Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 60

Θέμα: Νηολόγια & Σημαίες...

  1. #31
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    το μονο που ειναι σιγουρο στο θεμα του νηολογιου/σημαιας ειναι οτι προκειται για ενα κομπλικε θεμα στο οποιο και οι δυο πλευρες (ή να πω 3 πλευρες αν συμπεριλαβω και τους ναυτικους) εχουν δικιο .
    Προσωπικα βεβαια αν το δω ανθρωπινα δεν μπορω να δωσω δικιο ουτε στο κρατος ουτε στους εφοπλιστες που μοιαζουν να τα θελουν ολα δικα τους....οι μονοι χαμενοι και παντα με το μαχαιρι στο λαιμο ειναι οι ναυτικοι μας.
    Αν το δω επιχειρηματικα , οι εφοπλιστες εχουν ολα τα δικια.
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  2. #32
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή Elliniki Simaia Kai Ellines Nautikoi

    Λίγο αργά για απάντηση αλλά είμαι νέο μέλος... Sorry..Όσον αφορά τις προυποθέσεις για στελέχωση ελληνικού πλοίου απο έλληνες υπηκόους βλέπε ΚΙΝΔ (Κώδικας Ιδιωτικού Ναυτικού Δικαίου) διότι εξαρτάται από το μέγεθος του πλοίου (βάσει χωριτικότητας σε κοχ). Μια γενική ιδεα... Από προσωπική εμπειρία, για ένα πλοίο 50000 κοχ - 75000 κοχ, 6 Αξιωματικοί Και 3 απο το κατώτερο πλήρωμα (π.χ. νάυκληρος, μάγειρας, νάυτης... Συνήθως...τώρα τελευταία και με δόκιμους) Βέβαια υπάρχουν διάφορα τεχνάσματα για να κοπεί μια ή δυο θέσεις (μη προσφερόμενος κ.α.) απο κάτω προς πάνω..

  3. #33
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    καλως ηρθες στην παρεα Νικολα!
    περιμενουμε συμμετοχη
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  4. #34
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    600

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nikola Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λίγο αργά για απάντηση αλλά είμαι νέο μέλος... Sorry..Όσον αφορά τις προυποθέσεις για στελέχωση ελληνικού πλοίου απο έλληνες υπηκόους βλέπε ΚΙΝΔ (Κώδικας Ιδιωτικού Ναυτικού Δικαίου) διότι εξαρτάται από το μέγεθος του πλοίου (βάσει χωριτικότητας σε κοχ). Μια γενική ιδεα... Από προσωπική εμπειρία, για ένα πλοίο 50000 κοχ - 75000 κοχ, 6 Αξιωματικοί Και 3 απο το κατώτερο πλήρωμα (π.χ. νάυκληρος, μάγειρας, νάυτης... Συνήθως...τώρα τελευταία και με δόκιμους) Βέβαια υπάρχουν διάφορα τεχνάσματα για να κοπεί μια ή δυο θέσεις (μη προσφερόμενος κ.α.) απο κάτω προς πάνω..
    Το ψαχνα καιρό, θα το κοιτάξω.Καλως όρισες!

  5. #35
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    913

    Προεπιλογή

    Oύτε κατά ένα πλοίο δεν ενισχύθηκε το ελληνικό νηολόγιο από την αρχή του 2006 έως και τον Aύγουστο, σύμφωνα με τα τελευταία στοιχεία του οκταμήνου από την Eθνική Στατιστική Yπηρεσία και ενώ το 2005 είχαν φύγει από την ελληνική σημαία 60 εμπορικά πλοία, κυρίως ποντοπόρα. Tην ίδια ώρα οι Έλληνες εφοπλιστές αναδεικνύονται για το 2006 παγκόσμιοι πρωταθλητές με την αγορά 223 πλοίων, κυρίως ξηρού φορτίου και τάνκερ, για τα οποία επένδυσαν το ποσό των 6,7 δισ. δολ., ενώ μόνο τον Σεπτέμβριο υπέγραψαν ναυπηγικά συμβόλαια ύψους 4 δισ. δολ.
    Σύμφωνα με στοιχεία της EΣYE, το ελληνικό νηολόγιο από την αρχή του 2006 έως και τον Aύγουστο ήταν καθηλωμένο στα 2.041 πλοία, με ελάχιστες διακυμάνσεις κατά τη διάρκεια του οκταμήνου. H εξέλιξη αυτή έρχεται να επιβεβαιώσει τις προειδοποιήσεις τόσο της Ένωσης Eλλήνων Eφοπλιστών όσο και της Eλληνικής Eπιτροπής Nαυτιλιακής Συνεργασίας του Λονδίνου ότι ο ελληνικός εφοπλισμός αποφεύγει συστηματικά να εγγράψει νέα πλοία στο εθνικό νηολόγιο, το οποίο θεωρεί ότι δεν είναι πλέον ανταγωνιστικό στη διεθνή αγορά.
    Νηολόγιο
    Eνδεικτικό της τάσης που διαμορφώνεται είναι ότι τον Aύγουστο ύψωσαν την ελληνική σημαία 4 πλοία και την ίδια ώρα 13 αποχώρησαν από το εθνικό νηολόγιο.
    O στόλος των ποντοπόρων πλοίων αριθμεί, με βάση τα στοιχεία της EΣYE, τα 672 πλοία, εκ των οποίων 405 είναι φορτηγά -τα οποία δεν διαφοροποιούνται σε σχέση με το 2005- και τα 267 τάνκερ στα οποία παρατηρείται αύξηση κατά 11 πλοία σε σχέση με το 2005. Πρόκειται για αύξηση της τάξεως του 1,6%.
    Oι εφοπλιστικές ενώσεις (EEE - Committee) υπολογίζουν ότι ήδη τα δύο τρίτα των υπό ελληνική διαχείριση πλοίων ταξιδεύουν με ξένες σημαίες και αποφεύγουν το εθνικό νηολόγιο.

    Πηγή: Ημερησία, 12/10/2006

  6. #36
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Monte-Carlo
    Μηνύματα
    2.595

    Προεπιλογή

    ΑΠΟ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΨΑΞΙΜΟ, ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΣΗΜΑΙΑ ΜΑΡΣΑΛΛ?
    ΑΚΟΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΥΣΤΗΡΗ ΕΝΩ ΤΗΝ ΠΡΟΤΙΜΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΙ ΠΛΟΙΟΚΤΗΤΕΣ.
    Η ΟΛΛΑΝΔΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ ΚΑΙ Η ΚΑΝΑΔΙΚΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΣΕΚΑΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΑΚΡΙΒΕΣ . ΕΙΔΙΚΑ Η ΚΑΝΑΔΙΚΗ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ 100% ΚΑΝΑΔΕΖΙΚΟ ΠΛΗΡΩΜΑ
    athinairadio.wordpress.com

    Σαλπάρισε μια νύχτα με πανσέληνο
    και στο στερνό του γράμμα μου 'χε γράψει:
    «Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο
    και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει»

  7. #37
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Μηνύματα
    563

    Προεπιλογή

    Marshall Islands, αν δεν κάνω λάθος, ανήκει στην κοινοπολιτεία. Ακολουθεί σε γενικές γραμμές την UK και είναι μάλλον αυστηρή.
    Ο Παρωπιδισμός είναι μια ασθένεια όπου η αντίληψη περιορίζεται από την άγνοια, διαστρεβλώνεται από τα συμφέροντα και πολλαπλασιάζεται όταν ο εγκέφαλος είναι λιγότερο δραστήριος απ' τον εγωισμό. [I]"Τρυποκάρυδος/Still Life with Woodpecker"[/I]

  8. #38
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Aegean Sea
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή

    Nησια στον Ειρηνικο, δεν γνωριζω για αυστηροτητα και uk αλλα επεσε στο ματι μου ενα διαφημιστικο που την προμοταριζε και ελεγε για μεγαλη αυξηση των εγγεγραμενων πλοιων, λιμανι νηολογησης το MAJURO. Παντως στην εταιρεια που ημουν ενα απο τα παλια την ειχε ανω τα υπολοιπα ητανε Κυπρο και Μπαχαμες
    The world is not enough

  9. #39
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Το ιδιο διαφημιστικο πρεπει να εχει πεσει στα χερια μου, απο το περιπτερο της σημαιας στα Ποσειδωνεια φετος. Μεγαλη και δυναμικη αυξηση στον αριθμο εγγεγραμμενων πλοιων εδειχνε.

    Φαινεται να εχει καποια standards αν θυμαμαι καλα απο αυτα που ειχα διαβασει.

  10. #40
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Aegean Sea
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή

    Αν και το πηρε το ματι μου εν πλω μαλον απο κει πρεπει να ξενερισε, για τα στανταρντς πολυ αμφιβαλω, ολοι θελουν να το παιξουν ποιοτικοι αλλα δεν παυουν να ειναι σημαιες ευκαιριας. Εχω κανει σε 180μ βαπορι ro-ro 150 νταλικες με σημαια Κυπρου και μας εδινε συνθεση Πλοιαρχο Υπαρχο Υποπλοιαρχο Ανθ/χο, Λοστρομο και 5 Ναυτες......Αντιστοιχα και μηχανη, τι ψαχνεις να βρεις...χαιρε βαθος αμετρητο. Απο ISM και πιστποιητικα παντως τα παντα και με φαρδιες υπογραφες..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cortomaltese : 13-12-2006 στις 12:44
    The world is not enough

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας