Σελίδα 5 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 116

Θέμα: Διαλύσεις πλοίων στην Ελλάδα (Ship breaking up in Greece)

  1. #41
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Ευχαριστούμε για τα νέα σου φίλε emmpapad, εγώ ότι βρήκα το έγραψα. Ελπίζω να βοήθησε.

  2. #42
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Τελικά αυτό το κατά τα άλλα "άσημο" πλοίο υπηρέτησε πάνω από ένα αιώνα την ελληνική εμπορική ναυτιλία. Σε μια φωτογραφία που παραχώρησε ο φίλος TSS Apollon το βλέπουμε με το όνομα ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ να προσφέρει τα καθήκοντα του ως σλέπι δίπλα στο ΑΤΛΑΝΤΙΚΑ του Τυπάλδου.
    Φίλε Παντελή, η καλή συνεργασία απέδωσε καρπούς! Τώρα έχουμε μια καλή εικόνα για την ιστορία του ΕΚΟ ΙΙ.

    ATLANTICA.jpg

  3. #43
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    1.562

    Προεπιλογή

    Τέλος και γι αυτό το πλοίο..Έχει ξεκινήσει η διάλυση στην Αλιαγα.

    VANA_TALLINN.jpg

  4. #44
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Χαίρομαι φίλε ¶ρη που η συνεργασία όλων μας έφερε αποτελέσματα. Αυτό γίνετε όταν μία προσπάθεια είναι συλλογική.
    Ας δούμε τη συνέχεια. Τα μεγάλα φορτηγά καθημερινά έρχονται και παίρνουν τόνους από κομμένες λαμαρίνες, ενώ οι κόφτες δεν αφήνουν τίποτε όρθιο. Για Ellinis, emmpapad, ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ, Leonardos.B, SteliosK,TSS Apollon(πολύ ωραία η φωτο σου) και όλους τους φίλους του θέματος.

    ECO II 17 30-05-2014.jpg ECO II 19 13-06-2014.jpg ECO II 21 13-06-2014.jpg ECO II 22 13-06-2014.jpg ECO II 24 13-06-2014.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pantelis2009 : 10-07-2014 στις 10:08

  5. #45
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    644

    Προεπιλογή

    Πάντως καμία σχέση η διάλυση εδώ με την ίδια δουλειά στην Αλάγκ ή στην Αλιάγα, έτσι?? Κάτι τέτοια projects τα έχουμε συνηθίσει να τα βλέπουμε αλλιώς... Πρώτη φορά βλέπω διάλυση πλοίου με καθωσπρέπει διαδικασίες! Ευχαριστούμε πολύ, παιδιά!!!

  6. #46

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από rafina-lines Εμφάνιση μηνυμάτων
    .....Πρώτη φορά βλέπω διάλυση πλοίου με καθωσπρέπει διαδικασίες!.......
    "Καθωσπρέπει διαδικασίες" διότι είναι "καθωσπρέπει" και ο χώρος. Και εννοώ βέβαια ότι η διάλυση δεν γίνεται σε κάποια παραλία ή σκραπατζίδικο με αυτό αποκλειστικά το αντικείμενο αλλά σε ένα ναυπηγείο όπου γίνονται και άλλες εργασίες σε πλοία που δεν είναι για διάλυση. Άρα πρέπει να υπάρχει και ο ανάλογος σεβασμός του χώρου.

  7. #47
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    644

    Προεπιλογή

    Μα ναι, αυτό εννοώ κι εγώ με το προηγούμενο post μου... Όπως ακριβώς τα είπες, φίλε μου... Αν δλδ (υποθετικά μιλάμε) αναλάμβαναν τα ναυπηγεία να διαλύουν τα πλοία, μήπως στην τελική εξέλειπε πλέον αυτή η τόσο θλιβερή εικόνα που βλέπουμε στα διαλυτήρια με την ανθρώπινη ζωή να μην έχει καμιά απολύτως αξία?? Ίσως κάτι καλύτερο γινόταν έτσι...

  8. #48
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Καθωσπρέπει διαδικασίες" διότι είναι "καθωσπρέπει" και ο χώρος. Και εννοώ βέβαια ότι η διάλυση δεν γίνεται σε κάποια παραλία ή σκραπατζίδικο με αυτό αποκλειστικά το αντικείμενο αλλά σε ένα ναυπηγείο όπου γίνονται και άλλες εργασίες σε πλοία που δεν είναι για διάλυση. Άρα πρέπει να υπάρχει και ο ανάλογος σεβασμός του χώρου.
    Χαίρομαι για την απάντηση που έγραψες, γιατί όντως είναι καθωσπρέπει ο χώρος και έχουν γίνει ωραίες και αξιόλογες κατασκευές. Μπορείτε αν θέλετε να μπείτε εδώ και να δείτε τι κατασκευάζει τώρα, τουλάχιστον εγώ δεν έχω ξανά παρακολουθήσει τέτοια κατασκευή και έχω αρκετές φωτο. Όταν δε γίνει η καθέλκυση........όποιος θέλει θα την παρακολουθήσει από κοντά.
    Επίσης χαίρομαι που με τις φωτο που ανεβάζω στο θέμα αυτό γίνετε ωραία κουβέντα και βρέθηκαν πολλά στοιχεία για το πλοίο.

  9. #49
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από rafina-lines Εμφάνιση μηνυμάτων
    μήπως στην τελική εξέλειπε πλέον αυτή η τόσο θλιβερή εικόνα που βλέπουμε στα διαλυτήρια με την ανθρώπινη ζωή να μην έχει καμιά απολύτως αξία??
    Σε Ινδία κ Μπάγκλαντες οι εργάτες περιμένουν στην ουρά,πολλές φορές κ με τα δικά τους εργαλεία,αν θα τους πάρουν σε μιά δουλειά που μπορεί να μην βγουν ζωντανοί .
    Εδώ που γίνεται αυτό, γίνεται είτε από αναδουλειά είτε συμπληρωματικά προς την ναυπηγοεπισκευή κ από ό,τι βλέπουμε, σε σκαφάκια που δεν μπορούν ή δεν συμφέρει να πάνε στην απέναντι πλευρά του Αιγαίου.

  10. #50
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Η καταστροφική μανία των οξυγόνων συνεχίζετε ανελέητα. Οι φωτο είναι από τις 23/06 και τις 04/07.

    ECO II 27 23-06-2014.jpg ECO II 30 23-06-2014.jpg ECO II 31 04-07-2014.jpg ECO II 34 04-07-2014.jpg

Σελίδα 5 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας