Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 70

Θέμα: Εκπαίδευση - Iδιωτική ναυτιλιακή (ΙΕΚ, Κέντρα Ελ Σπουδών κτλ.)

  1. Προεπιλογή

    [quote=Thanassis___;62419]1.Ναυτιλιακή Οικονομική και Πολιτική 2.Aρχές Δικαίου 3.Ναυτικό Δίκαιο 4.Επιβατηγός Ναυτιλία 5.Δίκαιο της Θάλασσας 6.Ναυλώσεις - Αγοραπωλησίες 7.Οργάνωση και Διοίκηση Ναυτιλιακών Επιχειρήσεων 8.Ναυτασφάλιση Τεχνολογία Καυσίμων 9.Διεθνείς Εμπορικές Σχέσεις 10.Τεχνική Ναυτιλιακών Εργασιών 11.Προστασία Θαλάσσιου Περιβάλλοντος 12.Αρχές Δικαίου 13.Ναυτιλιακή Λογιστική 14.Οργάνωση Γραφείου - Αποθήκη - Αρχείο 15.Πτυχιακή Εργασία 16.Aγγλικά 17.Γαλλικά
    18.Η/Υ
    ΑΥΤΑ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΙΕΚ ΑΚΜΗ[/quote
    ΚΛΞΛΞΞΛΞΛΞΛΞΛ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΜΠΙΡΑΚΟΥ ΑΝΤΩΝΙΑ : 08-10-2008 στις 13:41

  2. #32

    Προεπιλογή

    ΕΓΩ ΣΑΣ ΛΕΩ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΩΝ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ, ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΙΕΚ, Μ Α Κ Ρ Ι Α ΑΠΟ ΙΕΚ, ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΞΙΟΛΟΓΟ

  3. #33
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Καλημέρα. Πάντως εγώ ρώτησα για την βιβλιογραφία εντελώς ακαδημαϊκα.Η αλήθεια είναι βέβαια πώς θα μου ήταν κατα κάποιο τρόπο χρήσιμη για προσωπική χρήση λόγω του ότι δεν έχω σχέση με το αντικείμενο και θα ήταν μια καλή περίπτωση να πάρω μια ιδέα για τον κλάδο διαβάζοντας μόνος μου κάποια από αυτά τα βιβλία. Πριν από μερικούς μήνες εξέταζα σοβαρά το ενδεχόμενο να πάω σε ΙΕΚ, αλλά μετα από μια πιο ώριμη σκέψη κατέληξα στο Μεταπτυχιακό του Liverpool John Moores University που γίνεται από φέτος και στην Ελλάδα, όπως έχω γράψει σε προηγούμενο post.


    Υ.Γ Μήπως ξέρετε κάποιο site/s ή έγγραφο/α στο Ίντερνετ (ή έστω βιβλίο)που να αναφέρεται στα βασικά του κλαδου της ναυτιλίας για όσους κάνουν τώρα τα πρώτα βήματα τους σ`αυτό

    Ευχαριστώ

  4. #34
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Athnes
    Μηνύματα
    395

    Προεπιλογή

    Ένα εξαιρετικό κολέγιο για εκπαίδευση στα ναυτιλιακά είναι το παρακάτω:



    Για ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΑ - ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ - ΔΙΟΙΚΗΣΗ Το SBE College (Shipping Business Education) σε συνεργασία με το Βρετανικό πανεπιστήμιο Liverpool John Moores, παρέχει εξ’ ολοκλήρου στην Ελλάδα ακαδημαϊκά προγράμματα στους παρακάτω κλάδους. Ανεπιφύλακτα σας προτείνουμε να επιλέξετε ένα από αυτούς, διότι ανήκουν στις μη κορεσμένες ειδικότητες, με δυνατότητα επαγγελματικής εξέλιξης όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και σε όλες τις χώρες της Ευρώπης.

    Σε
    3 χρόνιαμπορείτενααποκτήσετε Bachelor Degree σε Shipping & Transport Management, Banking Systems & Finance, Management & Economics, Tourism Management, Logistics & Distribution Management, Modern Law & Marine Insurance, Marketing και Public Relations καινασυνεχίσετεγια Master Degree σε Maritime Operations Management, Marine & Offshore Engineering, Technology Management, Electronics & Control Systems, International Banking & Finance, Marketing, Tourism & Leisure Management Development και Education Management.


    Πληροφορίες
    http://www.sbe.gr/

    Ολυμπίας 1 & Γ. Λαμπράκη 85, Πειραιάς
    τηλ. 210 4129814 / 4114763 φαξ 210 4274019


    ΔΕΝ το κάνω για διαφημιστικούς λογούς απλά ενημέρωση



    Αν κάποιος ενδιαφέρεται ας το δει

    Ο Ξενοφώντας:
    [B][I]« Σωστό και χρήσιμο είναι να τιμώνται οι καπεταναίοι και έμποροι με το να κάθονται στα πρώτα καθίσματα στο θέατρο και στους αγώνες.»[/I][/B]

  5. #35
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σε όλους. Τι γνώμη έχετε για τις σπουδές που προσφέρει το παρακάτω Εργαστήρι Ελευθέρων Σπουδών .Αξίζει πραγματικά;

    http://www.als-inf.gr/elearning/elearning.html

  6. #36

    Προεπιλογή

    Eπειδη και εγω ενδιαφερομαι για τον κλαδο αρκετα και επειδη σπουδαζω κατι διαφορετικο εντελως θα ηθελα εαν καποιος ξερει να μου πει εαν μπορω να κανω το course που προσφερει με distance learning το Lloy's στο Λονδινο και επισης πως μπορω να μαθω την λιστα των μαθηματων και βιβλιων του ΠΑΠΕΙ. Θελω στην χειροτερη περιπτωση να παρω και ν διαβασω τα βιβλια μονος μου αν δε μπορεσω τελικα να κανω καποιο course.

    Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.

  7. #37
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    arxise na postareis stis swstes enothtes
    ola yparxoun anarthmena sto naytilia
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  8. #38
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Kalhspera..agaphtoi sunadelfoi h melontikoi sunadelfoi.Foitw se ena apo ta perifhma dhmosia iek ta opoia opws proeida polla exoun upothei.Exw na omologisw oti parolh thn klhsh pou uphrxe ston oikogeniako m kuklo se douleies pou sxetizonatn me thn nautilia egw arnhomoun peismatika, parola auta enedwsa prosfata, psaxnontas loipon kai egw ena tropo na isxorisw sth nautilia eftasa sthn porta enos dhmosiou iek (sugekrimena sto 2o iek Peiraia).Mporw na pw oti se antithesh me tis prohgoumenes gnwmes to epipedo twn mathimatwn einai arketa kalo.Oi kathightes prosferoun arketh k duskolh ulh pou sumperilamvanei kata ena megalo pososto xrhsimo ergalio kai gia thn metephta ergasia.(pragma pou to exw amesa testarei kathws opws proeipa exw amesh prosvash se arketous tomeis ths nautilias logo oikogeniakhs paradoshs).To provlhma kata thn gnwmh mou einai to gegonos oti h pleiopsifia twn atomwn pou phgainoun se ena tetoio idrima einai gia na apokthsoun ena opoiodhpote xarti dhmiourgontas provlhma stous amesa endiaferomenous.Apo oti kserw mexri shmera ta idiwtika iek den einai h amesh epilogh twn nautiliakwn etaireiwn parolo to epipedo pou prosferoun.
    Gia opoiadhpote parapanw plhroforia mhn distase na m steilete kapoio mail sas..

  9. #39

    Exclamation mia erwtisi

    kalispera onomazomai kwsths k eimia 21etwn.eimai spoudasths sto 2etos bca shipping..8a h8ela na rwtisw th gnwmi exete gia to sugkekrimeno kolegio (gt polla akougontai)k tn epaggelmatiki apokatastasi meta,ka8ws k to epipedo spoudwn pou prosferei???i ali8eia einia pws otan apetixa na perasw sto papei nautiliaka gia kati moria apogoiteutika, dn to psa3a polu k graftika s auto to kedro el spoudwn..ka8ws 8a 3erete ta didaktra einai para polla k dn eimia sigouros oti m prosferei osa xreiazete gia na or8opodisw sthn agora me vasi fusika k to sugkekrimeno poso pou plirwnw..8a h8ela mia oloklirwmeni apopsi panw s auto to 8ema apo eidikous san esas,ka8ws k ti me sumvouleuete nakanw apo dw k pera gia ena kalitero mellon...????(k kati allo,3erete an 8a anagnwristoun telika ta idiwtika kolegia opws to diko m???8A PERIMENW ME AGWNIA..euxaristw ek twn proterwn!!!

  10. Προεπιλογή

    Καλημερα σε ολους. Εχω αρκετο καιρο που παρακολουθω το φορουμ αυτο και θα ηθελα να γραψω και εγω κατι σχετικα με τα κολλεγια τα οποια παρεχουν γνωσεις και πτυχια εδω στη Ελλαδα.
    Πρωτα απ'ολα βλεπω πως υπαρχει μια προκαταληψη απεναντι σε τετοιου ειδους ιδρυματα. Θα ηθελα καποιος να μου εξηγησει το λογο γιατι ολοι αυτοι οι οποιοι παρακολουθουν μαθηματα σε τετοιου ειδους κολλεγια δεν ειναι αξιοι οι δε προτιμουνται για υψηλοτερες θεσεις σε μια εταιρεια. Τι ειναι αυτο που καθιστα τους σπουδαστες του ΠΑ.ΠΕΙ καλυτερους η περισσοτερο καταλληλους για τετοιες θεσεις. Μηπως το γεγονος οτι πληρωνεις για την παροχη της μορφωσεις η οτι οι σπουδαστες των κολλεγιων ειναι ευκαταστατα παιδια που δεν εχουν τι να κανουν και απο το πιεστουν σε μια δημοσια σχολη πανε σε ενα ιδιωτικο που θα τους παρεχει το πτυχιο χωρις να ιδρωσουν. Οπως εχω παρατηρησει και πολυ σωστα εχουν επισημανει και παλαιοτερα αλλοι, πως οτι προκειται να μαθεις απο μια σχολη αυτο βασιζεται αποκλειστηκα στον σπουδαστη, ποσο ορεξη και ενδιαφερον δειχνει. Μηπως το περιβαλλον των δημοσιων πανεπιστημειων ειναι καλυτερο? Εγω παντως παρατηρουσα ολοι αυτη εξαθλειωση που επικρατει στις δημοσιες σχολες με τα κινηματα της νεολαιας της ΔΑΠ της ΠΑΣΠ της ΚΝΕ κ.α συνθηματα πλακατ ιδεολογια και ''αγιος ο θεος''.
    Μηπως τοτε οι καθηγητες. Ας μου επιδειξει καποιος τα βιογραφικα των καθηγητων , απο που ελεγχονται και με τι κριτηρια κοβουν μα8ητες. Μη ξεχναμε πως προκειται για δημοσιους υπαλληλους. Τελος θα ηθελα να θιξω το θεμα του επαγγελματισμου. Μηπως οι αποφοιτοι των δημοσιων ειναι και καλυτεροι επαγγελματιες? Αν ναι, τοτε θα ηθελα να ακουσω και το λογο. Εγω απο προσωπικοι αποψη θεωρω καλο επαγγελματια αυτων που μπορει να αποδειξει την γνωση που ελαβε μετεπειτα σε κανονικες συνθηκες στην αγορα εργασιας.
    Οποτε μη ξεγιελιομαστε και δρουμε σαν τους εξυπνακηδες Ελληνες που τα ξερουμε ολα. Ολοι η ευρωπη λειτουργει με ιδιωτικα ιδρυματα . Ετσι υπαρχει ανταγωνισμος και μεσο του ανταγωνισμου, προσωπικα πιστευω, πως υπαρχει και εξελιξη γιατι ποιος ειναι ο εχθρος του καλου ? Το καλυτερο..... και μερικοι ας ψαξουν να βρουν την αντιστοιχεια των ελληνικων πανεπιστημειων στο εξωτερικο που λιγο ελειψε πριν μερικα χρονια να καταντησουν τα πτυχια των αποφοιτων να αναγνωριζονται ως ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ.

    φυσικα ολα αυτα αντιπροσωπευουν τις προσωπικες μου αποψεις

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας