Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 56

Θέμα: Αντώνιος Π [Antonios P - Antonio, Σολωνάκι ΙΙ]

  1. #11

    Προεπιλογή

    Το Αντωνιος απ οτι διαβασα και ειδα σε μια φωτο ειχε δουλεψει και Πειραια-Αιγινα_μεθανα-πορο για λιγο ως "ΣΩΛΩΝΑΚΙ"

  2. #12

    Προεπιλογή

    Πολυ ωραιες οι φωτογραφιες και ενδιαφερομαι πολυ για την ιστορια αυτης της γραμμης καθως εχω μεγαλωσει κανοντας αυτο το δρομολογιο.Διαβασα και ειδα φωτογραφιες για το ΣΩΛΩΝΑΚΙ και ηθελα να προσθεσω πως το πλοιο αυτο μεταγενεστερα ηταν στη γραμμη ηγουμενιτσα-κερκυρα και το εχω σε φωτογραφια. Ειναι σιγουρα το ιδιο πλοιο. Θα με ενδιεφερε να μαθω ποτε ακριβως και ποιες παντοφλες αρχισαν να δουλευουν στο Σαρωνικο. Επειδη ειμαι νεοτερος, και οι αναμνησεις μου αρχιζουν το 1984, καθε πληροφορια μου ειναι ευπροσδεκτη..

  3. #13
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    322

    Προεπιλογή σολωνάκι

    Που ακριβώς είδες φωτογραφίες για το Σολωνάκι να δω κι εγώ;;;

  4. #14
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    536

    Talking

    Koitakse sto 8ema gia to ANTONIOS stis pantofles ekei 8a to deis.

  5. #15

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nautikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω ξερω το Σολωνακι ΙΙ των Κοντου-Γκουμα, το οποιο ναυπηγηθηκε στο Περαμα μεσα δεκαετιας '60. Αυτο ειχε περασει απο το Σαρωνικο?
    Οτι θελετε Κυριε!!! Στο μικρο αυτο φιλμ για την πρωτη Ολυμπιαδα Ελληνικου τραγουδιου υπαρχουν πλανα με το ΣΟΛΩΝΑΚΙ!!!

    29/7/1968

    ¶ποψη του Παναθηναϊκού Σταδίου, νυχτερινή ώρα, όπου πραγματοποιείται η 1η Διεθνής Ολυμπιάδα Τραγουδιού. Πλήθος κόσμου, στις κερκίδες του σταδίου, χειροκροτεί τον Καλλιτεχνικό Διευθυντή της Ολυμπιάδας Γιώργο Οικονομίδη που εκφωνεί λόγο. Διαγωνιζόμενοι τραγουδιστές ενώ ερμηνεύουν τα τραγούδια τους. Ο Παττακός απονέμει το πρώτο βραβείο στον διαγωνιζόμενο με το τραγούδι του Βελγίου Λουί Νεφ. Ο Γ. Οικονομίδης συγχαίρει δια χειραψίας τον τραγουδιστή. Ο Γ. Οικονομίδης συγχαίρει δια χειραψίας τον δεύτερο νικητή Ιταλό Τζίμι Φοντάνα και την τρίτη νικήτρια Βρετανίδα Kλόντια Ρότζερς, ενώ οι θεατές χειροκροτούν.



    Το επιβατηγό πλοίο «Σολωνάκι», στο λιμάνι του Πειραιά. Συμμετέχοντες στην Ολυμπιάδα καλλιτέχνες, που πραγματοποιούν εκδρομή στον Πόρο, στο κατάστρωμα του πλοίου. ¶νδρες και γυναίκες σε παραλία του Πόρου. Σε παραθαλάσσιο κοσμικό κέντρο όπου πραγματοποιείται δεξίωση του Υπουργείου Προεδρίας Κυβερνήσεως προς τιμήν των καλλιτεχνών, οι καλλιτέχνες και παριστάμενοι επίσημοι (ανάμεσα στους οποίους και ο Γ. Οικονομίδης) χορεύουν. Ο Γ. Οικονομίδης και άλλα μέλη της Οργανωτικής Επιτροπής της Ολυμπιάδας απονέμουν τιμητικά διπλώματα στους τραγουδιστές (μεταξύ των οποίων και ο Γιάννης Πουλόπουλος).


    Το αρχειακό υλικό είναι από τις συλλογές του Εθνικού Οπτικοακουστικού Αρχείου.

    http://mam.avarchive.gr/portal/digit...1201&thid=2628

    S1.jpgS2.jpgS3.jpg

  6. #16

    Προεπιλογή

    Νικόλα θησαυρός οι ανακαλύψεις σου! Κατ' αρχήν σε δύο φωτογραφίες φαίνεται το ΣΟΛΩΝΑΚΙ ΙΙ του Τρύπου (πλώρη και καθρέφτης της υπερκατασκευής) και επιβεβαιώνεται από τις φωτογραφίες της εξόδου του Πάσχα 1976 αυτό που είχαμε συζητήσει εδώ http://www.nautilia.gr/forum/showthr...=30749&page=16 σχετικά με το αν ο Πορτοκαλής Ήλιος αποσύρθηκε από τον Σαρωνικό το 1972 ή αργότερα.

  7. #17
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Ποιός μπορεί να αναγνωρίσει ποιά είναι η παντοφλα που βλέπουμε στριμωγμένη ανάμεσα στο ΑΙΓΗΝάκι και το ΕΛΛΗ;

    saronik1.jpg

  8. #18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιός μπορεί να αναγνωρίσει ποιά είναι η παντοφλα που βλέπουμε στριμωγμένη ανάμεσα στο ΑΙΓΗΝάκι και το ΕΛΛΗ;

    saronik1.jpg
    Μήπως είναι το Σολωνάκι ΙΙ?

  9. #19
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    Nai auto einai!

  10. #20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από TSS QUEEN ANNA MARIA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως είναι το Σολωνάκι ΙΙ?
    Μοιαζει το ιδιο.

    Ν


    1.jpg

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας