Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 24

Θέμα: Καταδύσεις για Αρχάριους.

  1. #11
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Crazy Waterland
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ!!!!!

  2. #12

    Προεπιλογή

    Πηγαινε καλύτερα στον Ζαχαριαδη στον Ταύρο. Η αλλεργία είναι κάτι περιεργο αλλά άμα έχεις μονιμο ωτορινολαρρυγγικό πρόβλημα τότε η καταδυση γίνεται δύσκολη όχι όμως αναπνευστικό.

  3. #13

    Thumbs up Νόσος εξ αποσιμπίεσης

    Με την ευκαιρία αυτής της σελίδας θα ήθελα να κάνω μια συνοπτική περιγραφή στην νόσο των δυτών ώστε να ξεκαθαρίσει ο αρχάριος πως είναι αυτή η ασθένεια που σκότωσε τόσους δύτες και πόσο απλά μπορούμε να την εξαλίψουμε στην κάτάδυσή μας. Όπως προαναφέραμε καταδυση είναι μαγεία και όχι αγονία και φόβος!
    Όρισμός:Παθολογική κατάσταση που επιπλέκει την παραμονή του δύτη σε υπερβαρικό περιβάλλον πάνω απο 2 ΑΤΜ και σε χρονικό διαστημα αρκετό ώστε το διαλυόμενο αζωτο στους ιστούς να σχηματίζει φυσσαλίδες μέσα στο αίμα με αποτέλεσμα να φράσσονται οι αρτηρίες.

    Η νόσος χρειάζεται δύο κύρίος λόγους για να επιτευχθεί 1) Μεγάλο βάθος 2) Μεγάλη διαρκεια και παραμονή στο βυθό.Εναν από τους δυο παραγοντες να εξαλειψουμε γλύτώνουμε την νόσο. Χρύσός κανόνας βουτάμε στο βάθος που μας ορίζουν οι ειδικοί πίνακες και παραμένουμε όσο χρόνο μας επιτρέπουν. Τους τηρούμε και δεν φοβόμαστε τίποτα! περιμένω απορίες.........

  4. #14
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή ??

    Δε μας το κάνεις λιγο πιο λιανα βρε Mad_k? Ας πουμε κάνε μια παράθεση των χρόνων και του βάθους και τι πίνακες ειναι αυτοι για τους οποιους αναφέρεσαι?

    Παράδειγμα: πως θα ξέρω εγω σαν αρχαριος ποση ώρα και σε τι βάθος πρεπει να μείνω στο βυθο έτσι ώστε να μην προσβληθω απο αυτη τη νόσο?

    Για να καταλάβω...έχει να κάνει και με τον κεκεδισμό των δυτών αυτη η νόσος?Ή καμία σχεση?

  5. #15
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Olinaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να καταλάβω...έχει να κάνει και με τον κεκεδισμό των δυτών αυτη η νόσος?Ή καμία σχεση?
    έχεις συναντήσει πολλούς δύτες που κεκεκεκεδίζουν????


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Olinaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως θα ξέρω εγώ σαν αρχάριος ποση ώρα και σε τι βάθος πρέπει να μείνω στο βυθό έτσι ώστε να μην προσβληθώ απο αυτη τη νόσο?
    κάνοντας τα μαθήματα για το 1* στις καταδύσεις, σου δίνουν σε πινακα αυτους τους χρόνους.


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Mad_k
    θα ήθελα να κάνω μια συνοπτική περιγραφή στην νόσο των δυτών ώστε να ξεκαθαρίσει ο αρχάριος πως είναι αυτή η ασθένεια που σκότωσε τόσους δύτες και πόσο απλά μπορούμε να την εξαλείψουμε στην κατάδυση μας.
    πολύ καλή η ιδέα σου, αλλά πιστεύω πως οι συνοπτικές περιγραφές περισσότερο μπερδεύουν παρά ξεκαθαρίζουν.

    να προσπαθήσω να το πω με πιο απλά λόγια...

    το πρόβλημα της νόσου του αζώτου (ή νόσος εξ αποσυμπιέσεις) οφείλεται στο άζωτο που υπάρχει στον εισπνεόμενο αέρα (ο αέρας που αναπνέουμε αποτελείται απο 21% οξυγόνο, 78% άζωτο, και το υπόλοιπο 1% σε διάφορα αλλά αέρια)

    όσο πιο βαθιά παμε στην κατάδυση, τόσο αυξάνεται και η πίεση του περιβάλλοντος γύρω μας. ο αέρας που αναπνέουμε έχει και αυτός ίδια πίεση με το περιβάλλον (για να μπορέσουμε να τον αναπνεύσουμε).
    όσο μεγαλύτερη είναι η πίεση, τόσο περισσότερο αέριο απορροφάται απο τον ανθρώπινο οργανισμό. το οξυγόνο προς το παρόν δε μας απασχολεί, γιατί το χρησιμοποιεί ο οργανισμός για τις καύσεις του. το άζωτο όμως απλά απορροφάται απο τον οργανισμό χωρίς να παίρνει μέρος σε καμία λειτουργία του

    κατά την ανάδυση, η πίεση του περιβάλλοντος ελαττώνεται. με την ελάττωση της πίεσης, αποδεσμεύεται και το άζωτο απο τον οργανισμό μας.

    εδώ είναι και το κρίσιμο σημείο... αν παραμείνουμε παραπάνω ώρα από όση ορίζουν οι πίνακες για κάποιο συγκεκριμένο βάθος, τότε κατά την ανάδυση μας, δε θα μπορέσει ο οργανισμός να αποβάλει όλο το άζωτο που απορροφήθηκε στον οργανισμό μας μέσω της αναπνοής. το αποτέλεσμα είναι να δημιουργούνται φυσαλίδες στο αίμα οι οποίες μπορούν να φράξουν τις αρτηρίες. (οι φυσαλίδες δημιουργούνται όπως περίπου εμφανίζονται οι φυσαλίδες σε ενα μπουκάλι γκαζόζα όταν το ανοίγουμε. όταν ανοίγουμε το μπουκάλι, ελαττώνεται απότομα η πίεση μέσα στο μπουκάλι, και το ανθρακικό βγαίνει με τη μορφή φυσαλίδας)

    για να δόσεις χρόνο στον οργανισμό να αποβάλει το άζωτο θα πρέπει να παραμείνεις σε συγκεκριμένα βάθη για συγκεκριμένο χρόνο (οι λεγόμενες αποσυμπιέσεις. εξ ου και η ονομασία "νόσος της αποσυμπίεσης")

    αν μείνεις στο βάθος λιγότερη ώρα από όση γράφουν οι πίνακες, τότε μπορείς να βγεις στη επιφάνεια χωρίς να κάνεις στάσης αποσυμπίεσης. (γιατι το άζωτο που έχει απορροφηθεί στον οργανισμό, είναι σε λιγότερη ποσότητα και αποβάλλεται κατα τη διάρκεια ανάδυσης).

    οι πίνακες σε απλή μορφή θα σου δίνουν τις εξής πληροφορίες...

    βάθος.......... χρόνος όπου μπορείς να παραμείνεις χωρίς στάση αποσυμπιεσης
    12μ .............70λεπτά
    15μ ............. 55 λεπτα
    18μ ..............40 λεπτα
    21μ .............25 λεπτα
    24μ ..............20 λεπτα κ.ο.κ.
    (οι χρόνοι που δίνω είναι στο περίπου... δεν έχω μαζί μου κάποιον πίνακα για να γράψω ακριβείς χρόνους.)


    επίσης σε καμία περίπτωση η πληροφορίες που θα διαβάσετε στο ιντερνετ (σε οποιοδήποτε site) δεν αντικαθιστούν την εκπαίδευση που θα πρέπει να κάνετε για να είστε ασφαλείς κατα την κατάδυση.

    οι κατάδυση μπορεί να είναι θανατηφόρα, αν δεν ακολουθηθούν οι κανόνες ασφαλείας που πρέπει...
    JEANNEAU - SUN ODYSSEY 45" 2005 - "ELPIDA"
    [url]www.sailman.gr[/url]

  6. #16

    Thumbs up Ωραίος gmav!

    Sorry αν μπερδεψα gmav τα έγγραψες πολύ καλά απλά να επαναλάβω αυτο που είπες. Δεν γίνεται στο φόρουμ μέσα από μια σελίδα να εξηγήσουμε τις ασθένειές των καταδύσεων. χρειάζεται εκπαίδευση από εξιδικευμένο άτομο.

  7. #17
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    100

    Thumbs up

    Πολυ ωραία παιδιά!



    ?? Ερώτηση : Μπορεις να πάθεις ακαριαία ανακοπή αν μαζευτει μέγαλη ποσοτητα αζώτου στο αίμα σου?
    Κι αυτο με τους χρόνους βρε παιδια πολυ περιεργο, που θα καταλαβω εγω ποσο αζωτο εχει μαζευτει μέσα μου και να προλαβω να αναδυθώ και να δώσω χρόνο και στον οργανισμο μου να το αποβάλει?
    Γιατι δεν πιστεύω οτι κάποιος πορωμενος με τις καταδύσεις θα προσεξει χρονομετρα και πιεσεις οταν ειναι στα 20 μετρα και εχει ανακαλυψει το θυσαυρό του Αλ Μαχατι του Μαχαραγια απο την Τανκανικα!Λέμε τωρα....

    Ειναι όντως τόσο επικίνδυνο αυτο?

  8. #18
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    563

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Olinaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    ?? Ερώτηση : Μπορεις να πάθεις ακαριαία ανακοπή αν μαζευτει μέγαλη ποσοτητα αζώτου στο αίμα σου?
    Αν εννοείς σε μορφή φυσαλίδων, ναι.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Olinaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι αυτο με τους χρόνους βρε παιδια πολυ περιεργο, που θα καταλαβω εγω ποσο αζωτο εχει μαζευτει μέσα μου και να προλαβω να αναδυθώ και να δώσω χρόνο και στον οργανισμο μου να το αποβάλει?
    Δεν θα το καταλάβεις. Θα ακολουθήσεις το βάθος και το χρόνο του πίνακα.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Olinaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι δεν πιστεύω οτι κάποιος πορωμενος με τις καταδύσεις θα προσεξει χρονομετρα και πιεσεις οταν ειναι στα 20 μετρα και εχει ανακαλυψει το θυσαυρό του Αλ Μαχατι του Μαχαραγια απο την Τανκανικα!Λέμε τωρα....
    Ειναι όντως τόσο επικίνδυνο αυτο?
    Ναι. Είναι επικίνδυνο. Πρώτα θα κοιτάς βάθος, αέρα και χρόνο, και μετά τον θησαυρό. Μετά από μερικές βουτιές έχεις την αίσθηση και ελέγχεις σε αρκετά τακτά χρονικά διαστήματα, χωρίς να χάνεις από το περιβάλλον.
    Ο Παρωπιδισμός είναι μια ασθένεια όπου η αντίληψη περιορίζεται από την άγνοια, διαστρεβλώνεται από τα συμφέροντα και πολλαπλασιάζεται όταν ο εγκέφαλος είναι λιγότερο δραστήριος απ' τον εγωισμό. [I]"Τρυποκάρυδος/Still Life with Woodpecker"[/I]

  9. #19
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις Kyriako! Αν και έχω την αισθηση οτι στο βυθο χάνεις τελειως τον χωροχρόνο. Εγω έτσι το εχω αντιληφθεί.Anyway, καλες καταδύσεις κι ο Σεϊχης μαζί μας...

  10. #20
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Olinaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι αυτο με τους χρόνους βρε παιδια πολυ περιεργο, που θα καταλαβω εγω ποσο αζωτο εχει μαζευτει μέσα μου και να προλαβω να αναδυθώ και να δώσω χρόνο και στον οργανισμο μου να το αποβάλει?
    γιατι σου φαινεται περίεργο???

    στον βασικό εξοπλισμό για να κάνεις αυτόνομη κατάδυση, περιλαμβάνεται και βυθόμετρο και χρονόμετρο... (μπορεις να τα συνδιάσεις σε μια συσκευή).
    αν υποθέσουμε ότι θελεις να κανεις μια κατάδυση στα 15 μέτρα, γνωρίζεις απο πριν ότι ο χρόνος μηδέν (έτσι λέγεται ο χρόνος που μπορεις να κάτσεις στο συγκεκριμένο βάθος χωρίς να χρειαστεις στάση αποσυμπίεσης κατα την ανάδυση σου) είναι 55 λεπτά (σύμφωνα με το τυχαίο νουμερο που διάλεξα πριν).

    με το που ξεκινάς την κατάδυση, ξεκινάς να μετράς και χρόνο.
    κατα τη διάρκεια της κατάδυσης ελέγχεις τακτικά τον χρόνο, το βάθος, τον υπολοιπόμενο αέρα που έχεις και το ζευγάρι σου.... (ναι... η κατάδυση γίνεται ανα ζεύγη).
    αν στον έλεγχο που κανεις δεις βάθος 10 μετρα και χρόνο απο την έναρξη της κατάδυση μεχρι εκεινη τη στιγμή 35 λεπτά... εισαι ακόμη μεσα στο χρόνο μηδέν... δηλαδή η συγκέντρωση του αζώτου στο σώμα δεν ειναι μεγάλη για να δικαιολογεί στάση αποσυμπίεασης...

    αν τωρα στον έλεγχο που θα κανεις, δεις βάθος 18 μέτρα και χρόνο 35 λεπτά, σημαίνει ότι σου μενουν αλλα 5 λεπτά για να κάτσεις στο συγκεκριμένο βάθος. αν τα ξεπεράσεις αυτα τα 5 λεπτά, πρεπει να συμβουλευτείς άλλον πινακα ο οποιος σου λεει στα ποσα μετρα και για ποσο χρόνο πρεπει να κανεις τη σταση αποσυμπιεσης.

    το άζωτο στον οργανισμό δεν τον αισθάνεσαι... (μαλλον για να ειμαι ακριβής, τον αισθάνεσαι αλλα σε μεγαλύτερα των 30 μετρα βάθους). οποτε ακολουθείς τους πινακες για να εισαι ασφαλής...


    δεν πιστεύω οτι κάποιος πορωμενος με τις καταδύσεις θα προσεξει χρονομετρα και πιεσεις οταν ειναι στα 20 μετρα
    κι όμως θα τα προσέξει

    πόσο χρόνο χρειάζεσαι για να δεις την ώρα απο το ρολόι σου? 3 δευτερόλεπτα?? 5???? τόσα χρειάζεσαι για να ελεγξεις το βάθος και το χρόνο της κατάδυσης...
    βάλε και άλλα 5 δευτερόλεπτα για να δεις τον αέρα σου και είσαι οκ.


    φαντάσου να ξεχαστείς να τα κοιτάξεις αυτά.... και ξαφνικά να ανακαλύψεις ότι σου τελείωσε ο αέρας.... :mrgreen: ποιος θα φταίει????? εσυ.....

    η κατάδυση ειναι απο τις ασφαλέστερες δραστηριότητες που μπορει κάποιος να κάνει... αλλα προυποθέτει, ωριμότητα, εκπαιδευση και ευθύνη.... κάτω απο το νερό, είσαι υπεύθυνος για την ασφάλεια σου (και την ασφάλεια του ζευγαριού σου)....

    η ύπαρξη του ζευγαριού υποβρυχίος είναι ενα επιπλέον μετρο ασφάλειας, όχι για να μην έχουμε εμεις την ευθύνη της κατάδυσης.... αλλα για την περίπτωση αστοχίας υλικού.... :grin:
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gmav : 10-09-2007 στις 12:55
    JEANNEAU - SUN ODYSSEY 45" 2005 - "ELPIDA"
    [url]www.sailman.gr[/url]

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας