Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 13

Θέμα: Γοργοϋπήκοος [Gorgoipikoos]

  1. #1

    Προεπιλογή Γοργοϋπήκοος [Gorgoipikoos]

    Ας ανοίξουμε θέμα και για το Γοργοϋπήκοος που συνδέει Τρυπητή - Αμμουλιανή και αναμένουμε πληροφορίες (Γιώργο; , Παντελή

    Φωτογραφίες του μπορούμε να δούμε στο Flickr
    Φωτο 1
    Φωτο 2
    Φωτο 3

  2. #2

    Προεπιλογή

    Πολύ ωραίο και συμπαθητικό καραβάκι! Μου θυμίζει πολύ το Αριστείδης(νυν Αιδηψός)...

  3. #3
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Και αυτό μικρούλι. Εμένα πάλι μου θυμίζει το Κάτω Νησί.

  4. #4

    Προεπιλογή

    Το ΓΟΡΓΟΥΠΗΚΟΟΣ κατασκευάστηκε το 1995 στο ναυπηγείο Χωματά στη Θεσσαλονίκη. Φέρει αριθμό νηολογίου Ν.Θ. 213 και IMO 8734293.

  5. #5

    Προεπιλογή

    Να δούμε το ΓΟΡΓΟΥΠΗΚΟΟΣ σε μία όμορφη (πλην όμως χαμηλής αναλυσης) αεροφωτογραφία, στο λιμανάκι της Αμμουλιανής. Διακρίνονται πίσω του και τα μικρά τουριστικά ΚΑΠΕΤΑΝ ΦΩΤΗΣ και ΙΩΑΝΝΑ.

    01.jpg
    Πηγή : ammouliani-sunrise.gr

  6. #6

    Προεπιλογή

    Το Γοργοϋπήκοος σήμερα στο λιμάνι της Αμμουλιανής. Από ότι παρατήρησα έχουν κάνει επιμήκυνση στο πλοίο...
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  7. #7

    Προεπιλογή

    Ευχαριστούμε φίλε μου για τις φωτό. Πράγματι, είναι ολοφάνερο ότι το πλοίο δέχθηκε μετασκευή. Επιμηκύνθηκε με πρόσθεση τμήματος ανάμεσα πλώρης και καθρέφτη, τοποθετήθηκε Π, υπερυψώθηκαν οι πλαινοί διάδρομοι επιβίβασης ενώ προστέθηκε και μία κατασκευή στην κόντρα γέφυρα ή οποία λογικά θα πρέπει να είναι η νέα γέφυρα του.

    Έτσι όπως το βλέπω πάντως, θυμάμαι ένα ποστ που είχε γράψει δύο χρόνια πριν ο φίλος karavofanatikos και το οποίο αφορούσε παρόμοια μετασκευή στο άλλο φέρρυ της Αμμουλιανής, το ΘΕΟΣΚΕΠΑΣΤΗ.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από karavofanatikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτεταμένη μετασκευή θα υποστεί το πλοίο μέσα στο επόμενο διάστημα. Συγκεκριμένα αναμένεται να επιμηκυνθεί με το συνολικό του μήκος απ' τα 31,10 m. θα φτάσει τα 45,50 m., ενώ η γέφυρα θα ξηλωθεί και θα ανέβει ένα ντεκ πιο ψηλά. Οι εργασίες πρόκειται να πραγματοποιηθούν στο ναυπηγείο Χωματά στη Θεσσαλονίκη.
    Άραγε έγινε παρόμοια μετασκευή και στο ΘΕΟΣΚΕΠΑΣΤΗ, ή οι πληροφορίες που είχε τότε ο φίλος karavofanatikos αφορούσαν τελικά το ΓΟΡΓΟΥΠΗΚΟΟΣ ???

  8. #8

    Προεπιλογή

    Η πρόσφατη μετασκευή (επιμήκυνση και μεταφορά της γέφυρας ένα ντεκ ψηλότερα) που δέχθηκε το πλοίο ήταν η δεύτερη. Είχε δεχθεί ακόμα μία μετασκευή το 2003 στο Ναυπηγείο Μακεδονίας, κατά την οποία είχε και πάλι επιμηκυνθεί κατά 3.5m στην πρύμη και είχαν τοποθετηθεί οι μπροστινές σκάλες από τους πλαινούς διαδρόμους επιβατών προς το σαλόνι.

  9. #9

    Προεπιλογή

    Παιδιά, το καλοκαίρι που ταξίδευα συνέχεια για Αμμουλιανή, στο Γοργοϋπήκοος η γέφυρα δεν είχε μεταφερθεί στο πάνω ντεκ... Δηλαδή βρισκόταν κανονικά στο ίδιο ντεκ με το σαλόνι...
    Τώρα δεν ξέρω αν το άλλαξαν...

  10. #10

    Προεπιλογή

    Έχεις δίκιο φίλε μου, το περί "μεταφοράς της γέφυρας" δεν το εξέφρασα σωστά στο σημερινό μου ποστ. Πιό σωστά το είχα γράψει στο αμέσως προηγούμενο :

    "....προστέθηκε και μία κατασκευή στην κόντρα γέφυρα ή οποία λογικά θα πρέπει να είναι η νέα γέφυρα του."

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας