Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 14

Θέμα: Bunkering tanker

  1. #1

    Προεπιλογή Bunkering tanker

    Μπορεί να είναι αδιάφορα στους περισσότερους virtual ναυπηγούς αλλά δεν παύουν να είναι απαραίτητα. Προσπάθεια κατασκευής ενός bunkering tanker (δεξαμενόπλοιου ανεφοδιασμού καυσίμων) δικής μου έμπνευσης (διαστ. 80x12), έτσι για να ξεφύγουμε λίγο από τα ferry . Ένα σκριν από την έναρξη εργασιών, ελπίζω να τα καταφέρω (το πρόγραμμα είναι Skp 8).

    Screenshot_1.png

  2. Προεπιλογή

    Φαινετε ωραιο καλη συνεχεια λοιπον

  3. #3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από VASILIS CRETA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να είναι αδιάφορα στους περισσότερους virtual ναυπηγούς αλλά δεν παύουν να είναι απαραίτητα. Προσπάθεια κατασκευής ενός bunkering tanker (δεξαμενόπλοιου ανεφοδιασμού καυσίμων) δικής μου έμπνευσης (διαστ. 80x12), έτσι για να ξεφύγουμε λίγο από τα ferry . Ένα σκριν από την έναρξη εργασιών, ελπίζω να τα καταφέρω (το πρόγραμμα είναι Skp 8).

    Screenshot_1.png
    Να αναφέρουμε ότι θα ανεβεί στο φόρουμ και μιας είναι πλοίο δικής μας <<έμπνευσης>>, θα ανεβεί με συνιάλο του [email protected].

  4. #4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimitris10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να αναφέρουμε ότι θα ανεβεί στο φόρουμ και μιας είναι πλοίο δικής μας <<έμπνευσης>>, θα ανεβεί με συνιάλο του [email protected].
    Ένα ευχαριστώ στο φίλο και παλαιότερο μέλος Δημήτρη για την προσφορά και την πρωτοβουλία του να βάλει τα σινιάλα του σάιτ στο πλοίο και να ανεβάσει φωτό μετά το τέλος της κατασκευής του. Ελπίζω από πλευράς μου να βγει καλό ώστε και το αποτέλεσμα να είναι καλό γενικώς. Για την ώρα από πλευράς μου άλλη μια φωτό από την πορεία εργασιών.

    bt.PNG
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη VASILIS CRETA : 03-05-2013 στις 12:08

  5. #5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από VASILIS CRETA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα ευχαριστώ στο φίλο και παλαιότερο μέλος Δημήτρη για την προσφορά και την πρωτοβουλία του να βάλει τα σινιάλα του σάιτ στο πλοίο και να ανεβάσει φωτό μετά το τέλος της κατασκευής του. Ελπίζω από πλευράς μου να βγει καλό ώστε και το αποτέλεσμα να είναι καλό γενικώς. Για την ώρα από πλευράς μου άλλη μια φωτό από την πορεία εργασιών.

    bt.PNG
    Συνάδελφε, δεν υπάρχει λόγος να ευχαριστείς. Μιας και το είχε εμπνευστεί ο φίλος Giorgos_Vitz σκέφθηκα ότι θα ήταν μια καλή ιδέα, μιας και συνεργαζόμαστε.

    Για να δώσουμε και μια πορεία εργασιών:
    Στο πλοίο όπως βλέπουμε έχει τοποθετηθεί ο βολβός, χωρίς όμως να σημαίνει ότι έχει ολοκληρωθεί κατά 100% η γάστρα. Επίσης έχει αρχίσει η διαμόρφωση των καταστρωμάτων με ιδιαίτερη έμφαση να δίνεται στην πλώρη. Μέσα στις επόμενες μέρες πιθανολογούμε να αρχίσει και η διαμόρφωση του ρεμέτζου της πλώρης.

  6. #6

    Προεπιλογή

    Συνέχεια εργασιών με υπερκατασκευές και χρωματισμό του πλοίου.


    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  7. #7

    Προεπιλογή

    Μετά το πέρας της κατασκευής του ανεφοδιαστικού πλοίου, θα ακολουθήσουν άλλες δύο κατασκευές από πλευράς μου. Η επόμενη κατασκευή θα είναι ένα ro - pax ferry πάλι δικής μου έμπνευσης και σχεδιασμού (έτσι για να ξεφεύγουμε από τα συνηθισμένα) μεσαίου μεγέθους με χαρακτηριστικά εκτέλεσης πολύωρων βραδινών τακτικών εμπορικών δρομολογίων. Τα χαρακτηριστικά του θα είναι το ευρύχωρο γκαράζ καθώς και αρκετές καμπίνες και κοινόχριστοι χώροι ώστε να ικανοποιεί τις παραπάνω απαιτήσεις, ενώ θα είναι περίπου 140μ με ταχύτητα μέχρι 26,5 kn και ικανοποιητικές ελικτικές ικανότητες ώστε να μπορεί εξυπηρετεί τα δύσκολα λιμάνια της χώρας μας. Κατα την κατασκευή του θα δοθεί έμφαση στο εξωτερικό καθώς και στη γέφυρα ώστε να βγεί αρκετά καλό αλλά όχι βαρύ ενώ αν δεν πάρει πολύ καιρό υπάρχει προοπτική έκδοσής του και σαν sistership με διαφορετικά χαρακτηριστικά για χωρητικότητα περισσότερων επιβατών. Η δεύτερη κατασκευή θα αφορά ένα υπάρχον μεγάλο ελληνικό ferry το οποίο σκέφτομαι να είναι επιλογή των μελών του forum από λίστα πλοίων που θα ανεβάσω τις επόμενες μέρες με προοπτική να βγει μέχρι τα Χριστούγεννα. Όλα τα παραπάνω πλοία μετά την ολοκλήρωσή τους θα ανέβουν στο forum για κατέβασμα δωρεάν.

  8. #8
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    ΟΛΥΜΠΟΙ-ΧΙΟΣ
    Μηνύματα
    391

    Προεπιλογή

    συγχαρητήρια φίλε!!! πολύ καλο το τανκερ χρειαζόμασταν κάτι τέτοιο στους ''εικονικούς μας στόλους''.Πότε περίπου να το περιμένουμε?!

  9. #9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από chiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
    συγχαρητήρια φίλε!!! πολύ καλο το τανκερ χρειαζόμασταν κάτι τέτοιο στους ''εικονικούς μας στόλους''.Πότε περίπου να το περιμένουμε?!
    Αρχές καλοκαιριού (υπολογίζουμε) , ελπίζουμε να μην πέσουμε έξω. Λόγω φόρτου εργασίας μέσα στο καλοκαίρι το πιθανότερο είναι να μείνει ένας από τους δυο μας ναυπηγούς για να εργάζεται στα project, οπότε δεν μπορούμε να απαντήσουμε με ακρίβεια....Το συντομότερο δυνατό !

  10. #10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από chiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
    χρειαζόμασταν κάτι τέτοιο στους ''εικονικούς μας στόλους''.
    Θεού θέλοντος, μετά το τέλος του πλοίου θα προσπαθήσουμε και η επόμενη δουλειά να είναι κάτι ξεχωριστό πέρα από τα συνηθισμένα. Ήδη προσωπικά κάτι μου έχει κάνει κλικ, αν όλα πάνε καλά θα το μελετήσουμε οσωνούπω .

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από dimitris10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχές καλοκαιριού (υπολογίζουμε) , ελπίζουμε να μην πέσουμε έξω.... Το συντομότερο δυνατό !
    Προς το παρόν ιδού ένα σκριν από το σύστημα πλοήγησης.

    Γέφυρα τάνκερ.JPG

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας