Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 8 από 8

Θέμα: Πολυξένη Θ. [Polixeni Th. - Σοφάδες (L 202), Α/Β 594, LCT 594]

  1. #1

    Προεπιλογή Πολυξένη Θ. [Polixeni Th. - Σοφάδες (L 202), Α/Β 594, LCT 594]

    Για το ΠΟΛΥΞΕΝΗ Θ. έχουμε αναφερθεί επιγραμματικά εδώ.

    Επίσης πρώην πολεμικό αποβατικό τύπου LCT Mk4 του Β' Π.Π., κατασκευάστηκε το 1942 στη Βρετανία (Built by : Fairfield Shipbuilding & Engineering Co. - Govan, Scotland) ως LCT 594. Μετά το τέλος του πολέμου, παραχωρήθηκε το 1945-1946 στη χώρα μας μαζί με άλλα έντεκα αποβατικά του ιδίου τύπου και εντάχθηκε στο στόλο του Π.Ν. αρχικά ως Α/Β 594 και κατόπιν ως ΣΟΦΑΔΕΣ (L 202).

    Σύμφωνα με πληροφορίες από τον Εμμανουήλ μέσω του φίλου Α.Μ. εκποιήθηκε σε ιδιώτες στις αρχές της δεκαετίας '60, μετονομάστηκε σε ΠΟΛΥΞΕΝΗ Θ. και νηολογήθηκε με αριθμό Ν.Π. 2300 τον Φεβρουάριο 1964. Ως ΠΟΛΥΞΕΝΗ Θ. βρίσκουμε αναφορές για δρομολόγηση του εκείνη την εποχή στη γραμμή Πάτρας - Κρυονερίου.

    Το 1981 μετονομάστηκε σε ΕΡΓΟΝ Ι, όνομα με το οποίο αναφέρεται και στις βάσεις δεδομένων με ΙΜΟ 6421701 και Call Sign SV3706 αλλά με έτος κατασκευής το 1944. Το 1985 μετανηολογείται με Ν.Π. 2360 ως φορτηγίδα πλέον, το 1988 μετονομάζεται σε ΤΕΛΑΜΩΝ Ι και τέλος το 1999 σε ΝΙΚΟΣ Χ. Δεν γνωρίζω αν το πλοίο συνεχίζει -με οποιαδήποτε μορφή- να υπάρχει μέχρι σήμερα, μιας και στις πληροφορίες των Εμμανουήλ και Α.Μ. δεν αναφέρεται διαγραφή του.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 17-03-2013 στις 08:09

  2. #2

    Προεπιλογή ΠΟΛΥΞΕΝΗ Θ

    polixeni2 (1).jpg
    ΤΟ ΠΟΛΥΞΕΝΗ Θ (ΘΕΟΔΩΡΙΔΗ) στο προβλήτα του Αντιρρίου τη δεκαετία του 1970

  3. #3

    Προεπιλογή

    Θερμώς ευχαριστούμε. Είναι η πρώτη φωτογραφία που βλέπω του πλοίου.

  4. #4
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Στο E-bay είχε ανέβει πριν μερικούς μήνες και το παρακάτω σλάιντ με μια ωραία άποψη του ΠΟΛΥΞΕΝΗ Θ. μαζί με ένα άλλο που μου μοιάζει για το ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π.

    $_57 (3).JPG

  5. #5
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    69

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο E-bay είχε ανέβει πριν μερικούς μήνες και το παρακάτω σλάιντ με μια ωραία άποψη του ΠΟΛΥΞΕΝΗ Θ. μαζί με ένα άλλο που μου μοιάζει για το ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Π.

    $_57 (3).JPG
    αγιος χαραλαμπος η ναυτης 90/10

  6. #6

    Προεπιλογή

    Άρη καταπληκτική η φωτό του ΠΟΛΥΞΕΝΗ Θ, στην οποία βλέπουμε το πλοίο για πρώτη φορά και από μπροστά (σχεδόν ολόκληρο). Να θυμίσω εδώ την καρτ ποστάλ από την Ερέτρια που παρέθεσα πριν λίγες ημέρες, στην οποία είχαμε δει το πίσω μέρος του (δεξιά, το τελευταίο πλοίο).

    Όσο για το φέρρυ σε δεύτερο πλάνο, πίσω από το ΠΟΛΥΞΕΝΗ Θ, είναι σαφώς το ΑΓΙΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ (στην πρώτη του μορφή). Η φωτό λογικά πρέπει να έχει τραβηχτεί στο Αντίρριο, πάνω στο ΠΟΛΥΞΕΝΗ Θ διακρίνεται ένα υπεραστικό λεωφορείο στο οποίο διαβάζουμε "Αθήνα - Ιωάννινα"
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 24-03-2015 στις 21:31

  7. #7

    Προεπιλογή

    Εδω μια σπανια φωτογραφια του Πολυξενη Θ. καθως συμμαθητες μου απο το Λυκειο μου πηγαιναν απο τον Ωρωπο στην Ερετρια την ανοιξη 1965 (απο το Facebook τοτ Λυκειου μου).

    Πολυξενη Θ.jpg

  8. #8
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Συνάντηση με το ΠΟΛΥΞΕΝΗ Θ. από αυτό το φιλμ του 1966 στο 3.45

    ΠΟΛ Θ.jpg

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας