Σελίδα 18 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 81617181920 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 171 έως 180 από 218

Θέμα: Caldera Vista [Master Jet, Snaefell, SeaCat Isle of Man, Hoverspeed France]

  1. #171

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως έγραψε ο φίλος μου Δημήτρης πριν 7 ώρες στο fb:Τωρα τοποθέτηση Κ/Μ caldera vista!!!!

    Συνημμένο Αρχείο 189670
    Κάπως ...τηλεγραφικά τα αναφέρει ο φίλος σου Παντελή !!! Τι σημαίνει "Κ/Μ" (συγγνώμη αλλά δηλώνω άσχετος), και είναι πράγματι τοποθέτηση (ή μάλλον καλύτερα επανατοποθέτηση) ή αφαίρεση τμήματος της μηχανής για να πάει προς επιδιόρθωση ???

    Αυτό που σίγουρα πάντως γνωρίζουμε, είναι ότι για να γίνει αυτή η δουλειά, το πλοίο γύρισε σε πλαγιοδέτηση στον μώλο Δραπετσώνας (σπάνιο θέαμα), όπως μπορούμε να διαπιστώσουμε και από την χθεσινή μου φωτό.

    IMG_0115.jpg
    11/08/2018

  2. #172
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

  3. #173
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Πειραιά - Νάξο - Σητεία
    Μηνύματα
    311

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάπως ...τηλεγραφικά τα αναφέρει ο φίλος σου Παντελή !!! Τι σημαίνει "Κ/Μ" (συγγνώμη αλλά δηλώνω άσχετος), και είναι πράγματι τοποθέτηση (ή μάλλον καλύτερα επανατοποθέτηση) ή αφαίρεση τμήματος της μηχανής για να πάει προς επιδιόρθωση ???

    Αυτό που σίγουρα πάντως γνωρίζουμε, είναι ότι για να γίνει αυτή η δουλειά, το πλοίο γύρισε σε πλαγιοδέτηση στον μώλο Δραπετσώνας (σπάνιο θέαμα), όπως μπορούμε να διαπιστώσουμε και από την χθεσινή μου φωτό.

    IMG_0115.jpg
    11/08/2018
    Εγκυκλοπαίδιακα το Κ/Μ σημαίνει Κύρια Μηχανή. Μπορείς επίσης να το δεις και έτσι, M/E που σημαίνει Main Engine στα Αγγλικά!
    Η εργασία χρειάζεται ξήλωμα όλη η μηχανή και αντικατάσταση του τμήματος που έχει χαλάσει. Εργασία ζόρικη λόγω της έλλειψης χώρου στο μηχανοστάσιο αυτού του πλοίου. Όποιος έχει δουλέψει σε αυτα τα In Cat καταλαβαίνει!
    Για την ιστορία το Champion Jet 2 που έκανε την ίδια εργασία τον Μάιο δεν χρειάστηκε να κάνει πλαγιοδετηση! Αλλά τώρα μου φαίνεται πιο ασφαλής η εργασία!

  4. #174

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου ancd για την κατατοπιστική απάντηση.

  5. #175
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Αυτή την ώρα έφυγε από το ΝΜΔ .....προφανώς για δοκιμαστικό.

  6. #176
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Τελικά πήγε απ' ευθείας Σαντορίνη και τώρα οι πληροφορίες μου λένε ότι φορτώνει για Ηράκλειο. Καλή συνέχεια.

  7. #177
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    πετραλωνα
    Μηνύματα
    2.121

    Προεπιλογή

    Σε χθεσινή φωτογραφία στον Ν.Μ.Δ.

    Caldera-vista-18-08-2018.jpg

    18-08-2018.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  8. #178
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    ΠΡΟΣΚΡΟΥΣΗ ΤΟΥ CALDERA VISTA ΣΤΗΝ ΝΑΞΟ

    kaipou theos Σεπτεμβρίου 19, 2018 Πλοία

    Οι καιρικές συνθήκες αυτές τις ημέρες δεν ήταν και πολύ …φιλικές με τα πλοία και τους ταξιδιώτες. Με αποτέλεσμα να έχουμε είτε αδυναμία προσέγγισης στα λιμάνια όπως συνέβη χθες με το Andros Jet που δεν έπιασε τη Φολέγανδρο είτε το Caldera Vista το οποίο σήμερα προσέκρουσε στο λιμάνι της Νάξου…


    Η πρόσκρουση σημειώθηκε στη διάρκεια της επίσκεψης του ταχύπλου στις 1.11 λεπτά προερχόμενο από Ηράκλειο – Σαντορίνη – Ιο και είχε προορισμό εκτός από τη Νάξο και τη Μύκονο… Όπως αναφέρουν οι πληροφορίες γίνεται αυτή την ώρα ο έλεγχος από τον επιθεωρητή και ενδεχομένως σε λίγη ώρα θα φύγει… Και οι επιβαίνοντες στο πλοίο απλά κάνουν υπομονή…
    Πηγή naxospress.gr

  9. #179
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Το Caldera Vista τελείωσε με τα δρομολόγια του και ήδη βρίσκεται στα ναυπηγεία Χαλκίδας για την ετήσια ακινησία του.

  10. #180
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    To Caldera Vista φωτογραφημένο σήμερα το πρωί στη δεξαμενή της Χαλκίδας που έχει βγει για την συντήρηση του. Καλή συνέχεια.

    CALDERA-VISTA-28-27-10-2018.jpg

Σελίδα 18 από 22 ΠρώτηΠρώτη ... 81617181920 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας