαίνεται πολύ πιο λογικό να διατηρήθηκε το πρωραίο τμήμα του σκάφους και να διαπλατύνθηκε από το μηχανοστάσιο και πρύμα. Η ύπαρξη του μηχανοστασίου προφανώς περιόριζε ούτως ή άλλως το γκαράζ, οπότε εκεί εξέλειπε ο λόγος για διπλάτυνση.

  2. #22

    Προεπιλογή

    Άρη αφού πρώτα πω το αυτονόητο, πως δηλαδή μία συζήτηση μαζί σου είναι πάντα απολαυστική και τεκμηριωμένη, ας πάμε να σχολιάσω.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά την εγγραφή του σκάφους στα νηολόγια φορτηγίδων της Κέρκυρας (το Ιούλιο του 1957) ως πλωτού γερανού καταγράφηκε ως πρώην αποβατικό. Δεν αναφέρεται ούτε ως κατεστραμμένο, ούτε ως γερμανικό......

    .....Το οτι νηολογήθηκε μόλις τον Ιούλιο του 1957 στην Κέρκυρα έγινε γιατί το πλοίο πέρασε τότε από την ιδιοκτησία της Λιμενικής Αρχής Κέρκυρας στους ιδιώτες και έτσι ήταν απαραίτητη η νηολόγηση του. Δηλαδή όσο παρέμενε στην ιδιότητα του κράτους στερείτω νηολογίου.
    Ο όρος "κατεστραμμένο" δεν είναι δικός μου, είχε αναφερθεί από τον emmpapad στα στοιχεία που είχα παραθέσει στο πρώτο ποστ θέματος. Και ο αείμνηστος καλός μας φίλος ήταν πάντα πολύ προσεκτικός σε αυτά που μας μετέφερε. Το δε "γερμανικό" έχει αναφερθεί σε παλιές συζητήσεις στο topic "Παλιές φωτογραφίες της Κέρκυρας".

    Αν το πλοίο ως πλωτός γερανός ανήκε από το 1949 ως το 1957 στην Λιμενική Αρχή Κέρκυρας, δεν έπρεπε να φέρει και αριθμό νηολογίου ??? Πιθανόν να κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι αριθμό νηολογίου δεν φέρουν μόνο τα πλοία του Π.Ν.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω συζητήσει με τα μέλη της ιταλικής ομάδας μελέτης ιστορίας ναυτιλίας και ναυτικού AIDMEN και με διαβεβαίωσαν πως το ADIGE (το σκάφος στο Κρυνοέρι δηλαδή) δεν είχε αδελφά και όλα τα υπόλοιπα ιταλικά αποβατικά τους είναι γνωστό το τι απέγιναν κατά και μετά τον πόλεμο. Θεωρητικά πάντα, θα μπορούσε το ναυάγιο του ADIGE να είχε ανελκυστεί από τον ΟΑΝ και να είχε δωθεί για κάποιο λόγω που αγνοώ στον ΟΔΙΣΥ. Οι διαστάσεις του ADIGE (47 Χ 9,6 μ.) δεν ταιριάζουν όμως με το ΚΕΡΚΥΡΑ που αρχικά ήταν 40,6 Χ 11,5 μ. Και μπορούμε να πούμε οτι τα 9,6 μέτρα πλάτος του ADIGE έγιναν 11,55 μέτρα μετά τη διαπλάτυνση. Αλλά τα 6,5 μέτρα μήκους γιατί να κόπηκαν;
    Τελικά το αποβατικό στο Κρυονέρι ονομαζόταν πράγματι ADIGE ??? Είχα μείνει στην εντύπωση ότι το συγκεκριμμένο όνομα είχε αναφερθεί λανθασμένα. Ωστόσο, πιστεύω πως είναι πολύ θετική η πληροφορία σου ως προς το ότι δεν είχε αδέλφια. Άρα μπορούμε να είμαστε πλέον βέβαιοι -ή τουλάχιστον απόλυτα βέβαιος εγώ- ότι πρόκειται για το μετέπειτα ΚΕΡΚΥΡΑ. Όσον αφορά το γιατί να κόπηκαν τα 6,5 μέτρα, νομίζω πως η απάντηση θα μπορούσε να είναι προφανής αν πράγματι ισχύει ο όρος "κατεστραμμένο". Έπαθε ζημιά, καταστράφηκε μεγάλο μέρος της -τότε- πρύμης του και παρέμεινε άθικτη η πλώρη του η οποία και μεταφέρθηκε αυτούσια ως πρύμη πια στο ΚΕΡΚΥΡΑ. Και το αυτούσια, αποδεικνύεται από την σύγκριση των παρακάτω φωτό. Στην πρώτη, λεπτομέρεια από το ADIGE, στην δεύτερη, λεπτομέρεια από το ΚΕΡΚΥΡΑ. Μέχρι και το "σκαλί - κούρμπα στο παραπέτο είχε παραμείνει ίδιο.

    B.jpg__A.jpg

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν εφικτή αυτή η μεταφορά πλώρας-πρύμνης. Ειδικά με τα μέσα της εποχής, η αντιστροφή του μηχανοστασίου, η διάνοιξη νέων δίοδων για τους άξονες και η μεταφορά του πηδαλίου, μου φαντάζονται πάρα πολύ δύσκολα ως αδύνατα.
    Μα φίλε Άρη, αυτό είναι δεδομένο ότι έγινε, δεν αποτελεί "σενάριο". Η πλώρη του ADIGE (καταπέλτης) στο ΚΕΡΚΥΡΑ ήταν η πρύμη. Δεν γνωρίζω να απαντήσω στις παραμέτρους που αναφέρεις (αντιστροφή του μηχανοστασίου κ.λ.π.) αλλά η "μεταφορά" πλώρης - πρύμης έγινε, είναι γεγονός αδιαμφισβήτητο.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό μου φαίνεται ακόμη πιο απίθανο Γιώργο. Δεν έχω διαβάσει ποτέ για κάποια τέτοια περίπτωση "συρραφής" πλοίων στην Ελλάδα, ειδικά εκείνης της εποχής με τα μέτρια τεχνολογικά μέσα. Μου φαίνεται πολύ πιο λογικό να διατηρήθηκε το πρωραίο τμήμα του σκάφους και να διαπλατύνθηκε από το μηχανοστάσιο και πρύμα.
    Αντίστοιχα όμως Άρη δεν έχουμε διαβάσει ούτε έχουμε ξαναδεί ναυπηγική περίπτωση και σαν του ΚΕΡΚΥΡΑ (μισό - μισό !!!), είναι μοναδική στα ελληνικά τουλάχιστον ναυτιλιακά χρονικά, άρα γιατί να μην ήταν μοναδική και η περίπτωση "συρραφής" ??? (πάντα στα πλαίσια των υποθέσεων μιλάμε βέβαια). Και προσωπικά, θεωρώ πιό λογικό (και βέβαιο για μένα) να διατηρήθηκε ακέραιο μόνο το πρυμαίο τμήμα - γκαράζ (θυμίζω τις δύο πιό πάνω πρυμαίες φωτό που παρέθεσα).

    Τέλος να αναφέρω άλλη μία πολύ ενδιαφέρουσα παράμετρο του ιστορικού του πλοίου. Καλός φίλος ναυπηγός, πριν χρόνια όταν είχα παραθέσει τις φωτό από τα σημερινά "απομεινάρια" του πλοίου στο ναυπηγείο Κουρή στην Αμαλιάπολη, με είχε τότε ενημερώσει ότι στην πλώρη του διακρινόταν γραμμένο με ανάγλυφους χαρακτήρες το όνομα ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ Χ. Έχοντας ως δεδομένη την πληροφορία από τον emmpapad που αφορούσε στο ότι το πλοίο μέχρι και την διαγραφή του από τα ελληνικά νηολόγια το 2005 δεν είχε (ποτέ) αλλάξει όνομα, τι άραγε μπορεί να σήμαινε αυτό το ανάγλυφο ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ Χ ??? Εκτός της περιπτώσεως μετά την Κέρκυρα να επρόκειτο να πουληθεί κάπου ή απλά να μετονομαστεί (κάτι που για τον ένα ή άλλο λόγο τελικά δεν έγινε), μήπως αυτό το όνομα ανήκε στο πλοίο το οποίο το μακρινό 1957 .....χάρισε την πλώρη του στο ΚΕΡΚΥΡΑ ??? (αν φυσικά είχε πράγματι γίνει κάτι τέτοιο).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 24-09-2017 στις 19:03

  3. #23
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο όρος "κατεστραμμένο" δεν είναι δικός μου, είχε αναφερθεί από τον emmpapad στα στοιχεία που είχα παραθέσει στο πρώτο ποστ θέματος. Και ο αείμνηστος καλός μας φίλος ήταν πάντα πολύ προσεκτικός σε αυτά που μας μετέφερε. Το δε "γερμανικό" έχει αναφερθεί σε παλιές συζητήσεις στο topic "Παλιές φωτογραφίες της Κέρκυρας".
    Πράγματι ο Μανώλης θα είχε κάποιο στοιχείο που πρόσθεσε τη λέξη κατεστραμμένο. Όμως όταν είχα ανταλλάξει μαζί του στοιχεία μου είχε στείλει την παρακάτω απάντηση που παραθέτω:
    "Νηολογήθηκε ως πλωτός γερανός και είχε διπλό κρένι για απομάκρυνση ναυαγίων. Ιδιοκτησία ΟΔΙΣΥ το 1949. Πρώην αποβατικό και μας παραχωρήθηκε ως πολεμική αποζημίωση. Δεν αναφέρεται προηγούμενο όνομα, έτος κατασκευής -(είνα του 1943)-αλλά ούτε και προηγούμενο νηολόγιο. "
    Στα στοιχεία λοιπόν έχουμε μια πολύ σημαντική πληροφορία που κρατάω για αργότερα: "μας παραχωρήθηκε ως πολεμική αποζημίωση"

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το πλοίο ως πλωτός γερανός ανήκε από το 1949 ως το 1957 στην Λιμενική Αρχή Κέρκυρας, δεν έπρεπε να φέρει και αριθμό νηολογίου ??? Πιθανόν να κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι αριθμό νηολογίου δεν φέρουν μόνο τα πλοία του Π.Ν.
    Toυλάχιστον παλαιότερα τα κρατικά πλοία διάφορων οργανισμών δεν γράφονταν στα "πολιτικά" νηολόγια. π.χ. πλοία του ΟΛΠ, του Ο.ΔΙ.Σ.Υ., του Ο.Α.Ν. κλπ

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά το αποβατικό στο Κρυονέρι ονομαζόταν πράγματι ADIGE ???
    Σωστά, μιας και ήταν μοναδικό, είναι σίγουρα το ίδιο.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το αυτούσια, αποδεικνύεται από την σύγκριση των παρακάτω φωτό. Στην πρώτη, λεπτομέρεια από το ADIGE, στην δεύτερη, λεπτομέρεια από το ΚΕΡΚΥΡΑ. Μέχρι και το "σκαλί - κούρμπα στο παραπέτο είχε παραμείνει ίδιο.

    B.jpg__A.jpg
    Γιώργο το σκαλοπατάκι στο παραπέτο του ΚΕΡΚΥΡΑ δεν μπορεί να έχει σχέση με το ADIGE μιας και βρίσκεται στη γωνία της διαπλατυνμένης πρύμνης, άρα πολύ πιο "έξω" από εκεί που βρισκόταν το αντίστοιχο παραπέτο του ιταλικού αποβατικού.

    Πάντως, ακόμη και η καταγραφή του ΚΕΡΚΥΡΑ ως πρώην αποβατικό, είναι κάτι που με προβληματίζει καθώς δεν υπήρχε κανένα αποβατικό που να έχει τις προπέλες κάτω από τον καταπέλτη, πράγμα εξαιρετικά ανάποδο για σκάφος που προορίζεται για προσορμισμούς. Αυτό το λύνει η ιδέα της αντιστοφής πρύμνης/πλώρας η οποία όμως δεν μου φαντάζει πιθανή.

    Πιστεύω οτι για να βρούμε την άκρη - και είμαι βέβαιος οτι στο τέλος θα βρεθεί - θα πρέπει να ψάξουμε σε στοιχεία.

    Η θεωρία οτι το ΚΕΡΚΥΡΑ είναι το ανελκυσθέν ναυάγιο του ADIGE πάντως δεν επιβεβαιώνεται από τα αρχεία του ΟΑΝ. Σε αυτά δεν αναφέρεται η ανέλκυση του ιταλικού αποβατικού ή γενικά κάποιου ναυαγίου στην Ιτέα πέρα από ένα ρυμουλκό. Ακόμη και αν ξέφυγε η καταγραφή του ναυαγίου στα αρχεία τους, όταν νηολογήθηκε θα έπρεπε να αναφερόταν η εκποίηση του από τον ΟΑΝ στον οποίον είχαν περιέλθει όλα τα ναυάγια.

    Το άλλο που μου ξενίζει είναι οτι ανήκε στον ΟΔΙΣΥ και εκεί δεν είχε καταλήξει κανένα άλλο ναυάγιο, παρά μόνο πλοίο που μας είχαν παραχωρήσει οι Σύμμαχοι. Εδώ κολάει και η φράση "μας παραχωρήθηκε ως πολεμική αποζημίωση" καθώς εξηγεί γιατί το σκάφος βρέθηκε στον ΟΔΙΣΥ. Νομίζω οτι αν γίνει έρευνα στα αρχεία του, πιθανώς να υπάρχουν στα ΓΑΚ, θα βρεθεί κάποιο στοιχείο.

  4. #24

    Προεπιλογή

    Δεν ξερω αν σας βοηθαει σε τιποτε αλλα εδω ειναι μια ανακοινωση του ΟΔΙΣΥ στις 15/11/1949 με αναφορα και σε ενα (πλωτο) γερανο που προδπαθουσαν να εκποιησουν...

    19491115 Odisy.jpg

  5. #25

    Προεπιλογή

    Κάθε επιπλέον στοιχείο είναι χρήσιμο κ. Πέππα, και ευχαριστούμε για την συνδρομή.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω οτι για να βρούμε την άκρη - και είμαι βέβαιος οτι στο τέλος θα βρεθεί - θα πρέπει να ψάξουμε σε στοιχεία.
    'Ενα ακόμα (νέο και σημαντικό) στοιχείο Άρη που ίσως βοηθήσει, είναι ότι το πλοίο έφερε και αριθμό ΙΜΟ 5185738 !!! Στις βάσεις δεδομένων αναφέρεται ως KERKIRA, και επιβεβαιώνονται τα στοιχεία του έτους κατασκευής (1943), των αρχικών διαστάσεων του (Length Overall x Breadth Extreme: 40.59m — 11.49m) ενώ αναφέρεται και το Gross tonnage του πλοίου, (362 tons).

  6. #26
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή BP 48

    Μερικές φορές χρειάζεται και λίγο τύχη. Ξεφύλιζα ένα από τους τόμους της σειράς German Warships που περιέχει και τα διάφορα αποβατικά, μήπως και βρω κάποιο που θα μπορούσε να ταιριάζει με τις διαστάσεις του ΚΕΡΚΥΡΑ. Μάταια... Συνεχίζοντας το ξεφύλισμα το μάτι μου έπεσε σε μια σειρά πλωτών γερανών που είχαν ναυπηγήσει οι Γερμανοί.
    2.jpg

    Το σουλούπι τους έμοιαζε αρκετά με το ΚΕΡΚΥΡΑ... Κοιτάζοντας τι απέγιναν, έφθασα και στον τελευταίο, τον ΒΡ 48, όπου υπήρχε η αναφορά
    «12.7.46 US Navy, 1949 griech και μετά τίποτα... Όμς griech=Eλλ(άδα)

    Aμέσως έδεσαν όλα... Οι διαστάσεις του γερανού (38,1 x 9,5 μ) ήταν στα πλαίσια που έπρεπε, είχε ναυπηγηθεί το 1943, ήταν γερμανικό, όχι αποβατικό όπως μας είχε παραπλανήσει το Νηολόγιο Κέρκυρας αλλά εξαρχής πλωτός γερανός, και ήταν λογικό να έχει περιέλθει στον ΟΔΙΣΥ αφού ενδιάμεσα είχε περάσει από τους Αμερικάνους.

    Ψάχνοντας παραπάνω στο διαδύκτιο, βρήκα εδώ και εδώ αρκετές πληροφορίες.
    Έτσι προέκυψε το παρακάτω ιστορικό για τον πλωτό γερανό ΒΡ 48 (Tο BP προέκυψε από το bergeprahm=μαούνα ανελκύσεων) που είχε ναυπηγηθεί το 1943 στα Rheinwerft και ανήκε στην κλάση ΒΡ IV. Ήταν εξοπλισμένος με ένα γερανό 18 τόνων.
    Το 1943-45 έδρασε στη Νορβηγία, και εκτιμώ οτι εκεί παραδώθηκε μιας και αρχικά (το 1946) περιήλθε στο Νορβηγικό Π.Ν.
    Το ίδιο έτος περιήλθε ως επανόρθωση πολέμου στις ΗΠΑ που προφανώς δεν ενδιαφέρθηκαν για το παράξενο πλωτό γερανό και έτσι το παραχώρησαν το 1949 στην Ελλάδα. Εκτιμώ οτι είχε αφαιρεθεί ήδη ο μεγάλος γερανός και ίσως για αυτό το περάσανε για κάποιο είδος αποβατικού. Έτσι περιήλθε στον ΟΔΙΣΥ που κάποια στιγμή το διέθεσε στο Λιμενικό Ταμείο Κέρκυρας όπου τοποθετήθηκε διπλό κρένι και χρησίμευσε σε ανελκύσεις ναυαγίων μέχρι το 1957 οπότε πουλήθηκε σε ιδιώτες και νηολογήθηκε, μετασκευαζόμενο στο πορθμείο ΚΕΡΚΥΡΑ με διαπλάτυνση του καταστρώματος (ένα μέτρο προς κάθε πλευρά) και τοποθέτηση καταπέλτη. Τα υπόλοιπα είναι λίγο πολύ γνωστά.

    Να δούμε δυο φωτογραφίες των αδελφού ΜΡ 42 και ΜΡ 43
    BP 42.jpg BP 43.jpg
    Πηγή

    Και αξιοσημείωτο είναι οτι το αδελφό ΜΡ 47 συνεχίζει μέχρι σήμερα να προσφέρει τις υπηρεσίες του.
    Τέλος εδώ και εδώ υπάρχουν φωτογραφίες από το κονταδελφό ΜΡ 33 που επίσης μετατράπηκε σε φέρι, στη Νορβηγία.

  7. #27
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μερικές φορές χρειάζεται και λίγο τύχη. Ξεφύλιζα ένα από τους τόμους της σειράς German Warships που περιέχει και τα διάφορα αποβατικά, μήπως και βρω κάποιο που θα μπορούσε να ταιριάζει με τις διαστάσεις του ΚΕΡΚΥΡΑ. Μάταια... Συνεχίζοντας το ξεφύλισμα το μάτι μου έπεσε σε μια σειρά πλωτών γερανών που είχαν ναυπηγήσει οι Γερμανοί.
    2.jpg

    Το σουλούπι τους έμοιαζε αρκετά με το ΚΕΡΚΥΡΑ... Κοιτάζοντας τι απέγιναν, έφθασα και στον τελευταίο, τον ΒΡ 48, όπου υπήρχε η αναφορά
    «12.7.46 US Navy, 1949 griech και μετά τίποτα... Όμς griech=Eλλ(άδα)

    Aμέσως έδεσαν όλα... Οι διαστάσεις του γερανού (38,1 x 9,5 μ) ήταν στα πλαίσια που έπρεπε, είχε ναυπηγηθεί το 1943, ήταν γερμανικό, όχι αποβατικό όπως μας είχε παραπλανήσει το Νηολόγιο Κέρκυρας αλλά εξαρχής πλωτός γερανός, και ήταν λογικό να έχει περιέλθει στον ΟΔΙΣΥ αφού ενδιάμεσα είχε περάσει από τους Αμερικάνους.

    Ψάχνοντας παραπάνω στο διαδύκτιο, βρήκα εδώ και εδώ αρκετές πληροφορίες.
    Έτσι προέκυψε το παρακάτω ιστορικό για τον πλωτό γερανό ΒΡ 48 (Tο BP προέκυψε από το bergeprahm=μαούνα ανελκύσεων) που είχε ναυπηγηθεί το 1943 στα Rheinwerft και ανήκε στην κλάση ΒΡ IV. Ήταν εξοπλισμένος με ένα γερανό 18 τόνων.
    Το 1943-45 έδρασε στη Νορβηγία, και εκτιμώ οτι εκεί παραδώθηκε μιας και αρχικά (το 1946) περιήλθε στο Νορβηγικό Π.Ν.
    Το ίδιο έτος περιήλθε ως επανόρθωση πολέμου στις ΗΠΑ που προφανώς δεν ενδιαφέρθηκαν για το παράξενο πλωτό γερανό και έτσι το παραχώρησαν το 1949 στην Ελλάδα. Εκτιμώ οτι είχε αφαιρεθεί ήδη ο μεγάλος γερανός και ίσως για αυτό το περάσανε για κάποιο είδος αποβατικού. Έτσι περιήλθε στον ΟΔΙΣΥ που κάποια στιγμή το διέθεσε στο Λιμενικό Ταμείο Κέρκυρας όπου τοποθετήθηκε διπλό κρένι και χρησίμευσε σε ανελκύσεις ναυαγίων μέχρι το 1957 οπότε πουλήθηκε σε ιδιώτες και νηολογήθηκε, μετασκευαζόμενο στο πορθμείο ΚΕΡΚΥΡΑ με διαπλάτυνση του καταστρώματος (ένα μέτρο προς κάθε πλευρά) και τοποθέτηση καταπέλτη. Τα υπόλοιπα είναι λίγο πολύ γνωστά.

    Να δούμε δυο φωτογραφίες των αδελφού ΜΡ 42 και ΜΡ 43
    BP 42.jpg BP 43.jpg
    Πηγή

    Και αξιοσημείωτο είναι οτι το αδελφό ΜΡ 47 συνεχίζει μέχρι σήμερα να προσφέρει τις υπηρεσίες του.
    Τέλος εδώ και εδώ υπάρχουν φωτογραφίες από το κονταδελφό ΜΡ 33 που επίσης μετατράπηκε σε φέρι, στη Νορβηγία.
    Εξαιρετική δουλειά Άρη ! Θα το ψάξω μήπως νηολογήθηκε αρχικά με το όνομα BP 48 για να καλύψουμε το κενό στο νηολόγιο μέχρι το 1957.

  8. #28

    Προεπιλογή

    Άρη, δεν έχω λόγια, απλά και μόνο ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ , στις γνώσεις σου, στο αρχείο σου, στην συστηματική και τεκμηριωμένη αναζήτηση στοιχείων. Respect !!!

    Νεκτάριε, εκτός από το όνομα BP 48, να έκανες μία αναζήτηση και με το όνομα ΜΕΓΑΛΟΧΑΡΗ Χ, μήπως -έστω και μία στο εκατομμύριο- είχε δουλέψει με αυτό το όνομα ως πλωτός γερανός στην Κέρκυρα μέχρι το 1957 ???

  9. #29

    Προεπιλογή

    Πραγματικα χαρηκα την ενδιαφερουσα αναγνωση απο τους φιλους που συμμετειχαν στον γραπτο διαλογο γυρω απο το παρελθον του Κερκυρα.
    Ο δε φιλος Ellinis εξαιρετικος παντα βρισκει τροπο να ξετυλιγει τον '' Mιτο της Αριαδνης"
    Respect σε ολους!!!

  10. #30

    Προεπιλογή

    Πολυ καλη αναλυση απο τον Ellinis. Παντως δεν ειμαστε οι μονοι που καναμε το γερανο ποσταλι, μια απο τα ιδια και οι Νορβηγοι... http://www.fjordfaehren.de/no_f2/odder1941.htm

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας