Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 70

Θέμα: Εκπαίδευση - Iδιωτική ναυτιλιακή (ΙΕΚ, Κέντρα Ελ Σπουδών κτλ.)

  1. #1
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή Εκπαίδευση - Iδιωτική ναυτιλιακή (ΙΕΚ, Κέντρα Ελ Σπουδών κτλ.)

    Πόσο προτείνεται αυτο το μέσο ναυτικής Κατάρτισης. Τι αποδοχές έχει? Πόσο ποιοτικό είναι? Πιο συγκεκρημένα, γιατι προφανώς κάποιος που θέλει να ακολουθήσει ναυτικό επάγγελμα σε καράβια δε θα ξεκινήσει την εκπαίδευση του με ένα ΙΕΚ, αλλά ερωτάται πόσο ειδικευμένο και ποιοτικό είναι το ΙΕΚ για επαγγέλματα σε ναυτιλιακά γραφεία? Συγκριτικά με τα σεμηνάρια πάνω στα ναυτιλιακά τι απο τα δυο (σεμηνάρια-ΙΕΚ) θεωρείται καλύτερο για κάποια μετεκπαίδευση ή επιμόρφωση?

  2. #2
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    Olinaki, epeidh exw xasei epafh, mporeis na valeis kapoia apo ta iek estw onomastika pou prosferoun tetoia "eidikeysh" ? ta krithria epiloghs twn spoudastwn kai tous ypotithemenous tomeis pou kalyptoun.

    fantazomai oti anaferesai se IEK kathara kai oxi se ergasthria eleytherwn spoudwn
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  3. #3
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή Βοήθεια..

    Θα έλεγα ότι κάποια απο τα ιδιωτικά ΙΕΚ που υπάρχουν και έχω δεί τι προσφέρουν εδω στην Ελλάδα, έχουν αρκετά δελεαστικές προτάσεις και υποσχέσεις ... αλλά τι ακριβώς καπνό φουμάρουν στην πραγματικότητα? Απο οτι είδα σχετικό θέμα δεν υπάρχει στο φορουμ για το θέμα και είπα να την ψάξω..

    Αν θέλετε ρίχτε 2 ματιές σε κάποια που έχω δει και εγω και πειτε τη γνώμη σας ή αν ξέρετε κάτι...

    ΙΕΚ ΑΚΜΗ

    ΙΕΚ ΔΕΛΤΑ

    2ο ΙΕΚ ΠΕΙΡΑΙΑ

    ΙΕΚ ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ

    αυτα τα ολίγα αν βρω κάτι άλλο ευχαρίστως να ενημερώσω...
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

  4. #4
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    να ξεκινησω απο τα δικα μου βασικα : ειμαι κατα της ιδιωτικης εκπαιδευσης και σε γενικες γραμμες προτρεπω τα παιδια που θελουν να μπουν στον χωρο , να κοιταξουν να το κανουν μεσω των Παπει και ΠαΑγαιου (οχι οτι δεν εχω προτεινει και ενα δυο ιδιωτικα ιδρυματα) . Οι λογοι ειναι πολλοι αλλα εχουν να κανουν κυριως με τις θεσεις που θεωρητικα τουλαχιστον μπορουν να παρουν (εν καιρω)...ειναι ομως κατανοητο οτι δεν ειναι δυνατον για ολους ειδικα μετα απο ενα σημειο.....

    σχετικα με τα ΙΕΚ : οταν ψαχναμε να βρουμε με τον αδελφο μου πως θα γινει να αποκτησει καποιες βασικες γνωσεις του χωρου ωστε να αρχισει να δουλευει εννοειται σε χαμηλο ποστο , ειχαμε καταληξει στο ΙΕΚ που βρισκεται αν θυμαμαι καλα στην πρωην σχολη κλωστουφαντουργιας στην πειραιως. Τελικα ο αδελφος μου δεν το επιασε και δεν ασχοληθηκε ποτε με τον χωρο. Τα μαθηματα ομως ηταν καλα κι σου εδιναν οντως μια εικονα εκτος αν δεν ειχες εσυ διαθεση και εψαχνες απλα να παρεις ενα χαρτι μετα το λυκειο , ετσι για να λες οτι...(ξερω γω γιατι!).

    η προοπτικες μετα απο μια τετοια σχολη ειναι να μπεις ισως σε καποιο γραφειο πρακτορευσης πλοιων , σε ενα τμημα πληρωματων, να συνεχισεις με επιπλεον σεμιναρια και να εξειδικευτεις (αμα σου κοβει) σε ενα τομεα. Εχω ενδοιασμους ομως αν μπορεις να φτασεις "πολυ" ψηλα , την στιγμη που υπαρχουν τοσα αλλα ΕργΕλΣπουδων που και αυτα καλυπτουν αντιστοιχες θεσεις.

    Αν παρα ταυτα καποιος θελει να μπει σε τετοια κομματια της ναυτιλιας , που τραβανε κοσμο αλλα εχουν και πολλες δυσκολιες αλλα και ομορφιες, ενα δημοσιο ΙΕΚ ή ΤΕΕ ειναι μια καλη λυση . Απο το ΤΕΕ μπαινεις και στην ΑΕΝ απο οτι θυμαμαι.

    Δεν συνιστω ιδιωτικο ΙΕΚ με τιποτα για πολλους λογους που ονομαζονται "ιστορικοι"...εχουμε δει το επιπεδο που προσφερουν τα περισσοτερα και η τακτικη των υποσχεσεων (φυκια για μεταξωτες κορδελες) και της οικονομικης αφαιμαξης πρεπει να μας διδαξουν κατι.
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  5. #5
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα. Θα ήταν ωραίο να γίνει ένας μίνι οδηγός για αυτά τα θέματα ...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ngous : 11-08-2007 στις 10:40

  6. #6
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    12

    Arrow Βοήθεια περι ιδιωτικής..ναυτιλιακής εκπαίδευσης (ΙΕΚ, Κέντρα Ελ Σπουδών κτλ.)

    Καλησπέρα σε όλους.Παρακολουθώ εδώ και πολύ καιρό το forum και τα όσα ενδιαφέροντα υπάρχουν σε αυτό.Είμαι 23 και μολίς έχω τελειώσει το Πανεπιστήμιο (Πάντειο) και σκέφτομαι να ξεκινήσω την περιηγηση μου στον κόσμο της ναυτιλίας έχοντας ως αφετηρία ενα πτυχίο συναφές με τον χώρο.Με ενδιέφερε από μικρός ο τομέας αυτός αλλά οι συγκυρίες στάθηκαν εμπόδιο.Τώρα τελευταία ψάχνω τα διάφορα ΙΕΚ και Κεντρα Ελ Σπουδών που προσφέρουν ναυτιλιακές σπουδές με σκοπό να ενταχθώ σε κάπιο από αυτά το Σεπτέμβρη. Όμως δεν μπορω να κατασταλάξω εύκολα γιατί έχω μια σείρα από απορίες (π.χ δεν ξέρω τι γίνεται με την επαγγελματική αποκατάσταση μελλοντικά βγαίνοντας από εκεί.)

    Γι` αυτό θα΄παρακαλούσα όποιον γνωρίζει σχετικά με το θέμα να πει δυο λόγια( Το ξέρω ότι 1-2 threads στο forum ασχολούνται με αυτό αλλα θα ήθελα μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη) Π.χ. έχω ακούσει τα καλύτερα για sbe. Ισχύει; Το BCA είναι καλύτερο ;
    Επίσης όσοι βγαίνουν από τα δίχρονα (συνήθως ) προγράμματα των ΙΕΚ(ειδικός ναυτιλιακής κατεύθυνσης) πως μπορούν να εξελιχθούν στον τομέα τους για να φτάσουν σε ένα επίπεδο <<ανταγωνιστικό>> με κάποιον που έχει ανώτερες σπουδές;Ποιο είναι το καλύτερο ΙΕΚ κατα την γνώμη σας απο τη στιγμή που το πρόγραμμα σπουδών τους είναι πανομοιότυπο;

    Τέλος, καλό θα ήταν κατα τη γνώμη μου να γίνει και κάποιος μινι οδηγός πανω στο θέμα των ΙΕΚ για όσους άλλους ενδιαφέρονται...

    Υ.Γ. Θα εκτιμούσα το να γίνει αναφορά ονομαστικά σε σχολές.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Συγγνώμη αν σας ζάλισα:grin:

  7. #7

    Προεπιλογή ΙΕΚ,Κέντρα Ελ Σπουδών

    Αγαπητέ μου ngous.Έχεις τελειώσει το πάντειο πανεπιστήμιο και ενδιαφέρεσαι να ασχοληθείς με το χώρο της Ναυτιλίας,μάλιστα.Γιατί δεν κάνεις κάτι ποιο απλό?Ένα μεταπτυχιακό στο ΠαΠει η Αγαιου πάνω στα Ναυτιλιακά.Τι τα θες τα κολλέγια και τα ΙΕΚ?

    ΙΕΚ με αντικείμενο τα ναυτιλιακά που γνωρίζω είναι το ΙΕΚ ΟΜΗΡΟΣ.Εγώ προσωπικά είμαι κατά των ΙΕΚ.Οσον αφορά τα κολλέγια δεν ξέρω τι προτίμηση έχουν στην αγορά γιατι εδώ στην Ελλάδα δεν αναγνωρίζονται ακόμη τα πτυχία τους(αναμένεται μία απόφαση απο την Ευρωπαική Ένωση).Καλό θα ήταν να πήγαινες σε ένα κολλέγιο αν ξεκινούσες τώρα,αλλά αφου έχεις τελειώσει ενα καλό πανεπιστήμιο χίλιες φορές να κάνεις ένα μεταπτυχιακό στο ΠαΠει η Αιγαίου

  8. #8
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Thanassis σε ευχαριστώ για την συμβουλή. Για να είμαι ειλικρινής δεν το έχω ψάξει.Πάντως θα με ενδιέφερε να αρχίσω από τα βασικά και όχι να πάω σε κάτι που είναι σε ανώτερο επίπεδο κατευθείαν.Γι` αυτό το λόγο έκανα λόγο για ΙΕΚ.Βέβαια υπάρχει και η προοπτική του να μπω με κατατακτήριες στο ΠΑΠΕΙ εφοσον εχω καλό βαθμό.Απαντησε μου κάτι όμως: Εισαι προσωπικά εναντίον των ΙΕΚ λόγω των διδάκτρων που απαιτούν ή λόγω του επιπέδου σπουδών. Δηλαδή αν πήγαινα σε δημοσιο ΙΕΚ θα ήταν καλύτερα?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ngous : 19-09-2007 στις 15:54

  9. #9

    Προεπιλογή

    Είμαι εναντίον λόγω του επιπέδου σπουδών,τα δίδακτρα δεν είναι πολλά.Στο ξαναλέω πάλι χίλιες φορές να κάνεις ένα μεταπτυχιακό σε ένα πανεπιστήμιο παρά να τρως τα χρόνια σου στα ΙΕΚ.Εφόσον έχεις και καλό βαθμό το πιο σίγουρο είναι ότι θα σε δεχτούν.Το δημόσιο ΙΕΚ είναι χειρότερο ακόμα.

  10. #10
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    ok thanks! Ησουν σαφής. Θα το ψάξω περισσότερο το θέμα.. να σαι καλά
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ngous : 19-09-2007 στις 16:21

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας