Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 60

Θέμα: Νηολόγια & Σημαίες...

  1. #41
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    563

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από cortomaltese Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και το πηρε το ματι μου εν πλω μαλον απο κει πρεπει να ξενερισε, για τα στανταρντς πολυ αμφιβαλω, ολοι θελουν να το παιξουν ποιοτικοι αλλα δεν παυουν να ειναι σημαιες ευκαιριας. Εχω κανει σε 180μ βαπορι ro-ro 150 νταλικες με σημαια Κυπρου και μας εδινε συνθεση ηΠλοιαρχο Υπαρχο Υποπλοιαρχο Ανθ/χο, Λοστρομο και 5 Ναυτες......Αντιστοιχα και μηχανη, τι ψαχνεις να βρεις...χαιρε βαθος αμετρητο. Απο ISM και πιστποιητικα παντως τα παντα και με φαρδιες υπογραφες..
    Αν είναι αυτόματο, δικαιολογείται μειωμένο προσωπικό, ως μίνιμουμ. Από εκεί και πέρα είναι επιλογή του πλοιοκτήτη. Επίσης αν η κλάση δηλώσει οτί ο αυτοματισμός δεν δουλεύει, πρέπει να γίνει προσωρινά άνακληση του minimum safe manning certificate, να βγει καινούργιο, και να μπούν φουλ βάρδιες.

    Η συγκεκριμένη πάντως δεν είναι παράλογα ελαστική. Ίσως και πολύ λιγότερο από την Ελληνική Σημαία ως προς συγκεκριμένους πλοιοκτήτες.
    Ο Παρωπιδισμός είναι μια ασθένεια όπου η αντίληψη περιορίζεται από την άγνοια, διαστρεβλώνεται από τα συμφέροντα και πολλαπλασιάζεται όταν ο εγκέφαλος είναι λιγότερο δραστήριος απ' τον εγωισμό. [I]"Τρυποκάρυδος/Still Life with Woodpecker"[/I]

  2. #42
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Aegean Sea
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή

    Αγαπητε Κυριακο θα μου επιτρεψεις να εκφρασω την προσωπικη μου αποψη για το θεμα απο τη δικη μου οπτικη γωνια. Το εν λογω βαπορι ταξιδευε Σκανδιναβια-Ευρωπη σε ενα ταξιδι 9 ωρων απο ντοκο σε ντοκο και εκανε 6 κυκλικα ταξιδια την εβδομαδα ήτοι: 2φορες stand by την μερα απο 45 λεπτα το καθε aproaching με φορτοεκφορτωση 100 νταλικες να βγουν και αλλες τοσες να μπουν και με τους οδηγους τους. Περναγα το πιο πολυσυνχαστο separation της Βαλτικης 2 φορες τη μερα, και ηταν χειμωνας. Ετυχε 14 μερες συνεχομενα να εχει ομιχλη και να βλεπουμε στερια μονο οταν επφτε ο καταπελτης. Με 5 ναυτες συνθεση είχα ενα ναυτη στη βαρδια που επρεπε να κανει και fire patroling και να ειναι και πηδαλιουχος και οπτηρας και απο ολα. Με 4 γκαραζ φορτωμενα και το open με ΙΜDG cargo, βαπορι τοτε 25 ετων που οπως καταλαβαινει ο καθενας ουτε καινουργιο ηταν ουτε αυτοματο. Και βεβαια με ism -stcw 95 και απο ολα τα καλα. Θα ηθελα να μου πει καποιος πως μπορει αυτο το βαπορι να τηρει τους κανονισμους και τις συμβασεις και να τα κανει ολα στη εντελεια.... και οποιος εχει ζησει αναλογα εργα καταλαβαινει.
    Συγνωμη αν ξεφευγω απο το θεμα, καλη η θεωρια αλλα η πραγματικοτητα ειναι κατι αλλο, και καλο ειναι το γραφειο αλλα η πραξη ειναι αλλιως
    The world is not enough

  3. #43
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή Flags and performance listing

    http://www.bridge-log.com/articles/f...ce-guidelines/


    poly endiaferon - katevaste to sxetiko document
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  4. #44
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    563

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από cortomaltese Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητε Κυριακο θα μου επιτρεψεις να εκφρασω την προσωπικη μου αποψη για το θεμα απο τη δικη μου οπτικη γωνια. Το εν λογω βαπορι ταξιδευε Σκανδιναβια-Ευρωπη σε ενα ταξιδι 9 ωρων απο ντοκο σε ντοκο και εκανε 6 κυκλικα ταξιδια την εβδομαδα ήτοι: 2φορες stand by την μερα απο 45 λεπτα το καθε aproaching με φορτοεκφορτωση 100 νταλικες να βγουν και αλλες τοσες να μπουν και με τους οδηγους τους. Περναγα το πιο πολυσυνχαστο separation της Βαλτικης 2 φορες τη μερα, και ηταν χειμωνας. Ετυχε 14 μερες συνεχομενα να εχει ομιχλη και να βλεπουμε στερια μονο οταν επφτε ο καταπελτης. Με 5 ναυτες συνθεση είχα ενα ναυτη στη βαρδια που επρεπε να κανει και fire patroling και να ειναι και πηδαλιουχος και οπτηρας και απο ολα. Με 4 γκαραζ φορτωμενα και το open με ΙΜDG cargo, βαπορι τοτε 25 ετων που οπως καταλαβαινει ο καθενας ουτε καινουργιο ηταν ουτε αυτοματο. Και βεβαια με ism -stcw 95 και απο ολα τα καλα. Θα ηθελα να μου πει καποιος πως μπορει αυτο το βαπορι να τηρει τους κανονισμους και τις συμβασεις και να τα κανει ολα στη εντελεια.... και οποιος εχει ζησει αναλογα εργα καταλαβαινει.
    Συγνωμη αν ξεφευγω απο το θεμα, καλη η θεωρια αλλα η πραγματικοτητα ειναι κατι αλλο, και καλο ειναι το γραφειο αλλα η πραξη ειναι αλλιως
    Χίλια συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση....

    Στο προηγούμενο μύνημα, αναφέρεις το συγκεκριμένο καράβι ως παράδειγμα, ενώ τώρα μιλάμε για την συγκεκριμένη περίπτωση.

    Όπως τα αναφέρεις, η εντύπωση που παίρνω είναι οτί το πλοίο ήταν ΑΝΑΣΦΑΛΕΣ (δλδ επικίνδυνο!). Και για αυτό φταίει αυτός που μπορεί να κάνει κάτι και ΔΕΝ. Δηλαδή, η σημαία κοιτάζοντας τις προδιαγραφές του πλοίου εκδίδει το πιστοποιητικό. Εάν σφάλει στην εκτίμηση και το πλοίο δεν λειτουργεί σωστά με αυτήν την σύνθεση, για διάφορους λόγους, θα πρέπει να ενημερωθεί το γραφείο, και να δράσει ανάλογα.
    Η αλυσίδα είναι μάλλον σαφής. Και το πρόγραμμα καθώς και την κατάσταση του πλοίου, δεν την ξέρει η σημαία ανά πάσα στιγμή, ούτε μπορεί στην ετήσια επιθεώρηση να σου πει για ένα χρόνο να έχεις παραπάνω πλήρωμα.

    Σε περίπτωση ατυχήματος, όμως, τα ISM πιστοποιητικά πάνε περίπατο αν δεν συνοδεύονται από ανάλογες ενέργειες.
    Ο Παρωπιδισμός είναι μια ασθένεια όπου η αντίληψη περιορίζεται από την άγνοια, διαστρεβλώνεται από τα συμφέροντα και πολλαπλασιάζεται όταν ο εγκέφαλος είναι λιγότερο δραστήριος απ' τον εγωισμό. [I]"Τρυποκάρυδος/Still Life with Woodpecker"[/I]

  5. #45
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    την περιπτωση του κονταινερ Ναπολι και την σχεση της βυθισης του με την σημαια που εφερε και της συνθεσης του πληρωματος την προσεξε κανεις?
    σχετικο αρθρο απο το fairplay εδω : http://www.bridge-log.com/articles/n...-napoli-probe/
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  6. #46
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Καπου διαβασα οτι τη σωσανε την κατασταση τελικα χαρη στην καλη συνεργασια Αγγλιας και Γαλλιας σε θεματα Port of Refuge και μαλιστα συγκρινανε το Napoli με την υποθεση του Prestige οπου εγιναν ακριβως οι αντιθετες ενεργειες...Τουλαχιστον μαθαινουμε με τα παθηματα...

    (Συγνωμη για το αμεσα ασχετο με τη σημαια).

  7. #47
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    σχετικοτατο....εξω απο πλακες...
    σε λιγο καιρο ομως που δεν θα υπαρχουν πληρωματα εθνικα, τι θα γινει με τις εθνικες σημαιες?
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  8. #48

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Morgan Εμφάνιση μηνυμάτων


    Μαλτα...
    Με αφορμή μια διαφωνία σε μια παρέα για τη σημαία μιας θαλαμηγού που είδαμε παραθέτω τη ναυτική σημαία της Μάλτας (τη σημαία του εμπορικού ναυτικού):

    Αυτή τη σημαία φέρουν τα πλοία με σημαία Μάλτας. Αντίθετα τα πλοία με ξένη σημαία που κινούνται στα χωρικά ύδατα της Μάλτας φέρουν στο άλμπουρο τη σημάια πάνω, την κρατική σημαία της Μάλτας.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 30-07-2007 στις 16:56

  9. #49
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    swsth parathrhsh!
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  10. #50

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Morgan Εμφάνιση μηνυμάτων


    Νησοι Καιυμαν
    ωραια δουλια μπραβο

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας