Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 6 από 6

Θέμα: Γραμμή Ορτόνα - Ιόνια Νησιά (Ortona - Ionian islands route)

  1. #1
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή Γραμμή Ορτόνα - Ιόνια Νησιά (Ortona - Ionian islands route)

    Σύμφωνα με τους φίλους μας στο Naviearmatori, ο Γκριμάλντι σκέφτεται πολύ σοβαρά να ανοίξει την επόμενη χρονιά νέα γραμμή από την Ορτόνα (πιστεύω, Επίνειον στα Ελληνικά) για τα νησιά του Ιονίου. Στόχος είναι η αποσυμφόρηση της Αγκώνας από τα ΙΧ που προορίζονται για τα νησιά μας, ώστε να μειωθούν οι καθυστερήσεις από την Αγκώνα μένοντας ως επί το πλείστον μόνο τα φορτηγά εκεί.

  2. #2
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Θα θυμάσαι πιστεύω οτι τη γραμμή Ελλάδα-Ορτόνα την είχαμε ξαναδεί πριν 20 χρόνια νομίζω, τότε που την έκανε το ΛΥΔΙΑ της Ελ.Μες. Νομίζω σε συνεργασία με μια ιταλική εταιρία (πρακτορείο; ), κάπως σαν Aquila ή κάτι παρόμοιο λεγόταν.

  3. #3
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Ήταν η χρονιά που είχε και τη γραμμή των Συρακουσών, εάν δεν κάνω λάθος (1991. Περασμένα μεγαλεία ...

  4. #4
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα θυμάσαι πιστεύω οτι τη γραμμή Ελλάδα-Ορτόνα την είχαμε ξαναδεί πριν 20 χρόνια νομίζω, τότε που την έκανε το ΛΥΔΙΑ της Ελ.Μες. Νομίζω σε συνεργασία με μια ιταλική εταιρία (πρακτορείο; ), κάπως σαν Aquila ή κάτι παρόμοιο λεγόταν.
    Σωστά έτσι λεγόταν. Ομως δεν ξέρω τι καινουργιο θα προσφέρει στις ηδη υπάρχουσες γραμμές, διότι αυτό που παρατηρώ για τη φετεινή χρονιά είναι η εγκατάλειψη της Κέρκυρας σαν ακτοπλοικός προορισμός απο/προς τα λιμάνια της Ιταλίας. Και μάλιστα άκουσα οτι την περίοδο του Καθολικού Πάσχα ταξείδεψε μεγάλος αριθμός κυρίως Ιταλών που χρησιμοποίησαν βέβαια τα αεροπλάνα.

  5. #5
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Appia_1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνα με τους φίλους μας στο Naviearmatori, ο Γκριμάλντι σκέφτεται πολύ σοβαρά να ανοίξει την επόμενη χρονιά νέα γραμμή από την Ορτόνα (πιστεύω, Επίνειον στα Ελληνικά) για τα νησιά του Ιονίου. Στόχος είναι η αποσυμφόρηση της Αγκώνας από τα ΙΧ που προορίζονται για τα νησιά μας, ώστε να μειωθούν οι καθυστερήσεις από την Αγκώνα μένοντας ως επί το πλείστον μόνο τα φορτηγά εκεί.
    Μπράβο φίλε Αppia_1978,ήταν το ελληνικό Επίνειον. Ξέρεις, εγώ κάνω αγώνα γιά τις ελληνικές ονομασίες εδώ μέσα. Όπως πχ το 'Οτραντο (ο τόνος στο Ο) είναι η αρχαία Υδρούσσα κλπ κλπ

  6. #6
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά
    Μηνύματα
    3.180

    Προεπιλογή

    Έχω παρατηρήσει την προσπάθειά σου φίλε Βίκτωρα και τη βρίσκω αξιοθαύμαστη Καλό κουράγιο για τη συνέχεια!

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας