Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 24

Θέμα: Καταδύσεις για Αρχάριους.

  1. #1
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή Καταδύσεις για Αρχάριους.

    Θα βοηθουσε πολύ πιστευω μιας και αποτελουμε ναυτικό φορουμ να δίναμε να τα "φωτα" μας, όσοι μπορουν και θέλουν, σχετικά με το τι περιλαμβάνει το άθλημα της κατάδυσης.Βασικά βήματα και οδηγίες για αρχάριους..Επειδη δεν εχω ιδέα, δεν κάνω καμία αρχη, αναμένω να μάθω.Φυσικα υπάρχουν σχετικες ηλεκτρονικες σελιδες στο διαδίκτυο που είναι απολυτως σχετικες αλλα έλεγα μηπως συγκεντρώναμε κι εδω κάποιες βασικες και χρήσιμες πληροφορίες.

    Πιο συγκεκριμένα, ίσως για να βοηθήσω θα ενδοιέφερε να ξερουμε για:
    1. Εξοπλησμό Καταδύσεων
    2. Απαραίτητες ιατρικές εξαιτάσεις πριν οποιαδήποτε κατάδυση
    3. Σχετικα σχόλια που μπορουν να κεντρήσουν περισσοτερο το ενδοιαφερον των αρχαρίων,(τι μπορει να μας συναρπασει σε μια κατάδυση, τι μπορει να δουμε πρωτη φορά, προσωπικες εμπειριες παλαιότερων σχετικων με το αθλημα.)
    4. Καταδυτικές Σχολες
    5. Εμπιστοσύνη Δασκάλου - Μαθητή ,τι να προσέχουμε.
    Διαλέξτε κάτι απο όλα αυτα κι όσοι γνωρίζετε "ξεθολώστε" τα νερά!

  2. #2

    Προεπιλογή

    1.Στολη (βασικο).Το παχος για καλοκαιρι 3-5 χιλιοστα αναλογα τα βαθη (π.χ εγω φοραω 5αρα).Μασκα,Βατραχοπεδιλα,μαχαιρι(βασικο πολυ),γαντια και καμια φορα αναλογως τα βαθη και καλτσακια.
    BCD(αλλιως ρυθμιστεις πλευστοτητας).Φιαλη (10-12-18 λιτρα αναλογα για αρχαριους συνισταται 10).Τελος το λεγομενος ρυθμιστεις ή αλλιως α' σταδιο β' σταδιο με μανομετρο αναλογικο ή ψηφιακο υπολογιστη.
    2.Εξετασεις θελει εναν παθολογο αλλα καλο ειναι να επισκεφθεις και εναν ΟΡΛ για αυτια ιγμορια και τα σχετικα.
    3.Το αισθημα της ελειψεις βαρυτητας(αιωρηση)ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!!!!!!!!!!!και το μυστηριο του βυθου.
    4.www.megadive.org στα Μεγαρα.Βεβαια υπαρχουν παρα πολλες αρκει να ψαξεις στο google.
    5.Να μπορεις να συννενοηθεις με το δασκαλο (μη την εχει δει ΟΥΚ)

    Αντε και καλες αναδυσεις!!!!!!!!!!!!

  3. #3
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Κατι ακομα που βρήκα κι εγω γιατι αναπτύσσονται στην περιοχή μου.

    http://www.gohalkidiki.com/gr/activities/activities.asp

  4. #4
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Olinaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατι ακομα που βρήκα κι εγω γιατι αναπτύσσονται στην περιοχή μου.

    http://www.gohalkidiki.com/gr/activities/activities.asp

    στα καταδυτικά της Χαλκιδικής, το North Aegean diving center στο καλαμίτσι, έχει σταματήσει να δουλευει. Στην ίδια περιοχή, έχει ανοίξει το Dolphin Diving center απο τον Βασίλη Πάργα ((+30) 23750 41346 ).
    JEANNEAU - SUN ODYSSEY 45" 2005 - "ELPIDA"
    [url]www.sailman.gr[/url]

  5. #5

    Προεπιλογή Dive!!

    Χαιρετω παιδια. Χαιρομαι πολυ που σε αυτο το φορουμ αχολειστε με την καταδυση, ίσως το απόσταγμα ευχαρίστησης που μπορεί να πάρει κάποιος από την θάλασσα!Είμαι εκπαιδευτης και θα έλυνα οποιαδηποτε απορία μπορούσα. Να πω μόνο σε όσους διαβάζουν αυτές τις γραμμές πως αμά θέλετε να μαθετε πως αισθάνονται οι αστροναυτες να γίνεται δύτες. καλες βουτιες

  6. #6
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Olinaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    3. Σχετικα σχόλια που μπορουν να κεντρήσουν περισσοτερο το ενδοιαφερον των αρχαρίων,(τι μπορει να μας συναρπασει σε μια κατάδυση, τι μπορει να δουμε πρωτη φορά, προσωπικες εμπειριες παλαιότερων σχετικων με το αθλημα.)
    μέχρι και πριν ασχοληθώ με την αυτόνομη κατάδυση, η παρατήρηση του θαλάσσιου κόσμου διαρκούσε όσο μία ανάσα.
    η πρώτη φορά που φόρεσα όλον αυτον τον εξοπλισμό και βούτηξα στην θάλασσα, ήταν ανεπανάληπτη. ξαφνικά βρίσκεσαι σε έναν άλλο κόσμο, με παράξενα πλασματάκια (εκτός απο τα ψάρια, υπάρχουν πολλα πολλα ακόμη, μικρότερα όπου περναν σχεδόν απαρατήρητα απο κάποιον μόνο με μάσκα). ακούς την ανάσα σου..... έχεις χρόνο να παρατηρήσεις το βυθό.... και ναι.... δεν αισθάνεσαι βάρος... μπορεις να.... αιωρήσε.

    ξεφευγεις απο το αγχος της καθημερινότητας. κατα τη διάρκεια της κατάδυσης, για να εισαι ασφαλής, πρεπει να σκέφτεσαι μόνο την κατάδυση.... προβλήματα της δουλειας, σχέσεων, για τις δόσεις του αυτοκινήτου κτλ κτλ απλά μένουν πίσω...

    ο οργανισμός "ντοπάρεται" απο οξυγόνο. ο αέρας που αναπνέεις υποβρυχίος έχει μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε οξυγόνο (λόγο πίεσης).
    JEANNEAU - SUN ODYSSEY 45" 2005 - "ELPIDA"
    [url]www.sailman.gr[/url]

  7. #7
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Crazy Waterland
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Για καποιον που εχει προβλημα με το αλλεργικο/αναπνευστικο ισχυει οτι απαγορευεται να κανει καταδυσεις?
    Πριν απο μερικα χρονια ειχα ρωτησει γιατρο και μου το ειχε πει αυτο, αλλα συζητοντας με ατομα που κανουν καταδυσεις οι γνωμες διιστανται.

  8. #8
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    563

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από caterina75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για καποιον που εχει προβλημα με το αλλεργικο/αναπνευστικο ισχυει οτι απαγορευεται να κανει καταδυσεις?
    Πριν απο μερικα χρονια ειχα ρωτησει γιατρο και μου το ειχε πει αυτο, αλλα συζητοντας με ατομα που κανουν καταδυσεις οι γνωμες διιστανται.
    εξαρτάται από την αλλεργία, και το βαθμό του προβλήματος προφανώς...

    Για να καταλάβεις, πολλοί δύτες καπνίζουν. Οπωσδήποτε δεν είναι καλό (εξ 'ορισμού), αλλά δεν είναι απαγορευτικό.

    Αν όμως είσαι σίγουρη οτι σε ενδιαφέρει, και το μόνο που φοβάσαι είναι αυτό, Πήγαινε στο κέντρο Υπεβαρικής Ιατρικής. Οι γιατροί εκεί ξέρουν, και θα σου πουν σίγουρα. Αν ρωτάς παθολόγους, δεν βγάλεις άκρη.
    Ο Παρωπιδισμός είναι μια ασθένεια όπου η αντίληψη περιορίζεται από την άγνοια, διαστρεβλώνεται από τα συμφέροντα και πολλαπλασιάζεται όταν ο εγκέφαλος είναι λιγότερο δραστήριος απ' τον εγωισμό. [I]"Τρυποκάρυδος/Still Life with Woodpecker"[/I]

  9. #9
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Crazy Waterland
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Kyriakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εξαρτάται από την αλλεργία, και το βαθμό του προβλήματος προφανώς...

    Για να καταλάβεις, πολλοί δύτες καπνίζουν. Οπωσδήποτε δεν είναι καλό (εξ 'ορισμού), αλλά δεν είναι απαγορευτικό.

    Αν όμως είσαι σίγουρη οτι σε ενδιαφέρει, και το μόνο που φοβάσαι είναι αυτό, Πήγαινε στο κέντρο Υπεβαρικής Ιατρικής. Οι γιατροί εκεί ξέρουν, και θα σου πουν σίγουρα. Αν ρωτάς παθολόγους, δεν βγάλεις άκρη.
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες Κυριάκο.
    Ναι παθολόγο είχα ρωτήσει (τον οικογενειακό γιατρό) και μου έδωσε αυτή την απάντηση. Το κέντρο Υπεβαρικής Ιατρικής που βρίσκεται?

  10. #10
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    563

    Προεπιλογή

    Δες εδώ:

    http://www.theabyss.gr/index.php?pid=25

    Τηλ, και ραντεβού. Αλλά ρώτα και το κόστος (50 - 100?)
    Ο Παρωπιδισμός είναι μια ασθένεια όπου η αντίληψη περιορίζεται από την άγνοια, διαστρεβλώνεται από τα συμφέροντα και πολλαπλασιάζεται όταν ο εγκέφαλος είναι λιγότερο δραστήριος απ' τον εγωισμό. [I]"Τρυποκάρυδος/Still Life with Woodpecker"[/I]

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας