Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 567
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 61 έως 70 από 70

Θέμα: Εκπαίδευση - Iδιωτική ναυτιλιακή (ΙΕΚ, Κέντρα Ελ Σπουδών κτλ.)

  1. #61
    Εγγραφή
    Jul 2008
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    202

    Post ΙΕΚ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ

    ΕΝΑ ΙΕΚ ΦΕΤΟΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ Γ ΕΞΑΜΗΝΟ ΣΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΕΙΔΙΚΟΣ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ ,ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ,ΜΟΝΟ ,ΜΕ ΕΝΑ ΤΜΗΜΑ 25-28 ΑΤΟΜΩΝ. ΚΑΙ ΒΑΛΑΝΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΑΙΤΗΣΗ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟΥ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΥΣ ΠΑΡΟΥΝΕ ,ΤΟΥΣ ΠΛΟΙΑΡΧΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝΕ ΑΠΕΞΩ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΦΕΤΟΣ ΠΟΥ ΤΕΛΙΩΣΑΝΕ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΑΛ ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΝΕΝΟΥΝΕ ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΥΝΕ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ Γ ΕΞΑΜΗΝΟ ΑΝ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΙΕΚ .ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΕΕΚ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ.
    [FONT=Arial Narrow][SIZE=3][COLOR=plum][B][I]Εδώ ας σταθώ. Κι ας γελασθώ πως βλέπω αυτά ...[/I][/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]

  2. #62

    Προεπιλογή ΝΕΚΕ (Ναυτικη επαγγελματική κατάρτιση και επιμόρφωση)

    Μιας και κανείς δεν το έχει κάνει μέχρι στιγμής ανοίγω το θέμα της ιδιωτικής ναυτικής εκπαίδευσης.
    Ο λογος περι ιδιωτικων σχολων εμπορικου ναυτικού γνωστες και ως ΝΕΚΕ.Είναι αντίστοιχες των δημοσίων Αεν και ειναι όμοιες όσον αφορά τη δομη λειτουργείας τους.Οι συγκεκριμένες σχολές δε θα ανήκουνσ σε καμία εκπαιδευτική βαθμίδα.Λεγεται πως η έναρξη λειτουργια τους θα γίνει απο το ακηδημαικό έτος 2014-2015 δηλαδη το επόμενο.Το ποιοι θα αναλάβουν να φτιάξουν τι σχολές ,που θα βρίσκονται και επίσης κάτω απο ποιες συνθήκες θα λειτουργούν δεν εχει διασαφηνιστεί ακόμη.
    Είναι μια ευκαιρια για όσουν θέλουν να ακολουθήσουν το ναυτικό επάγγελμα και να παρακολουθήσουν την αντίστοιχη ναυτική σχολή αν το κανουν.Είναι πολλοι που μείναν εκτος αεν τα προηγουμενα χρόνια και οι ΝΕΚΕ αποτελουν μια λύση.Δεν ξέρουμε ακόμη το οικονομικο θέμα σχετικα απο τις σχολές.Αν γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω να το παραθέσει εδώ.
    Περισσότερες πληροφορίες σε αυτο το αρθρο http://www.e-nautilia.gr/2013/10/blog-post_9755.html

    Φιλικα,
    PanosL

  3. #63
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    727

    Προεπιλογή

    Σχετικά με τις εξετάσεις για την πιστοπόιηση για Ειδικός Ναυτιλιακής Κατεύθυνσης, υπάρχει κάποια συγκεκριμένη βιβλιογραφία ή μόνο από σημειώσεις; Αναφέρομαι σε κάποιον που έχει παρακολουθήσει ήδη τα μαθήματα παλιά και τώρα θέλει να δώσει τη πιστοποίηση. Ευχαριστώ!

  4. #64

    Προεπιλογή Στέλεχος Διοίκησης στον τομέα της Ναυτιλίας

    Καλημέρα, σκέφτομαι να ακολουθήσω ενα κλάδο που με ενδιαφέρει πολύ σε ΙΕΚ κ συγκεκριμένα στο Ακμή: Στέλεχος Διοίκησης στον τομέα της Ναυτιλίας που ειναι ένας κλάδος ο οποίος βρίσκεται σε άνοδο τα τελευταια χρόνια.
    Ποια ειναι η γνώμη σας? Εχει σπουδάσει κανενας άλλος στο συγκεκριμένο ΙΕΚ αυτή την ειδικότητα?
    Περιμένω απόψεις...

  5. #65

    Προεπιλογή

    Καλήμέρα, διάβασα την ανάρτηση σου σχετικά με τον τομέα των Ναυτιλιακών στο ΙΕΚ ΑΚΜΗ και πιστεύω ότι ειναι μία καλή λύση εάν δεν θέλεις να δώσεις Πανελλήνιες. Εγώ για παράδειγμα, θέλησα στα 23 να αλλάξω το αντικείμενο των σπουδών μου και πήγα στο συγκεκριμένο ΙΕΚ για να σπουδάσω αυτό που θέλεις κι εσύ! Δεν το μετάνοιωσα, από την άποψη ότι τα μαθήματα, τα εργαστήρια και οι καθηγητές ήταν όπως τα φανταζόμουν. Απαιτητικά αλλά είχαν μεγάλο ενδιαφέρον... Μετά από δύο χρόνια έκανα την πρακτική μου σε μεγάλη Ναυτιλιακή εταιρία και συνέχισα για δουλεια σε μία άλλη. Το μόνο που δεν άντεχα ήταν το μέρος που πιναμε καφέ γιατί είχε πολύ κάπνα!
    Μία φίλη που γνώρισα στο ΙΕΚ, συνέχισε τις σπουδές της στο Μητροπολιτικό Κολλέγιο και πήρε Bachelor in Business..
    Στο συστήνω λοιπόν ανεπιφύλακτα και σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι κάνεις.. εάν θελήσεις περαιτέρω πληροφορίες στη διάθεσή σου.

  6. #66

    Προεπιλογή

    loulou, σε ευχαριστώ πολύ που μου απαντησες. Βλέπω πολύ θετικά την όλη κατάσταση με το ΑΚΜΗ παρόλο που κάποιοι επιμένουν να μην πάω σε ΙΕΚ. Για μένα όμως αυτή ειναι η καταλληλη κίνηση αυτή τη στιγμή και ευελπιστώ να βρω γρήγορα δουλειά όπως και εσύ. Αυτό είναι κυρίως που με αγχώνει, κατά πόσο θα μπορεσω να βρω άμεσα δουλειά στον τομέα της Ναυτιλίας - οπουδήποτε θα ημουν ικανοποιημένος, αυτή τη στιγμή δεν έχω απαιτήσεις, απλά θέλω να νιώθω ότι μετά από δύο χρόνια θα καταφέρω να βρω δουλεια και δεν θα κάνω κάτι άσχετο με αυτό που με ενδιαφέρει...

  7. #67

    Προεπιλογή

    Kοίτα, δεν μπορώ με σιγουριά να σου εγγυηθώ ότι θα βρεις άμεσα δουλεια, το οποίο όπως ξέρεις στις ημέρες μας ειναι κάτι λίγο δύσκολο, όχι όμως ακατόρθωτο! Αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι το ΑΚΜΗ έχει το e-καριέρα, το οποίο σε φέρνει σε επαφή με εργοδότες και αυτό ειναι κάτι πολύ σημαντικό.
    Επίσης με το Κρατικό Δίπλωμα, μπορείς να εργαστείς σε όλες τις χώρες της Ε.Ε. και να δώσεις σε διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ για να διοριστείς στο Δημόσιο, όταν προκηρυσσονται θέσεις στον τομέα μας!
    Σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις να κάνεις!

  8. #68

    Προεπιλογή

    Σ ευχαριστώ πολλυ και παλι!

  9. #69

    Προεπιλογή ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ

    Καλησπέρα σας !Σκέφτομαι να πάω να σπουδάσω σε ιδιωτικό κολλέγιο ναυτιλιακά! Η αλήθεια είναι ότι τελείωσα σε ΙΕΚ βοηθός φαρμακοποιού καμία σχέση δηλαδή με αυτό που πραγματικά θέλω να κάνω! Προσπαθώ εδώ και λίγο καιρό να συγκρίνω κολλέγια ποιο θα ήταν το κατάλληλο για μένα. Έχω φτάσει στο συμπέρασμα ότι το SBE COLLEGE είναι μια καλή επιλογή. Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας και αν γνωρίζετε 2-3 πραγματάκια για το κολλέγιο! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  10. #70
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Kurosiwo
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Θέλει ιδιαίτερη προσοχή γενικά η μόδα με τα ναυτιλιακά μεταπτυχιακά χωρίς θαλάσσια εμπειρία,διότι ειναι της μόδας πλεόν.
    Μονο με γνωστό βρίσκεις δουλειά σε ναυτιλιακ,πόσο μάλλον χωρίς εμπειρία.

    Σας το λέω εγω με πλούσιο βιογραφικό στεριάς στα χρηματοοικονομικά, και ενα μεταπτυχιακό στα ναυτιλιακά.
    Ψάξτε το αρκετά,και μην σπαταλάτε άδικα τα λεφτά σας... Είναι πολύ πιασάρικο το κάνω μεταπτυχιακό στα ναυτιλιακά, για τις ιδιωτικές σχολές γεμίζοντας τα ταμεία τους.

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 567

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας