Σελίδα 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 75

Θέμα: Kefalonian Lines

  1. #31
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    κυψελη-Βαθυ Ιθακης
    Μηνύματα
    2.413

    Προεπιλογή

    Λές να τριτώσει??? Μιας και στο Κεφαλονιά έχουν δείξει δείγματα του ότι ακούνε πολλές φορές τους "καραβολάτρες" μιας και έτσι έγινε και με την προσθήκη της μπλέ ρίγας που τους είχα προτείνει, τότε!

  2. #32
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ιθακη Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λές να τριτώσει??? Μιας και στο Κεφαλονιά έχουν δείξει δείγματα του ότι ακούνε πολλές φορές τους "καραβολάτρες" μιας και έτσι έγινε και με την προσθήκη της μπλέ ρίγας που τους είχα προτείνει, τότε!
    Kαι αυτό το Κefalonian Lines λάθος είναι.Το σωστό Cephalonia, Cephalonian αλλά ο Στρίντζης το έβαλε Κefalonia πιό εύκολα γιά τον κόσμο.

  3. #33

    Προεπιλογή

    Είτε Kefalonia είτε Cephalonia το ίδιο πράγμα είναι.
    Άλλα site το γράφουν Kefalonia άλλα Cephalonia και άλλα και με τα 2.
    Φυσικά και δεν το πρωτοέγραψε ο Στρίντζης Kefalonia, εφόσον σαν τρόπος γραφής υπήρχε σε εκατοντάδες τουριστικους οδηγους, σε δωμάτια/ξενοδοχεία κτλ
    Νομίζω ότι κοιτάμε πάλι το δέντρο και όχι το δάσος..
    Φιλικά πάντα!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sylver23 : 01-04-2013 στις 17:35

  4. #34
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sylver23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είτε Kefalonia είτε Cephalonia το ίδιο πράγμα είναι.
    Άλλα site το γράφουν Kefalonia άλλα Cephalonia και άλλα και με τα 2.
    Φυσικά και δεν το πρωτοέγραψε ο Στρίντζης Kefalonia, εφόσον σαν τρόπος γραφής υπήρχε σε εκατοντάδες τουριστικους οδηγους, σε δωμάτια/ξενοδοχεία κτλ
    Νομίζω ότι κοιτάμε πάλι το δέντρο και όχι το δάσος..
    Φιλικά πάντα!
    Φίλε sylver23, το Κefalonia γενικά είναι πρόσφατη σχετικά εκδοχή κ αυτό λόγω της τάσης που υπάρχει γιά απλούστερη γραφή.Δεν είπα ότι το πρωτοέγραψε ο Στρίντζης αλλά ότι το προτίμησε γιά ευκολία του κόσμου.
    Ως προς το όνομα δεν στέκει "Νήσος Κεφαλονιά"(καθαρεύουσα/δημοτική) όπως θα φαινόταν άσχημο κ "Νησί Κεφαλονιά"(όλα δημοτική). Εγώ είπα ότι καλό είναι να άφηναν το "Κεφαλονιά" αλλά αν έπρεπε/ήθελαν να αλλάξει,σωστό είναι "Νήσος Κεφαλληνία"(καθαρεύουσα,επίσημη ονομασία).Δεν λέω σκέτο "Κεφαλληνία" διότι πιθανό να ήθελαν να αποφύγουν οποιονδήποτε συσχετισμό με το παλιό του Στρίντζη.
    Φυσικά βλέπω πρώτα το δάσος αλλά κ κάποια επιμέρους θέματα πρέπει να γίνονται σωστά.Εννοείται ότι χάρηκα όπως κάθε καραβολάτρης κ ναυτικός διότι θα ξαναταξιδέψει ένα βαπόρι που οι περισσότεροι το είχαν ξεγραμμένο...
    Εδώ κ περίπου 50 χρόνια να ήξερες πόσες φορές έχω νοιώσει το θετικό ή αρνητικό συναίσθημα γιά το κάθε αγαπημένο βαπόρι όταν ξαναταξιδεύει ή πάει γιά διάλυση αντίστοιχα...

  5. #35
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Mόλις είχα ενημέρωση από την εταιρεία σύμφωνα με την οποία η μετονομασία ήταν απαίτηση των πωλητών κ ότι θα εξετάσουν μελλοντικά την αλλαγή του ονόματος ΝΗΣΟΣ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ.

  6. #36

    Προεπιλογή

    Για την ξένη ονομασία είπα μόνο, για το Νήσος Κεφαλονιά συμφωνώ μαζί σου

  7. #37
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Απο αυτο το ποστ μαθαινουμε για τα δρομολογια του πλοιου και πραγματικα σηκωνουν συζητηση.

    Η εταιρεια μιλα για τρια δρομολογια Κυλληνη-Πορο και ενα Κυλληνη-Αργοστολι. Η διαρκεια για το πρωτο υποσχεται πως θα ειναι 1:10 και για το δευτερο 2:00 ενω ειναι μαλλον βεβαιο πως μιλα για τον καθαρο χρονο χωρις τη μανουβρα.

    Για το Κυλληνη-Πορος η διαρκεια 1:10 ειναι ρεαλιστικη, γιατι τα 22.5 ν.μ. θα πρεπει να καλυπτονται με μεση ταχυτητα 19.3 κομβων.

    Για το Κυλληνη-Αργοστολι ομως η διαρκεια 2:00 μου φαινεται οριακη, μιας και τα 41.5 ν.μ. θα πρεπει να καλυπτονται με μεση ταχυτητα 20.75 κομβων.

    Απο την επισημη ανακοινωση της εταιρειας εντυπωση προκαλει το παρακατω:
    "...Η διάρκεια του ταξιδιού Αργοστόλι – Κυλλήνη θα είναι 2 ώρες, ενώ το ταξίδι Πόρος – Κυλλήνη θα διαρκεί 70 λεπτά, με δεδομένο ότι το πλοίο θα διατηρήσει την ταχύτητα των 21 μιλίων ανά ώρα..."

    Δεν καταλαβαινω τι ακριβως εννοει. Οτι αν το πλοιο διατηρησει την ταχυτητα των 21 κομβων, πραγμα του δεν ξερουν ακομα, θα εχει τετοια ωραρια ή οτι ειναι δεδομενο πως θα διατηρησει αυτη την ταχυτητα;

    Αν εννοουν το πρωτο νομιζω πως καλο θα ηταν να δουν πρωτα ποσο θα μπορει να παει το βαπορι χωρις να σπασει και κατοπιν να μιλησουν για 21 κομβους. Αν εννοουν το δευτερο τοτε ξερουν πως το βαπορι θα ειναι σε θεση να παει τοσο, οποτε κανενα προβλημα...

    Τωρα οσον αφορα τη συχνοτητα των δρομολογιων γνωμη μου ειναι πως για τους μονιμους κατοικους και τους τουριστες ειναι ό,τι καλυτερο να εχουν απο μολις ενα βαπορι τεσσερα δρομολογια τη μερα για το νησι, απλως μου κανει εντυπωση που η εταιρεια παρα την κριση επιλεγει να κανει τοσα πολλα δρομολογια. Ακομα και δυο Κυλληνη-Πορο και ενα Κυλληνη-Αργοστολι να εκανε θα ηταν υπεραρκετα για μια νεοσυστατη εταιρεια, εν προκειμενω ειναι υπερπροσπαθεια.

    Τελος με τοσα δρομολογια τα ωραρια θα ειναι σιγουρα πολυ σφιχτα και οι παραμονες στα λιμανια μικρες οποτε περιμενει πολυ δουλεια το πληρωμα σε ρεμετζα και φορτωεκφορτωσεις...

  8. #38
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Ας εκφέρω και εγώ τις απόψεις μου σχετικά με τα δρομολόγια

    1. Τα θεωρώ ριψοκίνδυνα! Όσο καλά είναι για τους κατοίκους και τους επισκέπτες, αλλά τόσο επιβαρυντικά είναι για το πλήρωμα και το πλοίο. Αυξάνεται έτσι το ρίσκο μιας ζημιάς με επακόλουθο να αρχίσουν σε μια τέτοια περίπτωση ξανά οι γκρίνιες ...

    2. Από οικονομικής άποψης επίσης δεν είναι λογικά. Η κοινοπραξία τώρα έχει μόλις 3 που φαίνεται να καλύπτουν την κίνηση (με αύξηση ίσως στα 5 το καλοκαίρι) και αυτοί θέλουν να προσθέσουν άμεσα άλλα 4;

    3. Γεννάνε πολύ μεγάλες προσδοκίες στον κόσμο που τους στηρίζει με αποτέλεσμα να μπορούν να πέσουν επίσης πολύ χαμηλά ...

    4. Ο μόνος λόγος που βλέπω γιατί πάνε στο Αργοστόλι, είναι επειδή δεν πήραν έγκριση για την Πάτρα. Αλλιώς, δε βγάζει νόημα! Το Κεφαλονιά είναι το πιο γρήγορο πλοίο της γραμμής. Άρα, θα πρέπει να πάει και στη μεγαλύτερη διαδρομή (Πάτρα-Σάμη-Ιθάκη) όπου θα μπορεί να αξιοποιήσει πλήρως την ανώτερη ταχύτητά του! Στον Πόρο κυριολεκτικά χαραμίζεται ...

    5. Θεωρώ πολύ αρνητικό που αφήνουν έξω την Ιθάκη! Εάν οφείλεται στη μη έγκριση από το υπουργείο, οφείλους κατά τη γνώμη μου να ενημερώσουν τον κόσμο την Ιθάκη ότι θα ξαναπροσπαθήσουν από τη νέα σαιζόν. Ειδάλλως, δημιουργείται ένα αρνητικό κλίμα απέναντι στη νέα εταιρεία στην Ιθάκη!

    6. Το Αργοστόλι τι το θέλουν; Για λόγους πρεστίζ; Προσωπικά, με συμφέρει πολύ, αλλά οικονομικά δε βγαίνει με τίποτα για την εταιρεία. Το Ιονίς πήγαινε στο Αργοστόλι Αυγουστιάτικα με 5 επιβάτες και 1 Ι.Χ. ...

  9. #39
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    κυψελη-Βαθυ Ιθακης
    Μηνύματα
    2.413

    Προεπιλογή

    επειδή κινήσαμε μόνο το θέμα του πλοίου, ας κινήσουμε λίγο και το θέμα τις εταιρείας

    Ορίστε το νέο αυτοκόλλητο των αυτοκινήτων

    IMG_8264.JPG

  10. #40
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Ωραιος!!! Εχεις καπαρωσει και για 'σενα, ειμαι σιγουρος...

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας